Pigios indulgencijos „gyvulių ūkio“ neišvaikys

Publikuota: 2022-07-27
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Jau beveik du mėnesiai praėjo nuo dienos, iki kurios juridiniai asmenys privalėjo pateikti finansines ataskaitas už 2021 m., tačiau dešimtys tūkstančių šia prievolę ignoravo. „Tradicija“ jos vengti gaji daug metų, juolab kad realesnių nuobaudų už demonstratyvų slapukavimą įmonės išvengdavo. Tiesą sakant, bent kiek rimtesnės nuobaudos ir neegzistavo.

Finansines ataskaitas privalu pateikti Registrų centrui (RC) iki birželio 1 d. Šiuo metu finansines ataskaitas už 2021 m. yra pateikę apie 103.000 juridinių asmenų. RC duomenimis, tai padaryti privalo apie 192.000 juridinių asmenų. Be vėlavimo ataskaitas buvo pateikę beveik 67.600 įmonių ir organizacijų.

Registrų centro VŽ sudaryto 50-ies didžiausių įmonių, kurios iki liepos 18 d. dar nebuvo pateikusios finansinių ataskaitų už 2021 m., sąrašo viršuje – statybinių ir apdailos medžiagų prekybos tinklą valdanti UAB „Kesko Senukai Lietuva“, žemės ūkio UAB „Scandagra“, logistikos ir transporto UAB „Baltic Transline“, polimerinę pakuotę maisto ir ne maisto pramonei gaminanti UAB „Lietpak“.

Nemaža dalis įmonių finansines ataskaitas RC pateikia vėluodamos. Jų atstovai tai grindžia „objektyviomis priežastimis“ – esą įmonės nespėjo atlikti finansinio audito ir pan.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Tačiau metų metais nesikeičia stipriai įsišaknijusi prievolės vengimo „tradicija“, leidžianti sėkmingai gyvuoti „gyvulių ūkiui“: lygesni už lygius įžūliai nepaiso įstatymų ir slapukauja, nes tai jiems beveik niekuo negresia.

Tiksliau, kol negresia jų interesams. Štai, pavyzdžiui, kai per pandemiją valstybė iškėlė sąlygą, kad parama bus teikiama tik finansines ataskaitas pateikusiems verslams, nemažą dalį įmonių tai paskatino suskubti ir liautis žaidus slėpynes.

Duomenų analitikai įžvelgia keletą priežasčių, kodėl kai kurios įmonės vengia prievoles teikti duomenis: vienos įmonės yra gana uždaros ir apskritai nėra linkusios apie save atskleisti bet kokių duomenų, kitoms trūksta gebėjimų tai padaryti pačioms, o finansininko paslaugoms jos nenori išlaidauti.

Nenori išlaidauti. Iš tiesų – kam joms išlaidauti, jei už prievolės nevykdymą dažniausiai jokių baudų mokėti netenka? Tiesa, ir baudomis jas sunku pavadinti – jei RC išrašo kelių šimtų eurų baudą, tai mėgėjams nusispjauti į įstatymus vieni juokai. Ypač jei tūnojimas prieblandoje atneša kur kas didesnę naudą.

O dar, žiūrėk, ir išrašyta bauda liks tik popierėlyje. Taip ir būdavo: mat baudas palaiminti privalėjo teismai, o šie dažniausiai į tai numodavo ranka ir vadovų dėl neteikiamų ataskaitų nebuvo linkę bausti.

RC ėmėsi iniciatyvos mėžti šias Augijo arklides: pradėjo likvidavimo ir išregistravimo procedūras įmonėms bei organizacijoms, kurios be pateisinamos priežasties vienus metus vėlavo pateikti finansines ataskaitas, ilgiau nei pusmetį nesuformavo valdymo organų ir dėl to negali priimti sprendimų ir pan.

Pernai iš JAR buvo išregistruota apie 7.000 tokių juridinių asmenų, vien per pirmąjį 2022 m. pusmetį – dar apie 11.000. Ateityje gyvybės ženklų nerodančių juridinių asmenų likvidavimas turėtų vykti sparčiau – RC yra išsikėlęs tikslą iki 2025 m. išregistruoti apie 80.000 įmonių ir organizacijų.

Pagal prieš metus įsigaliojusius Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimus įmonės vadovui RC gali ne tik surašyti administracinio nusižengimo protokolą, bet gali pats nagrinėti bylas ir skirti baudas juridinių asmenų vadovams.  

Šiais metais daugiau dėmesio skiriama ne pelno siekiančioms organizacijoms: apie 7.000 asociacijų, labdaros ir paramos fondų bei viešųjų įstaigų RC informavo apie riziką netekti paramos gavėjo statuso, jei per nustatytą terminą nebus pateiktos ataskaitos. Juridinių asmenų finansinių ataskaitų rinkinio informaciją galima pavadinti subjekto „ekonomine nuotrauka“, kurioje matyti įmonės turtas, įsipareigojimai, veiklos rezultatai. Šios informacijos vartotojais paprastai būna įmonių partneriai, tiekėjai, klientai, kreditoriai, įmonių darbuotojai, taip pat valstybės institucijos ir įstaigos ir kt.

Pasak Aurimo Kačinsko, kredito biuro „Creditinfo Lietuva“ direktoriaus, finansinių ataskaitų pateikimas yra kaip vizitas pas odontologą – vieną kartą per metus įmonė privalo tai padaryti dėl savo finansinės sveikatos.

„Šis žingsnis yra ir skaidrumo, atskaitomybės bei atsakomybės visuomenei parodymas. Finansinės ataskaitos padeda įvertinti ne tik atskiros įmonės, bet ir viso ūkio arba atskirų sektorių finansinę sveikatą, poreikius ir lūkesčius“, – aiškina „Creditinfo Lietuvos“ vadovas. Galiausiai tai – įmonės reputacijos ir įvaizdžio klausimai.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad tvarkingai teikiant finansines ataskaitas prasiplečia naujos partnerysčių galimybės – užsienio įmonės, ieškančios strateginių partnerių Lietuvoje, visada domisi juridinio vieneto finansų būkle. Todėl finansinių ataskaitų nepateikimo faktas atbaido daug labiau nei tam tikrų laikinų sunkumų atskleidimas.

Keista, kad įmonės vis dar nepakankamai suvokia, jog skaidrumas lemia jų pačių sėkmę – jei įmonių finansiniai rodikliai geri, jos gali užsitikrinti geresnes bendradarbiavimo sąlygas iš partnerių bei kredituojančių institucijų, sprendimai dėl to priimami greičiau ir efektyviau. Tuo tarpu slapukavimas žada tik atvirkštinius rezultatus – viešumo vengiančiam verslui bus atseikėjama tik nepasitikėjimo dozė.

VŽ nuomone, galiausiai iš esmės privalo būti išgyvendinta lygesnių už lygius „tradicija“. Vien galimybės / teisės likviduoti ir išregistruoti įmones nepakanka: tokiems slapukautojams turėtų užsidaryti viešųjų pirkimų vartai, galimybė gauti kredito reitingą ir kt. Ir tikėkimės, kad RC pagaliau ryšis skirti realias, TIKRAS baudas, o ne galimybę pigiai nusipirkti indulgenciją.  

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Be mažiukų neišaugs ir dideli 1

Didžiosios Lietuvos biotechnologijų bendrovės ir toliau demonstruoja sėkmės rodiklius – didėja jų apyvarta,...

Nuomonės
05:50
U. Armalis. Milijardų eurų vertės klausimas – kada į Lietuvą sugrįš užsienio turistai? 8

Pandemija, atrodytų, baigėsi ir keliaudamas po pasaulį matai pilnus oro uostus, daugybę keliaujančių žmonių...

Nuomonės
2022.08.15
A. Aslundas. Kaip susirasti draugų ir išsekinti Rusijos karo mašiną

Sankcijos, kurias Vakarai įvedė Rusijai dėl jos agresijos Ukrainos atžvilgiu, tampa griežtesnės. Dabar...

Nuomonės
2022.08.12
Jūsų bilietas nelaimėjo 44

Jau savaitę nesiliauja įsismarkavusios aistros dėl įmonės „Perlas energija“ akibrokšto. Ir nors jau būta...

Nuomonės
2022.08.12
Verslas lašinius keičia raumenimis 3

Dar nesibaigia vasara, bet dažnas gyventojas jau suka galvą, kaip reikės išgyventi žiemą. O ši žada būti ypač...

Nuomonės
2022.08.11
K. Gečas. Artėjant krizės audrai. Žmonių psichologija ir verslo komunikacija

Viešojoje erdvėje vis daugiau kalbama apie artėjančią krizę, nors kol kas tai pavadinama ne tokiu ryškiu...

Nuomonės
2022.08.10
Starto pakete – ir „užmarinuoti“ sprendimai

Iki Seimo rudens sesijos starto liko mėnuo. Bet joje, regis, vėsa nepadvelks – be tradiciškai daug aistrų...

Nuomonės
2022.08.10
Naujas balsas Kremliaus chore 12

Kam iš tikrųjų tarnauja žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“, kurios skandalinga...

Nuomonės
2022.08.09
Tvarka su properšomis 3

Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojams įvesta privaloma tvarka, reikalaujanti, kad nauji pastatai būtų visiškai...

Nuomonės
2022.08.08
V. Vikė-Freiberga. Putinas – ne Petras Pirmasis 1

Rusijos prezidento Vladimiro Putino brutalią agresiją prieš Ukrainą galima paaiškinti tik kaip bandymą...

Nuomonės
2022.08.07
E. Lucasas. Naujas JK lyderis turės rasti būdų Kinijos įtakai stabdyti

Užsitraukti totalitarinės supervalstybės rūstybę būnant 23 metų – įspūdingas pasiekimas. Studentas aktyvistas...

Nuomonės
2022.08.07
A. Urbonavičius. Nereiktų tikėtis, kad „Lidl“ ar kitas žemų kainų tinklas užkariaus visą šalies prekybos rinką 1

Nors Vokietijos žemų kainų tinklo „Lidl Lietuva“ turimų parduotuvių skaičius tiesiogiai koreliuoja su jo...

Nuomonės
2022.08.06
E. Leontjeva. Palūkanų didinimas – vieniems bizūnas, o kitiems bazuka

Europos centrinio banko (ECB) sprendimas didinti palūkanas pritraukia visų dėmesį. Įmonėms ir namų ūkiams jis...

Nuomonės
2022.08.05
Kai liks tik graužtukai

Europos Sąjungos (ES) sankcijų stabdomos bankų transakcijos į Rusijos bankus gali sustabdyti ir bet kokią...

Nuomonės
2022.08.05
J. Rimas. Baltarusijoje įstrigęs verslas: kokios galimybės liko Lietuvos verslininkams?

Nuo karo Ukrainoje pradžios gausybė įmonių, vedamų etinių ar ekonominių motyvų, pasitraukė iš Rusijos ir...

Nuomonės
2022.08.04
Padidinamasis stiklas gynybos finansavimui

Nors atostogų sezonas pačiame įkarštyje, Vyriausybėje intensyviai vyksta 2023-iųjų biudžeto dėlionė. Ji...

Nuomonės
2022.08.04
O. Mašalė. Ar aviacijai pavyks sukurti 5% Lietuvos BVP?

Neseniai susisiekimo ministras patvirtino Lietuvos aviacijos gaires iki 2030 m. (aka Aviacijos strategija).

Nuomonės
2022.08.03
Apie arbatą, burbulus ir riziką

Restoranų verslas, bankų vertinamas kaip viena iš rizikingiausių veiklų, jau dabar skaičiuoja daugiau...

Nuomonės
2022.08.03
Sustoti dar anksti

Užsieniečių įdarbinimas Lietuvoje sulaukė permainų, kurių būtinybę seniai akcentavo ekonomistai ir...

Nuomonės
2022.08.02
Nežinia gimdo baimes

Nors Ekonomikos ir inovacijų ministerija tikina, jog „iki šiol nebuvo jokių indikacijų, kad lietuviškas...

Nuomonės
2022.08.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku