Miškai po reformų: efektyvus darbas leidžia daugiau investuoti ir atremti rinkos svyravimus

Reklama publikuota: 2021-01-06
Valdas Kaubrė, VĮ Valstybinių miškų urėdijos vadovas.
svg svg
Valdas Kaubrė, VĮ Valstybinių miškų urėdijos vadovas.

Valstybiniame miškų sektoriuje laikotarpis nuo 2018-ųjų, kai buvo įvykdyta urėdijų reforma, buvo kupinas iššūkių, tačiau daugumą jų pavyko įveikti, sektorius stabiliai ir efektyviai dirba, teigia Valstybinių miškų urėdijos (VMU), įsteigtos vietoje anksčiau egzistavusių 42 atskirų urėdijų ir VĮ Miškotvarkos instituto, vadovas Valdas Kaubrė. Pasak jo, itin svarbu, kad per pastaruosius trejus metus pasitikėjimą naująja valstybinių miškų valdymo struktūra atgauna patys miškininkai – anksčiau kurį laiką gyvenę nežinioje,  dabar jie vėl gali ramiai ūkininkauti miškuose.

Urėdijų reforma buvo viena didžiausių ir sudėtingiausių pertvarkų Lietuvos valstybiniame sektoriuje. Kokie jos įgyvendinimo momentai jums įsiminė labiausiai?

Diskusijos apie tai, kad reikia reformuoti valstybinių miškų ūkio sistemą, prasidėjo dar 2012 m. Tai buvo išties užsitęsęs, daug nežinios miškininkų bendruomenėje sukėlęs procesas. Miškų sektoriaus darbuotojai, ypač regionuose, ėmė itin jautriai reaguoti į bet kokią informaciją – jos, beje, labai trūko. Plito kalbos apie viso sektoriaus griūtį. Beveik sustojo investicijos, nuo 2015 m. nebuvo atnaujinama miško technika, darbo priemonės.  

nuotrauka::1 left

Valstybinių miškų urėdija buvo įsteigta 2018-ųjų sausį. Natūralu, kad po 30-ies metų sektoriaus gyvavimo visiškai kitokiais principais ir siekiant juos pakeisti, buvo susidurta su dideliu pasipriešinimu. Kiekvienoje urėdijoje buvo susiformavusi sava vidinė kultūra, darbo principai, procesai, tradicijos, veikė 43 nesusijusios apskaitos sistemos, net iki 50 proc. skyrėsi darbuotojų darbo užmokestis tarp regioninių padalinių, nebuvo centrinės administracijos struktūros ir įmonės strategijos, ir visa tai apjungti bei sukurti naujus procesus nebuvo paprasta.

Daugelyje Europos šalių veikia po vieną valstybinius miškus valdančią įmonę. Todėl, natūralu, pasitikėjimo teikė kaimyninių šalių patirtis – tarkime, Latvija miškų reformą įgyvendino 1999 m. pabaigoje.

Labai apmaudu buvo prarasti dalį darbuotojų – arba suklaidinti, arba išvarginti nežinios, dalis reformos metu apsisprendė pasitraukti iš valstybinio miškų sektoriaus, nors visi buvo kviečiami prisijungti prie VMU. Tarp pasitraukusiųjų buvo ir pensinio, priešpensinio amžiaus, ir jaunų žmonių, įskaitant tokius svarbius specialistus kaip girininkijų darbuotojai, medienos ruošos technikos operatoriai, inžinieriai.

Nebuvo lengva suformuoti centrinę VMU administraciją. Mūsų įmonė – didžiausių valstybės bendrovių trejetuke, šis mastas daugelį žmonių, kuriuos buvo norima pasikviesti, baugino.

Be to, kad ir kaip sunku, reikėjo užtikrinti, kad sektoriaus veikla nesustotų, kad būtų toliau vykdomi įsipareigojimai medienos perdirbėjams, pirkėjams, rangovams, kitiems verslo partneriams.

Apibendrinant, 2018-ieji buvo sudėtingi metai, tačiau įmonės įkūrimas sutapo ir su iki šiol istoriškai aukščiausia medienos kaina – tai labai palengvino pokyčius.

Kuriuos iš apjungimo procesų jau pavyko įveikti, kas dar tebevyksta?

Šiuo metu VMU yra įsteigti 26 regioniniai padaliniai, administracinė dalis sukurta buvusio Miškotvarkos instituto pagrindu. Toliau standartizuojame VMU procesus – tai ilgalaikis darbas, kadangi, kaip minėjau, kiekviena urėdija turėjo savus veiklos dėsnius. Mūsų tikslas – pasiekti, kad visuose 26 regioniniuose padaliniuose būtų dirbama pagal tuos pačius principus. Tai palengvins ne tik darbuotojų kasdienybę, bet ir bendravimą su klientais – medienos pirkėjais ar perdirbėjais. Paprasčiau tariant, veikla taps dar efektyvesnė, nors didelę dalį efektyvumo didinimo užduočių jau įvykdėme.

VMU gyvuoja jau treti metai, pastebime, kad dalis darbuotojų, kurie po reformos paliko įmonę, dabar palengva per atrankas sugrįžta. Tai mums – vienas iš įrodymų, kad einame teisinga linkme.

nuotrauka::2 right

Ar tai, kad reforma pasiteisino, pagrindžia ir skaičiai?

Taip sutapo, kad 2018 m. medienos paklausa ir kaina buvo istoriškai aukšta, kokios prieš tai nebuvo 15–20 metų. Taigi, įkandin reformos, prisidedant rinkos tendencijoms, fiksavome finansiškai itin sėkmingus metus. 2019 m. aplinkinėse Europos šalyse atsirado didelis medienos perteklius dėl įvairių gamtinių aplinkybių, medienos kaina smuko 40%. Tačiau tai, kad jau buvome įgyvendinę nemažai veiklos efektyvinimo procesų, padėjo amortizuoti šią neigiamą įtaką. VĮ VMU vykdoma pagrindinė veikla generuoja vidutiniškai apie 40 mln. Eur per metus grąžą valstybei, tačiau su ženkliais svyravimais – priklausomai nuo konkrečių metų medienos rinkos kainų.

2020-aisiais intensyviai investavome – atnaujinome medienos ruošos techniką, automobilius, įsigijome naujų darbo priemonių. Tai padės toliau auginti veiklos efektyvumą – mažės remontų, dirbsime našiau ir bus mažiau prastovų.

Medienos ruošos ir prekybos organizavimo technikai atnaujinti buvo skirta 12,2 mln. Eur. Didžiąją šių investicijų dalį sudarė medkirčių ir medvežių parko atnaujinimas: urėdija įsigijo 7 medkirtes ir 8 medvežes, likusi technika regioninius padalinius pasieks dar šiais metais. 247 automobiliai paskirstyti regioninių padalinių medienos meistrams ir girininkijų darbuotojams. Bendra investicijų vertė – apie 7,3 mln. Eur.

2021-2023 m. įmonė planuoja investicijoms skirti apie 50 mln. eurų — naujoms technologijoms diegti, darbo priemonėms atnaujinti.  

nuotrauka::3 left

Kokia COVID-19 pandemijos įtaka VMU veiklai?

Pandemija iš pradžių smarkiai paveikė mūsų pirkėjus. Dėl nežinomybės buvo sustoję klientų gaminių pardavimai, pavyzdžiui, stabtelėjo baldų pramonė. Sulaukėme daugybės pirkėjų prašymų stabdyti sutartinius įsipareigojimus – daugelis buvo linkę turėti lėšų, o ne pilnus medienos sandėlius. Buvome pasiruošę keletą scenarijų, kaip veikti, jei medienos kaina dar kristų ar visai būtų neperkama.

Tačiau po pirmosios bangos į rinką grįžo pasitikėjimas, ir dabar jaučiame medienos paklausos atsigavimą. Po staigaus kritimo medienos kaina kilo apie 20%, pirkėjai planuoja veiklos tęstinumą ir sudaro ilgalaikes medienos pirkimo sutartis.

Kita vertus, pavasarį, kai kilo pandemija, buvo pats darbymetis miške. Šiuo metų laiku privalome atkurti ankstesniais metais iškirstus plotus ir laukti negalime – sodmenys užauginti, juos praradę, patirtume didžiulių nuostolių. Tad labai džiaugiuosi tiek VMU kolektyvu, tiek rangovais ir verslo partneriais – susitelkę visus darbus atlikome laiku, nors ir reikėjo laikytis saugumo reikalavimų.

Mes tiesiog negalime sustoti, tiek dėl miško darbų ir verslo specifikos, tiek dėl darbuotojų, kurių VMU šiuo metu yra apie 3000. Esame atsakingi ir už juos, ir už visą miško sektorių, kuriame dirba apie 60 tūkst. žmonių.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
VMU finansiniai rezultatai: medienos kainų krizė investicijų nesustabdė Verslo tribūna

Medienos kainai pasiekus žemiausią lygį per 8 metų laikotarpį, VĮ Valstybinių miškų urėdijai, lyginant su...

Sertifikavimo nauda miškininkystėje – tvarumas užtikrinamas visose grandyse Verslo tribūna

Aukščiausi socialiniai ir aplinkosaugos standartai – pagal tokius principus vykdoma veikla VĮ Valstybinių...

Rekreacija miškuose: planuojamas atsinaujinimas ir naujų objektų steigimas Verslo tribūna 2

Pandemijai privėrus duris kelionėms į užsienį, lietuviai atrado daugiau poilsio ir atokvėpio vietų Lietuvos...

Valstybinių miškų urėdijos patirtis: jauki atmosfera įmanoma ir didžiuliame kolektyve Verslo tribūna 2

Kaip įmonėje, kurioje dirba apie 3000 darbuotojų, suvaldyti personalo sričiai tenkančius iššūkius? Izolda...

VMU: pirkėjams užtikrinama medienos sortimentų įvairovė, rangovams – darbų stabilumas Verslo tribūna

Medienos ruošos proceso efektyvumas, patikimų partnerių turėjimas ir lankstus reagavimas į rinkos pokyčius...

Tvarus ūkininkavimas miškuose – ateities kartoms Verslo tribūna 6

Visuomenė tampa vis reiklesnė, kalbant apie pačias įvairiausias sritis, ne išimtis – miškų tvarkymas.

Pažangiausios technologijos urėdijos medelynuose didina pardavimų apimtis užsienyje Verslo tribūna 1

VĮ Valstybinių miškų urėdijos medelynų modernizavimo projektas įgauna pagreitį ir suteiks naujų galimybių:...

Miškai po reformų: efektyvus darbas leidžia daugiau investuoti ir atremti rinkos svyravimus Verslo tribūna 3

Valstybiniame miškų sektoriuje laikotarpis nuo 2018-ųjų, kai buvo įvykdyta urėdijų reforma, buvo kupinas...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku