LB: investicinio gyvybės draudimo teikėjų gudravimai bado akis

Publikuota: 2020-07-21
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Lietuvoje veikiančios investicinio gyvybės draudimo įmonės klientų lėšas ne visais atvejais valdo taip, kad būtų pasiektas geriausias rezultatas jų klientams.

Tai parodė Lietuvos banko (LB) atliktas tyrimas, parodęs ne vieną šių įmonių veiklos trūkumą ar gudravimą klientų atžvilgiu.

Buvo ištirta 8-ių draudimo įmonių investicinio gyvybės draudimo investavimo krypčių valdymo praktika, didžiausių pagal turtą investavimo krypčių rezultatai ir mokesčiai.

Visgi Lietuvos bankas baudų skirti kol kas neskubės ir apsiribos platesniu šių įmonių investavimo rezultatų ir mokesčių viešinimu.

Prakišinėja „savus“ fondus

Visų pirma, nustatyta, kad investavimo kryptį sudarančių investavimo objektų atrankos procesas draudimo įmonėse dažnai nėra aiškus.

Anot Lietuvos banko, draudimo įmonės turėtų nustatyti kriterijus, pagal kuriuos atrenkami fondai ir kitos investicinės priemonės, į kurias investuojamos lėšos, tačiau pastebėta, kad šioje srityje kai kur egzistuoja galimi interesų konfliktai.

„Pavyzdžiui, draudimo įmonės rinkdamosi, kur investuoti, pirmenybę teikia tam tikriems partneriams arba tos pačios įmonių grupės įmonėms, vengia keisti investavimo kryptis, kurių rezultatai blogi, nesiekia ieškoti klientui pigesnių investavimo alternatyvų. Šias situacijas bendrovės turėtų vertinti kaip galinčias kelti interesų konfliktus ir atitinkamai keisti investavimo praktiką“, – aiškinama Lietuvos banko pranešime.

Anot Lietuvos banko, tos pačios grupės fondai turėtų būti pasirenkami tik tuo atveju, jei jie pagal grąžos, taikomų mokesčių, kokybės ir kitus įmonės nustatytus objektyvius kriterijus nenusileistų kitų valdytojų valdomiems fondams ir įmonė turėtų turėti aiškių tokį pasirinkimą pagrindžiančių įrodymų.

Pavyzdžiui, bendrovė „Compensa Life“, vertindama fondų valdymo įmonės ar fondo valdytojo tinkamumą, atsižvelgia ir į bendradarbiavimo naudingumo aspektus įmonei, teigia Lietuvos bankas.

„Ir tarptautinėms įmonių grupėms priklausantys draudikai lėšas aktyviai investuoja į įmonių grupės valdomus fondus, pavyzdžiui, „SEB Life“ atveju SEB įmonių grupės fondai sudaro net 88% visų investicijų į fondus“, – aiškina Lietuvos bankas.

„Aviva Lietuvos“ valdomų investicinio gyvybės draudimo lėšų valdymo analizė rodo, kad įmonė investuoja tik į 4-ių valdymo įmonių investicinius fondus, viena iš jų priklauso „Aviva“ grupei. Anot Lietuvos banko, nedidelis bendradarbiavimo partnerių skaičius dažnai leidžia įmonėms optimizuoti investicijų valdymo procesus bei atskirais atvejais mažinti įmonės sąnaudas, tačiau gali kelti potencialią interesų konfliktų riziką.

Mokesčių painiava ir ETF ignoravimas

Draudimo įstatyme nustatyta, kad draudikas negali imti investicijų valdymo mokesčio, jei pats investavimo krypčių nevaldo, teigia Lietuvos bankas. Tačiau esą iš įmonių interneto svetainėse pateiktos informacijos dažniausiai nėra aišku, ar jos pačios valdo kryptis, ar ne, todėl klientams gali būti sunku suprasti, ar įmonė turi teisę į investicijų valdymo mokesčius.

„Iš draudimo įmonių klientams pateikiamos informacijos nėra aišku, kokie mokesčiai yra įtraukti į investicinio vieneto vertės skaičiavimą. Draudimo įmonės taiko ne tik su investicijų valdymu susijusius mokesčius, bet ir kitus atskaitymus, pavyzdžiui, sutarties administravimo, kurie mažina investuotą turtą, apie kuriuos skelbiant draudimo įmonių rezultatus net neužsimenama“, – aiškina Lietuvos bankas.

Taip pat iš tyrimo paaiškėjo, kad investicinio gyvybės draudimo teikėjai linkę ignoruoti pasyvios strategijos biržoje prekiaujamus fondus (angl. exchange traded funds, ETF),  kurių valdymo mokesčiai paprastai yra mažesni nei aktyviai valdomų fondų.

„Tik pusė iš apžvelgiamų draudimo bendrovių investuoja į ETF, kurių valdymo mokesčiai paprastai yra mažesni nei aktyviai valdomų fondų. Analizėje apžvelgiamų fondų atveju pasyvios strategijos fondų mokesčiai buvo daugiau nei perpus mažesni nei aktyvios strategijos investicinių fondų“, – konstatuoja Lietuvos bankas.

Rodo prognozuojamus rezultatus

Anot Lietuvos banko, beveik visos gyvybės draudimo įmonės investavimo krypčių rezultatus skelbia savo interneto svetainėse, tačiau eiliniam vartotojui, neturinčiam su ekonomika ar finansais susijusio išsilavinimo ar darbo patirties, suprasti šiuos rezultatus yra sudėtinga.

„Pavyzdžiui, kai kurios bendrovės, skelbdamos ilgesnio nei vienų metų laikotarpio investavimo krypčių rezultatus, nurodo tik absoliučiąsias viso pasirinkto laikotarpio (5 m.), o ne metų grąžą“, – aiškina Lietuvos bankas.

Anot centrinio banko, klientams rodomi prognozuojami investavimo krypčių rezultatai daugeliu atveju yra pernelyg optimistiniai ir neatitinka klientų prisiimamos investavimo rizikos. Parenkant įvairių scenarijų palūkanų normas, draudimo bendrovėms rekomenduojama naudoti kuo ilgesnį duomenų laikotarpį (pageidautina bent 15 m.). Jei investavimo kryptis neturi tiek istorinių duomenų, gali būti naudojami lyginamojo indekso ar kitos panašios priemonės duomenys, aiškina prievaizdas.

Klientų investavimo rezultatai nerūpi

Lietuvos bankas teigia, kad draudimo įmonės, siekdamos geriausio rezultato klientams, turėtų ne tik atrinkti geriausius fondus, bet ir nuolat stebėti jų rezultatus. Tačiau šis darbas vykdomas taip atmestinai, kad net ne visos įmonės turi nuolatinį stebėjimo procesą.

„Pavyzdžiui, „Bonum Publicum“ nurodė, kad investicijų stebėjimo procesą vykdo valdymo įmonė, kuriai perduotas investicijų valdymas, pačios įmonės stebėsena apima tik finansinių duomenų tikrinimus, reikalingus finansinėms ataskaitoms sudaryti“, – teigia Lietuvos bankas.

Lietuvos banko teigimu, „Bonum Publicum“ atveju fondo rezultatai net nėra periodiškai vertinami. Bet esą ir kitų įmonių atveju („ERGO Life“, „Compensa Life“, „Swedbank Life“) rezultatų analizė, nors ir yra numatyta, tačiau nėra apibrėžta, kas yra „akivaizdžiai blogas“ rezultatas ir kokiu atveju įmonė turėtų svarstyti fondo keitimą.

„Įmonių ilgametė praktika yra tokia, kad investicinių fondų keitimai yra itin reti ir sąlygoti labiau trečiųjų šalių inicijuotų pakeitimų (fondų uždarymo, jungimo ar pan.) ar investavimo krypčių sąrašo optimizavimo (uždaromos mažos, nepopuliarios 11 kryptys)“, – aiškina Lietuvos bankas.

Lietuvos rinka – neprioritetinė

Anot Lietuvos banko, „Swedbank Life“ ir „Mandatum Life“ Lietuvoje veikia kaip filialai, o pačios įmonės veikia visose Baltijos šalyse („Swedbank Life“) ar Baltijos šalyse ir Suomijoje („Mandatum Life“).

Teigiama, kad šių įmonių paslaugų krepšeliai įmonės lygiu kuriami ne tik Lietuvos rinkai, bet visai Baltijos ar Baltijos ir Suomijos rinkai.

„Filialai pateikė high-level grupės dokumentus dėl investicijų valdymo bei filialams taikomas tvarkas, taip pat atskirų procesų aprašymus, tačiau išsamesnės informacijos filialo lygiu neturi, nes šios funkcijos filialo lygiu ir neatliekamos“, – teigia Lietuvos bankas.

Ką darys Lietuvos bankas?

Siekdamas skatinti draudikus kurti didesnę pridėtinę vertę vartotojui, t. y. mažinti investicinio gyvybės draudimo produktams taikomus mokesčius, geriau valdyti investavimo kryptis ir siekti didesnės investicijų grąžos, Lietuvos bankas savo svetainėje dar šiemet skelbs lyginamąją atskaitymų ir rezultatų analizę.

„Situacija draudimo sektoriuje teikiant klientams investicinio gyvybės draudimo paslaugas gerėja, tačiau dar yra nemažai tobulintinų vietų. Matome erdvės draudikams mažinti taikomus valdymo mokesčius ir siekti didesnės grąžos klientams. Todėl ir toliau nuosekliai sieksime skaidrinti investicinio draudimo produktų pardavimo ir valdymo praktiką, kad būtų kuriama didesnė pridėtinė vertė Lietuvos gyventojams“, – sako Jekaterina Govina, Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorė.

Dešimtmečio grąžos

Lietuvos bankas pastebi, kad draudimo įmonių pasiekta investavimo krypčių grąža labai skiriasi.

Analizuotos mažos rizikos investavimo kryptys per 10 metų (nuo 2009 m. birželio 30 d. iki 2019 birželio 30 d.) uždirbo nuo 1,1% iki 5,83% grąžą.

Analizuotų vidutinės rizikos investavimo krypčių grąža yra didesnė – nuo 2,56% iki 7,68%, o aukštos rizikos investavimo kryptys uždirbo nuo 4,46% iki 11,27% metinę grąžą.

Visą LB tyrimą galima rasti ČIA.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
S&P 500 dar nepamuša rekordo, įvykiai Baltarusijoje paveikė ir „Klaipėdos naftos“ akcijas Premium

Akcijų indeksai pasaulio biržose ketvirtadienį nerado krypties, nors buvo paskelbta lūkesčius viršijusi JAV...

Rinkos
2020.08.13
„Klaipėdos nafta“ tikisi iki 2030 m. tapti penkių SGD terminalų operatore 3

Valstybės valdoma naftos ir suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) operatorė „Klaipėdos nafta“ planuoja per 10...

Rinkos
2020.08.13
Konkurencijos taryba apie VMI ir PST susitarimą: panašu į lizingą be palūkanų 6

Didelės baudos ir jų neišvengiamumas turi atgrasyti įmones nuo kartelinių susitarimų, o Valstybinės mokesčių...

Statyba ir NT
2020.08.13
PST gavo dar vieną užsakymą Panevėžyje

AB Panevėžio statybos trestas už 1 mln. Eur (su PVM) atliks miesto Laisvės aikštės atnaujinimo antrojo etapo...

Statyba ir NT
2020.08.13
„Paysera“ tapo oficialiu „Shopify“ mokėjimų operatoriumi 

„Shopify“, vienoje populiariausių pasaulyje e. prekybos platformų, kurią naudoja ir lietuviškos e.

Prekyba
2020.08.13
PST kartelio baudą leista išmokėti per 8 metus

AB Panevėžio statybos trestas susitarė su Valstybine mokesčių inspekcija (VMI), kad už kartelį skirta bauda...

Statyba ir NT
2020.08.13
Pandemijos poveikio taupymui ir vartojimui mastai – rekordiniai Premium

Atsigaunanti mažmeninė prekyba leidžia numatyti, kad už nugaros liko ir rekordinis pandemijos poveikis...

Rinkos
2020.08.13
Investuotojai nebebijo antros pandemijos bangos Premium 1

Akcijų kainos pasaulio biržose kyla toliau, investuotojams nuvijus į šoną nerimą dėl antrosios pandemijos...

Rinkos
2020.08.12
„Orion Asset Management“ fondui leista investuoti į logistikos įmonę „NNL LT“

Investicijų valdymo įmonei „Orion Asset Management“ netiesiogiai per investicinį fondą „Orion Private Equity...

Rinkos
2020.08.12
„Tesla“ skelia akcijas į penkias dalis 11

JAV elektromobilių gamintojas „Tesla“ vasaros pabaigoje atliks akcijų padalinimą (split) į penkias dalis,...

Rinkos
2020.08.12
Akcijos grįžta prie rekordų, auksas pinga 4% Premium 2

Pasaulio biržose antradienį nedrąsus akcijų brangimas peraugo į ralį, palaikomas ekonominių duomenų iš...

Rinkos
2020.08.11
„Revolut“ nuostoliai trigubėjo 13

JK finansinių technologijų 2019 m. kompanija „Revolut“ patyrė trigubai didesnius nuostolius, nei 2018 m.,...

Rinkos
2020.08.11
Tvarių investicijų fondai perkopė trilijono atžymą

Fondų, investicijas atrenkančių pagal aplinkosaugos, socialinės atsakomybės ir geros valdysenos (ESG)...

Rinkos
2020.08.11
Investuotojų pasitikėjimas Vokietijos ekonomika – stipriausias nuo 2004 metų 

Įsibėgėjant Vokietijos ekonomikos – didžiausios Europoje – atsigavimui po koronaviruso pandemijos suduoto...

Rinkos
2020.08.11
Sparčiai didėja aktyvumas milžiniškų M&A sandorių rinkoje

Per pastarąsias šešias savaites pasaulyje buvo sudaryti aštuoni susijungimo ir įsigijimo (M&A) sandoriai,...

Rinkos
2020.08.10
Investuotojai įsikibę akcijų neramumų apsuptyje, „Klaipėdos nafta“ ramina dėl Baltarusijos Premium

Augančios įtampos tarp Kinijos ir JAV, užsitęsusios JAV politikų batalijos dėl paramos šalies bedarbiams dar...

Rinkos
2020.08.10
W. Buffettas rado, kur įdarbinti milijardus grynųjų 3

Warreno Buffetto investicijų konglomeratas „Berkshire Hathaway“ antrąjį ketvirtį išleido rekordinį kiekį lėšų...

Rinkos
2020.08.10
Dėl koronaviruso smukus naftos paklausai, „Saudi Aramco“ pelnas krito 73%

Dėl koronaviruso krizės pasaulyje gerokai sumažėjus naftos paklausai ir jos kainoms, Saudo Arabijos...

Rinkos
2020.08.10
Investuotojai Vyriausybei primokėjo už pasiskolinimą beveik 3 metams 3

Lietuvos Vyriausybė vidaus rinkoje 2 metams ir 8 mėnesiams pasiskolino 70 mln. Eur už vidutines neigiamas...

Rinkos
2020.08.10
Investuotojams JAV biržose – dar vieno elektromobilių gamintojo akcijos 2

„Tesla“ konkurentu pristatomas kinų elektromobilių startuolis „Xpeng Motors“ susiruošė pirminiam viešam...

Rinkos
2020.08.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus