Visos derliaus prognozės kerpamos darkart
Prasidėjus javapjūtei, buvo svarstoma, kad prasti orai Prancūzijoje ir Vokietijoje derlių paveiks ne itin drastiškai, tačiau dabar aiškėja, kad į eksporto rinkas iškeliaus kur kas mažiau europietiškų grūdų.
Pesimistinės naujienos
Prancūzijos tyrimų bendrovė „Strategie Grains“, kurios vertinimais paprastai remiasi ES grūdų sektoriaus įmonės, vėl sumažino Bendrijos grūdų eksporto prognozę. 2016–2017 m. kviečių derliaus šalys turėjo eksportuoti vos 23,7 mln. t, tai yra 8 mln. t mažiau nei praėjusį sezoną.
Kviečių bendrijos ūkininkai šiais metais prikuls maždaug 10% mažiau nei pernai, iš viso 136,5 mln. t. Toks sumažėjimas nėra pagrindinis eksportą lemsiantis veiksnys – labiausiai jį stabdys menka kokybė ir didelis kokybiškų grūdų poreikis pačios Bendrijos perdirbimo įmonėse.
Tiesa, „Strategie Grains“ prognozės yra pesimistiškiausios. Štai Tarptautinė grūdų taryba vis dar viliasi, kad ES šalys pajėgs užsienio rinkose realizuoti bent 25,2 mln. t kviečių, o Europos Komisija – 25 mln. t.
Duonai – pusė
Miltams malti grūdų taip pat gali trūkti ne tik Lietuvoje. Naujausiais duomenimis, vos 59% iš ES ūkininkų supirktų grūdų atitinka maistinius reikalavimus. Neatmetama tikimybė, kad nuėmus absoliučiai visą derlių šis santykis gali dar suprastėti, mat prieš mėnesį malamų grūdų dar buvo apie 66%.
Palyginkime, pernai 71% visų užaugintų kviečių buvo tinkami miltams malti.
Konkurencija tarp eksportuotojų dėl to bus menkesnė, mat, pavyzdžiui, Prancūzija, iki šiol buvusi didžiausia ES eksportuotoja, grūdų užsienyje parduos mažiausiai per pastarąjį dešimtmetį, o ir turimų Šiaurės Afrikos šalys, pagrindinės rinkos, gali dėl pernelyg prastos kokybės nepirkti.
Juolab kad Egiptas neseniai vėl sugriežtino kviečių importo reikalavimus, uždraudė priimti krovinius, kuriuose yra bent menkiausia skalsių, kviečių grybelio, dalis.
Dar krinta
Nors kokybiškų kviečių trūksta, vidutinė jų kaina tarptautinėse biržose krinta. Maistinių kviečių kaina gruodžio sandoriuose šiuo metu siekia 160 Eur/t. Per mėnesį kaina krito maždaug 10 Eur.
Vis dėlto manoma, kad kainos skirtumas tarp kokybiškiausių „Ekstra“ klasės ir pašarinių kviečių šiemet bus didžiausias per kelerius pastaruosius metus. Pašariniai kviečiai rinkoje šiuo metu kainuoja apie 123 Eur/t.