Nuotolinio pacientų stebėjimo sistema gali sumažinti eiles poliklinikose

Publikuota: 2016-09-15
Visa pacientams reikalinga įranga. Gintauto Degučio (VŽ) nuotr.
svg svg
Visa pacientams reikalinga įranga. Gintauto Degučio (VŽ) nuotr.

Sostinės Jungtiniame Inovatyvios medicinos centre (JIMC) Santariškių klinikos kartu su telekomunikacijų AB „Teo“ ir AB „Omnitel“ pristatė nuotolinę, širdies ir inkstų ligomis sergantiems pacientams pritaikytą, stebėsenos sistemą. Tai tarptautinio, ES finansuojamo projekto CARRE dalis.

Kaip sako Romualdas Kizlaitis, Santariškių klinikų Informatikos ir plėtros centro direktorius, šios sistemos genialumas slypi paprastume. Pacientams skirta sistemos dalis sudaryta iš parduotuvėse ir vaistinėse prieinamų buitinės elektronikos elementų. Tai kraujo spaudimo matuoklis, gliukozės kiekio kraujyje matuoklis, elektroninės svarstyklės, sporto apyrankė ir maršrutizatorius, kurs surenka visų įrenginių duomenis ir išsiunčia juos į medicinos įstaigos serverius, t.y. į CARRE platformą. Joje duomenys yra apdorojami ir analizuojami, o pacientui pateikiama informacija apie rizikas ir komentarai apie jo sveikatos parametrus. Apie kritinius atvejus sistema gali asmeniškai informuoti ir konkretaus paciento gydytoją ar artimuosius (jei pacientas duoda sutikimą).

„Be to, pacientui vizualiai (interaktyvių grafikų forma) pateikiama individuali jo sveikatos analizė – įspėjama apie ateityje gresiančius susirgimus, susijusius su dabartine būkle“, – priduria gyd. Domantas Stundys, Santariškių klinikų CARRE projekto vadovas.

Šią informaciją pacientai gali pamatyti specialiai tam sukurtame portale. Ten kiekvienas gali stebėti savo sveikatos duomenis ir modeliuoti, kaip keisis grėsmės, pavyzdžiui, padidėjus svoriui arba kraujo spaudimui.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Artimiausioje ateityje, kai projektas bus atvertas plačiajai visuomenei, žadama įdiegti daugiau vadinamosios personalizuotos medicinos elementų. Sistema esą galės SMS žinutėmis, e. laiškais arba per programėlę informuoti pacientus apie sveikatos būklės pasikeitimus ir pasiūlyti jiems sprendimus.

Pranešimai gali atrodyti maždaug taip: jūsų fizinis aktyvumas šią savaitę labai mažas, tai didina šidris ligų riziką, eikite pabėgioti. Ištobulinus sistemą ir pritaikius mašinų mokymosi algoritmus, tokie pranešimai kiekvienam pacientui individualiai galėtų būti generuojami ir siunčiami be gydytojų įsikišimo (pacientų sveikatą stebėtų kompiuteris), tad medikai galėtų skirti savo laiką svarbesniems ir neatidėliotiniems darbams. 

Gydytojams skirtoje CARRE sistemos dalyje dar yra informacinė duomenų bazė – ligų statistika, informacija apie naujausius tyrimus, diagnozes, moksliniai straipsnisi, kolegų komentarai ir t.t. Tikimasi, kad tai palengvins ligų diagnozavimą ir sumažins klaidų tikimybę.

Įrangos kaina – iki 1000 Eur.

Visos pacientams reikalingos įrangos kaina siekia iki 1000 Eur. Tačiau daugelis jau turi išmaniuosius telefonus, kurie iš esmės sudaro didžiąją dalį įrangos kainos. Neretas namuose turi ir elektronines svarstykles bei kraujospūdžio matuoklius.

„Iki šiol sakydavome pacientams: kasryt pasimatuok spaudimą, gliukozę, pasisverk ir viską užrašyk. Šituos žurnalus jie kiekvieną kartą turėdavo neštis pas gydytoją. Projekte dalyvaujančių pacientų duomenys patys nukeliauja pas gydytojus“, - sako p. Kizlaitis.

Bandomajame projekte dalyvauja 160 pacientų. 80-čiai iš jų visa minėta įranga išdalinta nemokamai. Likę 80 dalyvių – kontrolinė grupė, savo būklę stebinti įprastais būdais arba jos iš viso nestebinti. Tai daroma tam, kad būtų galima pamatuoti, kaip keičiasi pacientų būklė abejose grupėse.

Pati CARRE projekto metu sukurta programinė įranga ir analizės bei modeliavimo algoritmai yra sudėtingi. Tačiau žadama, kad nei pacientai, nei gydytoja dėl to sau galvos sukti neturės. Kompiuteriai su duomenų rinkimu ir analize susidoros patys. Renginio metu demonstruota vartotojo sąsaja – išties paprasta.

Beje, renginio metu prof. Eleni Kaldoudi, viena iš CARRE projekto kūrėjų, pranešė, kad projekto metu sukurta programinė įranga yra atvirojo kodo. Tai reiškia, kad ES ir projekto dalyvių lėšomis jau padarytą įdirbį programuotojai entuziastai gali panaudoti kuriant panašias sistemas arba esamos sistemos patobulinimus.

Senstanti visuomenė

Renginio metu, kartu su nuotolinio pacientų stebėjimo sistema pristatyta telekomunikacijų grupės „Telia Company“ užsakymu audito kompanijos „Deloitte“ parengta ataskaita apie senstančios visuomenės keliamas problemas. Pagrindinė šio tyrimo ir ataskaitos žinia ta, kad profilaktika kur kas pigesnė nei gydymas. „Deloitte“ teigia, kad Šiaurės ir Baltijo šalių regiono mastu tikslingas informacinių ir ryšių technologijų (IRT) panaudojimas sveikatos priežiūroje iki 2021 m. gali sustabdyti apie 23.000 priešlaikinių mirčių ir padėti sutaupyti iki 4,9 mlrd. Eur valstybinių sveikatos apsaugos sistemų lėšų. O vien Lietuvoje – apie 200 mln. Eur.

„Informacinių sistemų ir mobiliojo ryšio panaudojimas sveikatos apsaugos sistemoje Lietuvoje per artimiausius penkerius gali padėti išgelbėti 1900 gyvybių ir sutaupyti apie 200 mln Eur“, - sako Edvardas Linkevičius, „Teo“ ir „Omnitel“ produktų ir paslaugų padalinio vadovas.

Šie skaičiai – net jeigu jie nėra tikslūs – Lietuvai yra svarbūs, mat tiek Šiaurės, tiek ir Baltijos šalys sparčiai sensta, o gimstamumas mažėja. Sparčiausiai per pastaruosius 10 m. seno Suomijos visuomenė, kur vyresnių nei 64 metų žmonių skaičius išaugo 24%. Lietuva yra trečioje vietoje, Latvija – ketvirtoje. Šiose šalyse pensijinio amžiaus žmonių skaičius minimu laikotarpiu padidėjo beveik penktadaliu. Palyginimui, ES vyresnių nei 64 m. žmonių skaičius per dešimtmetį išaugo 13%.

Augant vyresnio amžiaus žmonių skaičiui, jų priežiūrai reikės vis daugiau biudžeto lėšų. Ataskaitoje teigiama, kad atsižvelgiant į tai, kaip sparčiai Lietuvoje sensta visuomenė, norint pasirūpinti gyventojų sveikata, jos priežiūrai valstybė kasmet biudžetą turės didinti 5%. O Latvija ir Estija atitinkamai 1% ir 2%.

„Deloitte“ sako, kad išnaudojant nuotolinius sveikatos stebėsenos įrankius, t.y. vykdant prevenciją, per 5 metus Lietuva galėtų sutaupyti apie 8% sveikatos priežiūrai skiriamų lėšų.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Kinija nori gaminti naujausius puslaidininkius, bet ekspertai šalies galimybėmis abejoja Premium

Nuo užsienio tiekėjų puslaidininkių gamyboje priklausoma Kinija investuoja milijardus, kad naujausius lustus...

Inovacijos
2022.05.27
„Startup Fair“ startuolių konkurse laimėjo klientų aptarnavimo platforma „Whelp“

Penktadienį įvyko startuolių renginys „Startup Fair. Connect 2022“, kuriame dėl geriausiojo startuolio vardo...

Inovacijos
2022.05.27
Jungtinėje Karalystėje – dar vienas tyrimas „Google“ atžvilgiu

Jungtinė Karalystė pradėjo antrąjį tyrimą dėl JAV technologijų milžinės „Google“ dominavimo internetinės...

Inovacijos
2022.05.27
E. Markevičiūtė: Lietuva norėtų plėsti startuolių veiklą Taivane

Lietuva norėtų tapti Taivano vartais į Europą bei plėsti šalies startuolių veiklą šioje Pietryčių Azijos...

Verslo aplinka
2022.05.27
Lietuviškas verslas Afrikoje: milijonai klientų, karčios pamokos ir praktiniai patarimai Premium

Per pastaruosius 5-erius metus bendra eksporto iš Lietuvos į Afriką vertė paaugo dvigubai ir siekia 737 mln.

Pramonė
2022.05.27
„Nordcurrent“ šiemet planuoja augti iki 75%

Lietuvos žaidimų kūrimo bendrovė „Nordcurrent“ praėjusiais metais pajamas augino 20% iki 62,75 mln. Eur.

Inovacijos
2022.05.27
„SoliTek“ skelbia baterijų gamybos pradžią Lietuvoje 2

Saulės modulių gamintoja „SoliTek“ sukūrė ir pradėjo priimti užsakymus autonominės išmaniosios elektros...

Pramonė
2022.05.27
„Wolt“ vadovė Baltijos šalims: Lietuva šiuo metu turi daugiau talentų nei Latvija ar Estija Premium

„Atsiprašau už trukdžius“, – sako Liis Ristal, „Wolt Baltic“ generalinė direktorė, glausdama prie savęs vieną...

Vadyba
2022.05.27
Riboto leidimo „Bentley Bentayga EWB First Edition“ parodys, kas lauks naujųjų flagmano vairuotojų Verslo tribūna

„Visai neseniai Bentley pristatė savo naująjį flagmaną – „Bentayga EWB“ su ilgesne ratų baze. Gamintojas...

„Alibaba“ pranešė apie 60% mažesnį pelną 2021 m.

Kinijos elektroninės prekybos milžinė „Alibaba“ ketvirtadienį pranešė apie 59% susitraukusį pelną praėjusiais...

Inovacijos
2022.05.26
Taivano ekonomikos viceministras: su Lietuva mus suartino Kinijos politika

Lietuvoje viešintis Taivano ekonomikos viceministras sako, kad jo šalies ekonominę partnerystę su Lietuva...

Verslo aplinka
2022.05.26
„Broadcom“ už 61 mlrd. USD perka „VMware“

JAV lustų gamintoja „Broadcom“ ketvirtadienį paskelbė ketinanti už 61 mlrd. USD įsigyti debesijos paslaugų...

Inovacijos
2022.05.26
Žvilgsnis už Nigerijos „princų“: kaip „TeleSoftas“ atsidūrė Abudžoje Premium

Ryšį su Nigerija „TeleSoftas“ užmezgė dar prieš pandemiją, 2019 m. Bendrovė tuomet dalyvavo organizacijos...

Inovacijos
2022.05.26
Išrinkti geidžiamiausi Lietuvos darbdaviai 4

Šiemet geidžiamiausiu darbdaviu paskelbta lietuvių įkurta JAV programavimo paslaugų įmonė „DevBridge LT“.

Vadyba
2022.05.26
Nauji fabrikai: tarp žaliavų stygiaus ir pašokusios paklausos Premium

Jeigu visi šiemet planuojami investiciniai projektai bus įgyvendinti, Lietuvoje atsiras ir daugiau tradicinės...

Pramonė
2022.05.26
„Nvidia“ pranoko lūkesčius, bet perspėjo apie išlaidų karpymą

Grafikos procesorių gamintoja „Nvidia“ pirmąjį ketvirtį pranoko analitikų lūkesčius pagal pelno ir pajamų...

Inovacijos
2022.05.26
Tvarios sunkiosios transporto priemonės: pasiūlos yra, bet infrastruktūra buksuoja Premium

Europai vis drąsiau žygiuojant Žaliuoju kursu, tvarius sprendimus siūlo ir sunkiojo transporto gamintojai.

Logistika
2022.05.26
„SpaceX“ prieš „Boeing“: kaip E. Musko įmonė aplenkė aviacijos milžinę Premium 1

Praėjusį savaitgalį „Boeing“ bepilotis erdvėlaivis „Starliner“ po daugiau nei dvejus metus trukusių bandymų...

Inovacijos
2022.05.25
Davose su „Google“ ir „Meta“ atstovais susitikęs G. Nausėda pakvietė bendroves plėstis Lietuvoje

Gitanas Nausėda, prezidentas, paragino JAV informacinių technologijų gigantę „Google“ ir JAV socialinių...

Verslo aplinka
2022.05.25
Ispanija gręžiasi į puslaidininkių pramonę 3

Ispanijos vyriausybė patvirtino 12,25 mlrd. Eur investicijų į puslaidininkių pramonę planą, iš kurių 9,3...

Inovacijos
2022.05.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku