Valstybinių miškų urėdijos patirtis: jauki atmosfera įmanoma ir didžiuliame kolektyve

Publikuota: 2021-01-20
Valstybinių miškų urėdijos darbuotojai kartu su visuomene sodina ąžuolų giraitę Karalgiryje.
svg svg
Valstybinių miškų urėdijos darbuotojai kartu su visuomene sodina ąžuolų giraitę Karalgiryje.

Kaip įmonėje, kurioje dirba apie 3000 darbuotojų, suvaldyti personalo sričiai tenkančius iššūkius? Izolda Baltutė, VĮ Valstybinės miškų urėdijos (VMU) personalo skyriaus vadovė, sako – pavyksta ne viskas iš karto, tačiau tam tikri algoritmai, kuriuose atsižvelgiama į darbuotojų poreikius, anksčiau ar vėliau suveikia.

Pagrindas: bendri darbo principai

„Kad tokia didelė įmonė kaip VMU sklandžiai dirbtų, buvo svarbu susitarti dėl bendrų darbo principų, todėl pirmaisiais ir antraisiais metais juos kūrėme procesais, tvarkomis, politikomis – visko turėjome po 42. Dabar džiaugiamės vieninga darbo užmokesčio sistema, darbo tvarkos taisyklėmis ir kitais dokumentais, kurie visko pradžia ir pagrindas.  Bet svarbiausia šiame procese buvo rasti sutarimą tarp administracijos ir regioninių padalinių, kartu siekti geriausio įmanomo rezultato. Džiaugiuosi, kad prie jos prisijungė specialistai iš regioninių padalinių, kurie turėdami didelę patirtį ir potencialą siekė prisidėti prie VMU augimo. Pagaliau atėjo laikas, kai galime puoselėti jau susiformavusią įmonės kultūrą, įvedant pokyčius, kurių nori patys darbuotojai“, – pažymi I. Baltutė.

Urėdijų reformos metu į vieną įmonę buvo sujungtos 42 miškų urėdijos ir Miškotvarkos institutas. Reformai pritarė ne visi. Taigi ir pasipriešinimo pokyčiams būta – kiekvienos ankstesnės urėdijos turėjo susiformavusius savus darbo kultūros principus. Vidiniai pokyčiai tiko ne visiems – kas priešinosi tyliai, kas garsiau, bet galiausiai situaciją pavyko suvaldyti, teigia I. Baltutė. Tiesa, su tam tikrais praradimais – dalis specialistų, pasinaudoję reorganizacijos metu pasiūlytomis sąlygomis, atsisakė toliau dirbti naujai įkurtoje Valstybinių miškų urėdijoje. O prarasti kompetentingus savo srities profesionalus nenori nė viena įmonė.

„Išėjo per 300 darbuotojų. Bet dabar matome, kad dalis jų grįžta pas mus“, – pasidžiaugia VMU personalo vadovė.

Anot jos, pasitikėjimą įmone stiprina geri esamų darbuotojų atsiliepimai. Neseniai bendrovėje atliktas darbuotojų įsitraukimo ir pasitenkinimo tyrimas parodė, kad 56% VMU darbuotojų jaučiasi esą įsitraukę į įmonės veiklą. „Įvertinus, kokius didelius pokyčius darbuotojai išgyveno, įsitraukimas yra palyginti aukštas. Juolab dabar, nusistovėjus situacijai, galime tik gerinti darbuotojams sąlygas ir ateityje sieksime tapti vienu patraukliausių darbdavių“, – pabrėžia personalo vadovė.

Dar vienas laukęs iššūkis – atlyginimų suvienodinimas. Iki 2019 m. kovo mėnesio, kol nebuvo įdiegta vieninga VĮ VMU darbuotojams taikoma darbo užmokesčio apmokėjimo sistema, atlyginimai buvo skaičiuojami remiantis 43 darbo užmokesčių apmokėjimo sistemų principais: buvo mokami skirtingo dydžio priedai, skyrėsi pastoviojo darbo užmokesčio sudedamosios dalys. Todėl sujungus urėdijas į VĮ VMU buvo labai svarbu sukurti bendrus ir aiškius darbo užmokesčio principus, kurie leistų mokėti tą patį darbą atliekantiems specialistams vienodą bazinį darbo užmokestį.

Idėjos gimsta „focus“ grupėje

Kaip kuriamos bendros tradicijos bendrovėje, kurioje – 3000 darbuotojų? Įmonėje suburta regioninių padalinių  kolegų grupė, kurioje gimsta idėjos ir pasiūlymai. Aptariama, kokie renginiai turėtų vykti, kokios tradicijos puoselėjamos.

Gimė ir iniciatyva įkurti bendrą sporto lygą. Skirtingos urėdijos anksčiau propagavo savo mėgstamas sporto šakas – krepšinį, smiginį, bėgimą. Dabar ketinama įkurti bendrą lygą, kurioje galėtų rungtis visi norintys, o superfinalai vyktų rugsėjį, Miškininko dienos metu.

Savanorystės iniciatyvos, taip pat susijusios su COVID-19 suvaldymu – irgi remiamos įmonėje, kai kurie darbuotojai savanoriauja ligoninėse.

I. Baltutė pabrėžia, kad viena iš svarbiausių motyvavimo priemonių organizacijoje – galimybė žmonėms mokytis ir kelti kvalifikaciją. „Urėdijoje apskritai labai aukštas specialistų išsilavinimo lygis, nuo bakalaurų iki mokslo daktarų, dalis toliau mokosi ar dėsto universitetuose – labai tą skatiname“, – pasakoja VMU personalo vadovė.

Ji priduria, kad ir urėdijos profesinė sąjunga labai aktyviai įsitraukia į darbuotojų sąlygų gerinimą.  Naudos darbuotojams kolektyvinėje sutartyje yra labai patrauklios: penkios papildomos kasmetinių atostogų dienos, apmokamos mokymosi atostogos jau po pirmų darbo metų.

Nuotolio iššūkiai ir mokymas rasti balansą tarp darbo ir šeimos

Pandeminiais 2020-aisiais Valstybinių miškų urėdija, kaip ir kitos organizacijos, susidūrė su daugeliu trikdžių – nemažai darbuotojų privalėjo saviizoliuotis, teko daugelį apmokyti naudotis nuotolinio darbo priemonėmis ir kartu mokytis naujos nuotolinio darbo kultūros. Pasak I. Baltutės, žmonės lanksčiai reagavo į naujas situacijas, ir darbingumas ne tik nesmuko – dargi ir išaugo.

„Esame paskendę darbuose, įžvelgiu jau kitą problemą – kaip išmokyti žmones derinti darbą ir laisvalaikį. Kaip priminti, kada laikas užversti kompiuterį ir nebereaguoti į siunčiamus laiškus. Svarstome apie „minkštuosius“ mokymus – kaip suvaldyti stresą, darbo dienos laiką, paskatinti ilsėtis po darbo. Miškininkai – nepaprastai nuoširdūs, savo specialybei atsidavę žmonės, jų nereikia raginti dirbti. O štai paraginti ilsėtis – tikrai pravers“, – apibendrina I. Baltutė.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Valstybinių miškų urėdijos patirtis: jauki atmosfera įmanoma ir didžiuliame kolektyve Verslo tribūna 2

Kaip įmonėje, kurioje dirba apie 3000 darbuotojų, suvaldyti personalo sričiai tenkančius iššūkius? Izolda...

VMU: pirkėjams užtikrinama medienos sortimentų įvairovė, rangovams – darbų stabilumas Verslo tribūna

Medienos ruošos proceso efektyvumas, patikimų partnerių turėjimas ir lankstus reagavimas į rinkos pokyčius...

Tvarus ūkininkavimas miškuose – ateities kartoms Verslo tribūna 6

Visuomenė tampa vis reiklesnė, kalbant apie pačias įvairiausias sritis, ne išimtis – miškų tvarkymas.

Pažangiausios technologijos urėdijos medelynuose didina pardavimų apimtis užsienyje Verslo tribūna 1

VĮ Valstybinių miškų urėdijos medelynų modernizavimo projektas įgauna pagreitį ir suteiks naujų galimybių:...

Miškai po reformų: efektyvus darbas leidžia daugiau investuoti ir atremti rinkos svyravimus Verslo tribūna 3

Valstybiniame miškų sektoriuje laikotarpis nuo 2018-ųjų, kai buvo įvykdyta urėdijų reforma, buvo kupinas...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus