ES Teisingumo teismas patenkino „Achemos“ ieškinį dėl VIAP

Europos Sąjungos Bendrasis Teismas patenkino AB Achema skundą dėl Lietuvoje nuo 2011 m. taikomos viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) elektros sektoriuje schemos neteisėtumo, pripažindamas Europos Komisijos sprendimą ją suderinti neteisėtu.
Ginčas kilo dėl prievolės mokėti VIAP mokestį už bendrovės savo pasigamintą ir sunaudotą elektros energiją, apie jį VŽ jau rašė.
Europos Komisija 2019 m. sausį atgal galiojančiu sprendimu buvo suderinusi nuo 2011 m. Lietuvoje taikytas ir iki šiol taikomas valstybės pagalbos priemones ir VIAP mokesčius. Kadangi VIAP schema yra valstybės pagalba, kurios taikymas, vadovaujantis ES teisiniu reglamentavimu, galimas tik po to, kai EK tokią pagalbą pripažįsta suderinama su Europos Sąjungos vidaus rinka, o tokį Europos Komisijos sprendimo teisėtumą tikrina Europos Sąjungos teismai.
Nagrinėdamas bylą ES Bendrasis Teismas nustatė, kad EK pirminį valstybės pagalbos vertinimą vykdė net 3 metus ir privalėjo inicijuoti formalią tyrimo procedūrą. Teismas konstatavo, kad EK, priimdama sprendimą, nesilaikė valstybės pagalbos derinimo procedūros reikalavimų. Teismas taip pat pažymėjo, kad EK reikalavimas papildomos informacijos iš Lietuvos institucijų, buvo pagrindas pradėti formalią tyrimo procedūrą, tačiau EK, ignoruodama šias aplinkybes, tyrimo procedūros nepradėjo ir sprendimą priėmė neproporcingai ilgai užsitęsusio pirminio vertinimo metu, išplatintame pranešime teigia Achema.
Bendrovės teigimu, nors EK dėl šios derinamos valstybės pagalbos 2016 ir 2017 metais buvo pateikti skundai, jų Komisija nenagrinėjo ir 2019 metais tiesiog priėmė sprendimą, kuriuo šią valstybės pagalbos schemą suderino. ES Bendrasis Teismas konstatavo, kad Europos Komisija susidūrė su sunkumais vertindama ir derindama VIAP schemą, todėl privalėjo būti pradėta formalaus tyrimo procedūra, kuri pradėta nebuvo.
Teismas taip pat padarė išvadą, kad byloje nustatytos aplinkybės patvirtina, jog Europos Komisija priėmė sprendimą remdamasi nepakankama ir neišsamia aktualaus Lietuvos nacionalinio teisinio reglamentavimo analize. Byloje buvo nustatyta ir tai, kad Europos Komisija tiksliai ir nedviprasmiškai neapibrėžė atliekamo vertinimo apimties, bei kad Europos Komisijai turėjo kilti abejonių ir neaiškumų priimant sprendimą dėl Lietuvoje dar nuo 2011 m. taikytos VIAP schemos suderinimo bei teisėtumo.
Tenka tik apgailestauti, jog reikia bylinėtis su Valstybe ir nueiti ilgus teisinius kelius, kad būtų įrodyta tiesa ir padaryti pažeidimai. Tai jau trečias Europos Sąjungos teismų sprendimas, atkreipiantis dėmesį į VIAP schemos taikymo Lietuvoje neteisėtumą, pranešime tikina Gintaras Balčiūnas, AB Achema atstovaujantis advokatas.
Jis prideda, kad ir Lietuvos Konkurencijos Taryba anksčiau buvo atkreipusi Lietuvos institucijų dėmesį dėl Lietuvoje taikomos VIAP valstybės pagalbos schemos. Taip pat pati Europos Komisija praeitų metų birželį pradėjo pažeidimo tyrimo procedūrą prieš Lietuvą dėl taikytos valstybės pagalbos, kuri yra VIAP schemos dalimi, Lietuvos elektrinei.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti