„Game Insight“ įkūrėja garaže su 300.000 Eur ieškos „startuolių“

Publikuota: 2015-07-31
Alisa Matsanyuk, žaidimų bendrovės „Game Insight“ ir  technologijų eksperimentų erdvės „Green Garage“ įkūrėja. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Alisa Matsanyuk, žaidimų bendrovės „Game Insight“ ir technologijų eksperimentų erdvės „Green Garage“ įkūrėja. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Alisa Matsanyuk, iš Rusijos į Lietuvą persikėlusios žaidimų kompanijos „Game Insight“ įkūrėja, imasi naujo iššūkio – investicijų į technologijas. Rugpjūčio 25 d. Vilniuje ji atidarys technologijų laboratoriją ir mokymo centrą „Green Garage“, į kurį jau investavo 300.000 Eur, o kiek vėliau imsis pradedančiųjų bendrovių akceleratoriaus.

Garažas padės rasti potencialiai sėkmingus „startuolius“ dar labai ankstyvoje stadijoje ir į juos investuoti.

Ponia Matsanyuk iš Maskvos persikėlė daugiau nei prieš metus, viena iš priežasčių – šaknys. Verslininkės tėvas yra kilęs iš Lietuvos. Anot jos, čia tikrai pavyks rasti naujų talentų, o „Green Garage“ idėja prisidės prie naujos pramonės revoliucijos.

Pasižvalgyti po „Green Garage“ galite ČIA.

– Kodėl palikote „Game Insight“?

– Įmonės yra kaip vaikai – jos užauga. Galiausiai vadovai ar investuotojai pamato, kad jų interesai nesutampa su kompanijos. Tokiu atveju geriausia pasakyti komandai, kad ji judėtų be tavęs, nes tu negali padidinti jų efektyvumo. Aš negaliu pasakyti, kad esu serijinė verslų kūrėja, tai yra mano antras bandymas, bet jaučiu, kad galbūt esu verslų kūrėja. „Game Insight“ man yra labai didelė bendrovė, ten plėtojama daug projektų, tai yra stabili ir labai sėkminga kompanija, bet ją palikdama aš buvau labiau susidomėjusi kurti ką nors naujo. Aš žinau, kaip sukurti struktūrą, surinkti stiprią komandą, o „Game Insight“ tai jau turi, todėl jiems manęs nereikia.

– Kodėl nuo programinės įrangos pereinate prie technologijų?

– Versle svarbiausia pagauti tinkamą akimirką. Manau, kad greta komandos, gero darbo, mokslo, prototipų kūrimo ir viso kito, kas yra daroma versle, turi pamatyti langą, pro kurį atsiveria galimybės. Kai įkūriau „Game Insight“, buvau įsimylėjusi žaidimų rinką. Be to, tai buvo puikus laikas pradėti bendrovę mobiliesiems: tada „Apple“ atidarė „App Store“, „Google“ startavo su „Google Play“, tai buvo naujos industrijos pradžia, kurioje pamatėme daug galimybių. Dabar ši industrija užaugo ir subrendo, tapo aiškiau, kaip joje kurti verslą, atsirado daugiau konkurencijos. Todėl palikusi „Game Insight“ pradėjau ieškoti naujų galimybių ir jas radau techninėje įrangoje. Tikiu, kad dabar yra prasidedančios pramonės revoliucijos laikas.

– Kaip atrodys ši revoliucija?

– Tuo pačiu metu vyksta keletas dalykų. Pirma, tam, kad ką nors sukurtum, reikia sukurti prototipą. Kinija stipriai sumažino įvairių detalių kainas, atsirado įvairūs gamybos įrenginiai, pavyzdžiui, 3D spausdintuvai ar pjaustymas lazeriu. Tai tapo taip paprasta, kad būtų galima viską padaryti namuose. Šie procesai leidžia pasinerti į elektroniką neturint labai didelių žinių. Mano 13 m. sūnus gali kurti su elektronika susijusius produktus.

Dabartiniai pokyčiai leidžia kiekvienam iš mūsų sukurti bet kokį prietaisą, ir tai reiškia, kad po kelerių metų madinga bus būti ne programuotoju, bet inžinieriumi. Jau dabar yra didelis žmonių, kurie nori daiktus pasigaminti patys, judėjimas. Be to, Lietuvoje yra stipri elektronikos ir inžinerijos mokykla. Mes norime visa tai sujungti, kad žmonės sukurtų daugiau įdomių daiktų ir išradimų.

– Kodėl „Green Garage“ startuoja Lietuvoje?

– Visų pirma, nes čia gyvenu. Antra, tai yra puiki vieta pradžiai: esame Europos centre, kainos nėra labai didelės, palyginti su Londonu ar kitu didžiuoju Europos miestu, čia daug stiprių elektronikos inžinierių. Be to, kiekvienas čia nori padaryti ką nors gero Lietuvai, aš tai jaučiu kiekvieną dieną ir daug žmonių mus remia, nes jie nori, kad atneštume naudos valstybei. Taigi, mes pradedame čia ir tikimės sėkmės. Jeigu taip ir bus, planuosime atidaryti dar vieną „garažą“ Baltijos šalyse ir plėstis toliau į Europą.

– Kaip veiks šis garažas?

– Jį sudarys trys erdvės: vieta kūrėjams, elektroninė laboratorija ir mokymo centras. Gamintojai čia gaus naujausias technologijas, kurios leis kurti prototipus iš metalo, medžio ir plastiko. Tačiau tai nebus tiesiog daiktų gaminimas, kūrėjų erdvėje atsispindės ir jų ideologija, vyks bendravimas ir bendradarbiavimas, kurie padės kurti naujoves.

Laboratorija visa tai apjungia, galima sakyti, kad tai yra elektronikos vieta. Mokymų centre mes pradėsime nuo kursų paaugliams ir visiems, kurie domisi modeliavimu ir panašiais dalykais. Mūsų tikslas yra sukurti metodiką, kaip mokyti kurti prototipus, tam mes tarpusavyje jungsime skirtingas mokslo šakas. Šiuolaikiniame pasaulyje reikia greitos mokymo programos, kuri mums leistų išnaudoti atsirandančias galimybes.

– Kaip patekti į „Green Garage“?

– Geriausias palyginimas būtų su sporto centru – įsigyjate abonementą ir tampate „Green Garage“ klubo nariu. Galima mokėti už metus, mėnesį ar buvimo čia valandą. Norime pritraukti tuos žmones, kurie tikrai yra pasiryžę kažką sukurti ir pradėti verslą. Ši auditorija mums rūpi labiausiai. Nuolaidas taikysime susijusių sričių studentams, o atrinktiems technologijų pradedantiesiems galėsime suteikti paslaugas ir nemokamai.

– Ar ši vieta gali paveikti Lietuvos „startuolių“ ekosistemą?

– Manau, kad tai tikrai padės kurti ekosistemą, nes projektas yra edukacinis, jis nesunkiai pritaikomas vaikams, paaugliams, pradedantiesiems verslams, universitetams ir netgi valdžios institucijoms. Pateiksiu paprastą pavyzdį: jeigu prieš 100 m. būtumėte nuėjęs į sporto salę, ten pamatytumėte tik rimtus sportininkus, bet nesutiktumėte paprastų moterų ar vaikų. Aš nesakau, kad inžinerija yra visiems, bet prieš 100 m. aš būčiau bijojusi eiti į sporto salę.. Taip yra ir čia: dabar aš tiesiog galiu ateiti ir pabandyti.

– Ar tikitės, kad garažas bus pelningas?

– Kūrėjų erdvės yra visuose didesniuose miestuose, pora yra ir Lietuvoje, bet jos atrodo ne tokios patrauklios ir atviros kaip „Green Garage“. Tikiu, kad ši vieta gali būti pelninga. Tačiau kiekviename versle yra trys galimi scenarijai: blogiausias, kai atsidarai, bet nesudomi auditorijos, kitas – kai sunkiai dirbi, ne viskas pavyksta iš pradžių, bet matai, kad progresas yra. Ir trečias – magija: susidomėjimas didelis, pavyksta pritraukti minią žmonių.

Geriausias variantas, žinoma, yra paskutinis, nes tokiu atveju valdai sėkmę, ir tai jau būna visai kita istorija. Tai dažniausiai nenutinka arba būna labai retai, taigi, į šį scenarijų nesižvalgome, kaip ir nesitikime blogiausio varianto. Suprantame, kad idėja yra labai nauja, tai ne patrauklus pigus restoranas, kurį visi nori išbandyti, turime žmonėms paaiškinti, kas tai yra, mokyti juos. Kol kas siekiame sukurti geriausią paslaugą, aš pasiruošusi čia investuoti savo laiką ir pinigus, o jeigu matysime, kad tai veikia, rasime ir papildomų investuotojų ar partnerių, optimizuosime visą veiklą, kad susiformuotų stiprus verslo modelis. Tačiau apie konkrečius skaičius ir tikslesnes prognozes galbūt galėsime kalbėtis po pusmečio.

– Su kokiais sunkumais susidūrėte kurdama šią erdvę?

– Didžiausias iššūkis buvo tai, kad neturėjome tikslaus plano, nežinojome, kaip optimizuoti procesus. Nebuvo daug šaltinių, pavyzdžių ir sėkmės istorijų, kaip tai sukurti, todėl mes šiuo metu kuriame formatą. Aš paprastai negalvoju apie tai, kaip pradėti, o jau atrandu save jau įnikusią į naują idėją. Suvokiau, kad kuriu tokią erdvę tada, kai stovėjau ką tik išsinuomotose patalpose ir kilo klausimas, kaip padarysiu erdvę kūrėjams, kai pati tokia nesu. Tada pasistengiau nusiraminti ir žengti mažais žingsneliais. Iš pradžių radau žmones, tada jie man pradėjo padėti.

– Galbūt po „Green Garage“ galima tikėtis dar vienos naujos idėjos?

– Pakalbėkim apie tai tada, kai šis garažas taps toks sėkmingas kaip „Game Insight“.

Sekite „Gazelės“ naujienas, dalinkitės nuomone, užduokite klausimus „Facebook“ puslapyje „Verslo žinios. Gazelė“

Gauk nemokamą GAZELĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Kad išlaikytų verslą, tenka imtis ir samdomo darbo

Bet kuri pradžia yra sunki. Verslas – ne išimtis. Ypač tuomet, kai įmonė kuriama nuo nulio, todėl...

Gazelė
2019.07.20
Kol atidarė prancūziškų produktų krautuvėlę, nuėjo kryžiaus kelius Premium 2

„Jei būtume žinoję, kiek reikia atlikti visokiausių formalumų, kažin ar ši krautuvėlė egzistuotų. Tačiau...

Gazelė
2019.07.19
Galimybė verslui – savivaldybės nori pirkti vis daugiau paslaugų Premium

Iki 2020 m. bent 15% savivaldybių teikiamų viešųjų paslaugų turi būti perduotos bendruomenėms,...

Gazelė
2019.07.18
Turizmo agentūra „AirGuru“ turi planą, kaip pasiekti 100 mln. Eur apyvartą 4

„AirGuru“ per pirmąjį šių metų pusmetį pardavimo pajamos siekė 3,5 mln. Eur, 52% daugiau nei per tą patį...

Gazelė
2019.07.17
JAV turi problemų dėl verslo kūrėjų – ne kitokių nei Lietuvos smulkieji Premium

JAV turi problemų dėl verslumo. Naujų įmonių nuo 2006 m. steigiama bent 100.000 mažiau, nei jų buvo įkuriama...

Gazelė
2019.07.17
Miestiečiai tampa pažangiais daržininkais – „iškankintų“ augalų jiems nereikia Premium

Stiprėjanti sveikos gyvensenos mada augina sėklų ir sodo bei daržo reikmenų prekybininkų apyvartas. Nesvarbu,...

Gazelė
2019.07.17
„Manillos“ istorija: sukūrę vaizdą, atitinkantį turinį, per mėnesį pardavė daugiau nei per metus Premium

Kosmetikos gamybos verslą, kuriam be specifinių žinių, reikia dar ir nemažų investicijų, galima pradėti tik...

Gazelė
2019.07.15
Registrų centras atnaujino ataskaitų nepateikusių bendrovių sąrašą 11

Nuo šių metų birželio vidurio Registrų centras priminimus ir paraginimus pateikti ataskaitas už praėjusius...

Finansai
2019.07.12
Pradėjo gaminti veganiškus ledus – tokios paklausos nesitikėjo patys Premium

Kai ledų galima nusipirkti ant kiekvieno kampo – tiek pagamintų Lietuvoje, tiek importuotų, – smulkieji...

Gazelė
2019.07.10
Europos inovacijų apdovanojimuose – 19 sprendimų, lietuviškų nėra

Europos inovacijų ir technologijų instituto (EIT) apdovanojimuose – 19 nominuotų idėjų ir startuolių. Dalyvių...

Gazelė
2019.07.09
Sudarė 58 punktų sąrašą, kuris padeda lengviau išnuomoti būstą Premium 4

NT rinką aktyvinant naujausioms investicijų madoms – pirkti butus nuomai, atsiranda ir reikalingų paslaugų,...

Gazelė
2019.07.09
Kurdami viešbutį Radviliškyje, apskaičiavo srautus, svečius ir žvaigždes Premium 3

Viešbutis nebūtinai turi būti didmiestyje, jis puikiai gali gyvuoti net ne kurorte. Svarbiausia įvertinti...

Gazelė
2019.07.08
Kodėl pirkėjai renkasi mažas krautuvėles 5

Smulkiojo verslo vienas iš pranašumų – tiesioginis bendravimas su klientu. Vis daugiau žmonių renkasi...

Gazelė
2019.07.06
Mažos įmonės moka mažiausias algas ir skaičiuoja didžiausią pelną Premium 20

Mažųjų įmonių reikšmė Lietuvos ekonomikai didėja – jos sukuria vis didesnę BVP dalį, tačiau jų našumas mažas,...

Finansai
2019.07.05
Keliasdešimt MMA eurų augina bedarbių armiją ir didina kainas Premium 56

Net tie verslai, kurie darbuotojams moka solidžius atlyginimus, vis tiek pajus minimalios mėnesio algos (MMA)...

Gazelė
2019.07.04
Regionuose 0,5 mln. Eur investicija į modernų viešbutį – ne riba Premium

Regionų verslininkai, matydami, kad keliautojai jų miestą aplenkia vien dėl to, jog čia nėra kur apsistoti,...

Gazelė
2019.07.04
„Amazon Go“ sukurto formato kelią Europoje mina Lietuvos bendrovė: parduotuvė be kasų – jau Vilniuje Premium 7

Vienos pirmųjų Europoje parduotuvių be kasų – tokios yra tik „Amazon Go“ JAV – gali veikti su Lietuvos...

Gazelė
2019.07.04
Gamintojai pasikliauja tik e. parduotuve ne tik dėl žadamų perspektyvų Premium

Nauji kosmetikos gamintojai dažnai susiduria su produkto pristatymo rinkai sunkumais – rinkodaros biudžetų...

Gazelė
2019.07.03
Šeimos verslas – dinastijų užuomazgos?

Tikrų verslo dinastijų užuomazgų Lietuvoje dar tik randasi – įžanga į šį procesą galėtų būti šeimos verslo...

Gazelė
2019.07.02
Susijungę startuoliai „PulseTip“ ir „Sype“ keičia grįžtamojo ryšio galimybes Premium 1

Vartotojų įžvalgų, skirtų organizacijoms tobulėti, platforma „Sype“ jungiasi su darbuotojų grįžtamojo ryšio...

Gazelė
2019.07.02

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau