Išlaikyti lyderio pozicijas 30-metį švenčiančiai „Saldai“ padeda aiški strategija ir investicijos į gamybą

Publikuota: 2020-11-30

1990 m. lapkričio 30-ąją Šiaulių regione veiklą pradėjusi vėdinimo įrangos gamintoja „Salda“ šiandien viena didžiausių regiono gamybinių įmonių. Palaikyti verslo stabilumą bendrovei padeda aiški veiklos kryptis, nuolatinės investicijos į gamybą bei įsiklausymas į prekybos partnerių bei nuolat kintančius įrangos vartotojų poreikius.

Verslo pamatus paklojo trise

Paklaustas apie verslo pradžią, „Saldos“ savininkas Petras Baronas sugrįžta į laikus, kada bendrovė dar buvo trijų asmenų projektas – įmonė pavadinimu Zenono Jociaus TŪB „Salda“. Nuo 1990 m. verslininkai pasidalindami veiklos sritimis prekiavo maisto produktais, naudotais automobiliais ir jų detalėmis bei vėdinimo įranga. Praėjus keliems metams prie „Saldos“ vairo liko tik P. Baronas, toliau auginęs vėdinimo įrangos pardavimus, palaipsniui atvedusius verslą iki savos produkcijos gamybos etapo.

nuotrauka::1 right

Pašnekovas prisimena, kad verslo startas nebuvo lengvas – parduoti tokio pobūdžio įrangą tuomet buvo nemenkas iššūkis, kadangi rekuperacinės sistemos Lietuvoje buvo naujas reiškinys. P. Baronas juokauja, kad tada Lietuvoje vėdinimas vyko tik atvirais langais, rekuperacinėms sistemoms vietos savo patalpų planuose nenumatydavo net valstybinės įstaigos, dažnai jų nebūdavo ir komercinei veiklai skirtuose pastatuose. Taigi teko įdėti nemažai pastangų siekiant potencialiems pirkėjams išaiškinti šios įrangos vertę.

P. Baronas atvirauja, kad pradėjus augti konkurencijai ir krentant atstovaujamos įrangos kainoms, nuspręsta vėdinimo įrenginių gamybos imtis pačiam. Tuomet kruopščiai skaičiuota kiekviena investicija į naujas stakles, gamybines patalpas, kurių įsigijimą ženklindavo ir jų pristatymo, cecho atidarymo šventės.

„Pamenu, tik pradėjus veiklą, teko būti ir sandėlininku, ir pardavėju. Tik vėliau pasisamdžiau inžinierių ir po truputį plėčiau komandą, – dalinasi pašnekovas. – Verslas kurtas palaipsniui investuojant savo turimas lėšas, todėl itin vertintas kiekvienas sėkmingas žingsnis, o patirtis ir žinios šioje srityje atėjo sunkiai bedirbant.“

Atrado nišą

Didžiausiu išbandymu verslui per visą 30-metį P. Baronas įvardina 1998 m. kilusią Rusijos ekonominę krizę, bene visiškai sustabdžiusią įmonės pardavimus. Ji, anot jo, bendrovei iki šiol išliko didžiausiu smūgiu verslo istorijoje. Po jos nuspręsta visą laiką į Rytus koncentruotą eksportą nukreipti į Vakarus.

„Tai buvo pats sudėtingiausias verslui laikotarpis. Kadangi aktyviai vykdėme prekybą su Rusija, ryšiai bene visai nutrūko, – sako pašnekovas. – Tuomet nusprendėme, kad reikia ieškoti stabilesnės rinkos, todėl atsisukome į Vakarus. Rytų rinką apleidome ir visus prioritetus skyrėme veiklai Vakarų šalyse, į kurias savo gaminius eskortuojame iki šiol.“

Į klausimą, kodėl prekybos objektu pasirinkta tuomet didelio populiarumo neturėjusi vėdinimo įranga, P. Baronas atsako paprastai – supratęs šių įrenginių naudą ir nuspėjęs augsiantį jų poreikį ateityje.

„Kai tik pradėjome prekiauti, didelio susidomėjimo tokio pobūdžio įrenginiai neturėjo. Vis tik supratome vėdinimo sistemų teikiamą vertę, įžvelgėme perspektyvą ateityje ir ryžomės užsiimti jos prekyba. Palaipsniui pamatėme, kad nesuklydome, – pasakoja jis. – Buvo laikai, kada tokios įrangos negalėjome sau lesti, šiandien ji daugeliu atvejų – privaloma.“

nuotrauka::2 left

Susikoncentravo į gamybą

Kalbant apie šiandieninę bendrovės veiklą, pokalbį tęsia prie įmonės valdymo 2017 m. prisijungęs Aidas Šetikas, „Saldos“ vykdantysis direktorius. Jo teigimu, šiandien bendrovė – stabilus, aiškią veiklos kryptį ir organizacinį modelį turintis verslas. Pasak pašnekovo, išsigryninus strategiją, „Saldoje“ susikoncentruota į vėdinimo įrangos gamybą ir atsisakyta prekybinės veiklos, jai skirtus įmonės resursus nukreipiant į patikimų prekybos bei įrangos palaikymo partnerių tinklo plėtrą. Tokį žingsnį, anot A. Šetiko, paskatino noras suteikti įrangoms vartotojams geriausią patirtį pasitelkiant šioje verslo grandinėje dalyvaujančius savo srities profesionalus.

„Pati vėdinimo įranga iš savęs dažnai yra standartinė ir rinkoje itin išsiskiriančių jos konstrukcijų nėra. Pabrėžtina, kad gerą vartotojo patirtį lemia ne tik ji, bet visa jos taikymo visuma: įrenginio patikimumas, aptarnavimo prieinamumas bei išmanūs sprendimai, – komentuoja jis. – Todėl šiandien „Salda“ fokusuojasi į bendradarbiavimą su patikimais įrangos komponentų bei išmanių sprendimų tiekėjais bei nuolatinį ryšio su prekybos partneriais palaikymą ir įsiklausimą į jų bei galutinio vartotojo poreikius.“

Pasak A. Šetiko, toks veiklos modelio pertvarkymas leido bendrovei susitelkti į tai, ką moka geriausiai, eksperimentuoti, būti išradinga ir sekti vėdinimo įrangos rinkos tendencijas keičiant savo gaminių konkurencinius pranašumus.

„Vien per pastaruosius 15 metų vėdinimo įranga patobulėjo taip, jog analogiško rekuperatoriaus energijos sunaudojimas sumažėjo daugiau nei 60 proc. Tačiau „Salda“ buvo viena pirmųjų Europos rinkai pristačiusi vėdinimo įrenginius su ekonomiškais EC tipo varikliais, laikomais šių dienų standartu, – dėsto jis. – Vadovaudamasi Vakarų Europos bei Skandinavijos šalių rinkos tendencijomis, bendrovė šiemet sukūrė daugiau nei 250 naujų vėdinimo įrenginių, kurie kitais metais pasieks Europos bei Lietuvos vartotojus. Nauja įranga gerokai išmanesnė, grąžina daugiau šilumos bei sunaudoja mažiau energijos, ženkliai patobulėjo jos valdymas.“

Šiais metais, toliau kalba pašnekovas, bendrovė taip pat pasirašė sutartį su vienu didžiausių pasaulyje elektronikos ir automatikos komponentų gamintoju dėl bendradarbiavimo vystant naujos kartos vėdinimo įrangos valdiklį, kuris bus integruojamas į naujus „Saldos“ gaminius.

„Naujos kartos valdiklis leis ne tik prijungti vėdinimo įrenginius prie išmaniųjų pastato valdymo sistemų, bet ir kaupti duomenis debesyje, juos analizuoti bei tobulinti įrangos valdymo algoritmus. Šis žingsnis suteiks mums galimybę pasiūlyti geresnį įrangos techninį palaikymą savo partneriams instaliuojant, paleidžiant, derinant bei aptarnaujant „Saldos“ gaminius Lietuvoje ir užsienyje, – teigia jis. – Suprasdami klientų duomenų apsaugos svarbą, nusprendėme kooperuotis su vienais iš šios rinkos lyderių, galinčių pasiūlyti ne tik techninius, bet ir IT bei debesijos sprendimus.“

Kadangi Lietuvos gamintojams patiems investuoti ir išvystyti pasaulinio lygio IT sprendimus, pasak pašnekovo, per brangu, o kartais net neįmanoma dėl resursų ir reikiamų žinių stokos, jis tiki, kad bendradarbiavimas su šios srities ekspertais kilstels „Saldos“ gaminių kokybės kartelę ir suteiks vartotojams geriausią patirtį.

Pirmiausia ištestuojami įmonės viduje

Šiandien daugiau nei 96 proc. „Saldos“ pagaminamų ventiliatorių bei rekuperatorių iškeliauja į užsienio objektus Vakarų ir Centrinėje Europoje. Siekiant patenkinti augantį įrangos poreikį, prekybos partnerių ir galutinių vartotojų lūkesčius, nuo 2007 m. bendrovė sistemingai investuoja į precizišką gamybos įrangą bei testavimo ir kokybės patikros procesus.

„Saldos“ investicijos į testavimo procesą ir gamybos įrangą 2017-2020 m. viršijo 2 mln. eurų, – sako A. Šetikas. – Išsiplėtusios įmonės galimybės šiandien leidžia simuliuoti realias vėdinimo įrenginių darbo sąlygas žiemos metu bei testavimo rezultatų pagalba optimizuoti gaminių konstrukciją, mažinant šilumos nuostolius, eliminuojant šalčio tiltelius bei efektyvinant šilumos atgavimo procesą.“

Šių tyrimų dėka, pažymi jis, sėkmingai ištestuoti „Saldos“ gyvenamųjų patalpų rekuperatoriai yra vieninteliai Baltijos šalyse turintys Austrijos „Passivhaus“ instituto suteiktą sertifikatą. Viešai prieinami duomenys rodo, kad bendrovės rekuperatoriai efektyvumu ir energijos sunaudojimu ne tik nenusileidžia, bet ir lenkia žinomų Vakarų Europos gamintojų vėdinimo įrenginius.

A. Šetikas papildo, kad tvarių sprendimų bendrovėje ieškoma ne tik gaminiams, bet ir įmonės vidiniams procesams. Gamybai reikalinga elektros energija bendrovė stengiasi apsirūpinti pasitelkdama nuosava saulės jėgaine, taip pat nuolat optimizuoja gamybos procesus bei atsakingai renkasi įrangos komponentus iš patikimų Europos Sąjungos gamintojų, siekiant užtikrinti kokybiško produkto pagaminimą iš pirmo karto bei sumažinant galimų gamybos atliekų kiekį.

Šiandien „Salda“ yra viena iš vėdinimo įrangos gamybos lyderių Centrinėje Europoje. Didžiąją dalį jos asortimento sudaro vėdinimo įranga biurams, pramonės įmonėms, prekybos centrams bei mokymosi įstaigoms. Bendrovėje dirba daugiau nei 300 darbuotojų, veikia apie 200 gamybinių įrenginių. Produkcija eksportuojama į daugiau nei 30 pasaulio šalių.

Po dar 30 metų A. Šetikas „Saldą“ mato kaip įmonę, kurioje dirba žmonės, šiandien dar negimę, vystantys produktus, kurie dar nėra sukurti, ir naudojantys technologijas, apie kurias dar nežinome. Pašnekovas tikisi, kad prie įmonės veiklos ilgainiui prisijungs jauni perspektyvūs profesionalai su originaliomis idėjomis ir kurs inovatyvius produktus pasitelkiant ateities technologijas. O geriausi įmonės įdirbio vertintojai, anot jo, kaip ir šiandien bus bendrovės partneriai ir gaminių vartotojai.

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
GMO: sąmokslo teorija ar mokslo pažanga? Premium

Genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) priešininkai kalba apie keliamą pavojų aplinkai ir žmonių sveikatai.

Pramonė
15:21
5 vadovų įžvalgos apie 2021 m.: be nuosmukio, su inovacijomis Premium

Išgyvenę į amerikietiškus kalnelius panašius 2020 m., 2021 metais gerai žinomų įmonių vadovai ir savininkai...

Pramonė
08:35
Po medikų virusas dažniausiai čiumpa pramonės darbuotojus Premium 1

Atvėrus duomenis apie koronaviruso plitimą Lietuvoje pagal ekonomines veiklas, paaiškėjo, kad po sveikatos...

Pramonė
2020.12.31
Prekės ženklas „Sviestas sviestuotas“ uždraustas: vadinkitės kad ir „kremu kremuotu“ Premium 16

Šešerius metus veikiantis prekės ženklas „Sviestas sviestuotas“, panašu, skaičiuoja paskutines dienas, nes jo...

Gazelė
2020.12.31
„Agrokoncerno“ grupės pelnas pernai augo devynis kartus

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkui Ramūnui Karbauskiui priklausanti viena didžiausių...

Pramonė
2020.12.31
Investicijos į gamyklas: pradėjo veikti už 140 mln. Eur, projektuojama už 0,5 mlrd. Eur Premium

Dėl pandemijos naujų fabrikų statybos kiek sulėtėjo, bet nesustojo.

Pramonė
2020.12.31
Verslininkai net patys stebisi, kad išdrįso taip rizikuoti Premium

Verslas reikalauja išmanymo, tačiau kartais drąsa rizikuoti atsiperka labiau nei teorinės žinios. Jauni...

Gazelė
2020.12.31
Geidžiamiausių darbdavių medianos: lyderis nesitraukia Premium

„Sodros“ pateikiami duomenys rodo, kokias atlygio medianas lapkritį mokėjo geidžiamiausi šalies darbdaviai.

Vadyba
2020.12.31
ES ir Kinijos suderėtam susitarimui dėl investicijų Lietuva pritars tik su viena sąlyga 3

Europos Sąjunga (ES) ir Kinija skelbia susitarusi dėl 7 metus derinto susitarimo dėl investicijų, turinčio...

Pramonė
2020.12.30
Vyriausybė: „Ignitis“ iš „Equinor“ kol kas galės pirkti 4 SkGD krovinius 8

Vyriausybė trečiadienį nutarė, kad dujų tiekimo bendrovė „Ignitis“ iš Norvegijos „Equinor“ 2021 metais galės,...

Pramonė
2020.12.30
„Intus Windows“ fabriko statybas Šiauliuose pradės 2021 m.  1

Šiauliuose veikianti JAV kapitalo „Intus Windows“  antrinė įmonė UAB „Ltintus“ pasiekė 10 mln. Eur apyvartą.

Pramonė
2020.12.30
„Blockchain“ revoliucijai pramonėje dar neatėjo laikas 

Ko 2021 m. tikrai nebus – tai „blockchain“ tikrai nepadarys revoliucijos pramonėje, naujoje ataskaitoje...

Pramonė
2020.12.30
„Ignitis grupės“ pajamos šiemet perkopė 1 mlrd. Eur 3

„Ignitis grupės“ pajamos šiemet auga – sausio-lapkričio mėnesiais jos buvo 1,09 mlrd. Eur — 10,1% didesnės...

Pramonė
2020.12.30
Teismas patvirtino „Belor“ teisę į skolą pagal V. Kučinsko vekselį 3

Vokietijos „Belor Eurofert“ kontroliuojama Lietuvos trąšų prekybos bendrovė „Belor“ iš verslininko Vidmanto...

Pramonė
2020.12.30
Sigitas Paulauskas: Atsakingo verslo apibrėžimas šiemet pasikeitė Verslo tribūna 3

Aplinkos tausojimą strategijos ašimi šiemet padariusios ir persitvarkiusios tarptautinės investicinės VMG...

Pramonė
2020.12.30
Draudimas, stabdantis darbuotojų saugumą 1

Įmonėse daugėja darbuotojų, užsikrėtusių COVID-19, tačiau pasitaiko atvejų, kai darbdaviai apie tai stengiasi...

Pramonė
2020.12.30
Gamybininkai: atlyginimai, kad ir mažiau, kils  Premium

Šie metai, sujaukę daugelį prognozių ir išmokę pernelyg toli į priekį neplanuoti, į ateinančius metus perkels...

Pramonė
2020.12.30
„Arvi ir ko“ Kauno teismas iškėlė bankroto bylą 1

Kauno apygardos teismas antradienį iškėlė bankroto bylą pagrindinei verslininko Vidmanto Kučinsko grupės...

Pramonė
2020.12.29
Pradėtas tyrimas dėl V. Uspaskicho stebuklingo vandens 2

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), reaguodama į viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją,...

Pramonė
2020.12.29
Iš Būtingės terminalo ištekėjusi nafta išsisklaidė 1

Iš Būtingės terminalo pirmadienį ištekėjusi nafta išsisklaidė – Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras teigia,...

Pramonė
2020.12.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus