Flirtas su tamsos Lietuva

    Publikuota: 2021-11-05
    Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
    svg svg
    Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
    „Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

    Šalies vadovas Gitanas Nausėda, vetuodamas įstatymą, kuriuo būtų įvesti mokami testai nepasiskiepijusiems darbuotojams, pademonstravo nevalstybišką švaistūniškumą ir vertybes paminantį solidarumą su asmenimis, spjaunančiais į kitų bendrapiliečių sveikatą.

    „Valstybė daro viską, kad kuo greičiau ištrauktų savo piliečius iš to pandeminio liūno. Pasirinkimo niekas iš nieko neatėmė – nenori skiepytis, eik reguliariai testuotis. Testuotis brangu – skiepai nemokami. Todėl gana mokėti už keistas ambicijas, užsispyrimą, abejingumą ne tik savo, bet ir kitų sveikatai. Norisi tikėti, kad taip mano ir šalies vadovas“, – rašė „Verslo žinios“ spalio 27 dieną, dar nepraradusios paskutinio tikėjimo inteligentiškai atrodžiusiu prezidentu.

    Tačiau G. Nausėdai, bravūriškai pasigyrusiam, kad neskaito ir nesidomi žiniasklaidos rašiniais, atrodo, labiau rūpi keisčiausiuose interneto burbuluose pramanų prisigaudžiusių ir juos toliau skleidžiančių mistinių „paprastų žmonių“ (kaip ir to niekam nematyto berniuko) nuomonė.

    Sunku patikėti, kad persikėlęs iš banko kabineto į S. Daukanto aikštės rūmus prezidentas-ekonomistas spjauna ir į pagrindinį savo sėkmingos karjeros įrankį – faktais grįstą statistiką, kuri kasdien kelia vis didesnį šiurpą, fiksuodama sparčiai augančių COVID-19 kapinių klientų skaičių. Nejaugi tikrai mistiniai reitingai, kaip tvirtina politologai, yra verti tokio aistringo flirto su mokslą neigiančiais veikėjais?

    Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:













    Svarbiausios dienos naujienos trumpai:



     

    Prezidente, Lietuvoje nuo koronaviruso kasdien miršta po kelias dešimtis žmonių, dažniau nei kas valandą netenkame mūsų šalies piliečio.

    Yra dar viena statistika, prieš kurią užsimerkti būtų nusikalstama: absoliuti dauguma anapilin iškeliavusiųjų buvo nesiskiepiję, šimtų šimtai skiepų išvengusių, „mirti laisvais“ norėjusių žmonių užgulė kone visas ligoninių palatas.

    Tie „laisvieji“ ir „principingieji“ nuo medicinos paslaugų atkirto planinių operacijų laukiančius ar lėtinėmis ligomis kamuojamus pacientus. Kieno sąžinė suskaičiuos ir atsakys už tas perteklines mirtis?

    Ar prezidentas su savo demagogiją skleidžiančiomis patarėjomis bent akimirką apie tai susimąsto?

    „Ekstremaliosios situacijos metu valstybė privalo pasirūpinti žmonių sveikatos apsauga ir užtikrinti, kad visiems būtų prieinamas skiepijimas, testavimas ir gydymas. Šių procesų negalima priešpastatyti vienas kitam“, – prezidentūros išplatintame komentare trečiadienį pareiškė G. Nausėda.

    Tuščiažodžiavimas. Gal šalies vadovas patikslintų, kam gi nėra „prieinamas“ skiepijimas? Ar testavimas? O štai gydymas nūnai praktiškai prieinamas gal tik tokiems kaip prezidentas ir, kaip rodo statistika, jo palaikomiems antivakseriams – keista, bet vis dėlto kažkaip susidūrusiems su „neegzistuojančia korona“.

    Dar bandoma uoliai manipuliuoti pranašystėmis, esą įvedus mokamą testavimą, jis bus „neprieinamas“, žmonės išeis iš darbo ir t. t.

    Tą mitą paneigia darbdaviai – didžiausių pramonės ir verslo įmonių vadovai bei įvairius pramonės sektorius vienijančios asociacijos. Pasak jų, kur kas blogiau, jei neskiepyti prekybos, paslaugų įmonių darbuotojai užkrės savo klientus – šie tikrai su tuo nesitaikstys ir užvers įmones teisminiais ieškiniais.

    Dar nespėjus nurimti aistroms dėl susireikšminusio (pašalinis Briuselio vadovų Tarybos poveikis?) G. Nausėdos mestelėto absurdiško kaltinimo valdantiesiems, esą jie specialiai lėtino (!) vakcinavimo procesą, kad nebūtų pasiektas prezidento užmojis iki mindauginių paskiepyti 70% žmonių, iš S. Daukanto aikštės rieda nauji „išminties perlai“.

    Prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė neseniai tikino, esą ne delta atmaina kalta, kad turime Lietuvoje tokią prastą epidemiologinę situaciją. Pasirodo, mes tiesiog neišmanome higienos taisyklių – „visuomenėje nebuvo palaikomas pakankamas dėmesys“. Nusiplaukim rankas ir nusiplausim epidemiją.

    Vakar ji peršoko ir save pareiškusi: „Žmogus nekaltas, kad nepasiskiepijo.“ Socialiniuose tinkluose ši frazė jau paskelbta „metų fraze“.

    O kas gi kaltas? Gal aplinka? Nelabai seniai tai jau girdėjome...

    Jie „nekalti“, nes, ko gero, didžiausias autoritetas jiems yra prezidentas, vartaliojantis savo retoriką 180 laipsnių kampu, lankydamas antivakserių kavines, palaikantis celofanus, astras, nidas, paleckius ir kitus nežinia kokio tikrojo tikslo siekiančius maršistus bei kariaujantis keisčiausius karus su valdančiaisiais, kai institucijos autoritetu galėtų nesunkiai kurti kitokius santykius.

    Ar tikrai šalies vadovas mano, kad taip prisideda prie visuomenės vienijimo, kad taip skatina prisiimti atsakomybę už savo ir kitų žmonių sveikatą ar net gyvybę? O gal pasiryžęs pats prisiimti tokią atsakomybę?

    Gal nūnai svarbiausiu matu tapo reitingai, pataikavimas – bent jau tam, vidinių demonų valdomam trečdaliui, su viltimi, kad jie galbūt atkiš petį panūdus ilgėliau užlikti rūmuose S. Daukanto aikštėje.

    Turint tokį prezidentą nereikia net ir aršios opozicijos – ir be jos yra kam kaišioti pagalius į valdžios ratus. Ir tai didžiausios per 100 metų žmoniją užpuolusios pandemijos akivaizdoje! Nepateikiant jokių konkrečių pasiūlymų.

    Tiesa, vieną pasiūlymą anądien išgirdome – toliau subsidijuokime skiepų vengiančius asmenis, mokėdami už jų testavimą. Švaistykime tuos dešimtis milijonų eurų (toliau – vis daugiau), kuriuos valstybė pasiskolino mūsų visų vardu.

    VŽ nuomone, kas jau kas, bet ekonomiką baigęs, tuos dalykus turėtų geriau suprasti. Bet tapus pirmuoju ponu gal švaistomi milijonai problemos nesprendžiantiems testavimams jau neatrodo dideli pinigai, o ekonominiai valstybės rūpesčiai apskritai nėra rūpesčiai. Nors grąžinti juos teks mums ir kitai kartai.

    Blogiausia, kad pradedi bijoti, jog, vis tiek kažkaip susitvarkius su pandemija, prezidentas iš arklidės išsitrauks kitą arkliuką (greičiau kuiną) ir it Vytis jodinės po šalį skelbdamas žinią apie praskolintą Lietuvą ir sužlugdytą jo kitą siekį – gerovės valstybę. Neabejokime, už tokią retoriką ekstazės apimta antivakserių publika stovės pakelėse su jo abrozdėliais ir pavymui mėtys gėles, šlovindami tamsos Lietuvą.

    P. S. Seimas vakar vakare nesutiko su prezidento veto ir toliau svarstys, ar darbuotojai nuo gruodžio turės patys susimokėti už privalomus COVID-19 testus. Net opozicija, nors ir išsakė palaikymą G. Nausėdai, kartu su valdančiaisiais pasigenda prezidento pasiūlymų ir atsakomybės.

    REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

    Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

    Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

    Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

    L. Dičpetris. Kiek sumani yra Lietuvos pramonė?

    Penktadalis BVP – toks yra Lietuvos pramonės svoris šalies ekonomikoje. Pagal pramonės įmonių raidą galima...

    Nuomonės
    2023.06.01
    Bolševikiniai metodai nebeveikia 14

    Valdančiųjų konservatorių reakcija į „čekiukų“ skandalą buvo, švelniai tariant, netikėta.

    Nuomonės
    2023.06.01
    Duobėti kelininkų metai

    Ne pačius geriausius laikus išgyvenančios kelių sektoriaus bendrovės tarp nesėkmės priežasčių mini ne tik...

    Nuomonės
    2023.05.31
    Galimybės ar praradimai?

    Turkijos, NATO narės ir vienos svarbiausių Vakarų partnerių, pasirinkimą leisti Recepui Taiyypui Erdoganui...

    Nuomonės
    2023.05.30
    L. Marcinkevičius. Ar ECB portfelio mažinimas paveiks infliaciją? 1

    Greta bazinių palūkanų normų didinimo 25 baziniais punktais gegužės pradžioje į posėdį susirinkusi Europos...

    Nuomonės
    2023.05.29
    Kelias – sunkus, bet įveikiamas 1

    Nors Ukrainos narystės perspektyvos ir NATO, ir ES vis dar lieka miglotos, šiek tiek ryškėja konkretesni...

    Nuomonės
    2023.05.29
    M. Sinkevičius. Hibridinis darbas: kodėl išlaikome tuščius biurus?

    Hibridinis darbas, kai laisvai pasirenkama dirbti iš namų ar biuro, po pandemijos daugelyje bendrovių...

    Nuomonės
    2023.05.28
    R. Jokubauskas. Kita nuomonė „CityBee“ istorijoje 6

    ES Teisingumo Teismo (ESTT) neseniai išsprendė ginčą tarp Austrijos „Osterreichische Post AG“ ir fizinio...

    Nuomonės
    2023.05.27
    S. Gutauskaitė-Bubnelienė. Kur užaugus išgaruoja mergaičių drąsa ir kaip užkirsti kelią baimei? 1

    Mokyklą lankančios mergaitės Lietuvoje yra tiek pat ar net labiau verslios negu berniukai – jos nebijo imtis...

    Nuomonės
    2023.05.26
    Viešajam valdymui – aukštesnė pavara 5

    Seimas priėmė valstybės tarnybos reformą, kurios vienas svarbiausių tikslų – užtikrinti aukštą vadovų...

    Nuomonės
    2023.05.26
    Brangsta pinigai, keičiasi santykiai: kelsi vėją, lėksi iš lentynų

    Esminė šio pavasario tendencija, kurią tenka pripažinti ir prekybininkams, ir tiekėjams, – vartotojai vis...

    Nuomonės
    2023.05.25
    V. Kontrimas. „ChatGPT“ versle: darbuotojams – pagalba, įmonėms – saugumo rizika

    Vos pusmetį prieinama dirbtinio intelekto platforma „ChatGPT“ neabejotinai pakeitė žmonijos suvokimą apie...

    Nuomonės
    2023.05.24
    Ch. Lagarde. 25 euro vienybės metai 1

    1998 m. birželio 1 d. Europos centrinis bankas (ECB) buvo įsteigtas tam, kad parengtų viską, ko reikia eurui...

    Nuomonės
    2023.05.24
    Šantažo įkaitai – valstybė ir piliečiai 33

    Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderiui Gabrieliui Landsbergiui toliau mojuojant...

    Nuomonės
    2023.05.24
    Pasivijo pasaulinių tendencijų šmėkla

    Dar pernai Lietuvos startuolių ekosistema džiaugėsi naujienomis apie antrąjį vienaragį „Nord Security“ ar...

    Nuomonės
    2023.05.23
    Kokie dar pirmalaikiai rinkimai? Tai nerimta 52

    Kovą vilniečiai išsirinko merą „be cirkų“ – konservatorių Valdą Benkunską. Bet vos nauja savivalda pradėjo...

    Nuomonės
    2023.05.22
    Pinigai, kurie padės įveikti recesiją

    Bankams prisukus kranelius ir žaibiškai pašokus palūkanoms, verslininkai, ypač pramonininkai, išskėstomis...

    Nuomonės
    2023.05.19
    M. Petrauskas. Europa mauna apynasrį kriptovaliutų įmonėms: kas laukia rinkos

    Europos Parlamentui balandžio pabaigoje nubalsavus už Europos kriptoturto rinkų reglamentą (angl. Markets in...

    Nuomonės
    2023.05.18
    VMI laikys brandos egzaminą

    Nuo gegužės 1 d. įsigaliojo įstatymo nuostatos, kurios baudų už mokestinius pažeidimus diapazoną išplėtė du...

    Nuomonės
    2023.05.18
    P. Tamulionis. Ką daryti, kai užpuolė A. Tapinas? 74

    Na, gal ne užpuolė, o pagavo už rankos dėl galimai, matyt, iš tikrųjų neteisėtai panaudotų mokesčių mokėtojų...

    Nuomonės
    2023.05.17

    Verslo žinių pasiūlymai