Kaip Vilnių paversti konferencijų Meka?

Publikuota: 2018-06-04

Didžiausias pasaulyje kelionių gidų leidėjas „Lonely Planet“ Vilnių neseniai paskelbė viena iš dešimties labiausiai rekomenduotinų aplankyti Europos vietų šiais metais. Lietuvos sostinė pripažinimo sulaukė kaip puiki alternatyvi kryptis savaitgalio kelionei, žavinti nepaprasta istorija, kūrybiškumu, įspūdinga maisto ir gėrimų kultūra.

Toks įvertinimas – puiki žinia ir miestui, ir valstybei, kurią pirmąjį šių metų ketvirtį, netgi ne turistinio sezono metu, ir taip aplankė net 7,7 proc. daugiau užsienio svečių nei pernai tuo pat metu. Ekspertai sutinka, kad šis pripažinimas padės pritraukti ne tik poilsiautojų, bet ir verslo svečių, tarptautinių renginių ir jų dalyvių. Tačiau norint konkuruoti dėl ekonominę ir intelektinę naudą šaliai teikiančių konferencijų vien žinomumo nepakanka.

nuotrauka::1 right

Patrauklus turiniu

„Konferencijų turizmas yra globalus verslas, ir kartais netgi sudėtinga įvardyti, su kuo tiksliai konkuruojame. Įprasta teigti, kad dėl tarptautinių renginių daugiausiai varžomės su Ryga ar Talinu, bet tarptautiniuose konkursuose kokiam nors renginiui pritraukti neretai susigrumiame ir su Milanu, Praha, Singapūru ar daugeliu kitų pasaulio miestų“, - teigia viešosios įstaigos „Go Vilnius“ turizmo ir konferencijų biuro vadovė Jolanta Beniulienė.

Pasak jos, tarptautinių renginių organizatoriams renkantis vietą konferencijai ar kongresui svarbūs įvairūs kriterijai, ir miesto žinomumas bei pasiekiamumas, visų pirma – oro transportu, turi svarios įtakos. Pastaruoju požiūriu Vilnius nuo Rygos kiek atsilieka.

„Bet yra sričių, kuriose mūsų pozicijos gerokai stipresnės. Pavyzdžiui, intelektinis potencialas: Vilnius garsėja perspektyviais veiklos sektoriais, tokiais kaip „fintech“, gyvybės mokslai, žaidimų kūrimas, informacinės ir komunikacijos technologijos. Čia veikia daug šios srities įmonių bei specialistų, tad Vilniaus galimybės pritraukti finansų technologijų renginį gerokai didesnės, mes galime pasiūlyti daugiau turinio. Jis dažnai ir lemia vietos pasirinkimą, tad vienareikšmiškai teigti, kad Lietuvos sostinė atsilieka nuo Rygos ar Talino tikrai negalima“, - pažymi pašnekovė.

Tai liudija ir pasauliniai reitingai: tarptautinės konferencijų ir kongresų asociacijos ICCA vertinimu, Vilnius 2017 m. užėmė 35-ąją poziciją iš daugiau nei 200 Europos miestų. Talinas – kiek aukščiau, 25-oje vietoje, Ryga yra 47-oje pozicijoje.

Paslaugų teikėjus skatina būti kūrybiškesnius

Gausiausiai ir stambiausias konferencijas sutraukia tokie Europos didmiesčiai kaip Barselona, Viena, Berlynas ar Londonas. Tačiau J. Beniulienė teigia, kad vertinant šių miestų dydį, gyventojų skaičių ir infrastruktūrą, Vilnius net neturėtų su jais būti lyginamas. Vis dėlto, dėl tarptautinių renginių konkuruoti su tuo pačiu Talinu, Budapeštu, Milanu ar Bukareštu galime ir privalome.

VšĮ „Go Vilnius“ turizmo ir konferencijų biuro vadovė pažymi, kad siekiant į Lietuvos sostinę pritraukti daugiau tarptautinių konferencijų, tiek valdžios institucijoms, tiek ir privačiam verslui svarbu atkreipti dėmesį į daugelį sričių. Tarp jų - atvykstantiems užsienio svečiams siūlomų paslaugų kokybę.

„Lietuvos paslaugų sektorius per kelerius pastaruosius metus toli pažengė į priekį. Vi?šosios ir privačios partnerystės pagrindais bendradarbiaudami su viešbučiu „Radisson Blu Hotel Lietuva“ ir kitais partneriais jau septynerius metus rengiame Baltijos regiono konferencijų turizmo parodą bei kontaktų mugę „Convene“, ir galime įvertinti paslaugų teikėjų pažangą. Tačiau vykstant pasaulinei konkurencijai, reikėtų daugiau – aktyvesnės paslaugų teikėjų tarptautinės rinkodaros, dalyvavimo parodose užsienyje, platesnio požiūrio, galų gale, kūrybiškumo ir dar aukštesnės kokybės. Siekiant pritraukti tarptautinius klientus, vien patrauklios kainos nebepakanka. Klientai tikisi pridėtinės vertės, unikalios, ypatingos patirties“, - pasakoja J. Beniulienė.

Butelio kaklelis - infrastruktūra

Pašnekovė pabrėžia, kad įvairios tarptautinės konferencijos miestui teikia ne tik ekonominę naudą, pritraukdamos svečių iš užsienio, kuriems čia reikia apgyvendinimo, maitinimo ir laisvalaikio paslaugų, galiausiai, šiek tiek apsipirkti.

Svarbi ir intelektinė vertė, galimybė susipažinti su vienos ar kitos srities naujovėmis, keistis idėjomis. Todėl konferencijų turizmo plėtra suinteresuotos ir mokslinės bei profesinės bendruomenės, kurių – beje, net ir pavienių specialistų, - aktyvumas ir indėlis taip pat labai svarbus tarptautiniams renginiams pritraukti.

„Kai siekėme, kad Vilniuje būtų surengtas tarptautinis akustikos mokslo kongresas, organizatoriams buvo kilę abejonių, ar renginys pritrauks pakankamai specialistų. Tuomet aktyviai įsitraukė Vilniaus universiteto Fizikos fakultetas, ir dalyvių skaičius galiausiai pranoko lūkesčius. Taigi institucijų, organizacijų ar net atskirų specialistų aktyvumas lemia labai daug. Pavyzdžiui, Fizinių ir technologijos mokslų centro lazerinių technologijų skyriaus vadovas dr. Gediminas Račiukaitis yra aktyvus ir pripažįstamas tarptautinės šio mokslo bendruomenės narys, jo dėka Vilniuje pavyko surengti ne vieną lazerių technologijų renginį“, - teigia VšĮ „Go Vilnius“ turizmo ir konferencijų biuro vadovė.

Vis dėlto, kad ir koks išmoningas būtų verslas ar iniciatyvi visuomenė, svarbiausia paskata konferencijų turizmo plėtrai – auganti infrastruktūra. Lietuvoje kasmet organizuojama apie 400 tarptautinių renginių ir Turizmo ir konferencijų biuro duomenis, apie 70 proc. iš jų įvyksta viešbučiuose. Dominuoja palyginti nedideli, 140-160 dalyvių sutraukiantys renginiai, nors Vilnius ir priskiriamas prie miestų, galinčių vienoje erdvėje priimti iki 2 tūkst. dalyvių.

„Iš tikrųjų, šiandien vienintelis parodų ir kongresų centras „Litexpo“ gali pasiūlyti tokio dydžio renginiams reikalingą infrastruktūrą. Aišku, kiti miestai neturi net ir to, kita vertus, kai kurie gali priimti ir septynių, dešimties ar penkiolikos tūkstančių dalyvių renginius. Reikia turėti omenyje, kad miesto infrastruktūra turi labai didelę įtaką jo konkurencingumui“, - pažymi J. Beniulienė.

Tad naujasis kongresų centras, kurį planuojama įkurti Vilniaus koncertų ir sporto rūmuose, tikimasi paskatins tikrą konferencijų turizmo proveržį. „Planai įrengti kongresų centrą didele dalimi ir paskatino pastaruoju metu stebimą viešbučių bumą Vilniuje, o realiems statybos darbams prasidėjus, viešbučių plėtra, ko gero, dar paspartėtų. Centras leistų organizuoti ir pritraukti didesnius renginius, iš kurių naudos turėtų viešbučiai ir kiti paslaugų sektoriaus dalyviai, taip pat ir valstybė. Atsivertų visiškai naujos galimybės Vilniui“, - įsitikinusi Vilniaus turizmo ir konferencijų biuro vadovė.

nuotrauka::2

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau