Atgimstanti Merkinės dvarvietė: kultūros, bendruomenės ir verslo bendrystė žada unikalią traukos vietą

Reklama publikuota: 2021-11-19
„Merkinės muilo fabriko“ vadovas Vytaras Radzevičius.
svg svg
„Merkinės muilo fabriko“ vadovas Vytaras Radzevičius.

„Norime ypatingą vietą prikelti naujam, ypatingam gyvenimui“, – sako žurnalistas ir keliautojas Vytaras Radzevičius. Vakar Merkinės kultūros centre miestelio ir aplinkinių rajonų bendruomenės nariams, kultūros atstovams, kūrėjams ir žurnalistams jis pristatė Merkinės dvarvietės atnaujinimo projektą.

Pradėjęs nuo Merkinės dvarvietės istorijos, „Merkinės muilo fabriko“ vadovas Vytaras Radzevičius susirinkusiesiems pristatė bendrovės ir projekto partnerių sukurtą kultūrinių paslaugų, kultūrinio bendradarbiavimo, turizmo bei amatų industrijų viziją Merkinėje ir visame regione.

Projektas „Vietos kultūros verslumo skatinimas – Merkinės dvarvietė“ įgyvendinamas Islandijos, Lichtenšteino ir Norvegijos subsidijuoto Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo lėšomis. Šiam projektui finansuoti buvo skirta 850 135,11 euro. Iš jų –722 614,84 euro yra mechanizmų lėšos ir 127 520,27 euro – bendrojo finansavimo lėšos.

„Merkinės muilo fabrikas“, keturiasdešimčiai metų išsinuomojęs Merkinės dvarvietę, kartu su partneriais Lietuvoje ir Norvegijoje sukūrė kultūros veiklų planą ir programą, kuri siekia atgaivinti Merkinės miestą ir apylinkes, pritaikant kūrybiškos vietokūros principus gilinantis ir populiarinant didingą Merkinės istoriją bei unikalų kultūrinį krašto suverenitetą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Išskirtinėje Merkinės vietoje, šalia piliakalnio ant kalvos, nuo kurios atsiveria įspūdingas Nemuno ir Merkio santakos bei žaliuojančių šilų vaizdas, esanti dvarvietė turėjo ne vieną savininką. Teritorija skirtingais laikotarpiais buvo valdoma LDK valdžios elito – tokių asmenų kaip Mykolas Glinskis, Jurgis Radvila, Stanislovas Astikas, Bona Sforca, Mikalojus Radvila, Vladislovas Vaza IV, Mykolas Kazimieras Pacas, Kazimieras Jonas Sapiega ar Motiejus Oginskis. Tai buvo miestelio „aukso amžius“. Merkinės dvaras tuomet buvo ir seniūnijos centras. XVIII amžiaus pabaigoje dvaro teritorijoje stovėjo aštuoniolika medinių pastatų, tačiau iki mūsų dienų neišliko nė vieno. Dabar čia yra du 1897 metais statyti raudonų plytų pastatai, kuriuose veikė muilo fabrikas, bei keletas medinių. Iki 2014 metų čia buvo įsikūrę Merkinės globos namai.

„Merkinę norime pozicionuoti kaip karalių miestą, istorinę ir dvasinę Dainavos širdį, nes taip ir yra, – sakė V. Radzevčius. – Kai pradėjome domėtis dvarviete, sužinojome įdomių Merkinės istorijos niuansų. Kodėl bendrovę pavadinome „Muilo fabriku“? Todėl, kad šioje vietoje anksčiau jis ir veikė. Norisi, kad čia būtų ne tik patraukli vieta nakvynei ir maitinimui, bet ir vyktų kultūros renginiai, edukacinės programos. Planuojame, kad tai bus turizmo centras, iš kurio įdomiausias Dzūkijos vietas bus galima pasiekti dviračiais, baidarėmis. Turime unikalią idėją atgaivinti laivybą Nemunu. Būdama turtinga savo kraštovaizdžiu ir istoriniais paminklais, Merkinė turi ir kitą pranašumą – yra strategiškai puikioje vietoje. Ji lengvai pasiekiama iš Vilniaus ir Kauno, šalia populiariųjų Druskininkų bei netoli Lenkijos sienos.“

Renginyje apsilankęs Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta sakė esantis visiškai tikras, kad šis projektas bus pavadintas Merkinės sėkmės istorija. „Taip jau sutapo, kad Merkinėje yra tvirta ir stipri bendruomenė, kuriai rūpi ne tik išsaugoti miesto istoriją ir paveldą, bet ir tai, kaip šis miestelis atrodys ateityje. Džiaugiamės ir tuo, kad keturiasdešimt metų ši vieta bus atvira visos Lietuvos žmonėms ir mūsų šalį bei regioną atrandantiems turistams“, – sakė Varėnos meras A. Kašėta.

Varėnos rajono savivaldybės merui pritarė ir Merkinės miestelio seniūnas Gintautas Tebėra, kalbėjęs apie tai, kad Merkinei atsiveria naujos galimybės, tereikia jomis sumaniai pasinaudoti.

Merkinės bendruomenės pirmininkas Arūnas Glavickas ateinančius keturiasdešimt metų taip pat mato daugybę galimybių miestelio bendruomenės žmonėms – ne tik kultūrinių, bet ir finansinių. „Trakai mums geriausias pavyzdys, žmonės, atidarykite kiemų vartus, pardavinėkite sūrį, sviestą, grybus ir obuolius“, – kvietė jis į renginį susirinkusius bendruomenės žmones.

Renginyje pristatytas Merkinės dvarvietėje esančių pastatų rekonstravimo ir atnaujinimo planas bei pirmosios jų vizualizacijos. Pastatuose planuojama įrengti piligrimų nakvynės vietas, įvairios paskirties kūrybines erdves, kuriose įsikurtų vietos kultūros ir menų puoselėtojai, atgaivinti vietai istoriškai svarbius amatus, rengti dirbtuves, kuriose būtų dalijamasi verslo vystymo patirtimis, komercializuojamos kūrybinės mintys.

Tarpusavio bendradarbiavimo, darnios bendrystės idėjos atgimstančioje Merkinės dvarvietėje itin svarbios. „Mus ir mūsų partnerius veda tas pats tikslas – norime, kad dvarvietė siūlytų lėtą ir kokybišką vietos kultūros ir istorijos supratimą“, – sakė bendrovės vadovas V. Radzevičius.

Šklėrių kaime, šalia Dzūkijos nacionalinio parko, gyvenanti tarpdisciplininio meno kūrėja Laura Garbštienė pristatyme kalbėjo apie planus Merkinės dvarvietėje įkurti meno rezidenciją. „Meno kūrėjai vietos žmonėms dažnai gali parodyti tai, ko vietiniai nepastebi, – vertingus dalykus, kurie tampa jų kasdienybės dalimi. Norime mokytis iš vietos amatininkų, kurti iš natūralių medžiagų, naudoti senąsias technologijas, o kartu rengti aukščiausio lygio kultūros renginius“, – teigė daugybę parodų pasaulyje ir Lietuvoje surengusi menininkė.

Pirmuosius renginius Merkinėje jau planuoja ir projekto partneriu tapęs kokybiško, europietiško kino teatrų tinklas „Pasaka“. „Miestelio žiūrovams norėtume parodyti Berlyno kino festivalyje „Sidabrinio lokio“ prizu apdovanotą garsaus norvegų režisieriaus Hanso Petterio Molando filmą „Vogti arklius“. Turėtų būti įdomu tai, kaip režisierius pamatė Merkinės apylinkes, kuriose vyko filmavimai“, – kalbėjo „Pasakos“ vadovė Andrė Balžekienė. Ji pridūrė, kad Merkinės dvarvietę ir „Pasaką“ sieja lėtojo ir tvaraus turizmo idėjos.

Merkinės dvarvietė įsikūrusi unikalioje vietoje – šalia Merkinės piliakalnio su vaizdu į Nemuno ir Merkio santakos slėnį. Merkinės miestelis turi turtingą istoriją, skirtingais istorijos laikotarpiais jis yra buvęs svarbus urbanistinis strateginis centras. Projekto vystytojai įsitikinę, kad būtina stiprinti vietos tapatybę, išplėsti čia kultūrinio turizmo galimybes. Renginyje jas atspindėjo tarptautinių konkursų laureačių, kanklininkių Aistės Bružaitės ir Jolitos Matkienės duetas, unikaliais, autentiškais instrumentais atlikęs modernias šiuolaikinės muzikos kompozicijas.

Tarptautinis projektas finansuojamas Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programos „Kultūra“ lėšomis.

Daugiau informacijos apie projektą galite rasti www.eeagrants.lt.

nuotrauka::1 nocrop

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Rašyti komentarą 0
Personalo valdymo ekspertė: „Pandemija mus išmokė lankstumo“ Verslo tribūna

Darbuotojai – kiekvienos įmonės didžiausias turtas ir drauge iššūkis. Pokyčiai darbo aplinkoje, personalo...

Verslo atstovai palaiko užimtumo reformos kryptį, tačiau stinga aiškumo

Valdžiai ketinant pertvarkyti užimtumo sistemą skatinant bedarbius greičiau susirasti darbą, verslo atstovai...

Rekordininkė – „Httpool Lithuania“, ryški lyderė – „Publicum“ Premium

Darbuotojų trūkumas, jų migracija tarp konkuruojančių agentūrų neaplenkia ir rinkodaros bei komunikacijos...

Rinkodara
05:45
M. Dautartaitė paskirta „Nestle“ korporatyvinių reikalų vadove Baltijos šalims 1

„Nestle Baltics“ korporatyvinių reikalų vadove tapo Marija Dautartaitė. Šiose pareigose ji keičia iki šiol...

Vadyba
2021.11.20
„Yukon“ vadovas A. Alsheuskis: pinigų žmonėms gailėti nereikia Premium 3

„Žinote, nepatiriu streso. Na, gal kartais pakeliu balsą, draugiškai pasibaru, bet streso nejaučiu“, – sako...

Laisvalaikis
2021.11.19
Atgimstanti Merkinės dvarvietė: kultūros, bendruomenės ir verslo bendrystė žada unikalią traukos vietą Verslo tribūna

„Norime ypatingą vietą prikelti naujam, ypatingam gyvenimui“, – sako žurnalistas ir keliautojas Vytaras...

Vadyba
2021.11.19
30–metį švenčianti KIKA įmonių grupė: Lietuvoje pagaminti produktai diktuoja tendencijas pasaulyje Verslo tribūna

Šiemet viena ilgiausiai Lietuvoje veikiančių įmonių grupių „KIKA Group“ – švenčia 30 metų jubiliejų. Įmonės...

Vadyba
2021.11.19
Jaunasis metų CEO: vadovą Šiaulių įmonė rado universitete Premium

Jeigu nori augti greitai, reikia susitarti, kad verslas neturi tiek laiko, kiek turi ir po 100 metų...

Gazelė
2021.11.19
Inovacijų vadovai: ir koordinavimui, ir naujų idėjų įgyvendinimui Premium

Kaip rašo vadybos konsultacijų bendrovė „Leadership Capital Group“, inovacijų vadovas (angl. „chief...

Inovacijos
2021.11.19
Seimas spręs, ar darbdavys turi apmokėti darbuotojų išlaidas dėl darbo ginčų

Seimas svarstys galimybę įpareigoti darbdavius atlyginti dalį darbuotojų išlaidų jiems ginčijantis Darbo...

Verslo aplinka
2021.11.18
Seimas linkęs griežtinti prastovų sąlygas

Darbuotojų prastovų ekstremalios situacijos ar karantino metu tvarka ateityje gali griežtėti – jas siūloma...

Verslo aplinka
2021.11.18
Pagalbos verslui fondo finansavimą gavusios įmonės sparčiai atsigauna ir užtikrinai tęsia investicijas Verslo tribūna

Koronaviruso pandemija sudavė stiprų smūgį ne tik mažiausiems šalies verslams, bet ir didiesiems. Tiesa,...

Verslo aplinka
2021.11.18
Stojant į universitetus nuo 2024 m. reikės trijų valstybinių egzaminų  

Nuo 2024 m. reikės būti išlaikius tris valstybinius egzaminus stojant ir į valstybės finansuojamas, ir į...

Vadyba
2021.11.18
V. Lukoševičius paaukštintas pareigose - tapo „Rimi Lietuva“ generaliniu direktoriumi 

Šiuo metu „Rimi Lietuva“ elektroninės komercijos formato direktoriaus pareigas einantis Vaidas Lukoševičius...

Prekyba
2021.11.17
Visos krizės turi pradžią ir tik menka dalis – pabaigą Premium

Per vienuolika šių metų mėnesių Lietuvos viešojoje erdvėje fiksuota beveik du šimtai krizinių situacijų,...

Rinkodara
2021.11.17
A. Žemaitienė: pasiekti vadovo poziciją moterims yra sunkiau Premium 2

Aušra Žemaitienė, UAB „Mars Lietuva“ generalinė direktorė, VŽ podkaste pasidalijo patirtimi, kaip suvaldė...

Vadyba
2021.11.17
Kaip motyvuoti darbuotojus ir padidinti klientų lojalumą?   Verslo tribūna

Gyvenimas pandemijos laikotarpiu daugelio iš mūsų rutiną kiek pakoregavo – išmokome įsivertinti, kokius...

Vadyba
2021.11.17
JK fiksuotas rekordinis laisvų darbo vietų skaičius

Didžiojoje Britanijoje nedarbo lygis toliau mažėjo, ekonomikai vėl atsivėrus po dėl pandemijos įvestų...

Verslo aplinka
2021.11.16
Portugalijoje uždrausta su darbuotojais susisiekti po darbo – ar tam būtų pasiruošusi Lietuva? Premium 17

Portugalijos parlamentarai tikisi, kad įmonių vadovams uždraudus kontaktuoti su pavaldiniais po darbo...

Vadyba
2021.11.16
Du kartus atsisakius pasiūlymo dirbti, žmogus netektų bedarbio statuso 34

Valdžia ketina pertvarkyti užimtumo sistemą skatinant bedarbius susirasti darbą. Jei Vyriausybė ir Seimas...

Vadyba
2021.11.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku