Teisėjai: per maži atlyginimai kelia grėsmę profesijos nepriklausomumui

Publikuota: 2022-07-05
Atnaujinta 2022-07-05 14:33
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Per maži atlyginimai kelia grėsmę nepriklausomumui ir profesijos patrauklumui, sako juos didinti raginantys teisėjai.

Papildymai visame tekste.

Teismų asociacijos valdyba antradienį išplatintame kreipimesi nurodė, jog kai kurių teisėjų algos net nepasiekė iki 2008-ųjų krizės buvusio lygio.

Pasak asociacijos, šiuo metu egzistuojantis sisteminis nenuoseklumas ir „teisėjo profesijai keliamų reikalavimų ir tenkančios atsakomybės neatitinkantis atlyginimas riboja galimybę formuoti visuomenės lūkesčius atitinkantį teisėjų korpusą“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Tai ardo teisinės valstybės pamatus, kuriems atstatyti gali prireikti daug laiko. Šiandien vykdomose atrankose į laisvas apylinkių teismų teisėjų pareigas neretai dalyvauja minimalus kandidatų skaičius, jose beveik nebepasirodo kandidatai ne iš teismų sistemos (teisėjų padėjėjų tarpo), atrankos neįvyksta dėl tinkamų kandidatų stygiaus“, – teigiama asociacijos pranešime.

Pažymima, kad nuo 2008 metų bendrasis vidaus produktas vienam gyventojui padidėjo beveik dukart, daugiau nei du su puse karto augo ir vidutinis darbo užmokestis, per dešimtmetį ne kartą didinti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimai, jiems skiriamos lėšos taip pat išaugo dukart.

„Deja, tuo pat metu teisėjų atlyginimai vidutiniškai augo žymiai lėčiau, o didelės dalies teismų teisėjų faktinis (po mokesčių) atlyginimas iki šiol net nepasiekė iki 2008 metų ekonominės krizės buvusio lygio“, – įvardija Teisėjų asociacijos valdyba.

Asociacijos duomenimis, šiuo metu vidutinis apylinkės teisėjo, neturinčio pakankamo darbo stažo, atlyginimas po mokesčių siekia 1.695 Eur, o didžiausias įmanomas šios profesijos atstovo atlyginimas Lietuvos Aukščiausiame Teisme (LAT) siekia 2.611 Eur, jei šis turi trisdešimties metų ar ilgesnį darbo stažą.

Taip pat skaitykite:

Anot teisėjų atstovų, esama situacijų, kai teismo kanclerio atlyginimas yra didesnis nei to teismo teisėjų, kai kurie teisėjai uždirba mažiau nei prokurorai ar kriminalinės žvalgybos pareigūnai.

Kitur sprendė ir konstituciniai teismai

Pažymima, kad pagal teismų sistemai skiriamą finansavimą Europos Sąjungoje (ES) skaičiuojant vienam gyventojui Lietuva yra antra nuo galo.

Pasak pranešimo, susiklosčiusi situacija kelia grėsmę ir Lietuvos įsipareigojimams Europos Sąjungai, susijusiems su veiksmingos teisminės gynybos principo užtikrinimu.

Kaip pavyzdys pateikiama Europos Sąjungos Teisingumo Teismo byla dėl laikino Portugalijos Aukščiausiojo teismo teisėjų atlyginimų sumažinimo – teismas konstatavo, jog sprendimas neprieštarauja ES teisei, nes buvo taikomas siekiant sumažinti biudžeto deficitą, apėmė ne tik teisėjus ir buvo taikomas  tik laikinai – dvejus metus. 

Lietuvos teisėjų atstovai svarsto, ar Lietuvos atvejis, kai atlyginimų sumažinimas tęsėsi ir po krizės, leidžia kalbėti apie teismų nepriklausomumą bei veiksmingos teisminės gynybos principų užtikrinimą.

„Kyla klausimas, ar pirmiau nurodytus kriterijus atitinka pastarojo dešimtmečio Lietuvos teisėjų atlyginimų dinamika, vertinama tiek bendrame valstybės ekonominio finansinio vystymosi, tiek ir viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų dinamikos kontekste“, – sakoma pranešime.

Atkreipiamas dėmesys, kad ir šalies vadovas Gitanas Nausėda pernai gruodį yra pažymėjęs, jog teisėjų atlyginimai dažnai neatitinka jiems keliamų kvalifikacijos reikalavimų, o tai „kenkia profesijos prestižui, kenkia teisėjų gretų atsinaujinimui ir grasina teismų ateičiai“.

„Lietuvos Respublikos teisėjų asociacijos valdyba reiškia apmaudą dėl susiklosčiusios kritinės teisėjų atlyginimų situacijos Lietuvoje. Tokia situacija negali būti toleruojama“, – teigiama jame.

Teisėjai pažymi, kad kai kurių kaimyninių Lietuvos valstybių konstituciniams teismams jau yra tekę spręsti klausimus dėl teisėjų atlyginimų, tačiau, anot jų, tikima, kad situaciją galima išspręsti „politinio proceso, t. y. įstatymų leidybos, būdu“.

Jie atkreipia dėmesį, kad Agnės Bilotaitės, vidaus reikalų ministrės, pavasarį sudaryta darbo grupė yra parengusi įstatymų projektus, reguliuojančius aukščiausių Lietuvos viešojo sektoriaus pareigūnų, įskaitant teisėjus, atlyginimų klausimą.

Atlyginimai nekeisti nuo 2008-ųjų

Teisėjų atlyginimas apskaičiuojamas taikant koeficientą nuo vadinamojo bazinio pareiginės algos dydžio (šiuo metu – 181 Eur), jis priklauso ir nuo teisėjo darbo stažo.

Nacionalinės teismų administracijos teigimu, nuo 2008-ųjų priėmus Teisėjų atlyginimų įstatymą ir nustačius teisėjų algų koeficientus, jie, išskyrus apylinkių teismų teisėjus, nebuvo keisti iki šiol.

Pernai rugpjūtį pakeitus minėtą teisės aktą į Teisėjų darbo apmokėjimo įstatymą, teisėjai įgijo galimybę gauti priemoką už padidėjusį darbo krūvį. Tačiau, pasak teismų administracijos, tam papildomas finansavimas buvo skirtas tik keliems teismams, nagrinėjantiems su ekstremaliąja situacija susijusias migrantų bylas.

Tuo metu maksimalus priedas už darbo stažą gali siekti 30% teisėjo atlyginimo, jei šis tarnyboje yra išdirbęs 30 metų.

Pažymima, kad bazinis dydis, nepaisant 2021 metais pritaikyto jo indeksavimo, dar nepasiekė 2008-ųjų lygmens.

„Tai, galima sakyti, kad teisėjų atlyginimai (išskyrus apylinkių) ne tik nedidėjo, bet nepasiekė 2008 metų lygio, tuo tarpu kitų institucijų atlyginimus reguliuojantys įstatymai buvo per tą laikotarpį didinti ir ne vieną kartą“, – pabrėžia Nacionalinė teismų administracija.

Pokyčius žada rudenį

Vidaus reikalų ministerija (VRM) patikslino, kad šiuo metu Valstybės tarnybos ir jį lydinčių įstatymų projektai, numatantys ir teisėjų atlyginimų didinimą, baigiami derinti, tikimasi, kad Seimą jie pasieks rudenį ir jam pritarus įsigaliotų nuo kitų metų.

Pasak VRM, pataisomis siekiama pertvarkyti valstybės pareigūnų, Konstitucinio Teismo, bendrosios kompetencijos ir specializuotų teismų teisėjų, valstybės tarnautojų atlygio sistemas, pareiginės algos bazę susiejant su mėnesiniu atlyginimu iki mokesčių. Bazinis dydis bus peržiūrimas kas trejus metus.

Anot ministerijos, nuo 2008-ųjų iš esmės nekoreguoti teisėjų atlyginimai yra „vienas iš prioritetų“, o po pakeitimų teisėjų darbo užmokestis būtų nuo nuo 5.488 Eur (apylinkės teismo teisėjo) iki 8.624 Eur (Konstitucinio Teismo pirmininko).

Pakeitimais taip pat siūloma Konstitucinio Teismo pirmininko darbo užmokestį suvienodinti su Vyriausybės ir Seimo vadovų, tačiau atsisakyti priedų už tarnybos stažą, darbą ir budėjimą poilsio ir švenčių dienomis bei pavadavimą, už padidėjusį darbo krūvį.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininko darbo užmokestis turėtų būti 10% mažesnis, nei Konstitucinio Teismo pirmininko (šiuo metu – 50%). Dešimtadaliu mažesni nei teismų pirmininkų atlyginimai būtų nustatomi ir jų pavaduotojams, skyrių pirmininkams.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

M. Mozūras apie IT specialistų stresą: programuotojo darbas gali būti vienišas Premium

„EqualEngineers“ tyrimas atskleidė, kad informacinių technologijų (IT) srities darbuotojai, kurie dažniau...

Vadyba
12:51
Liepą fiksuotas mažesnis aktyvumas Lietuvos darbo rinkoje

Rugpjūčio 1 d. Užimtumo tarnyboje registruota 158.700 neaktyvių darbingo amžiaus gyventojų.

Vadyba
11:51
Kaip nepaklysti buhalterijos džiunglėse, kad paskui nereikėtų sumokėti savo turtu Premium

Pradedantieji verslą, ypač tie, kurie nėra sukaupę jam daug pinigų, dažniausiai renkasi dirbti pagal...

Gazelė
11:01
NVSPL vadovas po darbuotojos skundo nušalino pavaduotoją R. M. Balčienę

Danas Bakša, Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) vadovas, nušalino nuo pareigų...

Vadyba
07:20
Per papildomą priėmimą studijuoti pakviesta dar 3.000 jaunuolių

Per papildomą priėmimą kvietimus studijuoti Lietuvos aukštosiose mokyklose gavo 3.104 asmenys, pranešė...

Vadyba
2022.08.11
„Zenitech“ Lietuvoje vadovas: jeigu neaugi ir neprisitaikai, tada pradedi trukdyti kitiems Premium

Karjera tarptautinėse įmonėse dažnai spalvinama šviesiais atspalviais, tačiau tarp jų – daugybė pilkų zonų,...

Vadyba
2022.08.11
Milžino dominavimas biotechnologijose: leidžia kvėpuoti mažesnėms įmonėms ar jas smaugia? Premium

Didžiosios Lietuvos biotechnologijų įmonės pernai ir vėl didino apsukas, vienvaldžiu lyderiu išliko „Thermo...

Inovacijos
2022.08.11
URM viceministrais tampa J. Survila ir J. Neliupšienė, ją EIMIN pakeis K. Žemaitis

Nuo rudens Užsienio reikalų ministerijoje (URM) pradės dirbti du nauji viceministrai – Jonas Survila ir...

Vadyba
2022.08.11
Arši kaktomuša dėl kvotų: vienoje pusėje – vežėjai, kitoje – žmogaus teisių aktyvistai Premium 1

Visą Europą stingdant vairuotojų deficitui, Lietuvos vežėjai darbuotojų randa Centrinėje ir Pietryčių...

Logistika
2022.08.11
Verslas lašinius keičia raumenimis 3

Dar nesibaigia vasara, bet dažnas gyventojas jau suka galvą, kaip reikės išgyventi žiemą. O ši žada būti ypač...

Nuomonės
2022.08.11
Kada nebankrutuoti restoranui: istorijos pamokos, pavojingiausias amžius ir Palangos fenomenas Premium

Šiemet restoranų bankrotų užfiksuota daugiau negu per visus 2021 m., tačiau šie skaičiai – ne blogiausi per...

Gazelė
2022.08.11
D. Dundulis: skolintis pas mane niekas neikit, jei bėda atsitiks – duoti galiu (II dalis) Premium

Dainius Dundulis, „Norfos“ įmonių grupės pagrindinis akcininkas, antroje podkasto dalyje pasakoja apie...

Prekyba
2022.08.11
Registruotas nedarbo lygis Estijoje liepą pakilo iki 7,3%

Registruotas nedarbas Estijoje auga antrą mėnesį iš eilės – liepą jo lygis pakilo 0,2 procentinio punkto iki...

Vadyba
2022.08.10
Vadovų NT projektų plėtrai jau ieško su galvų medžiotojais, bet stebuklų nėra Premium 1

Nekilnojamojo turto (NT) projektus ir jų statybas galinčių valdyti specialistų NT plėtotojai šiandien ieško...

Statyba ir NT
2022.08.10
M. Kaleinikovė tapo „Eurovaistinės“ žmonių departamento vadove

„Eurovaistinės“ vadovų komandą papildė nauja žmonių departamento vadovė, Milda Kaleinikovė, iki šiol įmonėje...

Vadyba
2022.08.09
SAM supaprastino reikalavimus statutiniams pareigūnams dėl psichinės sveikatos 1

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė nustačiusi paprastesnius reikalavimus dėl psichinės sveikatos...

Vadyba
2022.08.09
„Ignitis renewables“ ieško nepriklausomo valdybos nario

Valstybės kontroliuojama energetikos grupė „Ignitis grupė“ paskelbė antrinės įmonės „Ignitis renewables“...

Vadyba
2022.08.09
Moteriški ir vyriški kolektyvai: lyčių įvairovė – būtina, bet komandos stiprybė – iš asmenybių įvairovės Premium

Kolektyvai, kuriuose dominuoja viena iš lyčių, pasak VŽ kalbintų vadovų ir psichologės, vis dar gali...

Vadyba
2022.08.09
Tyrimas: labiausiai su sėkminga karjera siejamos studijos – IT ir medicinos

6 iš 10 Lietuvos gyventojų savo vaikui ar kitam mokyklą baigiančiam giminaičiui rekomenduotų pasirinkti...

Vadyba
2022.08.09
Kaip atostogauti, kad norėtųsi grįžti į darbą? Verslo tribūna

Atostogos – vienas labiausiai laukiamų mūsų metų įvykių. Į jį sudedame daug lūkesčių ir planų pailsėti,...

Vadyba
2022.08.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku