Išrinkti versliausi Lietuvos moksleiviai: aplinkos taršos problemą sprendė kurdami socialinio verslo idėjas

Reklama publikuota: 2021-04-22 08:27
svg svg

Balandžio 15 dieną įvyko didžiausio Lietuvoje 9–12 klasių moksleivių verslumo čempionato „TITAN“ finalas. Jaunimo antreprenerystės ir finansinio raštingumo ugdymo organizacijos „Lietuvos Junior Achievement“ surengtame internetiniame renginyje net 19 moksleivių komandų turėjo išspręsti 7 realias situacijas, su kuriomis susidūrė Lietuvos startuoliai.

Kaip moksleiviams sekėsi išbristi iš sudėtingų verslo krizių žiūrovai stebėjo visuomenei atviroje tiesioginėje transliacijoje. Tačiau tai buvo tik parodomoji čempionato dalis – „Lietuvos Junior Achievement“ verslumo konkurse daugiau nei 600 mokinių varžėsi net 4 mėnesius. Jie savo jėgas valdant verslą išbandė interaktyvioje kompiuterinėje „TITAN“ simuliacijoje tapę bendrovių vadovais, o vėliau turėjo sukurti socialinio verslo planą, padėsiantį spręsti didelės aplinkos taršos problemą. 20 geriausiai simuliacijoje ir užduotyje pasirodžiusių komandų pateko į finalinį čempionato etapą, kuriame varžėsi dėl piniginių ir kitų prizų.

„Skaitmeninis proveržis ir nuotolinis darbas – tai šiandienos kasdienybė, kurioje gyvena ir mokyklose e. verslo valdymo, investavimo ir antreprenerystės įgūdžių besimokantys moksleiviai. Šie metai išties išskirtiniai – per praktiką vaikai susipažino su nuotolinio komandinio darbo, komunikacijos, laiko planavimo ypatumais ir, ieškodami inovatyvių bekontakčių sprendimų rinkai, treniravo pozityvią, galimybėms atvirą mąstyseną. Šioje visiškai naujoje realybėje mokinius lydėjo ekonomikos ir verslumo mokytojai, kuriems dėkoju iš visos širdies už jų laiką ir atsidavimą, už galimybę moksleiviams dar mokykloje patirti sėkmę ir pirmąsias klaidas“, – iniciatyva džiaugiasi „Lietuvos Junior Achievement“ direktorė Andželika Rusteikienė.

Moksleivių verslumo čempionatą „TITAN“ remiančio strateginio „Lietuvos Junior Achievement“ poveikio investuotojo, pasaulinės finansinių paslaugų bendrovės „Moody's“ vadovas Lietuvoje Mariano Andrade Gonzalez akcentavo dėmesį aplinkosaugos problemoms ir svarbią socialinio verslo misiją jas spręsti.

„Antreprenerio požiūris – tai, pirmiausia, atsakingas požiūris. Tai tvarus mąstymas, tvarūs verslo sprendimai, kurie ne tik atneša pelno, bet ir padeda spręsti socialines, aplinkosaugos ir kitas problemas. Žinia, kad šiais metais čempionate dalyvavo daugiau nei 600 moksleivių, kuriems įdomūs socialiniai ir aplinkos taršos klausimai, išties įkvepia – Lietuvoje auga atsakingų, planeta besirūpinančių antreprenerių karta“, – moksleiviais džiaugiasi ir už įdėtas pastangas varžantis konkurse dėkoja bendrovės vadovas.

Internetiniame renginyje paskelbtos geriausiai moksleivių verslumo čempionato finale pasirodžiusios komandos. Bendroje čempionato įskaitoje 1-ąją ir 3-iąją vietas laimėjo Joniškio „Aušros“ gimnazijos mokiniai. Konkurso nugalėtojai, į komandą „EPA“ susibūrę Paulius Rimkevičius, Ema Vaineikytė ir Adrija Repšytė vystė robotizuotų prekybos centrų tinklo idėją.

„Mūsų parduotuvėse pirkinių krepšelio surinkimas būtų automatizuotas. Pirkėjai užsisakytų išmaniojoje programėlėje, o prekes surinktų robotai“, – apie unikalų sumanymą pasakoja moksleiviai. Tačiau tai ne vienintelis jų išskirtinumas. Komandos „EPA“ prekybos centruose norimas prekių kiekis būtų pakuojamos į lengvai perdirbamas, daugkartines pakuotes. Tiesa, už jas būtų imamas mokestis, tačiau pakuotes grąžinus vartotojas depozitą atgautų. „Mūsų tikslas – drastiškai sumažinti plastiko pakuočių naudojimą. Tikime, kad tokio prekybos centro atsiradimas sumažintų išmetamų šiukšlių kiekį“, – teigia mokiniai.

3-iąją čempionato vietą užėmė Karolinos Kazakevičiūtės, Darijos Jokštytės ir Kiprijono Dvelio komanda pavadinimu „Virsmas“. Moksleiviai vystė ekologiškų statybų ir apželdinimo paslaugų idėją. „Atsižvelgdami į klientų norus, mes projektuosime, statysime ir apželdinsime pastatus bei lauko erdves, taip pat iš augalijos formuosime karkasinius statinius, pavyzdžiui, vaikų žaidimų aikšteles, autobusų stoteles ar lauko pavėsines. Savo veikloje naudosime ekologiškas – tvarias ir lengvai perdirbamas medžiagas“, – socialinį verslą pristato mokiniai.

Jaunuoliai taip pat pasakoja, kad bendrovė augintų ir savo augaliją, o tai sukurtų papildomų darbo vietų žmonėms su negalia, dirbti galintiems senjorams ir vasarą užsidirbti norintiems paaugliams. Be to, socialinis verslas spręstų ne tik socialines, bet ir jau minėtas aplinkosaugos problemas. „Mūsų sumanymas ne tik prisidėtų prie aplinkos taršos mažinimo, tačiau ir skatintų gyventi labiau žaliame, labiau gyvame pasaulyje“, – įsitikinę mokiniai.

1-ąją ir 3-iąją vietas laimėjusias komandas čempionatui ruošė ekonomikos ir verslumo mokytoja Jūratė Pinkienė.

2-ąją konkurso vietą pelnė Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazijos moksleivių komanda „TA dar 5 mėn.“. Manto Žemaičio ir Luko Visockio socialinio verslo idėją įkvėpė 2016 metais Lietuvoje pasirodę taromatai. „Aplinkos taršą sumažinti nusprendėme greito maisto restoranams pasiūlydami sprendimą, kuris pakeistų visus vienkartinius, plastikinius šiaudelius į daugkartinius, metalinius. Tai – šiaudelių taromatai“, – inovatyvų sumanymą atskleidžia mokiniai.

Anot jų, pirkdamas gėrimą klientas už šiaudelį turėtų susimokėti papildomai, tačiau vėliau galėtų jį grąžinti į specialų aparatą ir depozitą atgauti. Taip pat klientai šiaudelį galėtų pasilikti sau – tokiu atveju, lankantis restorane dar kartą, už jį mokėti jau nebereiktų. „Norime prisidėti prie pasaulio gerovės, tad dėl švarios ateities pradėkime nuo dabarties“, – pozityviai nusiteikę plastiko taršą vandenynuose norintys sumažinti jaunieji kauniečiai. Komandą čempionatui ruošė ekonomikos ir verslumo mokytoja Inga Kublickienė.

1-oji vieta socialinio verslo užduoties konkurse atiteko Kauno „Saulės“ gimnazijos auklėtiniams. Komandos „Miražas“ nariai Dovydas Zandavas, Karolis Jukšta ir Matas Bazilevičius sugalvojo atidaryti parduotuvę, kurioje žmonės galėtų pirkti ir parduoti žaislus, jais mainytis. Fizinės parduotuvės veiklą, kaip pasakoja mokiniai, taip pat papildytų programėlė išmaniesiems.

„Savo žaislus pas mus atsinešę žmonės galės juos parduoti arba iškeisti į kitus, esančius „mainų lentynoje“. Jų galės ir įsigyti – parduotuvėje pasiūlysime namudininkų pagamintų medinių arba medžiaginių žaislų, – apie savo verslo viziją pasakoja mokiniai. – Įrengsime ir sulčių barą, turėsime ir edukacinę erdvę, kurioje kūrybingi vaikai galės kurti naujus arba taisyti senus žaislus. Taip pat mažiesiems organizuosime mini stovyklėles, kurių metų supažindinsime su žaislų gamybos etapais, su senoviniais žaislais ir šviesime apie aplinkosaugą“, – teigia sumanymo autoriai. Komandą čempionatui ruošė ekonomikos ir verslumo mokytoja Laima Girdauskienė.

1-ąją vieta kompiuterinės „TITAN“ simuliacijos konkurse laimėjo Kauno Kovo 11-osios gimnazijos mokiniai Nedas Vedeckas ir Matas Blažys. Į komanda „Paauglystė be streso“ susibūrę moksleiviai sugalvojo žaislus vaikams gaminti iš vandenyje suyrančio popieriaus. „Taip spręstume žaislų perdirbimo problemą“, – teigia jie.

Popierinės lėlės, žaislinių automobilių garažai, miniatiūriniai miestai, kareivėlių kovos laukai, lėlių nameliai, įmantrūs lėktuvėliai – tai tik kelios jų idėjos aplinkai draugiškų žaislų rinkai. „Žaislai bus skirti įvairaus amžiaus vaikams, nepriklausomai nuo jų lyties“, – pasakoja jau keletą metų papuošalus iš antrinių odos žaliavų kartu su vaikais su negalia gaminantys moksleiviai. Komandą čempionatui ruošė ekonomikos ir verslumo mokytoja Renata Varnienė.

Geriausią verslo problemos sprendimą tiesioginėje transliacijoje pateikusią komandą rinko žiūrovai. Jų simpatijas pelnė Pasvalio Petro Vileišio gimnazijos mokinių Skaivos Gudauskytės, Emilijos Žigaitės ir Dovydo Malinausko komanda „Skaj?“. Konkurse spręsdami socialinio verslo užduotį, jaunieji antrepreneriai vystė trejopą naudą teikiančią paslaugą.

„Kur palikti savo augintinį, kad jis nesijaustų vienišas – tai, ko gero, vienas didžiausių šunų mylėtojams kylančių klausimų. Šunų viešbučiai yra per brangūs, todėl sugalvojome daug pigesnę ir naudą ne tik augintiniams ir jų savininkams, bet ir gamtai bei globos namuose gyvenantiems seneliams teikiančią paslaugą“, – pasakoja mokiniai.

Jų idėja – galimybė draugiškų veislių šunų šeimininkams dienai ar kelioms valandoms, už nustatytą mokestį savo keturkojį augintinį palikti senelių globos namuose, kur jis būtų ne tik prižiūrimas, bet ir atliktų savotiško terapeuto vaidmenį, teiktų laimę senyvo amžiaus žmonėms, juos užimtų, pagerintų fizinę ir psichologinę būklę. Didžiąją dalį už teikiamą paslaugą surinktų lėšų moksleiviai skirtų medžių sodinimui vietose, kur padidėjęs oro užterštumas. Komandą čempionatui ruošė ekonomikos ir verslumo mokytojos Virginija Tamulionienė ir Asta Stipinienė.

Visus konkurse dalyvavusių moksleivių komandų socialinio verslo idėjų pristatymus galite peržiūrėti „Lietuvos Junior Achievement“ „YouTube“ grojaraštyje.

Jeigu tiesioginę transliaciją praleidote, įrašą galite rasti „Lietuvos Junior Achievement“ feisbuko puslapyje.

„TITAN“ – tai internetinė ugdymo programa, supažindinanti moksleivius su kasdieniais verslo lyderių priimamais sprendimais – produkto kainos ir gamybos lygio nustatymu, investicijomis į rinkodarą, plėtrą, tyrimus, labdarą ir kitais. Programą ir moksleivių verslumo čempionatą „TITAN“ remia strateginis „Lietuvos Junior Achievement“ poveikio investuotojas, pasaulinė finansinių paslaugų bendrovė „Moody‘s“.

„Lietuvos Junior Achievement“ yra švietimo organizacija, jaunimo antreprenerystės ir finansinio raštingumo ugdymo programų lyderis Lietuvoje. Organizacijos programas finansuoja privatūs rėmėjai ir fondai: strateginiai poveikio investuotojai SEB bankas ir „Moody‘s“ bei strateginiai investuotojai „UPS“ ir „Narbutas“. Daugiau informacijos apie organizaciją rasite svetainėje.

FOTOGALERIJA : (4 nuotr.)

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Kaip nesusipykti ir neišsidraskyti kuriant verslą su šeima ar draugais Premium

Su artimu žmogumi verslą kurti drąsiau ir lengviau, tačiau ilgainiui tai, kas iš pradžių buvo pranašumas,...

Gazelė
05:45
Nesutarimai Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmuose kyla į viešumą Premium

Rimantas Varkulevičius, Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas, skelbiama, prarado Vilniaus...

Prekyba
2021.04.21
Kelios komandos – vienas lyderis. Kaip tai gali padėti organizacijai? Verslo tribūna

Plokščia organizacijos struktūra – nauja kryptis, kurią vis dažniau išbando ne tik startuoliai, bet ir gilias...

Svajonių komanda
2021.04.21
„Kelių priežiūra“ skelbia neįprastą konkursą Verslo tribūna 3

AB „Kelių priežiūra“, siekianti efektyvinti Lietuvos kelių priežiūrą, ketina įsigyti dinaminio maršrutų...

Vadyba
2021.04.21
„Maximos LT“ darbuotojų atlyginimas padidėjo dešimtadaliu 3

„Maximos LT“ darbuotojų vidutinis darbo užmokestis kovą buvo dešimtadaliu didesnis nei vasarį ir prieš...

Vadyba
2021.04.20
Prie „Achemos“ – algomis nepatenkintų darbuotojų protesto akcija 2

Balandžio 20 d. prie AB „Achema“ administracinio pastato, vykstant akcininkų susirinkimui, protestavo...

Pramonė
2021.04.20
3 „Teltonikos“ strategijos, kaip patraukti studentų susidomėjimą technologijų mokslais Premium 1

Technologijų mokslų krypties specialistų trūkumas rinkoje ne tik tapo pastebimas, bet ir virto dideliu galvos...

Vadyba
2021.04.20
Vadyba
2021.04.19
4 dienų darbo savaitė: 20% padidėjęs darbo našumas ir 57% sumažėjęs streso lygis Premium 12

Keturių dienų darbo modelis populiarumo piką išgyveno dar 2019 m. Tuomet tokios kompanijos kaip „Microsoft...

Vadyba
2021.04.19
„Danske Bank“ vadovas palieka savo pareigas: pradėtas tyrimas dėl įtarimų pinigų plovimu 1

„Danske Bank A/S“ generalinis direktorius Chrisas Vogelzangas atsistatydina po to, kai pakliuvo į olandų...

Vadyba
2021.04.19
20 eurų darbuotojų ateičiai: ar misija įmanoma? Verslo tribūna 2

Darbuotojų skatinimas papildomu pensijos kaupimu nebūtinai turi būti brangus – ir mažos įmokos kuria vertę.

Vadyba
2021.04.19
Pirmoji įmonė bankrutavo, antroji klesti: jauni verslininkai pasimokė iš savo klaidų Premium 1

Vien noro kurti verslą ir geros idėjos neužtenka – reikia žinoti, kaip tai daryti. O nežinojimas kainuoja...

Gazelė
2021.04.19
5 strategijos, kaip kalbėtis su perdegusiu darbuotoju Premium

Dėl pandemijos aplinkybių pakitusios darbo sąlygos tiek darbdavius, tiek darbuotojus privertė peržiūrėti...

Vadyba
2021.04.19
Kaip pasivaikščiojimas gali išgelbėti jūsų komandą Premium

Kol riba tarp darbo ir namų vis dar išlieka miglota, kai kurios įmonės imasi ryžtingų veiksmų. Visa tai...

Vadyba
2021.04.18
VSD atstovė spaudai traukiasi iš pareigų 2

Valstybės saugumo departamento (VSD) komunikacijos vadovės pareigas palieka Eglė Samoškaitė. Penktadienis yra...

Rinkodara
2021.04.16
Mažėja registruotas jaunimo nedarbas 4

Registruotas nedarbas susitraukė nuo 16,4% iki 15,1%, darbo neturinčių asmenų sumažėjo nuo 282.000...

Vadyba
2021.04.16
Komunikacijos agentūrą „Nova media“ palieka vadovė, keičiasi akcininkų struktūra

„Nova media“ vykdomoji partnerė Lina Venskaitytė pardavė turėtas agentūros akcijas ir palieka bendrovės...

Vadyba
2021.04.16
Nuo šiol „Citadele“ banke už rizikos valdymą bus atsakinga J. Lebedinska-Litvinova

„Citadele“ banke už rizikos valdymą bus atsakinga nauja valdybos narė Julija Lebedinska-Litvinova.

Vadyba
2021.04.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku