2025-12-02 15:00

ES gaivinant trąšų pramonę, sandėliai Lietuvoje tušti

Algimanto Barzdžiaus nuotr.
Algimanto Barzdžiaus nuotr.
Nuo kitų metų Europos Sąjungoje (ES) įsigalės pasienio anglies dioksido mokesčio mechanizmas (angl. The Carbon Border Adjustment Mechanism,CBAM), atitinkantis taršos mokestį importui iš trečiųjų šalių. Nors tai turėtų padėti ES gamintojams, trąšų pramonei užsikurti reikės laiko, o vietos produkcija atsieis brangiau. Trąšų importuotojai, negalėdami suskaičiuoti padidėsiančių kaštų, naujų užsakymų nedaro, nors ūkininkams iki laukų tręšimo liko 2 mėnesiai.

„Importuojame vis daugiau iš Kinijos, tai yra didžiausia trąšų gamintoja pasaulyje. Ten geri produktai, mes jų galime atvežti ir dabar, bet to negalime padaryti, nes nežinome, kaip apskaičiuoti (CBAM mokestį – VŽ). Todėl, matydami ilgą logistiką, jau nuo spalio nieko neimportuojame. Mūsų, atvirai sakant, sandėliai tušti. Žiūrėsime, kada bus aiškios instrukcijos iš ES, kaip mums viską skaičiuoti“, – „Verslo žinių“ organizuotame „Agroverslo forume“ kalbėjo Marius Vasiliauskas, didmeninės prekybos trąšomis UAB „Scandagra“ generalinis direktorius. 

CBAM mokestis skirtas sulyginti konkurencinėms sąlygoms trečiųjų šalių ir ES gamintojams, kurie susiduria su aukštesnėmis energetikos kainomis, atlyginimais, aplinkosaugos ribojimais. Tačiau ribojamas importas dar labiau kelia trąšų kainas, nors energija yra pigesnė nei prieš metus.

52795
130817
52791