Įveikti įvairovės valdymo iššūkiai – privalumai įmonei

Publikuota: 2019-10-29
Vilma Gabrieliūtė, LGKT Lygių galimybių integravimo skyriaus vyr. patarėja: „Užtikrinti lygias galimybes ir gebėti valdyti įvairovę nelengva, tačiau verta. Nuo ko pradėti, darbdaviai gali sužinoti svetainėje www.naujistandartai.lt arba konsultuodamiesi su LGKT ekspertais.“
Vilma Gabrieliūtė, LGKT Lygių galimybių integravimo skyriaus vyr. patarėja: „Užtikrinti lygias galimybes ir gebėti valdyti įvairovę nelengva, tačiau verta. Nuo ko pradėti, darbdaviai gali sužinoti svetainėje www.naujistandartai.lt arba konsultuodamiesi su LGKT ekspertais.“

Su kokiais įvairovės valdymo iššūkiais susiduria įmonės ir kokią naudą jos gauna tinkamai suvaldžiusios šiuos iššūkius? Apie tai kalbamės su Vilma Gabrieliūte, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos (LGKT) Lygių galimybių integravimo skyriaus vyr. patarėja.

Kas yra įvairovė ir jos valdymas organizacijoje?

Darbuotojų įvairovė yra suvokiama kaip skirtumų pripažinimas, priėmimas, vertinimas amžiaus, lyties, etninės kilmės, religijos, skirtingų gebėjimų bei (ne)galių ir pan. aspektais. Teisinis reguliavimas darbdavius įpareigoja užtikrinti, kad darbuotojai nesusidurtų su diskriminacija dėl savo tapatybės bruožų. Žmogiškųjų išteklių įvairovės valdymo tikslas – užtikrinti lygias galimybes darbovietėje visiems, atsižvelgiant į skirtingus darbuotojų poreikius.

Įvairovės valdymas – tai verslo tendencijų skatinamas procesas, siekiant padidinti ekonominius rezultatus. Tokioje organizacijoje įvairovė matoma kaip galimybė ir potencialas sukurti įmonės pridėtinę vertę.

Su kokiais įvairovės valdymo iššūkiais susiduriama įmonėse, kodėl juos svarbu suvaldyti?

Visuomenėje vyraujančios neigiamos nuostatos pažeidžiamų grupių atžvilgiu atsispindi ir darbovietėje. 2018 m. į Lygių galimybių tarnybą daugiausiai buvo kreiptasi dėl galimos diskriminacijos lyties (40% visų kreipimųsi), amžiaus (13%) ir negalios (11%) pagrindais, net 261 kreipimasis buvo dėl galimos diskriminacijos darbo santykių srityje.

Jei organizacijoje silpnai išreikštas palankumas įvairovei, gali būti sudėtinga komunikuoti apie įvairovės valdymo tikslus. Dažniausiai pokyčiai organizacijoje atsiranda, kai imamasi priemonių didinti vadovų, o paskui ir darbuotojų sąmoningumą. Vienas didžiausias iššūkių diegiant įvairovės valdymo iniciatyvas – nežinomumo baimė: dažnai darbuotojams trūksta žinių apie religijas, lytiškumą, gajūs lyčių stereotipai, neigiamos nuostatos dėl amžiaus ar kilmės. Jei organizacija neturi įvairovės valdymo kompetencijos, darbuotojų kultūriniai skirtumai gali sukelti iššūkių: prastesnę komunikaciją, sumažėjusį bendradarbiavimą komandose.

Kokių galite pateikti Lietuvos ir užsienio pavyzdžių?

„Dublin Bus“ – Airijos viešojo transporto įmonė, siekdama užtikrinti kultūrinei įvairovei palankią darbo aplinką, subūrė Tarpkultūrinę darbo grupę, kurią sudarė skirtingų tautybių autobusų vairuotojai. Buvo pradėti projektai, skatinantys darbuotojų sąmoningumą apie įvairovę ir saugią daugiakultūrinę darbo aplinką: buvo rengiami mokymai darbuotojams, organizuojamos sporto varžybos, leidžiančios jiems pažinti vieniems kitus ir palaikyti artimus santykius. Kompanijoje taip pat buvo įkurta ekspertų grupė, kuri pradėjo įgyvendinti Lygybės ir įvairovės planą, kurio tikslai ir konkretūs veiksmai – skatinti ir ginti orumą bei pagarbą kitiems darbo aplinkoje, rūpintis visų darbuotojų grupių gerove ir teigiamais pokyčiais darbe. Visa tai pagerino kompanijos įvaizdį visuomenėje ir žiniasklaidoje, o Airijos lygybės administracija šią programą paskelbė geriausiu pavyzdžiu multikultūrinėje aplinkoje.

Lietuvoje turime puikų pavyzdį, kai verslo organizacijos išreiškė palaikymą „Baltic Pride“ eitynėms už lygybę: tarptautinės įmonės išreiškė aiškią poziciją, kad lygios galimybės nėra selektyvios, kad įvairovė ir lygios galimybės yra atviros, progresyvios ir tvariai augančios visuomenės pagrindas („Swedbank“), kad skirtingas mąstymas ir skirtingos idėjos kuria pridėtinę vertę ir leidžia tobulėti („Telia Lietuva“). Tokios iniciatyvos svarbios ne tik esamiems ir būsimiems įmonių darbuotojams, bet ir klientams bei investuotojams.

Kaip ir visi pokyčiai įmonėje, taip ir įvairovės valdymo diegimo iniciatyvos gali būti sutiktos su darbuotojų pasipriešinimu. Todėl labai svarbu, kad iniciatyvos būtų palaikomos vadovų, reikia ir aiškios įmonės komunikacijos, kad įvairovė – vertybė verslui.

Kokią naudą gauna įmonės, įveikusios įvairovės valdymo iššūkius?

Įvairovės valdymas – tai tokios aplinkos darbovietėje sukūrimas, kuri atskleidžia įvairovės teikiamus privalumus ir sumažina galimus iššūkius. Tokioje organizacijoje darbuotojai, klientai, tiekėjai, investuotojai jaučiasi palaikomi ir įtraukti nepaisant skirtumų dėl lyties, religijos, kultūros ir pan.

Efektyvus žmogiškųjų išteklių įvairovės valdymas sudaro galimybes kiekvienam organizacijos nariui atnešti savo unikalų indėlį bei perspektyvą, sukuriančią organizacijai pridėtinę vertę. Pastebimos tendencijos, kad įvairesni talentai ir patys labiau kreipiasi į įmones, kurios siekia užtikrinti lygias galimybes ir puoselėti įvairovę.

Įmonei užtikrinus sėkmingą įvairovės valdymą pastebimas padidėjęs darbuotojų produktyvumas, kūrybiškumas, geriau sprendžiamos problemos. Įvairi komanda atsineša skirtingas patirtis, o palanki aplinka leidžia mažiau prisirišti prie įprastų idėjų ar nusistovėjusių normų.

Efektyvus įvairovės valdymas ne tik gerina ekonominius rezultatus, didina išskirtinumą rinkoje, bet prisideda ir prie socialinių procesų. Prioritetu tokioje įmonėje tampa darbuotojų gerovė ir įmonės reputacija. Kai darbuotojai jaučia, kad jais rūpinamasi, didėja jų atsidavimas, lojalumas organizacijai ir produktyvumas, sumažėja su darbuotojų kaita susijusių išlaidų.

Įvairovės valdymo kompetencija atneša naudos ne tik įmonės viduje, bet ir leidžia verslui pasiekti naujas rinkas, didinti pelną, nes tokios įmonės kuriami produktai ir paslaugos labiau atspindi skirtingų visuomenės grupių poreikius ir lūkesčius.

Interviu parengtas įgyvendinant projektą „Pokytis versle, viešajame sektoriuje, visuomenėje – nauji standartai diskriminacijos mažinimui“. Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis.

nuotrauka::1 nocrop

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Įveikti įvairovės valdymo iššūkiai – privalumai įmonei Verslo tribūna

Su kokiais įvairovės valdymo iššūkiais susiduria įmonės ir kokią naudą jos gauna tinkamai suvaldžiusios šiuos...

Kokių veiksmų gali imtis darbdavys, kad užtikrintų lygias galimybes darbuotojams? Verslo tribūna

Spalio 9 d. startavusi „Lygių galimybių sparnai“ kampanija skatina darbdavius aktyviai integruoti lygias...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau