Po pralaimėjimo parlamente B. Johnsonas paprašė „Brexit“ atidėjimo

Šeštadienį Jungtinės Karalystės (JK) parlamentarai susirinko į neeilinį Brexit klausimui skirtą posėdį. Buvo tikimasi, kad jie balsuos dėl Boriso Johnsono suderėto pasitraukimo iš ES susitarimo. Tačiau parlamentarai priėmė pataisą, kuria vyriausybė įpareigota atidėti balsavimą ir paprašyti ES atidėti Brexit datą.
Britų Bendruomenių rūmai šeštadienį dirbo pirmą kartą per 37-erius metus. Neeilinėje sesijoje turėjo vykti balsavimas dėl B. Johnsono su ES suderėtos skyrybų sutarties. Tačiau prieš šį balsavimą parlamentarai priėmė pataisą, kuria parlamentarai galutinį balsavimą dėl susitarimo atidėjo. Be to, jie įpareigojo B. Johnsoną paprašyti ES nukelti Brexit datą. Tokiam reikalavimui premjeras buvo priverstas paklusti, tačiau jis rado būdą, kaip išreikšti savo nepasitenkinimą susiklosčiusia padėtimi.
Štai kas įvyko šeštadienį:
- Neeiliniame JK vyriausybės posėdyje po penkias valandas trukusių debatų tikėtasi patvirtinti Brexit susitarimą, tačiau B. Johnsono planas žlugo. Dauguma parlamentarų palaikė pateiktą siūlymą atidėti balsavimą dėl Brexit sutarties tol, kol nebus priimti visi pasitraukimui reikalingi teisės aktai.
- Po balsavimo dėl pataisos B. Johnsonas atsiėmė savo siūlymą balsuoti dėl Brexit susitarimo ir posėdis baigėsi.
- B. Johnsonas, kaip parlamentarų įpareigotas, iki 23 val. (1 val. Lietuvos laiku) išsiuntė iš anksto suformuluoto turinio laišką su prašymu nukelti Brexit datą iki 2020 m. sausio 31 d.
- Anot šaltinių, oficialaus laiško B. Johnsonas nepasirašė. Prie jo vyriausybės vadovas pridėjo kitą, pasirašytą laišką, kuriame išdėstė poziciją, kad Brexit atidėjimas būtų klaida.
00:53 D. Tuskas: prašymą gavau
Pratęsimo prašymas atvyko. Pradėsiu konsultaciją su ES vadovais apie tai, kaip reaguoti, socialiniame tinkle Twitter pranešė Donaldas Tuskas, Europos Tarybos prezidentas.
00:05 Į Briuselį keliaus du laiškai
B. Johnsonas į Briuselį išsiųs laišką, kurį išsiųsti iš jo reikalauja įstatymas. Tačiau jo premjeras nepasirašys. Be to, prie šio dokumento jis pridės antrą, pasirašytą laišką ir tokią neįprastą situaciją paaiškinantį dokumentą.
Paaiškinime jis išdėstys pirmojo laiško atsiradimo aplinkybes tai, kad šis laiškas siunčiamas parlamento įpareigojimu. Antrame, pasirašytame laiške B. Johnsonas dėstys poziciją, kad Brexit atidėjimas būtų klaida, remdamasi šaltiniais praneša BBC.
Apie tai, kad britų vyriausybė laišką siųs, teigia ir Reuters šaltiniai ES.
Pats B. Johnsonas iškart po šeštadienio balsavimo tikino su ES dėl datos atidėjimo nesiderėsiąs, to daryti jo įstatymas ir neįpareigoja. Premjeras ir toliau demonstravo norą pasitraukti iš ES spalio 31 d. bet kokiomis sąlygomis.
17:16 Po penkių valandų jokio balsavimo
Po penkias valandas trukusių parlamentarų debatų dėl Brexit susitarimo, B. Johnsono vedamos vyriausybės planas jį patvirtinti parlamente neišdegė.
Dauguma parlamentarų palaikė pataisą, kuria JK vyriausybė įpareigota atidėti balsavimą dėl Brexit susitarimo. Ja siekiama užtikrinti, kad bus visi susitarimui įgyvendinti reikalingi teisės aktai bus priimti iki spalio 31 d. ir JK per klaidą nepasitrauks iš Bendrijos be susitarimo.
VŽ primena, kad JK parlamentarai yra įstatymu įpareigoję B. Johnsoną laišku prašyti atidėti pasitraukimo iš ES terminą iki 2020 m. sausio 31 d., jei šiandien nepavyktų užsitikrinti daugumos parlamentarų palaikymo Brexit susitarimui. Laišką jis turi išsiųsti iki šiandienos 23 val. JK laiku.
B. Johnsonas po tokių balsavimo rezultatų nebeteikė vyriausybės pasiūlymo balsuoti dėl Brexit sutarties.
B. Johnsono vyriausybė greičiausiai dabar kitos savaitės antradienį pradės balsavimų dėl pageidaujamų įstatymų seriją. Taip jis sieks sulaukti JK parlamentarų pritarimo Brexit sutarčiai. Tai reiškia, kad atidėjimas veiks kaip saugiklis, neleidžiantis pasitraukti iš ES be susitarimo, kol vyks teisinės susitarimo tviritinimo procedūros.
JK premjeras griežtai atsisako šiandien paprašyti ES lyderių atidėti Brexit. Kol kas laukiama, ar jis laikysis savo žodžio, ar galiausiai pasiduos.
16:56 B. Johnsonas: aš neprašysiu atidėti Brexit
Drama britų parlamente tęsiasi.
JK vyriausybės planai teikti balsavimui Brexit susitarimą susikomplikavo. Parlamentarai palaikė buvusio Torių partijos nario pataisą, kuri įpareigoja B. Johnsoną prašyti ES atidėti Brexit dar kartą, jeigu iki šiandien 23 val. (1 val. Lietuvos laiku) jis nesugebės užsitikrinti daugumos narių pritarimo Brexit susitarimui.
Išgirdęs balsavimo rezultatus dėl siūlytos pataisos, B. Johnsonas griežtai pareiškė, kad Brexit atidėjimo jis neprašys. Jeigu iki šiandienos numatytos valandos JK premjeras neapsigalvos, tuomet, tikėtina, parlamento ir vyriausybės priešpriesą spręs teismas.
Aš neprašysiu jokių atidėjimų. Aš dirbu, kad pasitrauktumėme iš ES spalio 31 d., parlamente sakė B. Johnsonas.
16:50 Parlamentarai palaikė Brexit atidėjimą
Paskelbus balsavimo rezultatus paaiškėjo, kad už pataisą balsavo 322 parlamentarai, prieš - 306.
Dauguma britų parlamentarų nusprendė, kad vyriausybė privalo paprašyti ES dar kartą atidėti Brexit. O balsavimas dėl Brexit susitarimo bus surengtas vėliau, kai bus įsitikinta, kad priimti visi teisės aktai, leidžiantys įgyvendinti suderėtos sutarties nuostatas. O tuo metu JK nepasitrauks iš Bendrijos be susitarimo per klaidą. Greičiausiai vyriausybė balsavimą dėl susitarimo surengtų antradienį.
JK vyriausybė anksčiau pareiškė, kad, jeigu dauguma parlamentarų šį pasiūlymą palaikys, tuomet parlamentarai šiandien bus išsiųsti namo ir nebalsuos dėl susitarimo.
Tačiau tokiu atveju vyriausybė nebesiderės dėl Brexit atidėjimo, mes ir toliau manysime, kad JK ir Europa privalo atmesti sprendimą atidėti Brexit ir priversti parlamentarus pasirinkti arba šį susitarimą, arba jokio susitarimo.
Taigi, JK vyriausybė teigia, kad šiandiena, patvirtinus O. Letwino pataisą taptų praktiškai bereikšmė. Tiesa, neabejojama, kad jeigu šiandien B. Johnsonas atsisako laikytis įstatymo ir paprašyti atidėti Brexit, tai neabejojama, kad parlamento ir vyriausybės priešprieša bus sprendžiama teismuose.
16:33 Prasideda balsavimas
Prasideda balsavimas dėl svarbios pataisos, kuri nulems, ar B. Johnsono vyriausybės planas patvirtinti Brexit susitarimą šiandien bus įgyvendintas.
Parlamentaro O. Letwino pataisa reiškia, kad vyriausybė pirma turi paprašyti ES Brexit pavėlinimo. Oficialus patvirtinimas susitarimui ir balsavimas dėl jo turėtų būti surengtas tik tuomet, kai bus priimti visi jam įgyvendinti reikalingi teisės aktai. Šiuo pasiūlymu siekiama užtikrinti, kad bus išvengta pasitraukimo be susitarimo, jeigu Brexit susitarimui nebūtų pritarta.
B. Johnsonas teigė atsiimsiantis savo siūlomą balsavimą dėl Brexit susitarimo, jei O. Letwino pataisa bus priimta.
15:31 Th. May palaiko vyriausybę
Bendruomenių rūmuose kalbėjo ir pati buvusi JK premjerė, o dabar Torių parlamentarė Theresa May. Ji patvirtino, kad palaiko vyriausybės atnaujintą Brexit susitarimą ir už jį balsuos. Buvusi britų vyriausybės vadovė buvo nusiteikusi pakiliai ir juokavo, kad jai teko ne kartą išgyventi šiuos balsavimus. Th. May taip pat teigė, kad nepritaria antrojo referendumo idėjai.
Beje, pats B. Johnsonas, dabartinis britų vyriausybės vadovas, Th. May teiktą Brexit susitarimą palaikė tik trečiuoju balsavimu.
VŽ primena, kad Th. May balsavimui parlamentarams teikė tris kartus Brexit susitarimą, tačiau nesėkmingai. Primename ir šių balsavimų rezultatus.
Sausio 15 d. balsavime vyriausybė pralaimėjo triuškinančiais 230 balsų. Parlamentas balsavo 432 balsais prieš susitarimą, o 202 susitarimą palaikė.
Kovo 15 d. Th. May vyriausybė pralaimėjo balsavimą dėl susitarimo 149 balsais. 391 parlamentaras balsavo prieš susitarimą, o 242 balsavo už susitarimą.
Kovo 29 d. Th. May vyriausybė pralaimėjo 58 balsais. 344 balsavo prieš susitarimą, o 286 parlamentarai balsavo už.
15:14 FT: B. Johnsonas turi palaikymą susitarimui
Remiantis naujausiais Financial Times skaičiavimais, pagrįstais žurnalistų surinkta informacija, B. Johnsono vyriausybė turi 3 balsų persvarą, kuri garantuotų susitarimo patvirtintimą britų parlamente.
Pažymima, kad, neaišku, kiek iš jų palaikytų O. Letwino pataisą. Tuomet vyriausybės planai griūtų net ir turint parlamentarų palaikymą susitarimui.
VŽ primena, kad B. Johnsonas tikina, kad spalio 31 d. JK pasitrauks iš Bendrijos su susitarimu, ar be jo.
14:10 Leiboristai palaiko Letwino pataisą
Didžiausia opozicinė Leiboristų partija patvirtino, kad šiandienos balsavime palaikys JK vyriausybės planus griaunančią Letwino pataisą. JK vyriausybė jau yra paskelbusi, kad, jeigu dauguma paralamentarų šią pataisą palaikys, tai šiandienos posėdis bus baigtas. Kol kas iš B. Johnsono administracijos sklinda prieštaringos žinios apie tai, ar jis tokiu atveju prašys atidėti Brexit, kaip to reikalauja įstatymtas, ar vis tik įstatymyui nepaklus.
14:01 Protestai Londone
Šimtai tūkstančių žmonių rengiasi užtvindyti Londono gatves reikalaudami galimybės pasisakyti dėl JK pasitraukimo iš Bendrijos galimybės. Būriuojasi ir protestuotojai, kurie norėtų, kad parlamentarai galiausiai patvirtintų ES ir JK Brexit susitarimą. Ne tik parlamentarai, bet ir visuomenė susiskaldžiusi dėl Brexit krypties.
embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/164?placement=
13:30 Balsavimų maratonas
Šiandien Bendruomenių rūmuose parlamentarai turėtų balsuoti dėl šių pasiūlymų. Balsavimai dėl pasiūlymų turėtų prasidėti maždaug 16 val. 30 min. Lietuvos laiku, tačiau tai dar gali pasikeisti.
Dėl Oliverio Letwino pataisos, kuri iš principo reiškia, kad parlamentarai pritaria B. Johnsono Brexit susitarimui, tačiau oficialus patvirtinimas susitarimui ir balsavimas dėl jo būtų surengtas tik tuomet, kai būtų priimti visi reikalingi teisės aktai. O tuo metu B. Johnsonas būtų įpareigotas paprašyti ES atidėti Brexit dar kartą. Šiuo pasiūlymu siekiama užtikrinti, kad bus išvengta pasitraukimo be susitarimo scenarijaus, jeigu Brexit susitarimui kurioje nors stadijoje nepavyks tapti įstatymu.
Balsavimas dėl Brexit susitarimo. Tai pagrindinis šiandienos balsavimas parlamentarai rinksis palaikyti, ar nepalaikyti JK premjero Brexit susitarimo. Manoma, kad balsavimas bus labai įtemptas. Vyriausybės pergalę ar pralaimėjimą lems tik keli balsai. Jeigu O. Letwino pataisai bus pritarta, vyriausybė nebeteiks balsavimui Brexit susitarimo ir šis balsavimas neįvyks.
Leiboristo Peter Kyle pataisa taip pat pasirinkta balsavimui, tačiau dėl jos bus balsuojama tik tokiu atveju, jeigu bus balsuojama dėl B. Johnsono Brexit susitarimo ir jeigu dauguma parlamentarų jam nepritars. Šia pataisa atmetamas pasitraukimo iš Bendrijos be susitarimo scenarijus ir siūloma surengti referendumą ir atsiklausti visuomenės nuomonės, kokie turi būti ateities JK ir ES santykiai.
JK vyriausybė teikia balsavimui ir JK pasitraukimo be susitarimo scenarijų: parlamentarams bus suteikta teisė tarti savo žodį, ar daugumų jų nori pasitraukti iš Bendrijos be susitarimo, tačiau, sprendžiant iš buvusių balsavimų, toks scenarijus yra neįtikimas.
13:06 B. Johnsonas: nėra jokios priežasties pavėlinti Brexit
JK premjeras debatų Bendruomenių rūmuose metu teigė, kad nemato jokios priežasties dėl kurios reikėtų pavėlinti Brexit po spalio 31 d. Tačiau Bendruomenių rūmų pirmininkas jau yra paskelbęs, kad balsavimui teiks O. Letwino pataisą, kuris premjero planus bet kokia kaina pasitraukti iš Bendrijos spalio 31 d. komplikuotų.
O. Letwinas teigdamas šią pataisą sakė, kad susitarimui pritaria, tačiau nepasitiki vyriausybe, kad parlamentarams pritarus susitarimui, bet iki spalio 31 d. nespėjus patvirtinti visų teisės aktų, JK iš Bendrijos nepasitrauktų be susitarimo per klaidą.
12:38 BBC skaičiuoja
BBC skaičiuoja, kad B. Johnsonui balsavime pritrūks 10 balsų. Jam reikia 320 parlamentarų taip. Kol kas britų nacionalinis transliuotojas skaičiuoja, kad premjeras gaus 310 parlamentarų palaikymą (277 konservatorių, 12 leiboristų ir 21 nepriklausomo parlamentaro).
Prieš, manoma, balsuos 302 parlamentarai.
Nežinoma ar neapsisprendė 27, nebalsuos 11.
12:34 O. Letwino pataisa
Su premjero susitarimu parlamentarų balsavimui pateks ir jų pačių registruoti pataisymai. Vienas jų buvusio Torių parlamentaro Oliverio Letwino pasiūlymas galėtų paversti šios dienos posėdį niekiniu.
O. Letwinas siūlo atidėti balsavimą dėl Brexit susitarimo tol, kol bus priimti visi teisės aktai, leidžiantys įgyvendinti visas sutarties nuostatas. Tai reiškia, kad B. Johnsonas šiandien įstatymu įpareigotas prašyti ES lyderių pavėlinti dar kartą Brexit, o balsavimas, jeigu šią pataisą palaikytų dauguma, turėtų būti atidėtas.
JK vyriausybė jau pareiškė, kad, jeigu dauguma parlamentarų šį pasiūlymą palaikys, tuomet parlamentarai šiandien bus išsiųsti namo ir nebalsuos dėl susitarimo.
Tačiau tokiu atveju vyriausybė nebesiderės dėl Brexit atidėjimo, mes ir toliau manysime, kad JK ir Europa privalo atmesti sprendimą atidėti Brexit ir priversti parlamentarus pasirinkti arba šį susitarimą, arba jokio susitarimo.
Taigi, JK vyriausybė teigia, kad šiandiena, patvirtinus O. Letwino pataisą taptų praktiškai bereikšmė. Tiesa, neabejojama, kad jeigu šiandien B. Johnsonas atsisako laikytis įstatymo ir paprašyti atidėti Brexit, tai neabejojama, kad parlamento ir vyriausybės priešprieša bus sprendžiama teismuose.
12:23 Premjerui nerūpi Škotija
Ianas Blackfordas, Škotijos nacionalinės partijos (SNP), sako, kad premjerui ir jo parankiniams nerūpi Škotija.
Anot jo, ši Torių vyriausybė išdavė Škotiją referendume dėl pasitraukimo iš ES škotų dauguma išreiškė norą pasilikti ES.
12:04 J. Corbynas įspėjo dėl ekonominių pasekmių
Jeremy Corbynas, leiboristų ir opozicijos lyderis, dėkojo parlamento darbuotojams, kurie aukoja savaitgalį, kad mes galėtume diskutuoti. Tačiau premjero pristatytam susitarimui negailėjo kritikos.
Pasitraukimo susitarimą jis atvėrė deryboms ir pavertė blogesniu, rėžė opozicijos lyderis.
Jis pabrėžė, kad susitarimas yra dar blogesnis, nei tas, kuriam parlamentarai jau tris kartus nepritarė prie premjerės Theresos May.
Mes turime susitarimą, kurio ekonominės pasekmės nėra įvertintos, o teisininkai nėra išsakę pasbatų, sakė jis.
Jis taip pat pabrėžė, kad tūkstančiai darbo vietų šalyje priklauso nuo pramonės, o pastaroji privalo turėti prieigą prie ES rinkos.
Šis susitarimas būtų nelaimė dirbantiesiems. Jis sumažintų darbo vietų, keltų riziką ir sunaikintų dirbančiųjų teises, teigė J. Corbynas.
Jis pabrėžė, kad žmonės turi tarti paskutinį žodį.
Nepritarsime šiam parsidavėliškam susitarimui, užbaigė jis.
11:57 B. Johnsonas pristatė susitarimą
Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės premjeras, stojo prieš susirinkusius parlamentarus pristatydamas suderėtą susitarimą ir ragindamas balsuoti už jį.
B. Johnsonas padėkojo kolegoms ES už tai, kad šie sutiko pakeisti pasitraukimo susitarimą. Anot jo, šalis iš ES pasitrauks visa ir nepadalinta, o Šiaurės Airijoje atsirandanti biurokratija bus minimali ir leisianti gyventojams pasikeitimų nepajusti.
Mes išsaugojome Gerojo Penktadienio susitarimą žodžiu ir dvasia, tikino premjeras pabrėždamas svarbiausią susitarimo pokytį pakeitimus Šiaurės Airijos atsargos priemonėje.
Jis pabrėžė būtinybę baigti politinį šalies susiskaldymą ir judėti toliau.
11:20 Be išankstinės persvaros
Šiandienos balsavime B. Johnsono lauks išbandymas, nes konservatorių partija ne tik neturi daugumos 650 vietų Bendruomenių rūmuose, bet Brexit vizijos skiriasi ne tik tarp partijų, bet ir tarp pačių konservatorių. Beveik neabejojama, kad B. Johnsono oponentai bandys arba dar kartą priversti vyriausybę atidėti Brexit.
Jeremy Corbynas, opozicinės Leiboristų partijos lyderis, jau yra pasakęs, kad siūlo rengti antrąjį referendumą dėl B. Johnsono vyriausybės susiderėtos Brexit sutarties.
J. Corbynas net pareiškė, kad susitarimas yra dar blogesnis negu buvusios JK premjerės Theresos May.
PLAČIAU:
Didysis šeštadienis britų parlamente spręsis Brexit likimas
11:18 Kas naujo naujame susitarime
Atnaujintas Brexit susitarimas tarp ES ir JK didžiąja dalimi yra toks pat, kokį susiderėjo ir buvusios JK premjerės Theresos May vyriausybė. Pagrindinės daugiau nei 500 psl. siekiančio Brexit dokumento nuostatos nepasikeitė.
Išliko anksčiau suderėtas pereinamasis laikotarpis naujas prekybos susitarimas turėtų būti suderėtas iki 2020 m. gruodžio. Iki tol JK ir ES prekybos santykiai nepasikeistų.
Britai taip pat sumokės skyrybų sąskaitą, t.y. įgyvendins 33 mlrd. GBP vertės įsipareigojimus ES.
Tačiau pasikeitė vadinamoji Šiaurės Airijos apsaugos priemonė. Tarp Šiaurės Airijos ir Airijos neatsiras pasienis, o prekės bus tikrinamos prieš joms patenkant į Šiaurės Airiją. Muitai nebus automatiškai taikomi prekėms, kurios iš Didžiosios Britanijos pateks į Šiaurės Airiją.
Tiesa, kol kas nėra iki galo aišku, kaip tai bus įgyvendinama.
PLAČIAU:
VŽ paaiškina, kas naujo Brexit susitarime
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti