Jautri informacija apie būsimą darbuotoją: ko gali klausti darbdavys

Publikuota: 2017-02-12
Jovita Valatkaitė, advokatų kontoros „Cobalt“ asocijuota teisininkė. Kontoros nuotr.
Jovita Valatkaitė, advokatų kontoros „Cobalt“ asocijuota teisininkė. Kontoros nuotr.

Prieš priimdamas į darbą naują darbuotoją, kiekvienas darbdavys nori patikrinti, ar informacija, pateikta gyvenimo aprašyme, atitinka realybę.

Sužinojus, kad kandidatas, pavyzdžiui, turi priklausomybę alkoholiui ar azartiniams lošimams, jo galimybė užimti norimą poziciją toliau gali būti nebesvarstoma. Dažniausiai vertinant kandidato gyvenimo aprašymą pasikliaujama jo paties suteikta informacija. Tačiau, ar gali būsimas darbdavys kreiptis į instituciją, išdavusią kandidato diplomą, ir prašyti patvirtinti jo tikrumą arba į darbuotojo sveikatos priežiūros įstaigą ir prašyti suteikti informaciją apie turimas priklausomybes?

Informacija apie kandidatą gali būti suskirstyta į kelias kategorijas: informacija, susijusi su kvalifikacija (išsilavinimas, profesinis pasirengimas, užsienio kalbų mokėjimas), informacija apie prieš tai užimtas pareigas (įmonės, kuriose kandidatas dirbo, darbo funkcijos ir kt.) bei jautri informacija (kandidato priklausomybės, teistumas, skolos, bankrotas).

Kokių dokumentų, susijusių su kvalifikacija, turi teisęs reikalauti darbdavys?

Svarbu atkreipti dėmesį, kad šiuo metu galiojančiame Darbo kodekse reguliuojamas tik tam tikros informacijos gavimas iš darbuotojo. Darbo kodekso 104 straipsnyje įtvirtinta, jog tuo atveju, jei darbo įstatymai sieja priėmimą į darbą su tam tikru išsimokslinimu ar profesiniu pasirengimu, sveikatos būkle, darbdavys privalo pareikalauti, kad priimamas į darbą asmuo pateiktų šias aplinkybes patvirtinančius dokumentus.

Be to, darbdavys turi teisę pareikalauti ir kitų įstatymų nustatytų dokumentų. Tačiau iš šios nuostatos nėra aišku, ar darbdavys turi teisę prašyti dokumentų tais atvejais, kai įstatymais nėra reikalaujama tam tikro, specialaus išsilavinimo ar profesinio pasirengimo, tačiau tokius reikalavimus nusistatė pats darbdavys. Galima daryti išvadą, jog darbdavys turi tokią teisę, nes priešingu atveju, nebūtų įmanoma patikrinti, ar kandidato teikiama informacija yra teisinga.

Be to, Darbo kodekso 104 straipsnyje įtvirtinta, kad darbdavys turi teisę ar pareigą pareikalauti tam tikrų dokumentų, tačiau nėra nustatyta darbuotojo pareiga tuos dokumentus pateikti. Vadinasi, tuo atveju, kai darbuotojas nesutinka teikti informacijos apie save, jis neturi pareigos tai padaryti. Dar daugiau, Darbo kodekse nėra numatyta galimybė darbdaviui kreiptis tam tikros informacijos į trečiuosius asmenis, taigi informacijos darbdavys gali prašyti tik iš paties kandidato.

Kiek darbdavys gali sužinoti

Anksčiau nurodytame Darbo kodekso 104 straipsnyje nėra minima informacija apie būsimo darbuotojo teistumą, skolas ar bankrotą. Akivaizdu, jog priimdamas darbuotoją į finansininko poziciją, darbdavys norėtų žinoti, ar darbuotojas praeityje pasinaudojo bankroto procedūromis ir ar turi ženklių skolų.

Reikėtų pažymėti, jog priėmus Fizinių asmenų bankroto įstatymą, yra sudaryta galimybė fiziniams asmenims pasinaudoti bankroto procedūromis. Taigi, asmuo, kuris negali įvykdyti skolinių įsipareigojimų, kurių mokėjimo terminai suėję ir kurių suma viršija 25 Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintas minimaliąsias mėnesines algas, gali kreiptis dėl bankroto bylos iškėlimo. Informacija apie vykdomas, baigtas ir nutrauktas fizinių asmenų bankroto procedūras skelbiama viešai Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos tinklalapyje. Taigi darbdavys, norėdamas pasitikrinti, ar kandidatas nėra bankrutavęs ir ar jam nėra pradėta bankroto procedūra, gali tai padaryti.

Remiantis Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo 5 straipsnio 4 dalimi, asmens duomenis, susijusius su asmens teistumu, nusikalstamomis veikomis ar saugumo priemonėmis, vykdant nusikalstamų veikų prevenciją, tyrimą, taip pat kitais įstatymų nustatytais atvejais įstatymų nustatyta tvarka gali tvarkyti tik valstybės institucija ar įstaiga. Kiti fiziniai ar juridiniai asmenys tokius duomenis gali tvarkyti įstatymų nustatytais atvejais, kai yra tinkamai įgyvendintos įstatymuose ir kituose teisės aktuose nustatytos priemonės duomenų subjekto teisėtiems interesams apsaugoti.

Vadovaujantis Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos viešu išaiškinimu, darbdavys, prašydamas pateikti duomenis apie teistumą, turi turėti konkrečiame įstatyme įtvirtintą teisę reikalauti iš kandidato į darbuotojus ar darbuotojo duomenų apie teistumą.

Pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių bei kitų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių įstatyme yra numatyta, kad jame nurodytų įmonių, kuriose valstybė turi sprendžiamąją galią, vadovai ir jų pavaduotojai, negali būti paskirti eiti šių pareigų, jeigu asmuo įsiteisėjusiu apkaltinamuoju nuosprendžiu yra pripažintas kaltu dėl nusikalstamos veikos valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams ar valdymo tvarkai, ir turi neišnykusį ar nepanaikintą teistumą, arba baudžiamojo nusižengimo atveju nuo apkaltinamojo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos nepraėjo treji metai. Toks įstatyme įtvirtintas pagrindas būtų laikomas pakankamu, prašant pateikti duomenis apie tai, kad kandidatas nėra teistas už atitinkamas nusikalstamas veikas.

Inspekcijos išaiškinime taip pat nurodyta, jog tuo atveju, kai galimybė tvarkyti asmens duomenis apie teistumą nėra įtvirtinta jokiame įstatyme, darbdavys negali prašyti pateikti tokių duomenų. Be to, prašymas pateikti duomenis negali būti grindžiamas Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo 5 straipsnio 2 dalies 1 punkte įtvirtintu teisiniu pagrindu – duomenų subjekto sutikimu, kadangi aptariamu atveju neįmanoma užtikrinti, kad sutikimas pateikiamas savo noru.

Naujajame Darbo kodekse naikinamos spragos

Svarbu ir tai, jog Darbo kodekso 104 straipsnyje slypėjusios teisinio reglamentavimo spragos iš dalies panaikintos Naujajame darbo kodekse. Naujojo darbo kodekso 41 straipsnyje įtvirtinta, kad draudžiama iš darbuotojo reikalauti informacijos, kuri nėra susijusi su jo sveikatos būkle, kvalifikacija ar kitomis aplinkybėmis, nesusijusiomis su tiesioginiu darbo funkcijos atlikimu. Taigi šiame straipsnyje nėra tiesiogiai įtvirtinta, kokios informacijos gali prašyti darbdavys iš kandidato, tačiau tikėtina, jog pagrindus prašymo priežastį, t.y. jog informacija tiesiogiai susijusi su darbo funkcijų atlikimu, prašymas bus laikomas teisėtu.

Atskirai reikėtų aptarti kandidato asmens duomenų tvarkymą, kai atsisakoma jį įdarbinti. Remiantis Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo nuostatomis, kandidato duomenys gali būti toliau tvarkomi tik tuo atveju, kai kandidatas duoda sutikimą. Yra pageidaujama, jog toks sutikimas būtų rašytinis, jei ateityje prireiks įrodyti, jog sutikimas buvo gautas. Negavus asmens sutikimo, kandidato duomenys turėtų būti sunaikinti.

Komentaro autorė – Jovita Valatkaitė, advokatų kontoros „Cobalt“ asocijuota teisininkė

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Lyderio klaidos kaina: verslas gali žlugti, o vadovo alga – ūgtelėti Premium

Vadovo klaida gali nugramzdinti įmonę, bet stipraus lyderio karjerą sugriauna retai. Verslo istorija rodo,...

Vadyba
11:28
„Verslo žinių“ skaitytojai renka Metų CEO: finalinė dvikova

„Verslo žinių“ skaitytojai toliau balsuodami renka savo metų CEO. Paskutiniame rinkimų etape varžosi 2...

Vadyba
10:00
Kai žmonės pavargsta nuo atvirų erdvių: tylos paieškos biure Premium 2

Vakarų šalyse įrengiant biurus populiarėja tylos kambarėliai arba kapsulės. Tačiau jos skirtos ne didelio...

Statyba ir NT
2019.10.17
„Luminor investicijų valdymui“ vadove paskirta L. Načajienė 22

Vienai didžiausių Baltijos šalyse banko „Luminor“ grupei priklausančios įmonės „Luminor investicijų valdymas“...

Rinkos
2019.10.16
Metų CEO rinkimai. 60 sekundžių su „Girteka Logistics“ vadovu 7

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.16
Kaip keičiasi statistinis įmonės vadovo portretas Lietuvoje Premium

Nors akcentuojama, kad geras bosas nebūtinai yra geras lyderis, kasmet spalio 16-ąją vis dar švenčiama ne...

Vadyba
2019.10.16
Metų CEO rinkimai. 60 sekundžių su „Lietuvos geležinkelių“ vadovu 18

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.15
Metų CEO rinkimai. 60 sekundžių su „Thermo Fisher Scientific Baltics“ vadovu

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.14
„Verslo žinių“ skaitytojai renka metų CEO: III etapas 5

„Verslo žinių“ skaitytojai toliau balsuodami renka savo metų CEO. III rinkimų etape varžosi keturi lyderiai.

Vadyba
2019.10.14
„Aviva Lietuvos“ patirtis: psichologas padeda nusimesti rožinius akinius Premium 2

Gera psichologinė atmosfera biure ir tvirti ryšiai su kolegomis ne tik turi teigiamą įtaką veiklos...

Vadyba
2019.10.14
Kaip atpažinti perdegimo simptomus ir jaustis geriau 1

Jeigu jus ilgą laiką kaimuoja chroniškas nuovargis, o darbinius reikalus vertinate per cinizmo prizmę, dar...

Vadyba
2019.10.13
Laužote galvą ir nežinote, kokį sprendimą priimti? Pirmiausia išsimiegokite 1

Siekiantieji verslo aukštumų dažnai didžiuodamiesi pasakoja, kad protarpiais badauja, maudosi eketėse ar...

Vadyba
2019.10.12
Slidžiausias darbo pokalbių klausimas ir kaip į jį atsakyti Premium 2

Retas darbo pokalbis apsieina be klausimo: „Papasakokite apie save“. Darbuotojas jį gali įvertinti kaip progą...

Vadyba
2019.10.11
„Continental Automotive Lithuania“ ieško bendradarbiavimo su vietos tiekėjais Premium 14

Kaune oficialiai atidaryta 22.000 kv. m užimanti gamykla toliau tęsia plėtrą, ieško dar 800 specialistų ir...

„Konica Minolta Baltija“ turi naują vadovą

16 metų UAB „Konica Minolta Baltija“ vadovavęs Voldemaras Dudėnas šiemet paliko bendrovę. Jį pakeitė...

Paslaugos
2019.10.10
Su nauju Darbo kodeksu verslui per krizę būtų kiek lengviau Premium

Jei Lietuvą užkluptų ekonomikos krizė, liberalus Darbo kodeksas gali paskatinti verslą atleisti daug...

Verslo aplinka
2019.10.10
63% naujų darbuotojų atsineša duomenų iš buvusių darboviečių 2

Darbuotojai nesibodi pasiimti duomenų iš buvusio darbdavio ir drąsiai jais naudojasi naujoje darbovietėje,...

Vadyba
2019.10.09
Kas uždirba daugiausia, bet patiria mažiausiai streso Premium 4

Daug pinigų ir mažai streso – tokią dažnas įsivaizduoja profesinės sėkmės formulę. Portalas „U.S. News“...

Vadyba
2019.10.09
Rugsėjį – rekordinė emigracija šiais metais, bet imigrantų vis dar daugiau 45

Rugsėjį Lietuvoje fiksuota rekordinė emigracija, tačiau migracijos rodikliai išlieka teigiami, trečiadienį...

Verslo aplinka
2019.10.09
„Verslo žinių“ skaitytojai renka metų CEO: II etapas

Vz.lt skaitytojai balsuodami portale patys renka metų CEO. Prasideda II etapas, kuriame varžosi 8 lyderiai.

Vadyba
2019.10.08

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau