Kauno Aleksoto aviacijos gamyklos teritorija virs erdve eksperimentams

Kaunas kartu su Milanu, Londonu, Amsterdamu, Bilbao ir Lisabona tapo vienu iš šešių pilotinių miestų, kuriame bus pritaikyti nauji miesto regeneracijos metodai.
Trys partneriai Kauno technologijos universitetas (KTU), Kauno miesto savivaldybė bei Kaunas 2022 inicijuoja projektą T-Factor, kurio metu bus regeneruota Kauno miesto dalis 30 ha Aleksoto inovacijų pramonės parkas (AIPP) ir čia esanti aviacijos gamyklos teritorija.
Projekto, truksiančios iki 2024 m. ir Horizontas 2020 lėšomis finansuojamo, tikslas seną aviacijos gamyklą paversti patrauklia erdve moksliniams tyrimams ir eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklai.
Šiuo projektu, kurio bendra vertė siekia 8,6 mln. Eur, ir kurių 7,99 mln. Eur ES lėšos, Europos Komisija siekia atkreipti dėmesį į naujus miesto regeneracijos metodus, kurių tikslas išnaudoti transformacinį laukiamojo laiko potencialą miestų regeneracijoje, rašoma KTU pranešime.
Pritaikys veiklai
Nuo miesto teritorijos regeneravimo plėtros plano patvirtinimo proceso iki faktinio jos įgyvendinimo gali praeiti metai ar net dešimtmečiai. Šiuo pereinamuoju laiku naujos kartos erdvės, skirtos kultūrinei, socialinei ir verslo veikloms, tampa lemiamu elementu pritaikant miestus ateičiai.
Kaune vykdomas T-Factor projektas ištirs ir pritaikys įrankių, gairių ir pilotinių veiklų rinkinį, kuriuo būtų galima išplėsti laikinąsias erdves ir laikino urbanizmo naudojimą kituose ES miestuose. Per ateinančius ketverius metus, iki 2024 m., projekto partneriai nagrinės daugelį pažangių miesto regeneracijos pavyzdžių, kad geriau suprastų laikinųjų veikų laukimo laiku erdvių vaidmenį.
Ieško dialogo
Rūta Valušytė, KTU Dizaino centro vadovė ir T-Factor projekto Kauno koalicijos koordinatorė, pasakoja, kad miesto teritorijų regeneravimas ir paskirties konvertavimas reikalauja pastovaus dialogo su skirtingomis interesų grupėmis vietos gyventojais ir verslu, potencialiais investuotojais, vietos mokslo ir inovacijų potencialu ir kultūros atstovais.
Pasak jos, pasaulinėje praktikoje teritorijos transformavimo ir plėtros vizijos dažnai išbandomos jose apgyvendinant laikinas veiklas. Pavyzdžiui, apleistos pramoninės teritorijos konvertavimo į sporto paskirtį projekte rengiami laikini sporto renginiai, įkuriamas laikinas sporto maniežas, inkubuojamos naujo verslo iniciatyvos, rengiamos tematinės parodos ir pan. Tokiu būdu projektuojamas naujas teritorijos identitetas tiek vietos gyventojų, tiek potencialių investuotojų akyse. Laikinos veiklos vėliau turi potencialą tapti ilgalaikėmis.
Pasak Aistės Lukaševičiūtės, Kauno miesto savivaldybės administracijos investicijų ir projektų skyriaus vedėjos, Kaunas imasi didžiulio iššūkio plėtoti inovacijų pramonės parką Kauno mieste ir paversti seną aviacijos gamyklos teritoriją patrauklia erdve MTEP veiklai.
Šiam projektui skirta teritorija yra išties unikali ir nedažnai gaunama galimybė išplėtoti 30 ha plotą miesto viduje. Mes naudojame šią galimybę su didele atsakomybe ir siekiame sukurti erdvę, kuri atitiktų atvykstančių įmonių, taip pat kitų įmonių ir piliečių poreikius, sako A. Lukaševičiūtė.
T-Factor projekto konsorciumas vienija 25 organizacijas iš 12 šalių: miestus, universitetus, verslo ir vietos organizacijas. Konsorciumas įsipareigojo padėti žinioms kurti įtraukiančią ir aktyvią miestų ateitį bei plėtoti priemones ir požiūrius į laikiną urbanizmą ir laikinąsias veiklas laukimo laiku, rašoma pranešime.
Šie transformacinio laiko metodai bandomajame projekte bus analizuojami įvairiose istorinėse Amsterdamo (Mokslo parke), Bilbao (Zorrotzaurre), Kauno (Aleksote), Lisabonos (Metro), Londono (Euston) bei Milano (Mind) vietovėse.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Gazelė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti