„Iliustruotoji istorija“ : CŽV didžiausias triumfas

Publikuota: 2016-09-17
1947 m. Prezidentas Harry S. Trumanas įkuria CŽV kaip JAV užsienio žvalgybos tarnybą. Kevino Lamarque'o („REUTERS“/„Scanpix“) nuotr.
svg svg
1947 m. Prezidentas Harry S. Trumanas įkuria CŽV kaip JAV užsienio žvalgybos tarnybą. Kevino Lamarque'o („REUTERS“/„Scanpix“) nuotr.
 

Misija 1953 m. britai norėjo išlaikyti Irano naftos kontrolę, o amerikiečiai bijojo, kad šalyje gali įsigalėti komunistų vyriausybė. Amerikietis CŽV agentas sumanė klastingą planą, kaip nuversti Irano žmonių mylimą ministrą pirmininką Mohammadą Mossadeqą. Planas pavyko, tačiau padariniai buvo katastrofiški.

Netoli šacho rūmų Irano sostinėje Teherane Kermitas Rooseveltas atsigulė ant užpakalinės automobilio sėdynės ir užsiklojo pledu. JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) agentas nenorėjo, kad jį išvystų šacho kareiviai, saugantys vartus. Tai buvo karšta 1953 m. rugpjūčio naktis, gatvėse žmonių beveik nematyti.

Kai vairuotojas pravažiavo pro rūmų sargybą, laikrodis rodė po vidurnakčio. Mašinai sustojus ir išjungus variklį, Kermitas Rooseveltas atsisėdo ir apsižvalgė. Jis iškart pažino liekną siluetą, artėjantį prie automobilio, – tai buvo Irano šachas Mohammadas Reza Pahlavi. 33 metų monarchas įsmuko į automobilį ir atsisėdo šalia amerikiečio.

„Labas vakaras, pone Rooseveltai. Negalėčiau sakyti, kad šį vakarą laukiau būtent jūsų, bet džiaugiuosi susitikimu“, – tiesdamas ranką pasisveikinti ištarė šachas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Abu vyrai buvo susitikę prieš šešerius metus, kai agentas, kuris dirbo ir konsultantu Artimųjų Rytų klausimais, iš šacho ėmė interviu knygai apie naftą arabų pasaulyje. Šįvakar susitikimo pobūdis visiškai kitoks.

Rooseveltą atsiuntė amerikiečių Centrinė žvalgybos valdyba, kuri bendradarbiaudama su britais nori nuversti populiarų Irano ministrą pirmininką Mohammadą Mosaddeqą. Kad planas pavyktų, CŽV reikia šacho pagalbos, dėstė Rooseveltas.

Jaunasis monarchas dvejojo. Šachas nekentė Mosaddeqo, nes šis atėmė iš jo kariuomenės vado postą, bet kartu dvejojo ir gynėsi, kad nesąs avantiūristas ir nenorėtų veltis į šį reikalą.

Rooseveltas pažinojo šachą, todėl pasistengė šiam įgelti – jei Mosaddeqas nebus nuverstas, „jis įves Irane komunistų režimą arba pasikartos Korėjos istorija“.

Jei šachas atsisakytų dalyvauti sąmoksle, Rooseveltui tektų svarstyti „planą B“, bet egzistavo didelė grėsmė, jog CŽV nepavyks taip greitai surasti naujo partnerio. Vyrai išsiskiria.

Po savaitės Kermitas ir šachas vėl susitiko. Šachas pagaliau nugalėjo savo baimę. Jis pažadėjo padėti CŽV, jei saugodamas savo gyvybę galės iškart po sąmokslo išskristi iš Teherano.

Tuoj po susitikimo Kermitas Rooseveltas pradėjo CŽV suplanuotą operaciją „Ajax“. Per kitas kelias savaites Teheranas taps sėkmingiausio žvalgybos įvykdyto valstybės perversmo scena. Rengiant perversmą bus paskleista tiek daug dezinformacijos, kad paskui tik nedaugelis sugebės atskirti tiesą nuo melo.

Britai skatino perversmą

Idėja surengti sąmokslą prieš demokratiškai išrinktą Irano premjerą kilo ne amerikiečiams, o britams, kurie siekė susigrąžinti prarastą Irano naftą. Nuo XX a. pradžios D. Britanija naudojosi išskirtinėmis teisėmis į neišsenkamus Irano naftos išteklius. Britai iš ankstesnio šacho už skatikus buvo nusipirkę teisę 60 metų eksploatuoti naftos telkinius. Iš dalies valstybinė D. Britanijos ir Irano naftos bendrovė siurbė naftą ir laivais išgabendavo ją iš perdirbimo gamyklos, pastatytos prie Abadano uosto.

Bendrovė gaudavo didžiulį pelną, o Iranui už naftą tekdavo tik 16 proc. pelno. Britai atsisakė derėtis dėl sąžiningesnių pelno dalybų, nes buvo užtikrinti savo padėties tvirtumu. Britams nereikėjo baimintis Irano valdovo, nes padėjo jam užimti sostą, o šalies ministrus pirmininkus taip pat kruopščiai parinkdavo D. Britanija.

Todėl britai buvo priblokšti, kai 1951 m. balandžio 28 dieną Irano parlamentas ministru pirmininku didele persvara išrinko didiką nacionalistą Mohammadą Mosaddeqą. Ilgus metus Mosaddeqas pasisakė prieš britų pelnymąsi iš Irano, tad vienas pirmųjų jo darbų buvo D. Britanijos ir Irano naftos bendrovės nacionalizavimas gegužės 1 dieną. Dabar neturtingi iraniečiai galėjo tikėtis naudos iš šalies žemės išteklių.

D. Britanija svarstė galimybę užpulti Iraną. Tačiau britų nepalaikė jų sąjungininkai amerikiečiai, kurie nejautė simpatijų D. Britanijos kolonijiniam mentalitetui.

Tada britai sumaniai pasinaudojo amerikiečių komunizmo baime ir įtikino šiuos, kad Iranas puls į glėbį kaimyninei Sovietų Sąjungai, jei greitai prie valstybės vairo nestos provakarietiška vadovybė. Kai Mosaddeqas išvijo britus iš Irano ir nacionalizavo naftos gavybos pramonę, CŽV teko imtis purvino darbo.

1953 m. birželį JAV prezidentas Dwightas D. Eisenhoweris palaimino CŽV planą nuversti Irano ministrą pirmininką. Operacijos „Ajax“ vadovu tapo agentas Kermitas Rooseveltas. Jis iškart išvyko į Iraną. Vasaros kaitros deginamame Teherane agentas, pasivadinęs Jameso Lockridge’o slapyvardžiu, ėmė dėlioti plano detales.

CŽV kontroliavo spaudą

Britų žvalgyba buvo užmezgusi kontaktų ir sukūrusi vietinių agentų tinklą. Dabar, sumokėdamas šiugždančiais doleriais, juo ir pasinaudojo Kermitas Rooseveltas. Likus kelioms savaitėms iki planuojamo perversmo agentas pradėjo šmeižto kampaniją prieš Mosaddeqą. Papirkti politikai, naujienų komentatoriai ir žurnalistai kasdien menkindavo ministrą pirmininką. Vienas iš CŽV darbuotojų Richardas Cottamas, atsakingas už propagandą, nustatė, kad keturi iš penkių Teherano laikraščių buvo papirkti žvalgybos.

„Kiekvienas mano parašytas straipsnis beveik akimirksniu atsidurdavo Irano spaudoje“, – pasakojo Cottamas.

Rooseveltas, norėdamas priešiškai nuteikti visuomenę, siekė Mosaddeqą pavaizduoti kaip komunistų kolaborantą ir fanatiką. Sėjant baimę ir paniką daugeliui religinių Irano lyderių buvo skambinama naktimis ir grasinama didžiulėmis baudomis, jei šie nepalaikys Mosaddeqo. Skambintojai apsimesdavo Irano komunistais, tačiau iš tiesų tai buvo CŽV agentai. Tarp dvasininkų ėmė plisti nepasitikėjimas Mosaddequ ir neapykanta jam. Rooseveltas sumokėjo ir protestuotojams, traukiantiems į Teherano gatves.

Tačiau svarbiausių veiksmų ėmėsi šachas. Po slaptų naktinių susitikimų su Kermitu Rooseveltu rugpjūčio 13 dieną monarchas pasirašė dekretą ir juo nušalino Mosaddeqą nuo ministro pirmininko pareigų. Iš tiesų tik parlamento nepasitikėjimas galėtų nušalinti premjerą, tačiau šacho dekretas perversmui suteikė teisinę priedangą.

Naujuoju ministru primininku Rooseveltas numatė paskirti į pensiją išėjusį generolą Fazlollahą Zahedi, už sutikimą šis gavo daugiau kaip 100 tūkst. dolerių. Su armija artimai susijęs Zahedi buvo puiki marionetė.

Sąmokslas nepavyksta

Šachas baiminosi artėjančio valdžios pasikeitimo. Norėdamas monarchą nuraminti, Kermitas Rooseveltas leido jam išvykti į vasaros rezidenciją prie Kaspijos jūros, esančią prie pat lėktuvų pakilimo aikštelės.

„Jei mūsų planas dėl kokių nors nenumatytų aplinkybių nepavyks, Jos Didenybė ir aš išskrisime tiesiai į Bagdadą“, – perspėjo šachą Kermitas Rooseveltas kelios dienos prieš perversmą, suplanuotą rugpjūčio 15 dieną.

Labai greitai valdovui teko prisiminti savo pabėgimo planą. Perversmas, vos prasidėjęs, žlugo. Pulkininkas Nematollah Nasiri, vadovavęs kareiviams, kurie turėjo suimti Mosaddeqą ir kariuomenės vadą generolą Taghi Riahi, nenumatė visų galimų veiksmų. Prieš pat rugpjūčio 15-osios vidurnaktį pulkininkas su būriu kareivių pasirodė Teherano gatvėse – jie rengėsi suimti generolą. Tačiau Nasiri pasiekus generolo namus, paaiškėjo, kad jie visiškai tušti.

Apimtas nevilties pulkininkas nuskubėjo prie Mosaddeqo namų, tačiau per vėlai. Čia su savo ištikimais kariais jo jau laukė generolas Riahi. Kažkokiu būdu generolas sužinojo apie planuojamą perversmą. Jis iškart įsakė sulaikyti Nasiri ir uždaryti į kalėjimą.

Tuo metu Kermitas Rooseveltas su savo vyrais laukė perversmo rezultatų slaptame name Teherane. Jie gėrė degtinę ir klausėsi šlagerių nė neįtardami, kad bandymas įvykdyti sąmokslą baigėsi nesėkme.

Rooseveltas nepasidavė

Kitą rytą po planuoto perversmo Kermitas Rooseveltas nekantraudamas įsijungė radiją norėdamas išgirsti naujienas apie Mosaddeqo nuvertimą. Teherano radijas transliaciją neįprastai pradėjo nuo karinės muzikos, o paskui eteryje pasigirdo Mosaddeqo balsas. CŽV agentas iškart suprato – perversmas nepavyko.

Rezidencijoje prie Kaspijos jūros šachas taip pat klausėsi žinių. Jis paskubomis susikrovė du mažus lagaminus ir savo privačiu lėktuvu išskrido į Bagdadą. Irano saugumo tarnyba ėmėsi ieškoti į atsargą išėjusio generolo Fazlollaho Zahedi, pagal CŽV planą turėjusio tapti nauju ministru pirmininku.

Perversmo autorius Kermitas Rooseveltas nepateko į Irano saugumo akiratį. Jis pasislėpė JAV ambasadoje. Iš agento vadovų Vašingtone atkeliavo įsakymas pasitraukti. Rooseveltas nusprendė nurodymą ignoruoti. Į Iraną jis atvyko nuversti Mosaddeqo ir žūtbūt norėjo savo užduotį atlikti.

„Dar yra nedidelė sėkmės tikimybė“, – tikino agentas abejojančius CŽV būstinės darbuotojus.

Rugpjūčio 16 dieną, sekmadienį, agentas aplankė generolą Zahedi, besislapstantį bute Teherano priemiestyje. Rooseveltas turėjo jam vienintelį klausimą, ar jis pasirengęs dar vienam perversmo bandymui. Generolas nebeturėjo ko prarasti, todėl nedvejodamas sutiko.

Mobilizuojami gatvių chuliganai

Kermitas Rooseveltas rankovėje slėpė dar vieną kozirį. Jis turėjo ne tik karaliaus dekretą, nušalinantį Mosaddeqą nuo pareigų, bet ir dar vieną, kuriuo Fazlollahas Zahedi skiriamas nauju Irano ministru pirmininku. Amerikietis vėl pasinaudojo savo agentais ir šie pademonstravo puikius sugebėjimus skleisti gandus ir manipuliuoti visuomenės nuomone.

Rooseveltas liepė agentams skleisti melagingus gandus apie perversmą. Korumpuoti laikraščiai rašė, kad tai Mosaddeqas bandė surengti perversmą ir nuversti šachą nuo sosto, tačiau karininkai patriotai pasipriešino. Melagingos istorijos privertė Mosaddeqą ir jo šalininkus įtarti tik šachą. Jie buvo įsitikinę, kad perversmą rengė šachas, o kadangi šis pabėgo, daugiau jokių veiksmų nebesiėmė.

O Kermitas Rooseveltas nėrėsi iš kailio stengdamasis pralaimėjimą paversti pergale. Jis sumanė suktą planą. Pirmiausia į Teherano gatves turėjo išeiti chuliganai ir pademonstruoti palaikymą Mosaddequi. Jie turėjo daužyti langus, mušti nekaltus praeivius, šaudyti į mečetes ir kitokiais būdais kelti žmonių pasipiktinimą ir panieką. Vėliau turėjo pasirodyti šacho šalininkai, nugalėti gatvių chuliganus ir išgelbėti visuomenę nuo Mosaddeqo. Tarp brangiai apmokamų Roosevelto pagalbininkų buvo vienos grėsmingiausių gaujų vadeiva, buvęs imtynininkas Shabanas Jafari, pravarde Besmegenis – daugiau raumenų nei proto turintis žaliūkas.

Dar trys amerikiečių pagalbininkai buvo broliai Rashidai. Jie ne tik gavo dosnų palikimą iš savo tėvo, bet ir paveldėjo iš jo pomėgį viskam, kas britiška. Keletą metų jie teikė informaciją britų slaptajai žvalgybai. Dabar broliai padėjo amerikiečiams – jie sumokėdavo korumpuotiems politikams, muloms ir žurnalistams, kad šie nuteiktų žmones prieš Mosaddeqą.

Armija palaikė demonstrantus

Kermito Roosevelto požiūriu, įvykiai gatvėse klostėsi taip, kaip jis ir norėjo. Praėjus vos dviem dienoms po nepavykusio perversmo, Teherano gatvėse prasidėjo neramumai. Mieste siautėjo chuliganų gaujos, skanduodamos Mosaddeqo palaikymo šūksnius, o jiems judant nuo lūšnynų kvartalų iki miesto centro prie jų prisidėjo nieko neįtariantys tikrieji Mosaddeqo šalinininkai. Rooseveltas pats nukentėjo nuo riaušininkų. „Jie vos manęs neužmušė“, – vėliau rašė agentas.

Į aikštę prie parlamento susirinko dešimtys tūkstančių riaušininkų. Aikštės viduryje stovėjo šacho tėvo Rezos-šacho statula. Riaušininkai apsupo statulą ir sunkiasvorėmis mašinomis ją nuvertė.

„Nieko geresnio negalėjome tikėtis. Kuo daugiau jie šaukė prieš šachą, tuo daugiau žmonių, drauge ir armija juos laikė priešais“, – savo knygoje apie perversmą rašė Kermitas Rooseveltas.

Mosaddeqas nenorėjo, kad riaušininkus imtų tramdyti policija. Viena svarbiausių jo nuostatų – gerbti žmonių teisę rengti demonstracijas. Tačiau anarchija gatvėse davė dingstį mintims apie valstybės vadovo bejėgiškumą. Galop jam teko prašyti kariuomenės pagalbos neramumams numalšinti. Be to, ministras pirmininkas nurodė savo šalininkams likti namuose. Vėliau paaiškėjo, kad tai buvo didelė klaida, nes tuomet gatvėse liko tik Roosevelto žmonės.

Rugpjūčio 19 dieną, trečiadienį, CŽV agentas su savo žmonėmis pradėjo pagrindinius plano veiksmus. Į gatves išėjo būriai šacho rėmėjų, jie žygiavo per miestą skanduodami šūkius „Mirtis Mosaddequi!“ ir „Ilgo gyvenimo šachui!“.

Mosaddeqas suklydo dar vieną kartą. Jis įsakė generolui Mohammadui Daftari sulaikyti demonstrantus, bet generolas buvo rojalistas ir artimas generolo Fazlollaho Zahedi draugas. Todėl Daftari ir kiti karininkai, užuot stabdę protestuotojus, jiems padėti išsiuntė tankus. Roosevelto planas pavyko. Dabar CŽV agentas galėjo atsitraukti ir paprasčiausiai laukti perversmo paskutinio etapo.

Šachas pakviestas sugrįžti

Prie ministerijų, centrinės armijos būstinės ir policijos nuovadų prasidėjo mūšiai tarp vyriausybės šalininkų ir perversmo dalyvių. Artėjant vakarui Mosaddeqo likimas buvo nulemtas. Buvo suimtas valstybės pajėgų vadas, gatvėse gulėjo apie 300 nukautų žmonių.

Perversmo rėmėjų pajėgos pajudėjo prie Mosaddeqo namų, juose užsibarikadavo šalies vadovo šalininkai. Tarp užpuolikų ir gynėjų prasidėjo arši kova. Pasak liudininkų, tuo metu ministras pirmininkas visiškai ramiai sėdėjo miegamajame atsidavęs likimo valiai. Kai premjero sekretorius pasiūlė jam bėgti, Mosaddeqas tik papurtė galvą: „Geriau aš liksiu šiame kambaryje ir mirsiu čia.“

Galų gale vyriausybės vadovą pavyko perkalbėti, ir kai po kelių valandų į namą įsiveržė užpuolikai, jis buvo tuščias.

Generolas Fazlollahas Zahedi pasiskelbė naujuoju Irano ministru pirmininku. Šachas tuo metu iš Bagdado jau buvo išvykęs į Romą. Pietaudamas viešbutyje, šachas išgirdo netikėtas naujienas iš tėvynės.

„Ar tai gali būti tiesa?“ – sušuko jis, perskaitęs telegramą.

Tada pašoko ir sušuko: „Aš žinojau! Aš žinojau! Jie mane myli!“

Šachas greitai grįžo į Iraną – dabar kaip galingiausias valstybės žmogus.

JAV ambasadoje Teherane Kermitas Rooseveltas su artimiausiais bendražygiais džiaugėsi sėkme. Nors niekas netikėjo, CŽV agentui pavyko nuversti Mosaddeqą. Kaip padėką už pagalbą, CŽV pervedė naujajai generolo Zahedi vyriausybei penkis milijonus dolerių, o generolui asmeniškai – dar vieną milijoną.

Atėjo laikas Kermitui Rooseveltui išvykti iš Irano. Šalyje jis išbuvo tik keturias savaites. Prieš išvykdamas agentas paskutinį kartą slapta susitiko su šachu. Tik keli patikimiausi žmonės žinojo, koks buvo amerikiečio vaidmuo perversme. Šacho rūmuose Teherane abu vyrai pasveikino vienas kitą susidauždami degtinės taurelėmis.

„Už sostą esu dėkingas Dievui, savo žmonėms, savo armijai ir tau“, – pasakė šachas ir padovanojo Kermitui Rooseveltui auksinį portsigarą.

SAVAK užgniaužė opoziciją

Po perversmo iraniečiai susidūrė su žiauria realybe. Per kelias kitas savaites šachas įsakė suimti visus Mosaddeqo rėmėjus, o 60 karininkų buvo nubausti mirties bausme. Nuverstasis ministras pirmininkas suprato, kad jam nepavyks pabėgti nuo persekiotojų, todėl pasidavė pats. Jam buvo paskirtas namų areštas, o jo partija Nacionalinis frontas, kaip ir šalies komunistų partija, buvo uždraustos.

Britai ir amerikiečiai įgijo Irano naftos gavybos kontrolę, tiesa, iraniečiams jie turėjo mokėti didesnius mokesčius nei anksčiau. Milijonus, gautus už naftą, šachas naudojo ginklams ir saugumo tarnybos SAVAK stiprinimui. Nevengdama kankinimų ir žmogžudysčių, SAVAK laikė šalį geležiniame kumštyje ir visiškai užgniaužė politinę opoziciją.

Gana keistai šachas už dalyvavimą perversme atsidėkojo banditų gaujos vadui Shabanui Jafari-Besmegeniui – padovanojo auksinį kadilaką. Netrukus Jafari tapo žinomu Teherano simboliu – jis suko ratus Teherano gatvėmis su pistoletais prie abiejų šonų, pasiryžęs užpulti kiekvieną šacho priešininką.

Perversmas prieš Mosaddeqą laikomas sėkmingiausia CŽV operacija, keliems dešimtmečiams pavertusia Iraną antikomunistine šalimi. Kita vertus, perversmas atvėrė vartus negailestingai šacho diktatūrai. 1979 m. kilo pasipriešinimas. Ajatola Khomeini kartu su savo šalinininkais fundamentalistais nuvertė šachą ir įvedė religinį valdymą, jis tapo didžiausiu ir aršiausiu JAV, taigi ir CŽV, priešu.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Nacionalinėje dailės galerijoje – fotografijų paroda „Karas Ukrainoje. 2022 metai“

Meno lauke randasi vis daugiau liudijimų, pasiekiančių mus iš Rusijos užpultos Ukrainos. Vienas tokių –...

Laisvalaikis
13:40
Ateitis su 5G pagal „Ericsson“: kas laukia žmonių ir verslo Premium

5G ryšys dažnai yra pristatomas kaip technologija, kuri daugiausia naudos atneš verslui. Tai bent iš dalies...

Inovacijos
2022.05.20
Virtualus nekilnojamasis turtas? Kodėl gi ne Premium 1

„Virtualus nekilnojamasis turtas (NT) yra dar viena skaitmeninio investavimo alternatyva. Iki šiol buvo...

Laisvalaikis
2022.05.20
Trakuose – ukrainos menininko J. Grigorovičiaus paroda „Karo spalvos“

Trakų kultūros rūmų meno galerijoje „Fojė“ (Vytauto g. 69) atidaryta kino dailininko Jurijaus Grigorovičiaus...

Laisvalaikis
2022.05.20
Kanuose T. Cruise‘ui įteikta „Garbės auksinė palmės šakelė“

Holivudo aktorius Tomas Cruise'as, trečiadienį pirmą kartą po 30 metų pertraukos apsilankęs Kanų kino...

Laisvalaikis
2022.05.19
Pokalbis apie psichinę darbuotojo sveikatą: pasitikėjimo vadovu ženklas Premium

Pokalbiai apie psichikos sveikatą tarp vadovo ir kitų komandos narių turėtų būti normalizuoti – teiginiui...

Vadyba
2022.05.19
Juvelyras T. Blaževičius: deimantai brangsta, lietuviškos juvelyrikos rinka bręsta Premium

„Deimantų kainų rodiklis yra ne aukcionai, bet dešimtys tūkstančių mažų gamintojų, kurie parduoda tuos...

Laisvalaikis
2022.05.18
Ukrainiečiai atsisveikino su pirmuoju nepriklausomos šalies prezidentu L. Kravčuku

Rusijos invazijos krečiama Ukraina antradienį atsisveikino su Leonidu Kravčuku, pirmuoju nepriklausomos...

Laisvalaikis
2022.05.17
Prasideda Kanų kino festivalis

Šiandien Kanuose, Prancūzijoje, prasideda 75-asis tarptautinis Kanų kino festivalis ir kino industrijai...

Laisvalaikis
2022.05.17
Kuo virto „Vytauto“ avantiūra su krepšininkais Ballais Premium 6

Lietuvoje su savo šeima ir kūrybine komanda viešėjęs JAV krepšinio veikėjas LaVaras Ballas paskelbė į Ameriką...

Pramonė
2022.05.17
„Dizaino sparnai“ pradedantiesiems augins sparnus

Lietuvos kultūros tarybos (LKT) projektas „Dizaino sparnai“ pradedančiuosius kviečia teikti paraiškas...

Laisvalaikis
2022.05.17
Rusijos premjeras iš R. Tumino atėmė vyriausybinį apdovanojimą 1

Rusijos premjeras Michailas Mišustinas nurodė buvusį Maskvos Vachtangovo teatro meno vadovą režisierių Rimą...

Laisvalaikis
2022.05.17
G. Pruskus: į darbą reikia žvelgti kaip į žaidimą Premium

Gediminas Pruskus, nekilnojamojo turto paslaugų grupės „Inreal“ vadovas, šiuo metu bendrovėje integruoja...

Vadyba
2022.05.15
J. D. Haidtas: apsigavome manydami, kad užtikrinti liberaliąją demokratiją lengva Premium

„Žinau, kad niekada nebuvo aukso amžiaus, kai visi mylėjome vieni kitus ir kalbėjome ta pačia kalba“, – sako...

Laisvalaikis
2022.05.15
Karą iš slėptuvės aprašinėjantis redaktorius: labiausiai šokiruoja mažos detalės Premium

Rusijos invazija į Ukrainą smogė visiems Ukrainos pramonės sektoriams ir kol kas nepanašu, kad šalis...

Verslo aplinka
2022.05.15
Rusijos klaida: neįvertintas oro pajėgų faktorius Premium

Oro pajėgos turėjo būti vienas pagrindinių Rusijos pranašumų kariaujant prieš Ukrainą. Turėdamos daugiau kaip...

Laisvalaikis
2022.05.14
A. Ramanausko-Vanago premija skirta istorikei D. Kuodytei

Penktoji Adolfo Ramanausko-Vanago premija skirta istorikei Daliai Kuodytei, taip įvertinta jos „visuomeniškai...

Laisvalaikis
2022.05.14
Iššūkiai, kuriuos Lenkijai kelia nuo karo bėgantys ukrainiečiai Premium

Lenkija plačiai atvėrė savo duris nuo karo bėgantiems ukrainiečiams. Tačiau vietos politikai ir įvairių...

Verslo aplinka
2022.05.14
Partnerystės įstatymą parašais parėmė per 250 akademikų

Per 250 Lietuvoje ir užsienyje dirbančių mokslo daktarų, dėstytojų, mokslo darbuotojų ir doktorantų pasirašė...

Laisvalaikis
2022.05.13
M. Kvedaravičiaus filmo „Mariupolis 2“ premjera – Kanuose

Mariupolio mieste, Ukrainoje, kovo pabaigoje nužudyto kino režisieriaus, kultūros antropologo Manto...

Laisvalaikis
2022.05.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku