Fiksuotos elektros kainos kontraktai: kodėl jų sąlygos nekeičiamos ir kaip elgtis verslui?

  Reklama publikuota: 2023-09-06
  Žana Klusovskienė, bendrovės „Enefit“ valdybos narė ir Verslo klientų departamento vadovė.
  svg svg
  Žana Klusovskienė, bendrovės „Enefit“ valdybos narė ir Verslo klientų departamento vadovė.

  Vis dar dažnai pasigirsta svarstymų, kad elektros energijos biržoje „Nord Pool“ kainoms krentant, turėtų mažėti ir fiksuotos kainos dydis kontraktuose. Tačiau rinkos kainų svyravimai – tik viena iš dedamųjų, sudarančių fiksuotą kainą. Pastarąją formuoja kur kas daugiau veiksnių, todėl jos dydis gali skirtis nuo rinkos, o kontraktuose nurodytos sąlygos yra ilgalaikės.

  Fiksuotą elektros energijos kainą ir rinkos kainą formuoja skirtingi mechanizmai. Rinkos kainą biržoje formuoja suprognozuota rytdienos elektros energijos paklausa bei pasiūla rinkoje. Ji keičiasi kasdien ir netgi kas valandą. Tuo tarpu fiksuotos kainos lygį formuoja ne kasdieniai, o ilgesnio periodo prognozuojami įvykiai: elektros energijos gamybos, infrastruktūros ir perdavimo kaštai, reguliavimas ir politiniai sprendimai, kuro kainos, oras bei sezoniškumas, atsinaujinančių išteklių prieinamumas. Tai – tik dalis fiksuotos kainos dydį lemiančių veiksnių, o galutinė kaina smarkiai priklauso ir nuo jų tarpusavio sąveikos.

  Rinkos vėjai įtakos nedaro

  Žana Klusovskienė, bendrovės „Enefit“ valdybos narė ir Verslo klientų departamento vadovė, sako pastebinti, kad elektros kainos fiksavimas dažnai suvokiamas klaidingai: manoma, kad fiksuotos kainos dydis turi priklausyti nuo kainos, susiformuojančios biržos kainos rinkoje. Net ir viešoje erdvėje pasigirsta svarstymų, kad jeigu biržoje elektros energijos kainos krenta, turėtų mažėti ir fiksuotos kainos dydis, o tiekėjai neretai sulaukia ir kaltinimų pasipelnymu.

  „Fiksuojant elektros energijos kainą, biržos kaina kaip rodikliu nereikėtų vadovautis. Rinkoje susidariusi kaina atspindi šiandienos, daugių daugiausia dar prieš tai buvusios dienos situaciją, o kontraktas sudaromas mažiausiai keliems mėnesiams, o dažnai – ir keliems metams. Todėl lyginti elektros kainas rinkoje su esančiomis ilgalaikiame kontrakte yra tiesiog nekorektiška“, – dėsto Ž. Klusovskienė.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Lietuvoje elektros energijos tiekėjai naudojasi Suomijos „Nasdaq commodities“ ateities sandorių rinka. Visa informacija joje yra viešai prieinama, tačiau reikia atkreipti dėmesį į tai, kad platformoje atsispindi Suomijos elektros kainų lygis. Kaina, kurią tiekėjai siūlo Lietuvoje, yra apskaičiuojama įvertinant papildomą riziką dėl šalių kainų skirtumų.

  Kodėl tiekėjai nekeičia užfiksuotos kainos

  „Kai klientui fiksuojame kainą, mes ateities sandorių rinkoje tos dienos sąlygomis įsigyjame visą reikiamą elektros kiekį. Tai, kas vėliau vyksta rinkoje, nebeturi jokios įtakos: ar kaina pašoks keleriopai, ar tiek pat nukris, mes vykdysime savo įsipareigojimus. Ir uždirbsime tiek pat, nepriklausomai nuo kainos svyravimų. Lygiai taip pat tikimės, kad savo įsipareigojimus vykdys ir klientas. Persiderėti dėl kainos tiekėjas tiesiog neturi su kuo: ateities sandorių rinka yra vienpusis eismas, tai platforma, kurioje galima įsigyti apsidraudimą nuo kainų šuolių, tačiau joje nėra galimybės sugrįžti ir pakeisti jau įvykusio sandorio sąlygas“, – fiksuotos kainos esmę atskleidžia ekspertė.

  Kontraktų sukuriamų įsipareigojimų reikšmę gerai iliustruoja 2022 m. pavyzdys, kai vasarą biržoje susiformavo neregėtai aukštos elektros energijos kainos. Tai neturėjo jokio poveikio pasirašytiems kontraktams: „Enefit“ vykdė juose numatytus įsipareigojimus ir pardavinėjo elektrą savo klientams 10–15 kartų pigiau nei rinkoje.

  Taigi elektros energijos tiekėjas nejaučia jokio skirtumo dėl kainų svyravimų, vykstančių jau sudarius fiksuotos kainos kontraktą. Jo pajamos nepriklauso ir nuo kainos, kuri fiksuojama sutartyje su klientu. Kitaip tariant, aukštesnė elektros kaina kontrakte nereiškia didesnio uždarbio tiekėjui. Lygiai taip pat didesnio uždarbio jis negauna kainoms rinkoje krentant. Nėra taip, kad tiekėjas pasirašo fiksuotos kainos kontraktą su klientu, o elektrą perka atviroje rinkoje – tai, anot „Enefit“ valdybos narės, reikštų milžinišką riziką ir tikrai nebūtų tvaru: toks verslas kasdien rizikuotų bankrutuoti, neatlaikęs įsipareigojimų klientams.  

  Dvigubas apsidraudimas: fiksuoti ir diversifikuoti

  Elektros energijos kainų svyravimų dar pasitaiko, tačiau šiuo metu jau galima sakyti, kad jos nusistovėjo. Rugsėjį dar gausime pakankamai saulės,  o vėliau, šąlant orams, tikėtina, elektros kainos ims kilti. Todėl svarstantiems apie kainų fiksavimą dabar – palankus metas tą padaryti.

  „Vasara buvo pakankamai šalta, nors ir turėjome daug saulės, o dabar net ir saulėtą dieną elektros energijos kainos laikosi gana aukštos. Labai realu, kad jos dar didės. Žinoma, tokio šuolio kaip praėjusiais metais nebus, tačiau jei galima pasinaudoti galimybe ir likti prie mažesnių kainų bent šaltuoju sezonu, iki pavasario, kol kainos vėl paprastai nukrenta – kodėl gi to nepadaryti?“ – apie tinkamą laiką pasirašyti fiksuotos elektros kainos kontraktus kalba Ž. Klusovskienė.

  Elektros kainos fiksavimas yra efektyvus būdas valdyti riziką, ypač, jei kaina užfiksuojama palankiu metu, kai ji sąlyginai žema. Verslui tai – galimybė apsidrausti nuo neprognozuojamų kainų šuolių atviroje rinkoje ir planuoti savo išlaidas.  Tiems, kurie vis dar tuo abejoja, Ž. Klusovskienė pataria rinktis dar saugesnį variantą šiuo laikotarpiu – fiksuoti elektros kainas iš dalies arba visai trumpam periodui. Minimalus fiksuotos kainos kontrakto periodas – 3 mėnesiai.

  „Taip, pernai sprendimas kainą fiksuoti pilnai tikrai pasiteisino, nes kainų šuolis buvo milžiniškas. Tačiau mes visada patariame klientams diversifikuoti riziką ir fiksuoti kainą tik daliai suvartojamos elektros energijos, o kitą energijos dalį perkant kintama biržos kaina. Niekas pasaulyje negali žinoti, kas įvyks po 2-5 metų, kokia bus geopolitinė situacija, orai ar politiniai sprendimai, pavyzdžiui, dėl atominių elektrinių. Todėl toks kombinuotas fiksuotos bei kintamos kainos sutarties sudarymas  visuomet bus pats protingiausias ir saugiausias sprendimas“, – kalba vienos didžiausių energetikos bendrovių Baltijos šalyse valdybos narė.

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Rašyti komentarą 0
  Investicijos į gaminių meistriškumą atsiperka dvigubai išaugusia paklausa Verslo tribūna

  Lietuviškame prekybos tinkle „Maxima“ pagaminta produkcija kokybe, skoniu ir maistine verte nenusileidžia...

  Tvarus verslas
  2023.09.07
  Fiksuotos elektros kainos kontraktai: kodėl jų sąlygos nekeičiamos ir kaip elgtis verslui? Verslo tribūna

  Vis dar dažnai pasigirsta svarstymų, kad elektros energijos biržoje „Nord Pool“ kainoms krentant, turėtų...

  Tvarus verslas
  2023.09.06
  Ko (ne)laukti gamintojams bei importuotojams dėl pakuočių reguliavimo Verslo tribūna

  Pastaruoju metu akis vis dažniau užkliūva už „eko“, „bio“ ar „tvarios“ pakuotės, nes ir vartotojams vis...

  Tvarus verslas
  2023.08.24
  Izraelio kraftinio alaus renesanse – savo nišą atradęs lietuviškas alus Verslo tribūna 1

  Izraelis – kontrastų ir didingos istorijos šalis. Šalyje, turinčioje 9 mln. gyventojų, alaus gurmanai...

  Tvarus verslas
  2023.08.18
  Raktas į žaliąją statybų transformaciją – inžinerinė mediena Verslo tribūna

  Žaliasis kursas brėžia vienareikšmišką kryptį ne tik energetikos ar transporto, bet ir statybos sektoriui, o...

  Tvarus verslas
  2023.08.11
  „Maxima LT“ savo darbuotojų vaikų ugdymui skyrė daugiau nei 350 000 eurų Verslo tribūna

  Stipendijos gerai besimokantiems vaikams, stovyklos, dovanos didžiųjų švenčių proga ir vienkartinė išmoka...

  Tvarus verslas
  2023.07.13
  ES per metus susidaro beveik 59 mln. t maisto atliekų, nori tai pakeisti

  Europos Sąjunga (ES) liepos 5 d. pateikė planą, kuriuo siekiama 27 valstybėms narėms nustatyti privalomus...

  Pramonė
  2023.07.06
  Ateitis be tvarumo neįsivaizduojama: auga ne tik įpareigojimai, bet ir spaudimas iš trečiųjų šalių Verslo tribūna

  Tvarumas pamažu įgauna labai konkretų pavidalą ir iš daugybės savaip teisingų interpretacijų virsta realiais...

  Tvarus verslas
  2023.06.26
  Naujiena rinkoje: užstatas už priduotą tarą gali keliauti tiesiai į „Ačiū“ kortelę Verslo tribūna 2

  Didžiausio šalyje prekybos tinklo „Maxima“ mobiliojoje programėlėje atsirado nauja galimybė: už šios...

  Tvarus verslas
  2023.06.01
  Tvari pakuotė: tarp ateities idėjų ir šiandienos iššūkių Verslo tribūna

  Nuo skaudžios realybės atliekų rūšiavimo konteineriuose iki inovatyviausių tvarios pakuotės pranašysčių ir...

  Tvarus verslas
  2023.05.31
  Darbuotojų įvairovė – kokią naudą tai neša įmonėms? Verslo tribūna

  Integracinė kultūra organizacijoje, kai skirtingos patirtys bei idėjos, kaip ir individualūs darbuotojų...

  Tvarus verslas
  2023.05.19
  Elektromobilių įkrovimo stotelių nuoma: ne tik mažiau investicijų, bet ir galimybė uždirbti Verslo tribūna

  Mažai kas abejoja, kad elektromobiliai yra ateities transportas, tačiau įsirengti elektromobilių įkrovimo...

  Tvarus verslas
  2023.05.18
  Guminių batų gamintojai: tvarumo paieškos nuo žaliavų iki pakuotės Verslo tribūna

  Guminių batų klientai jau užtikrintai peržengė sodo ar darbo aprangos ribas. Nenustebsime tokią avalynę...

  Tvarus verslas
  2023.05.11
  Gaiviųjų gėrimų pramonės apžvalga: metų baltos varnos, pakuočių iššūkiai, naujų mokesčių grėsmė Premium

  Didžiosios gėrimų gamybos įmonės atidžiai seka ES direktyvose numatytus reikalavimus ir, nors jie dar...

  Prekyba
  2023.05.11
  Žinia labai mažoms ir mažoms įmonėms bei ūkininkams: 3 priežastys, kodėl verta pasinaudoti parama saulės elektrinėms Verslo tribūna

  Smulkusis verslas netrukus sulauks kvietimo teikti paraiškas saulės elektrinėms įrengti. Įmonėms,...

  Tvarus verslas
  2023.05.09
  „Achemos“ planuose – šimtamilijoninės investicijos į žaliojo vandenilio gamybą Premium 1

  Jonavos azoto trąšų gamykla „Achema“ planuoja pastatyti iki 213 MW galios elektrolizės įrenginius, kurie,...

  Pramonė
  2023.04.18
  „Enefit“ vadovas: iki 2050 m. elektros poreikis išaugs daugiau nei 5 kartus Verslo tribūna

  Švedijos tyrimų bendrovė „SB Insight“ pristatė didžiausią Europoje nepriklausomą prekių ženklų tvarumo tyrimą...

  Tvarus verslas
  2023.04.06
  Milijoną į „Scan&Go“ investavusi „Maxima“: savitarna yra prekybos ateitis Verslo tribūna 11

  Pirmasis Lietuvoje savarankiško pirkinių skenavimo technologiją „Scan&Go“ pristatęs lietuviškas prekybos...

  Tvarus verslas
  2023.03.30
  A.Gaudiešius. Ką atneš investicijų į atsinaujinančią energetiką bumas?

  Numatoma, kad sparti atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) projektų plėtra leis jau 2030 m. patenkinti...

  Nuomonės
  2023.03.26
  Elektros rinka dar gali pateikti staigmenų, bet rizikas galima suvaldyti Verslo tribūna

  Nors elektros kainų pikas atrodytų jau praeityje, tačiau ramybė gali būti apgaulinga. Rinka išlieka...

  Tvarus verslas
  2023.03.22

  Verslo žinių pasiūlymai