Dar daugiau greičio: „Telia“ 3G dažnius perleidžia 4G technologijai

Reklama publikuota: 2020-11-10
„Telia“ Tinklo vadovas Arūnas Strolia
svg svg
„Telia“ Tinklo vadovas Arūnas Strolia

Iki šiol dviem dažniais veikęs „Telia“ 3G ryšys nuo spalio vidurio visoje Lietuvoje pasiekiamas jau tik vienu. Antrąjį „Telia“ pilnai perleido pažangesnei 4G LTE technologijai – dėl to greičiausias Lietuvoje mobilusis internetas tapo dar greitesnis.

„Tai visų pirma yra 4G ryšio gerinimo operacija, kadangi 4G technologija tuos pačius dažnių išteklius sugeba išnaudoti žymiai efektyviau. Senas technologijas keisdami naujomis ir pažangesnėmis, žmonėms ir verslui užtikriname dar geresnę paslaugų kokybę ir didesnį greitį“, – sako „Telia“ Tinklo vadovas Arūnas Strolia.

Senesnės kartos telefonus, modemus ir kitą įrangą turintys klientai ir toliau gali naudotis 3G ryšiu, kuris visoje Lietuvoje veikia naudojant dažnių juostą iš 900 MHz diapazono.

3G liko dveji metai

Visgi jau ne už kalnų ta diena, kai 3G ryšys bus išjungtas, o visi šios technologijos naudojami ištekliai atiteks 4G. Tai „Telia“ tinklo specialistai numato pradėti 2022 metais ir atlikti etapais, pradedant nuo mažiau apgyvendintų vietovių. Jei viskas vyks sklandžiai, 2022 m. pabaigoje „Telia“ 3G ryšys nustos veikti visoje Lietuvoje.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Anot A. Strolios, šis pokytis leis dar labiau pagerinti 4G ryšio pasiekiamumą ir greitaveiką pastatų viduje bei užmiesčio vietovėse, kadangi 900 MHz dažnis toli sklinda ir lengvai įveikia kliūtis.

„3G dažnius perleidžiame 4G, nes ji yra pažangesnė ir jos galimybės gerokai didesnės. Jei su 3G žmonės internete naršo vidutine 5 Mb/s sparta, tai 4G vidutinė greitaveika „Telia“ tinkle siekia arti 100 Mb/s. Ir tai – tik vidurkis, šiandien „Telia“ 4G interneto sparta gali užkopti net iki 700 Mb/s“, – teigia A. Strolia.

Jis priduria, kad akivaizdžiai skiriasi ir 4G „VoLTE“ balso skambučių kokybė, kas itin svarbu verslo klientams. Pokalbio kokybė vertinama MOS balais, penkiabalėje sistemoje: jei 5 balai yra kokybiškas gyvas bendravimas, tai „VoLTE“ užtikrina apie 4,6 balo pokalbio kokybę. Palyginimui, senųjų mobiliųjų technologijų kokybė siekia apie 3,7 MOS balo. Taip pat „VoLTE“ yra labiau atsparus ryšio ir padengimo suprastėjimui, todėl puiki pokalbio kokybė užtikrinama ir judant.

Ir greičiau, ir saugiau

Šiuo metu 4G ryšiu „Telia“ tinkle Lietuvoje perduodama daugiau kaip 98 proc. visų duomenų. Visgi operatoriaus tinkle vis dar yra apie 20 tūkst. įrenginių, palaikančių tik 3G technologiją, pusė jų priklauso verslo klientams. Nemažą šių įrenginių dalį sudaro atgyvenę modemai, taip pat telefonai, planšetės ir kompiuteriai su vidiniais 3G modemais.

Tokius įrenginius „Telia“ ekspertas rekomenduoja atsinaujinti – ne tik dėl to, kad 4G suteikia visiškai kitokią naršymo patirtį, bet ir dėl pačių klientų saugumo. „Saugumo spragų randama nuolat, tačiau tokiems seniems įrenginiams jų niekas netaiso, taigi jų naudotojai lieka ant ledo, – pastebi A. Strolia. – Pasirašius sutartį, naują telefoną, kompiuterį ar 4G modemą iš „Telia“ galima įsigyti už vos kelis eurus per mėnesį. Juk mobiliojo interneto kaina ta pati, tad kodėl nesimėgauti visais 4G privalumais?“

4G turi, bet nesinaudoja

Pasitaiko ir atvejų, kuomet klientas turi 4G palaikantį įrenginį, tačiau nesinaudoja 4G ryšiu ir „VoLTE“ skambučiais – šios funkcijos paprasčiausiai išjungtos. Jei įtariate, kad taip gali būti ir jums, pasitikrinkite tinklo nustatymus, o prireikus pagalbos visada galite kreiptis į „Telia“ specialistus telefonu 1816, artimiausiame salone ar internetu www.telia.lt.

Pasak A. Strolios, po dvejų metų visiškai išjungus 3G ryšį, 4G nepalaikantys įrenginiai persijungs į senesnės kartos 2G tinklą. Pastarasis Lietuvoje ir toliau veiks, mat jį naudoja didelis skaičius vadinamųjų „machine-to-machine“ (M2M) įrenginių – skaitiklių, jutiklių, liftų, vartų valdiklių, telemetrijos įrenginių ir panašiai. Jiems 2G tinklo išteklių ir spartos pilnai užteks. Visgi naršyti internete prisijungus prie 2G tinklo bus problematiška, todėl 3G modemus ar telefonus artimiausiais metais vertėtų atsinaujinti.

Beje, Lietuva nėra ypatinga išimtis: analogiškus 3G migravimo į 4G technologiją projektus šiuo metu vykdo arba pradeda vykdyti ir kiti Vakarų Europos bei Skandinavijos šalių mobiliojo ryšio operatoriai.

Naujausiais Ryšių reguliavimo tarnybos duomenimis, vidutinė „Telia“ mobiliojo interneto sparta Lietuvoje siekia 84,19 Mb/s ir yra atitinkamai 84 proc. ir 27 proc. didesnė nei kitų mobiliojo ryšio operatorių.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Lietuvos verslas atvirai – apie klaidas, kurios tapo didžiausiomis pamokomis Verslo tribūna

Nuo kibernetinių atakų ar vidinių incidentų nėra apsaugota nei viena įmonė. Todėl verslo duomenis ir IT...

5G Lietuvoje: „Išbandėm ir pamatėm fantastišką greitį“ Verslo tribūna

Mobiliojo ryšio technologijos nuo A iki Z, arba tiksliau nuo 1G iki 5G – ką tai reiškia ir ką verslui duos...

Apmaudžių klaidų kaina – sustojęs verslas ir penkiaženkliai nuostoliai Verslo tribūna 1

Skūpus moka du kartus, o tinginys du kartus dirba – šią liaudies patarlę galima pritaikyti ir technologijų...

„Telia“ ekspertas pasakė, kas būtų, jei nediegtume 5G Verslo tribūna

Lygiai prieš metus, 2020-ųjų lapkričio 10 dieną, „Telia“ Lietuvoje įjungė naujos kartos 5G ryšį ir leido jį...

Esmė ne debesyje, o kad verslas veiktų Verslo tribūna

Resursų pateikimo greitis bei lankstumas valdant jų poreikį ir kaštus – šių dedamųjų debesijoje dažniausiai...

IT vadovų dilema: investuoti į svajonę ar pinigus nešančią senolę? Verslo tribūna 1

„Ateitis ateina pati, progresas – ne.“ Šis danų rašytojo Poulo Henningseno posakis puikiai iliustruoja...

Ekspertai įvardijo, kaip Lietuva gali spręsti IRT specialistų stygiaus problemą Verslo tribūna

Lietuvos informacinių ir ryšių technologijų (IRT) sektoriuje šiandien trūksta daugiau nei 10 tūkst.

TOP pavojai verslui internete ir kaip juos suvaldyti: nuo keturių akių iki tvirto užnugario Verslo tribūna

Pasaulis keičiasi, technologijos tobulėja, deja, kartu į priekį žengia ir kibernetiniai nusikaltėliai. Nuo...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku