Su inovatorių karūna – cenzūros link

Publikuota: 2021-10-11
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Jei Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR) buvo sukurtas tam, kad po jo uždanga savo reikaliukus netrukdomai galėtų tvarkyti visokio plauko personos, tuomet ko verta tokia teisėkūra, kuri leidžia nuslėpti nuo visuomenės, į kieno kišenes galbūt neteisėtai suplaukia viešieji finansai? Ir dar bausti žurnalistus, pamėginusius tai išviešinti. Regis, cenzūra – jau ant slenksčio.

Žurnalistų bendruomenę praėjusią savaitę sukrėtė istorija, kai teisybės ieškoti bandęs kolega Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) sprendimu liko kaltas dėl to, kad vykdė savo pareigas informuoti visuomenę apie tai, ką ji turi teisę žinoti. Šiuo atveju – apie viešuosius finansus ir įtarimus, kad savivaldybės įmonė juos leido galbūt neskaidriai.

LVAT teisėjai Laimutis Alechnavičius, Ramūnas Gadliauskas ir Dalia Višinskienė trečiadienį paskelbė verdiktą, kad uostamiesčio naujienų portalas „Atvira Klaipėda“, paviešindamas informaciją apie vienoje savivaldybės valdomų įmonių galimus neskaidrius viešuosius pirkimus ir atskleisdamas vienos įmonės akcininko pavardę bei jo giminystės ryšius, pažeidė BDAR.

Anksčiau tokį sprendimą priėmė Vilniaus apygardos administracinis teismas. Į teismines instancijas portalo redaktorius Martynas Vainorius kreipėsi po to, kai BDAR pažeidimu jį apkaltino Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba.

Kuo gi „nusikalto“ M. Vainorius? Atliko profesinę ir pilietinę pareigą – pranešė apie Klaipėdos miesto savivaldybės valdomos bendrovės „Gatvių apšvietimas“ viešuosius pirkimus.

Ir minėta tarnyba, ir teismai nusprendė, kad negalima straipsnyje apie savivaldybės bendrovės viešuosius pirkimus nurodyti pirkimų dalyvės savininko tapatybės ir jo giminystės ryšių su savivaldybės įmonės darbuotoja. Publikacijoje portalas atskleidė, jog viešąjį pirkimą dėl šviestuvų atramų laimėjusios įmonės vienintelis akcininkas yra „Gatvių apšvietimo“ buvusios finansininkės sūnus. Sutartį dėl šio pirkimo Viešųjų pirkimų tarnyba rekomendavo nutraukti dėl pažeisto skaidrumo principo.

Situacija absurdiška: giminystės ryšiai yra, nepotizmas – kaip ant delno, pirkimų skaidrumo principas pažeistas, tačiau kalbėti viešai apie tai nedrįskite. Minėtos giminės personos skubiai apskundė žurnalistą etikos (kokios?) prievaizdams, šie nusprendė užčiaupti žurnalistą. Teismai visa tai palaimino.

„Sveiki atvykę į naują realybę – trečiadienį LVAT kolegija, kurią sudarė teisėjai Laimutis Alechnavičius, Ramūnas Gadliauskas ir Dalia Višinskienė, neskundžiamu sprendimu patvirtino, kad atskleisdami faktą, jog buvusios „Gatvių apšvietimo“ vyr. finansininkės sūnaus valdoma įmonė buvo tapusi dažniausia konkursų laimėtoja, padarėme pažeidimą, nes tai laikoma pertekline informacija, kurios visuomenei nevalia žinoti“, – ketvirtadienį paskelbtame „Nekrologe „Atvirai Klaipėdai“ rašė M. Vainorius.

Baisu, jei ta naujoji realybė Lietuvoje taps norma. Neskaidrius asmeninius ryšius turinčius asmenis, neteisėtai besigviešiančius valstybės, t. y. mokesčių mokėtojų, pinigus, gins BDAR, teismai, nežinia, dar kokios etikos tarnybos. Po „privatumo“ grifu galės slėptis nelegalių statybų atlikėjai ir leidimus jiems išdavę valdininkai, europinės paramos „įsisavintojai“ etc.

O politikai gal dar ir suskubs surašyti daugiau įstatymų, kad nutolintų žiniasklaidą nuo tamsių reikalų reikaliukų.

Juolab kad tokių ar panašių mėginimų per trisdešimt Nepriklausomybės metų buvo ne vienas – kai žurnalistams tekdavo gintis teismuose dėl savo teisės informuoti visuomenę arba vėl ir vėl kovoti už tokią teisę.

Atrodo, kad dabar vėl mėginama visus nublokšti į sovietinės cenzūros laikus.

Dar vienas absurdo elementas šioje istorijoje yra tas, kad valstybė su fanfaromis žengia į atvirų duomenų erą – kai detalės apie įmones, jų vadovus ir valdytojus bus prieinamos kiekvienam. Tačiau ir dabar bet kuris gyventojas gali nukeliauti į Registrų centro (RC) duomenų bazę ir nusipirkti ten esančius juridinių asmenų dokumentus. Kad ir, pavyzdžiui, bet kurio UAB akcininkų sąrašą. Taigi, perskaitę „Atviros Klaipėdos“ istoriją apie galimą nepotizmą, jos dalyvius gali išsiaiškinti kiekvienas, nes tai – vieši duomenys. Jonas, Petras ir Antanas sužinoti akcininko pavardę gali, bet, teisėjų nuomone, žiniasklaida paskelbti – ne.

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė nevengia pasirodyti visuose pranešimuose spaudai apie kiekvieną viešai atvertą naują RC duomenų katalogą ir nubrėžti „Lietuva 2.0“ kelrodę žvaigždę.

„Lengvai ir nemokamai pasiekiami valstybės ir savivaldybių institucijų sukaupti duomenys ir galimybė juos įdarbinti kuriant naujas inovatyvias paslaugas ar produktus yra modernios ir pažangios valstybės bei visuomenės pagrindas“, – saldžiai suokia A. Armonaitė. 

Ministre, ar nebus taip, kad tokius duomenis panaudojusiems startuoliams vėliau teks aiškintis teismuose dėl BDAR pažeidimų, jei savo platformose sudėlios bendrovių akcininkų sąrašus? Ribodami teisę žinoti tikimės užsidėti inovatorių karūną?

„Šiuo ir vėlesniais administracinių teismų sprendimais, mūsų nuomone, iš esmės keičiamos demokratijos normos, visuomenės teisės į informaciją ir žurnalistų teisės tiksliai bei teisingai informuoti veikimo praktika Lietuvoje. Esame įsitikinę, kad itin uolus ir perteklinis viešų asmenų privatumo saugojimas neturi atimti iš visuomenės teisės į informaciją apie neskaidrią valdžios įstaigų ir su jais susijusių asmenų veiklą, galimą korupciją ir nepotizmą“, – teigiama penktadienį išplatintame žurnalistų bendruomenės pareiškime.

Uoliems tariamo privatumo saugotojams primenama: Konstitucinis Teismas (KT) yra ne kartą pabrėžęs pamatinį konstitucinės informacijos laisvės, be kita ko, apimančios ir visuomenės informacijos priemonių teisę nekliudomai ieškoti, gauti ir skleisti informaciją bei idėjas, vaidmenį siekiant užtikrinti ir plėtoti atviros, teisingos, darnios pilietinės visuomenės idealą. Teismas taip pat pažymėjo informacijos laisvės, kaip būtinos prielaidos demokratijai sukurti ir išsaugoti, vaidmenį.

„Verslo žinios“, prisijungusios prie žurnalistų ir žiniasklaidos priemonių viešo pareiškimo, dar kartą patvirtina: naujai suformuota administracinių teismų praktika prieštarauja šioms KT suformuotoms vertybėms ir užkerta kelią žiniasklaidai prisidėti prie demokratinės santvarkos puoselėjimo ir išsaugojimo. Kuriama pavojinga ydingo BDAR taikymo tendencija, kai jau anksčiau suformuoti visuomenės teisės į informaciją ir žodžio laisvės principai ne apginami, o iš esmės paneigiami.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:


Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
M. Nagevičius. Ko mūsų politikai galėtų pasimokyti iš Antano Smetonos

Pirmiausia, Antanas Smetona nėra man geriausias politiko pavyzdys ir autoritetas. Tačiau būtent tuometinis...

Kiek dar pataikausime tamsuomenei? 94

Kasdien vis labiau bauginanti COVID-19 statistika atskleidžia gana makabrišką scenarijų: pirmaujame ES pagal...

M. Cardenas. Kai nebeliko „Doing Business“ 2

Šiais metais Pasaulio bankas pavedė man ir dar penkiems mano kolegoms akademikams parengti rekomendacijas dėl...

Verslo aplinka
2021.10.17
E. Leontjeva. Skatinti, skatinti, o ką? 2

Valdžia mėgsta skatinti visokius gerus dalykus. Pagal ekonominę logiką skatinama tai, ko labiausiai...

Verslo aplinka
2021.10.16
K. Smaliukas. Viešųjų pirkimų įstatymai pakeisti. Reforma įvyko?

Seimas priėmė ilgai lauktus Viešųjų pirkimų įstatymo (VPĮ) ir Pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos,...

Verslo aplinka
2021.10.15
Iešmininkas visad randamas

„Pažadėjo – patiešijo, netesėjo – negriešijo“ – byloja lietuvių patarlė. Panašioje situacijoje atsidūrė...

Verslo aplinka
2021.10.15
A. Sungailienė. Koks bus Lietuvos paštas, kai išnyks laiškai? 1

Spalio pradžioje minima pasaulinė pašto diena, kai beveik prieš beveik 150 metų, 1874-aisiais – buvo įkurta...

Verslo aplinka
2021.10.14
Lenkiškas džinas angliškame butelyje 13

Lenkijos Konstitucinis Tribunolas sukūrė visai Europos Sąjungos (ES) ateičiai pavojingą precedentą ir...

Verslo aplinka
2021.10.14
V. Gutauskas. Reideriai ir feniksai - verslo apsaugos problema

Teisėsaugos institucijoms nepakankamai efektyviai saugant teisėtai veikiantį verslą nuo nusikalstamų veikų be...

Verslo aplinka
2021.10.13
Biudžetas: realus ar optimistinis? 1

Vyriausybė šiandien turėtų apsispręsti dėl svarbiausio metų finansinio dokumento — 2022-ųjų valstybės...

Verslo aplinka
2021.10.13
M. Dubnikovas. Koncertina pasienyje gali padėti surinkti daugiau mokesčių iš cigarečių 5

Apdorotą tabaką rūkantys žmonės per pirmą šių metų pusmetį į biudžetą sunešė 129,6 mln. eurų akcizo mokesčio,...

2021.10.12
Užsuktas išmokų kranelis darbuotojų nepridės 12

Lietuvoje fiksuojamas rekordinis bedarbių skaičius – šimtai tūkstančių ilgą laiką registruojasi Užimtumo...

Verslo aplinka
2021.10.12
Su inovatorių karūna – cenzūros link 6

Jei Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR) buvo sukurtas tam, kad po jo uždanga savo reikaliukus...

Verslo aplinka
2021.10.11
M. Juozaitis. Kada ginčas su VMI verslui savaime tapo nuosprendžiu reputacijai? 4

Šiandien verslas, bylinėdamasis su mokesčių inspekcija (VMI), rizikuoja viskuo. Sulaukti nepageidaujamo...

Verslo aplinka
2021.10.10
V. Juzikis. Kodėl tvarumą verta laikyti veiklos rizika?

Yra trys pagrindinės varomosios jėgos, kurios skatina verslą peržiūrėti savo veiklą ir rūpintis jos tvarumu.

Verslo aplinka
2021.10.09
R. Vainienė. Galimybių pasas neturi būti apyvartų mažinimo ar revanšizmo įrankis 9

Senokai neskaičiau tokio emocingo, neargumentuoto ir nenuoseklaus „Verslo žinių“ redakcinio straipsnio. Bet...

Verslo aplinka
2021.10.08
Nušluostysime prekybos tinklų krokodilo ašaras? 22

Didžiųjų prekybos tinklų aimanos dėl neva pirkėjų sveikatos, kurie stumdosi galimybių paso nereikalaujančiose...

Verslo aplinka
2021.10.08
Archajiškas Lietuvos įstatymas maitina kitų šalių biudžetus 8

Pandeminis technologijų bumas padėjo Lietuvą atrasti naujiems investuotojams, o startuoliams – pritraukti...

Verslo aplinka
2021.10.07
J. Žukovskis. Dar vienas nemokamas patarimas viceministrui P. Lukševičiui 1

Jau daug metų Lietuvoje žemės ūkio produkcijos gamintojai, perdirbimo pramonės bei prekybos įmonės gyvena tam...

Verslo aplinka
2021.10.06
Valdiški pinigai: lengva prašvilpti 21

Nors viena iš Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) komunikacijos „galvų“ jau nusirito, toliau netyla...

Verslo aplinka
2021.10.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku