V. Zelenskis: rusai gandus apie Soledaro užėmimą skleidžia propagandos tikslais; TATENA vadovas: susitarti dėl Zaporižios AE tampa sunkiau

- „Wagner“ skelbia kontroliuojanti Soledarą, tuo metu ISW ekspertai mano, kad miesto kontrolės pilnai perimti nepavyko.
- Ukrainos gynybos viceministrė teigia, kad rusai Soledare bando pralaužti gynybą ir visiškai užimti miestą, bet nesėkmingai.
- V. Zelenskis iš V. Putino sąjungininko V. Medvečiuko ir dar trijų asmenų atėmė pilietybę.
- Maždaug 1.500 Zaporižios atominės elektrinės darbuotojų negali patekti į jos patalpas dėl to, kad atsisakė priimti rusiškus pasus ir pasirašyti sutartis su „Rosatom“.
- NATO generalinis sekretorius pareiškė, kad mūšiai dėl Soledaro ir Bachmuto rodo, kaip svarbu stiprinti karinę paramą Ukrainai kare su Rusija.
- Kanada iš JAV nupirks ir perduos Ukrainai priešlėktuvinę sistemą NASAMS.
- Su V. Zelenskiu Lvive susitikęs G. Nausėda pranešė, kad Lietuva Ukrainai perduos artimojo nuotolio zenitinių patrankų L70 ir amunicijos. Susitikime dalyvavęs Lenkijos vadovas A. Duda sakė, kad Varšuva nori pristatyti „Leopard“ tankų „tarptautinės koalicijos rėmuose“.
- JK premjero atstovas patvirtina, kad planuojama Ukrainai suteikti tankų.
Antradienio įvykių juostą galima rasti čia.
[infogram id="a441bfe8-24f8-433c-92a3-6f4d4189cb1b" prefix="3Wx" format="interactive" title="2023-01-10 Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]
22:00 Baigiame pildyti trečiadienio naujienų juostą
Naujausias žinias pranešime ketvirtadienį 7 val.
21:52 TATENA vadovas: susitarti dėl Zaporižios AE apsaugos zonos darosi vis sunkiau
Dėl kariškių dalyvavimo derybose tampa vis sunkiau pasiekti susitarimą dėl Rusijos kontroliuojamos Zaporižios atominės elektrinės apsaugos zonos, trečiadienį pareiškė TATENA vadovas Rafaelis Grossi.
Kovo mėnesį, netrukus po invazijos į Ukrainą, Rusijos pajėgos užėmė sovietmečiu statytą didžiausią Europoje elektrinę. Pastaraisiais mėnesiais ji ne kartą buvo apšaudoma, Ukraina ir Rusija dėl to kaltino viena kitą.
„Nemanau, kad (susitarimas) yra neįmanomas, tačiau tai nėra lengvos derybos“, – sakė R. Grosssi interviu Italijos visuomeninei televizijai RAI.
TATENA vadovas, kuris anksčiau tikėjosi pasiekti susitarimą dėl elektrinės apsaugos iki 2022 m. pabaigos, sakė, kad derybos su Kyjivu ir Maskva tapo sudėtingesnės, nes jose dalyvauja ne tik diplomatai, bet ir kariškiai. „Tai tapo... ilgesniu ir sudėtingesniu (derybų) stalu“, – kalbėjo R. Grossi.
21:36 Ukraina minas gamina vienoje iš NATO šalių
Ukraina sustygavo masinę 82 mm minosvaidžio šaudmenų gamybą, pranešė valstybinio koncerno „Ukroboronprom“ spaudos tarnyba.
Ši amunicija skirta atakuoti priešo karius iki 4,5 km atstumu. Valstybinis koncernas teigia, kad naujieji šaudmenys yra geresni už iki šiol naudotus.
Nepranešama nei apie naujų minų kiekį, nei apie pirmųjų pristatymų kariuomenei datą. Tačiau „Ukroboronprom“ pažymėjo, kad šaudmenys gaminami ne Ukrainoje, o vienoje iš NATO šalių.
20:43 Nuteistas rusų šauktinis, piktinęsis prastomis apmokymų sąlygomis
Rusijos šauktinis, įsivėlęs į konfliktą su vadais dėl prastų apmokymų sąlygų, buvo nuteistas kalėti penkerius su puse metų – tai pirmas žinomas sprendimas, priimtas prieš karį, kuris kritikavo nepopuliarią Kremliaus mobilizaciją.
Lapkričio 13 d. nufilmuotame vaizdo įraše, kuriuo buvo plačiai dalijamasi, matyti, kaip šauktinis Aleksandras Leškovas šaukia keiksmažodžius ir stumdo pulkininką leitenantą Denisą Mazanovą poligone netoli Maskvos.
Įraše girdėti, kaip A. Leškovas sako savo vadui: „Jūs sabotuojate tiesioginius vyriausiojo vado įsakymus (aprūpinti ir apmokyti mobilizuotus karius). Turėtumėte būti suimtas.“
20:00 Ukrainos prezidentas: rusai gandus apie Soledaro užėmimą skleidžia propagandos tikslais
Soledare kovos tęsiasi, Donecko kryptis laikosi, sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienio vakariniame kreipimesi.
Anot V. Zelenskio, Rusija skleidžia gandus apie Soledaro, kurį beveik visiškai sunaikino, užgrobimą propagandos tikslais.
Pasak valstybės vadovo, jie tai pristatys ir jau pristato savo visuomenei kaip pergalę ir tokiu būdu, kad palaikytų mobilizaciją, suteiktų vilties tiems, kurie pasisako už agresiją.
„Tačiau kovos tęsiasi, Donecko kryptis laikosi, o mes be jokios pertraukos darome viską, kad sustiprintume Ukrainos gynybą, mūsų pajėgumai auga. Vakarietiško tipo tankai – tai visos mūsų antikarinės koalicijos darbas ir tai yra naujas mūsų pajėgumų lygis“, – sakė V. Zelenskis.
19:33 V. Zelenskis: Ukrainai iš NATO reikia „galingų žingsnių“
Trečiadienį prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino NATO ne tik pažadėti Ukrainai atviras duris, bet ir padaryti daugiau, sakydamas, kad Kyjivui, siekiančiam įstoti į karinį aljansą, reikia galingų jo žingsnių, praneša „Reuters“.
VERSLO TRIBŪNA
Kyjivas paprašė skubios narystės NATO praėjusių metų rugsėjį, praėjus septyniems mėnesiams po to, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą. NATO teigia, kad vykdo atvirų durų politiką Ukrainos atžvilgiu, tačiau nepasakė, ar paspartins veiksmus, kuriais siekiama galimo Kyjivo prisijungimo prie Aljanso.
„Šiandien Ukrainai nepakanka vien NATO kolegų paramos ir paramos retorikos apie atviras duris pavidalu. Būtent, nepakanka motyvuoti mūsų valstybę, mūsų karius“, – sakė V. Zelenskis, kalbėdamas Lvive.
19:00 V. Putinas kalbėjosi su Irano prezidentu
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas telefonu kalbėjosi su Irano prezidentu Ebrahimu Raisi ir aptarė karą Sirijoje bei dvišalį bendradarbiavimą, trečiadienį pranešė Kremliaus spaudos tarnyba.
Pranešime nenurodyta, ar V. Putinas ir E. Raisi aptarė karą Ukrainoje.
Anot Kremliaus, pokalbio metu šalių vadovai susitarė „toliau plėsti visą dvišalio bendradarbiavimo spektrą“ ir įgyvendinti „abipusiai naudingus projektus energetikos, transporto ir logistikos sektoriuose“.
18:08 Rusija savo pajėgų Ukrainoje vadu paskyrė Generalinio štabo viršininką V. Gerasimovą
Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu naujuoju Maskvos taip vadinamos specialiosios karinės operacijos Ukrainoje jungtinių pajėgų grupės vadu paskyrė Rusijos generalinio štabo viršininką Valerijų Gerasimovą.
Iki šiol pajėgoms Ukrainoje vadovavęs Sergejus Surovikinas tampa V. Gerasimovo pavaduotoju.
„Specialiosios operacijos“ vadovybės lygio pakėlimas susijęs su vykdomų užduočių masto išplėtimu, būtinybe organizuoti glaudesnę sąveiką tarp kariuomenės šakų ir padalinių“, – taip pokyčius aiškina Gynybos ministerija.
Tai jau ne pirmas kartas, kai Rusija keičia savo pajėgų, kariaujančių Ukrainoje, vadą.
17:53 JK premjero atstovas patvirtina, kad planuojama Ukrainai suteikti tankų
Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Rishi Sunakas paprašė gynybos sekretoriaus Beno Wallace‘o „dirbti su partneriais“ ir suteikti tolesnę paramą Ukrainai, „įskaitant tankų tiekimą“, žurnalistas sakė R. Sunako atstovas spaudai. Jį cituoja „Financial Times“.
Jei JK tiektų Ukrainai tankus „Challenger 2“, tai būtų pirmas kartas, kai Vakarų šalis aprūpina Ukrainą moderniais sunkiaisiais koviniais tankais.
Apie JK svarstymus tiekti tankus, remdamasi šaltiniais, britų žiniasklaida pranešė prieš porą dienų.
17:30 G. Nausėda: Lietuva Ukrainai perduos artimojo nuotolio zenitinių patrankų L70 ir amunicijos
Lvive trečiadienį viešėjęs ir su Ukrainos vadovu V. Zelenskiu susitikęs Lietuvos prezidentas G. Nausėda informavo, kad jau artimiausiu metu Ukrainą pasieks artimojo nuotolio zenitinės patrankos L70 ir amunicija.
Kaip rašoma prezidentūros pranešime, Valstybės gynimo taryba patvirtino, kad bus tęsiamas karinės paramos teikimas Ukrainai, pasitelkiant Lietuvos gynybos pramonės įmones, taip pat bus finansiškai prisidedama prie tarptautinių iniciatyvų ir fondų, skirtų ginkluotės pirkimui Ukrainai. Tam Lietuvos krašto apsaugos ministerijos biudžete taip pat jau yra numatyta 40 mln. Eur.
Lietuva taip pat prisidės padedant apmokyti Ukrainos karius bei atkuriant ir remontuojant karinę Ukrainos techniką.
17:03 Varšuva: Lenkija nori siųsti „Leopard“ tankų Ukrainai
Lenkija yra pasirengusi atsiųsti Ukrainai vokiškų tankų „Leopard“, kurių paprašė Kyjivas, sakė Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda, Lvive susitikęs su Ukrainos prezidentu V. Zelenskiu ir Lietuvos vadovu G. Nausėda.
Varšuva nori pristatyti tankus „tarptautinės koalicijos rėmuose“, sakė Lenkijos vadovas.
„Pirmiausia norėtume, kad tai būtų tarptautinė koalicija, ir pateikėme jai svarstyti pasiūlymą suteikti pirmąjį „Leopard“ tankų paketą, kuris, tikiuosi, kartu su kitomis „Leopard“ tankų partijomis, kurių turime kitose šalyse, bus išsiųstas Ukrainai“, – pridūrė A. Duda.
Jo teigimu, pirmąją partiją sudarytų 10 „Leopard“ tankų.
Anksčiau trečiadienį Vokietijos vyriausybės atstovas spaudai teigė, kad jai nėra žinoma apie jokius sąjungininkų prašymus siųsti į Ukrainą tankus „Leopard“.
16:50 Donecko srities vadovas: kovos vyksta vakarinėje ir šiaurinėje Soledaro dalyse
Donecko srities gubernatorius Pavlo Kyrylenka, kaip ir kiti Ukrainos atstovai, neigia Rusijos privačios karinės bendrovės „Wagner“ vadovo Jevgenijaus Prigožino teiginius, kad rusų pajėgos užėmė Soledarą, sakydamas, kad nedideliame druskos kasyklų mieste ir jo apylinkėse tebevyksta „įnirtingas mūšis“.
Kalbėdamas laikraščiui „Kyiv Independent“ iš Kramatorsko, P. Kyrylenka sakė, kad Rusijos bandymas apsupti ir užimti Soledarą nėra sėkmingas ir kad dėl to rusai patiria „didžiulius gyvosios jėgos ir technikos nuostolius“.
Pasak P. Kyrylenkos, kovos vyksta vakarinėje ir šiaurinėje miesto dalyse, įskaitant druskos kasyklą.
16:34 Eurokomisarai vasarį planuoja vizitą į Kyjivą
Europos Komisija (EK) kitą mėnesį planuoja vizitą į Kyjivą, kuriuo siekiama pademonstruoti paramą su Rusijos invazija kovojančiai Ukrainai.
Kaip trečiadienį skelbia leidinys „Politico“, tokius planus trečiadienį EK nariams pristatė pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen).
Idėją 10–15 eurokomisarų, dirbančių su klausimais, susijusiais su Ukraina, nuvykti į Kyjivą, iškėlė už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas EK narys Virginijus Sinkevičius.
BNS jis trečiadienį teigė, kad komisarų kolegijos vasario planuojamas vizitas į Kyjivą „yra ženklas, kad Ukrainos likimas yra ne pavienių komisarų, bet visos Europos Komisijos prioritetas“. Plačiau apie būsimą vizitą – skaitykite čia.
16:19 Analitikai: naftos sankcijos Rusijai kainuoja po 160 mln. Eur per dieną
Europos Sąjungos nustatytas draudimas importuoti jūra gabenamus rusiškos naftos krovinius ir Vakarų šalių įvestos rusiško juodojo aukso kainų lubos Rusijai atsieina apie 160 mln. Eur per dieną, apskaičiavo Helsinkyje įsikūrusio Energetikos ir švaraus oro tyrimų centro (CREA) analitikai.
Sumažėjus į Europą eksportuojamiems naftos kiekiams ir smukus rusiško juodojo aukso kainoms, Rusijos pajamos iš šio eksporto sumažėjo 180 mln. Eur per dieną. Visgi Rusijai pavyko sumažinti šiuos praradimus 20 mln. Eur per dieną, padidinus eksportą į minėto draudimo netaikančias šalis, rašoma trečiadienį paskelbtoje centro ataskaitoje, kurią cituoja „Deutsche Welle“. Plačiau skaitykite čia.
16:06 G. Nausėda Lvive susitiko su V. Zelenskiu ir A. Duda
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį Lvive susitiko su Ukrainos prezidentu Volodymiru Zelenskiu ir Lenkijos vadovu Andrzejumi Duda bei pasirašė deklaraciją dėl tolesnės paramos Kyjivui tęsiantis Rusijos agresijai.
Kaip pranešė Prezidentūra, antrajame Liublino trikampio valstybių vadovų susitikime dar kartą pabrėžta šimtmečius trunkančios strateginės Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos partnerystės svarba ir Lietuvos bei Lenkijos pasiryžimas teikti Ukrainai visokeriopą pagalbą ginantis nuo Rusijos karinės agresijos.
„Lietuva ir Lenkija patvirtino ryžtą toliau teikti Ukrainai karinę, politinę, diplomatinę, ekonominę ir humanitarinę pagalbą. Karas Ukrainoje yra mūsų visų karas. Laisvojo pasaulio karas prieš diktatorių. Būsime su Ukraina kartu iki pergalės tiek, kiek reikės“, – sakė G. Nausėda, cituojamas pranešime. Išsamiau skaitykite čia.
15:55 M. Podoliakas: Ukraina šiemet galėtų laimėti karą ilgojo nuotolio raketomis iš Vakarų
Ukraina gali laimėti karą šiais metais, jei Vakarų šalys padidins ginklų, ypač ilgojo nuotolio raketų sistemų, tiekimą, trečiadienį sakė Ukrainos prezidento patarėjas Mychaila Podoliakas.
„Tik daugiau kaip 100 kilometrų nuotolio raketos leis mums gerokai paspartinti teritorijų deokupaciją“, – sakė jis interviu naujienų agentūrai AFP ir pridūrė, kad pagal tokį scenarijų karas baigtųsi vėliausiai rudenį.
Tolimojo nuotolio raketos leistų Ukrainai taikytis į Rusijos ginklų sandėlius, esančius giliai Maskvos kontroliuojamoje Ukrainos teritorijoje, tačiau šiuo metu nepasiekiamus Kyjivo arsenalo ginklams.
Praėjusiais metais Jungtinės Valstijos tiekė Ukrainai ilgojo nuotolio raketų sistemas, kurių veikimo nuotolis siekia apie 80 kilometrų ir kurios, kaip manoma, padėjo pakreipti konflikto eigą Kyjivo naudai keliuose frontuose.
Kyjivas taip pat neseniai gavo panašių prancūziškų sistemų, tačiau jis ragina Vašingtoną pristatyti ATACMS raketas, kurios pasižymi maždaug 300 km nuotoliu.
Šios sistemos leistų Ukrainos pajėgoms „sunaikinti visą Rusijos karinę infrastruktūrą okupuotose teritorijose, įskaitant Donbasą“ Rytų Ukrainoje ir Krymą – Juodosios jūros pusiasalį, kurį Maskva aneksavo 2014 metais, – sakė M. Podoliakas.
„Mes nepulsime Rusijos. Vykdome tik gynybinį karą“, – pridūrė jis.
Tačiau jis perspėjo, kad be didelio masto Vakarų sunkiosios ginkluotės tiekimo karas gali tęstis dešimtmečius.
15:43 A. Anušauskas: parama Ukrainai išlieka Baltijos šalių prioritetu
Su Baltijos šalių gynybos ministrais trečiadienį susitikęs Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas teigia, kad parama Ukrainai išlieka Baltijos šalių prioritetu.
„2022-ieji buvo dar vieni labai produktyvūs Baltijos šalių bendradarbiavimo gynybos srityje metai. Rusijai brutaliai užpuolus Ukrainą, mes labai glaudžiai dirbome siekdami kuo efektyviau padėti ukrainiečiams. Parama Ukrainai išlieka Baltijos šalių prioritetu ir 2023-aisiais“, – sako A. Anušauskas.
Ministras taip pat pabrėžia, kad šiuo metu Baltijos šalims yra itin svarbu toliau plėtoti savo pajėgumus. Pasak ministro, Lietuvos ir Estijos su JAV pasirašytos sutartys dėl HIMARS artilerijos sistemų įsigijimo didina Baltijos šalių kovinius pajėgumus ir atveria naujas bendradarbiavimo galimybes.
15:32 Ukrainos gynybos viceministrė: rusams nepavyksta visiškai užimti Soledaro
Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja Hanna Maliar teigia, kad Rusijos pajėgos nesėkmingai bando pralaužti Ukrainos gynybines linijas ir visiškai užimti rytinį Soledaro miestą.
„Soledare tęsiasi sunkios kovos. Priešas, patyręs nuostolių, vėl pakeitė savo dalinius, padidino „Wagner“ (samdinių) skaičių ir bando pralaužti mūsų pajėgų gynybos linijas bei visiškai užimti miestą, tačiau nesėkmingai“, – „Telegram“ platformoje rašo H. Maliar.
Rusijos samdinių grupės „Wagner“ įkūrėjas ir vadovas Jevgenijus Prigožinas anksti trečiadienį pareiškė, kad jo kovotojai po intensyvių šios savaitės kovų perėmė Ukrainos Soledaro miesto kontrolę.
Sergejus Čerevatyj, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Rytų grupės atstovas spaudai, anksčiau trečiadienį teigė, kad tokie rusų pareiškimai neteisingi.
Vėliau ir rusų kariuomenė paskelbė, kad mūšiai už miestą vis dar tęsiasi.

15:16 Dėl rusų atakų vakar žuvo vienas civilis, šeši sužeisti
Antradienį, sausio 10 d., per Rusijos išpuolius Ukrainos teritorijoje žuvo vienas civilis ir šeši buvo sužeisti.
Tokią informaciją, remdamasis regionų karinių administracijų duomenimis, pranešė Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo pavaduotojas Kyryla Tymošenka.
Vienas žmogus žuvo ir vienas sužeistas Donecko srityje, penki žmonės sužeisti Chersono regione.
15:00 Graikija ir Malta stipriai atsilieka nuo kitų ES šalių įšaldant rusų turtą
27 ES šalys iki šiol pranešė įšaldžiusios apie 20,3 mlrd. Eur sankcionuoto Rusijos piliečių turto, praneša „Reuters“. Lapkričio pabaigoje buvo skelbta apie 19 mlrd. Eur.
Italija, Airija, Prancūzija, Ispanija, Vokietija, Belgija, Liuksemburgas ir Austrija kiekviena įšaldė per milijardą eurų.
Beveik kiekviena kita ES šalis, išskyrus Graikiją ir Maltą, įšaldė milijoninės vertės turtą, teigiama Europos Komisijos dokumente, su kuriuo susipažino „Reuters“.
Graikija ir Malta nuo kitų ES šalių atsilieka itin stipriai: graikai pranešė Bendrijai tik apie 212.000 Eur vertės turto įšaldymą, o Malta – apie 147.000 Eur.
14:46 V. Putinas: situacija aneksuotuose regionuose „vietomis sudėtinga“
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad padėtis Ukrainos regionuose, kuriuos Maskva neteisėtai aneksavo, yra „vietomis sudėtinga“.
Viešai transliuojamame susitikime su pareigūnais V. Putinas taip pat sakė, kad Rusija turi visus reikiamus išteklius, kad pagerintų gyvenimą keturiuose Ukrainos regionuose, kuriuos Maskva vienašališkai prisijungė rugsėjį, praneša „Reuters“.
14:38 Kremlius neigia, kad įvesti apribojimai išvykti tam tikro amžiaus vyrams
Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas trečiadienį pareiškė, kad informacija apie tariamus apribojimus karinei tarnybai tinkamo amžiaus vyrams keliauti už Rusijos ribų, įvestus nuo sausio 9 d., yra „apgaulė ir sabotažas“.
Informaciją apie apribojimus trečiadienį pateikė Ukrainos Vyriausioji žvalgybos valdyba – ji teigė, kad remiasi Rusijos federalinės saugumo tarnybos siųstu įsakymu.
14:24 Estija nurodė Rusijai sumažinti diplomatų skaičių Taline
Estija nurodė Rusijai iki vasario sumažinti diplomatų skaičių ambasadoje Taline, trečiadienį pranešė šalies Užsienio reikalų ministerija (URM), kurią cituoja „Reuters“.
Pranešime teigiama, kad Rusija turėtų sumažinti diplomatų skaičių iki aštuonių, t. y. tiek, kiek Estijos diplomatų yra Maskvoje.
Rusijos ambasada Taline savo interneto svetainėje nurodo 17 diplomatų.
Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą Estija išsiuntė tris diplomatus.
„Atsižvelgiant į tai, kad agresijos karo metu Rusijos ambasados darbuotojai neužsiima Estijos ir Rusijos santykių plėtojimu, manome, kad dabartiniam Rusijos ambasados dydžiui nėra pagrindo“, – teigia Estijos URM.
14:11 NATO ir ES kartu stiprins ypatingos svarbos infrastruktūros apsaugą
NATO ir Europos Sąjunga trečiadienį paskelbė apie „bendrą darbo grupę“, steigiamą siekiant stiprinti ypatingos svarbos infrastruktūros apsaugą Rusijos grėsmės akivaizdoje.
Dėl tokio žingsnio sutarta po pernai įvykdyto sabotažo išpuolio prieš Baltijos jūros dugnu nutiestus „Nord Stream“ dujotiekius, abiem organizacijoms siekiant stiprinti bendradarbiavimą Rusijai užpuolus Ukrainą.
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen sakė, kad darbo grupėje dirbs ES ir NATO ekspertai. Jie aiškinsis svarbios infrastruktūros pažeidžiamas vietas ir teiks rekomendacijas, kaip ją geriau apsaugoti. Plačiau skaitykite čia.
13:56 Santykius su Rusija reglamentuojanti rezoliucija nepraėjo Seimo komiteto slenksčio
Seimo Užsienio reikalų komitetas grąžino iniciatoriams tobulinti vadinamąją „Lopatos rezoliuciją“, numatančią valstybės institucijų, verslo, gyventojų santykį su Rusija ir kitomis teroristinėmis pripažintomis valstybėmis. Pasa Žygimanto Pavilionio, komiteto vadovo, šiuo klausimu turi būti priimtas bendras Europos Sąjungos (ES) reglamentas.
Tokį sprendimą komitetas trečiadienį priėmė apsvarstęs grupės parlamentarų siūlymus suvaržyti Lietuvos gyventojų ir įmonių veiklą Rusijoje arba rusų – Lietuvoje.
Plačiau skaitykite čia.
13:32 Baltarusija ir Rusija sustiprino bendras oro gynybos pajėgas
Trečiadienį Baltarusijos gynybos ministerija pranešė, kad sustiprintos bendros Rusijos ir Baltarusijos oro gynybos pajėgos, o nauji raketų daliniai perkelti į pozicijas.
„Priešlėktuvinių raketų daliniai persikėlė į numatytas vietas ir pradėjo kovinę tarnybą“, – sakoma trumpame ministerijos pranešime.
Ukraina ne kartą perspėjo, kad V. Putinas gali mėginti pasinaudoti Baltarusija naujai invazijai į Ukrainą iš šiaurės, o tai atvertų naują didelį karo frontą. Trečiadienį JK gynybos ministerija skelbė, kad mažai tikėtina, jog šios Rusijos ir Baltarusijos pratybos nėra ruošimasis naujai invazijai.
13:24 Rusijos kariuomenė: mūšis už Ukrainos Soledaro miestą tęsiasi
Įnirtingas mūšis už Ukrainos Soledaro miestą tęsiasi, trečiadienį paskelbė Rusijos kariuomenė.
Pranešimas prieštarauja anksčiau trečiadienį paskelbtam Jevgenijaus Prigožino, Rusijos privačios samdinių bendrovės „Wagner“ vadovo, pareiškimui, kad jo kovotojai kontroliuoja Soledarą.
„Šturmo būriai kovoja mieste“, – sakoma Rusijos kariuomenės pranešime.
Jame nurodoma, kad kariuomenė „blokavo Soledarą iš šiaurinės ir pietinės miesto dalių“ ir kad oro pajėgos smogia ukrainiečių „atramos punktams“.
13:09 NATO vadovas: mūšiai dėl Soledaro ir Bachmuto rodo, kaip svarbu stiprinti paramą Ukrainai
Jensas Stoltenbergas, NATO generalinis sekretorius, pareiškė, kad mūšiai dėl Soledaro ir Bachmuto rodo, kaip svarbu stiprinti karinę paramą Ukrainai kare su Rusija.
„Pastarosiomis dienomis matėme įnirtingas kovas aplink Bachmutą ir Soledarą Rytų Ukrainoje. Tai dar kartą parodo Ukrainos kariškių, kovojančių ginant savo tėvynę, drąsą. Tai taip pat rodo, kaip gyvybiškai svarbu, kad mes didintume savo karinę paramą Ukrainai“, – sakė J. Stoltenbergas.
Jis palankiai įvertino neseniai JAV, Prancūzijos ir Vokietijos paskelbtus pranešimus, kad jos netrukus suteiks Ukrainai pėstininkų kovos mašinų ir lengvųjų tankų.
„Mūsų parama turi realią reikšmę mūšio lauke. Šiuo lemiamu karo metu turime padaryti daug daugiau ir greičiau“, – sakė J. Stoltenbergas.
VŽ primena, kad šiuo metu Ukraina, Lenkija ir Prancūzija spaudžia Vokietiją dėl tankų „Leopard“ suteikimo, o JK svarsto galimybę Ukrainai pirmą kartą tiekti britų tankus „Challenger 2“.
12:35 Kremlius ragina neskubėti skelbti pergalės Soledaro mūšyje
Kremlius trečiadienį pareiškė, kad svarbu neskubėti skelbti pergalės Soledaro mieste, praėjus kelioms valandoms po to, kai Rusijos samdinių grupuotė „Wagner“ pareiškė perėmusi šio miesto Rytų Ukrainoje kontrolę.
„Neskubėkime. Palaukime oficialių pranešimų“, – sakė Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas spaudai, pridūręs, kad Soledare pastebima „teigiama pažangos dinamika“, ir pasveikino „mūsų kovotojų didvyriškumą“.
„Taktiniai laimėjimai, žinoma, yra labai svarbūs“, – pridūrė jis.
D. Peskovas sakė, kad pažanga Soledare buvo pasiekta „gana aukšta kaina“.
Ukraina paneigė šiuos teiginius, o jos kariuomenė pareiškė, kad „Soledaras buvo, yra ir bus Ukrainos“.
12:23 Ukraina skelbia Rusijos nuostolius
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas skelbia, kad per pastarąją parą nukovė 490 rusų karių, sunaikino dešimt tankų ir penkis šarvuočius.
.jpg)
11:45 Susitiko Ukrainos ir Rusijos žmogaus teisių ombudsmenai
Dmytro Lubinecas, Ukrainos žmogaus teisių ombudsmenas, kalbėjosi su Rusijos ombudsmene Tatjana Moskalkova.
„Buvo aptartos įvairios humanitarinės problemos ir atvejai, susiję su pagalbos žmogaus teisių srityje teikimu abiejų šalių piliečiams“, – pranešė D. Lubinecas.
Anksčiau pranešta, kad ombudsmenai Turkijoje turėtų aptarti karo belaisvių keitimosi klausimus.
T. Moskalkova po susitikimo su D. Lubincevu pareiškė, kad Ukraina ir Rusija susitarė apsikeisti 40 karo belaisvių.
11:27 Kanada nupirks Ukrainai priešlėktuvinę sistemą NASAMS
Anita Anand, Kanados gynybos ministrė, antradienį po pokalbio telefonu Oleksijumi Reznikovu, Ukrainos kolega, pranešė, kad Kanada iš JAV nupirks ir perduos Ukrainai priešlėktuvinę sistemą NASAMS.
„Tai pirmoji Kanados dovana Ukrainai oro gynybos sistemos pavidalu. Ši sistema padės apsaugoti Ukrainos gyventojų centrus ir svarbią infrastruktūrą nuo dronų, raketų ir oro smūgių. NASAMS pasižymi labai dideliu pataikymo rodikliu, ir tai yra vertingas indėlis į Ukrainos gynybinius pajėgumus“, – teigė A. Anand, kurią citavo „BBC Russian“.
Ukraina rudenį iš JAV gavo pirmąsias dvi NASAMS sistemų baterijas, iš viso amerikiečiai planavo Ukrainai perduoti aštuonias baterijas.

11:19 V. Zelenskis kreipėsi į „Auksinių gaublių“ auditoriją
Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, kreipėsi į „Auksinių gaublių“ ceremonijos auditoriją.
„Trečiojo pasaulinio karo nebus, tai nėra trilogija“, – „Variety“ cituoja V. Zelenskį.
Ukrainos prezidentą pristatė aktorius ir režisierius Seanas Pennas, pernai lapkritį Kyjive filmavęs dokumentinį filmą apie Ukrainą ir ten susitikęs su V. Zelenskiu.
„Nuo maištaujančių iraniečių drąsos iki moterų judėjimo Afganistane aiškiai primename, kad laisvė svajoti yra ne tik žmogaus prabanga, o poreikis, už kurį reikia kovoti. Jei laisvė svajoti būtų ietis, su pasididžiavimu pristatau žmogų, kuris šį vakarą yra labiausiai ištobulintas šios ieties smaigalys“, – S. Penną cituoja „Variety“.
11:02 Donecko kovotojai skelbia užėmę Pidhorodnų kaimelį
Rusijos remiami Donecko kovotojai skelbia perėmę Pidhorodnų miestelio kontrolę, rašo portalas „Meduza“.
Nepriklausomai informacijos patikrinti nėra galimybių.
Kaimelis yra įsikūręs tarp Soledaro ir Bachmuto.
10:49 1.500 Zaporižios AE darbuotojų negali patekti į elektrinę
Maždaug 1.500 Zaporižios atominės elektrinės darbuotojų negali patekti į jos patalpas dėl to, kad atsisakė priimti rusiškus pasus ir pasirašyti sutartis su „Rosatom“, skelbia Ukrainos kariuomenės generalinis štabas savo naujausioje ataskaitoje apie karo eigą.
Štabo „Facebook“ įraše teigiama, kad rusų pajėgos bando pasitlekti psichologinį spaudimą prieš elektrinės darbuotojus.
Taip pat skelbiama, kad ieškoma naujų darbuotojų iš Rusijos ir kad yra ruošiamas specialus „apgyvendinimo fondas“.
10:15 Ukraina neigia kalbas apie prarastą Soledarą
Sergejus Čerevatyj, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Rytų grupės atstovas spaudai, Ukrainos visuomeniniam transliuotojui trečiadienį ryte teigė, kad rusų pareiškimai apie užimtą Soledarą yra neteisingi.
Ukrainos kariuomenės rytiniame generalinio štabo pranešime Soledaras buvo paminėtas tik kaip vieta, kuri buvo apšaudyta Rusijos pajėgų, tačiau nebuvo užuominų apie miesto kontrolę ar taktinę situaciją.
10:00 EK vicepirmininkas: Ukraina netaps ES nare, kol Rusijos kariai bus jos teritorijoje
Europos Komisijos viceprezidentas Fransas Timmermansas pareiškė, kad viena iš Ukrainos narystės Europos Sąjungoje sąlygų yra karo pabaiga ir Rusijos pajėgų pasitraukimas iš Ukrainos teritorijos.
Taip jis kalbėjo duodamas interviu „Deutche Welle“. Paklaustas, ar šalis gali tapti ES nare, kol rusų kariai yra jos teritorijoje, šis atsakė: „Ne, tai neįmanoma. Tačiau siekiama, kad Ukraina pakiltų iš šio konflikto kaip laimėjusi, suvereni, nepriklausoma, laisva ir galinti pati pasirinkti. Ir manau, kad Ukraina kovoja, kad taip nutiktų. Europos Sąjunga turi remti Ukrainą siekiant šio tikslo“.
Jis taip pat palygino Ukrainos narystę su didžiausia bloko plėtra 2004 metais, sakydamas, kad tai reikšmingai pakeis pačią ES.
„Turėtume atsakyti Ukrainai sakydami – gerai, priėmėte šį įstatymą, ateinančiais metais mes jums padėsime jį įgyvendinti ir remsime jus, kad šis įgyvendinimas būtų sėkmingas. Šis procesas prieš priėmimą bus labai svarbus, tačiau mes turime pradėti nedelsiant“, – kalbėjo F. Timmermansas.
09:28 JK žvalgyba: Rusijos-Baltarusijos pratybos nėra pasiruošimas puolimui
Jungtinės Karalystės gynybos ministerija mano, kad bendros Baltarusijos teritorijoje surengtos Maskvos ir Minsko pajėgų pratybos nėra pasiruošimas invazijai į Ukrainos teritoriją.
Bendros pratybos buvo paskelbtos nuo sausio 16 iki vasario 1 dienos. Stebėtojai matė 12 rusiškų sraigtasparnių Mi-8, taip pat pastebėti puolamieji sraigtasparniai Mi-24 bei Ka-52 su Z simboliais, nusileido bazėje netoli Minsko.
Britų žvalgyba mano, kad tai yra realios pratybos, mažai tikėtina, kad tai yra pasiruošimas puolamiesiems veiksmams.
09:02 JAV ir sąjungininkai susitiks Vokietijoje koordinuoti pagalbos Ukrainai
JAV oro pajėgų bazė Ramšteine antradienį pranešė, kad kitą savaitę Jungtinės Valstijos Vokietijoje surengs naują derybų dėl karinės paramos Ukrainai etapą.
JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas sausio 20 dieną Ramšteine surengs Ukrainos gynybos kontaktinės grupės susitikimą, sakoma bazės pranešime.
L. Austinas „vėl pakvietė gynybos ministrus ir aukšto rango karinius pareigūnus iš viso pasaulio aptarti besitęsiančios krizės Ukrainoje ir įvairių saugumo klausimų, su kuriais susiduria JAV sąjungininkai ir partneriai“, teigiama pranešime.
Ukrainos gynybos kontaktinę grupę sudaro apie 50 šalių, remiančių Kyjivo karinius veiksmus prieš Rusiją.
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas anksčiau sakė, kad Kyjivo rėmėjai iš Vakarų kitą savaitę susitiks su Ukrainos gynybos ministru, kad „aptartų, kokių tiksliai ginklų reikia ir kaip sąjungininkės gali šiuos ginklus tiekti“.
08:43 „Wagner“ skelbia kontroliuojanti Ukrainos Soledarą
Rusijos samdinių grupės „Wagner“ įkūrėjas ir vadovas Jevgenijus Prigožinas anksti trečiadienį pareiškė, kad jo kovotojai po intensyvių šios savaitės kovų perėmė Ukrainos Soledaro miesto kontrolę, bet pridūrė, kad tęsiasi kažkiek „miesto mūšių“.
„Wagner“ junginiai perėmė visos Soledaro teritorijos kontrolę“, – per savo spaudos tarnybą socialinėje žiniasklaidoje paskelbė J. Prigožinas.
Jis pridūrė, kad dar vyksta kovos miesto centre.
Kokiu mastu „Wagner“ kontroliuoja Soledarą, neaišku. Naujienų agentūra AFP negalėjo patikrinti J. Prigožino pareiškimo.
Šis su Kremliumi susijęs verslininkas sakė, kad trečiadienį bus paskelbtas „belaisvių skaičius“.
Ukraina yra sakiusi, kad jos kariai laikosi Soledare, esančiame druskų kasyklų rajone Donecko srityje, maždaug 15 km nuo Bachmuto, kurį Rusija jau keli mėnesiai bando užimti.
Abi šalys yra sakiusios, kad mūšiai už Soledarą yra kruvini ir intensyvūs.
Anksčiau J. Prigožinas skelbė, kad Soledarą šturmuoja vien tik „Wagner“ junginiai.
08:13 V. Zelenskis iš V. Putino sąjungininko V. Medvečiuko atėmė pilietybę
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis iš keturių prorusiškų pažiūrų asmenų atėmė pilietybę.
„Nusprendžiau terminuoti keturių asmenų tapatybes: Andryjaus Leonidovičiaus Derkačo, Taras Romanovyčiaus Kozako, Renato Ravljovyčiaus Kuzmino ir Viktoro Volodymyrovyčiaus Medvečiuko“, – V. Zelenskis sakė savo vakare paviešintame vaizdo įraše.
„Jei žmonių deputatai renkasi tarnauti ne Ukrainos žmonėms, o žudikams, atvykusiems į Ukrainą, mūsų veiksmai bus atitinkami“, – sakė prezidentas.
V. Medvečiukui Ukrainoje grėsė kaltinimai tėvynės išdavimu, iki kol jis buvo išmainytas į daugiau nei 150 karo belaisvių ir išsiųstas į Rusiją rugsėjo mėnesį.
07:52 Iškart po Vokietijos ministrės vizito Rusija smogė Charkivui
Rusija vėlai antradienį smogė Ukrainos rytuose esančiam Charkivui, praėjus vos kelioms valandoms po netikėto Vokietijos užsienio reikalų ministrės ir jos kolegos ukrainiečio apsilankymo šiame mieste, pranešė regiono gubernatorius.
„Likite slėptuvėse. Okupantai vėl bombarduoja!“ – „Telegram“ platformoje perspėjo regiono gubernatorius Olehas Synjehubovas. Kelis sprogimus mieste girdėjo ir naujienų agentūros AFP žurnalistas.
Annalena Baerbock savo iš anksto neskelbtoje kelionėje pažadėjo tolesnę Vokietijos paramą Kyjivui, tačiau Ukrainos diplomatijos vadovas Dmytro Kuleba pareiškė, kad Berlyno atsisakymas siųsti jo šaliai kovinius tankus kainuoja žmonių gyvybes.
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas neseniai sutiko aprūpinti Ukrainą pėstininkų kovos mašinomis „Marder“, kurių Kyjivas jau seniai siekė kovai su Rusijos invazija.
Tačiau Berlynas iki šiol atsisako tiekti Ukrainai pažangesnius kovinius tankus „Leopard“. D. Kuleba, lydėjęs A. Baerbock į Charkivą, dar kartą paragino Vokietiją atsiųsti šių tankų.
Pasak jo, „kuo ilgiau užtruks sprendimo priėmimas, tuo daugiau žmonių mirs“.
„Neabejoju, kad Ukraina gaus vokiškų tankų „Leopard“. Manau, kad Vokietijos vyriausybė kažkur giliai širdyje supranta, kad šis sprendimas bus priimtas ir tankų bus perduota Ukrainai“, – teigė D. Kuleba.
07:32 ISW: Rusijos pajėgoms nepavyko pilnai užimti Soledaro
JAV veikiantis Karo studijų institutas (ISW) savo naujausioje atskaitoje skelbia, kad Rusijos pajėgoms greičiausiai nepavyko visiškai užimti Soledaro miesto, nepaisant klaidingų pareiškimų iš Rusijos pusės.
ISW teigia, kad jų ekspertai matė vaizdo įrašus iš „Wagner“ kovotojų, kur ši matomi Soledaro centre. Tuo pat metu, anot ISW, yra sunku įvertinti, kas kontroliuoja atskiras Soledaro dalis, nes situacija gali keistis labai greitai.
„Net jeigu ir drąsiausi rusų pareiškimai būtų teisingi, tai nereikš, kad Bachmutas iškart bus apsuptas“, – rašoma instituto analizėje.
06:57 Ukraina pastebi sumažėjusį Rusijos artilerijos apšaudymą, vietomis – iki 75%
Rusijos invazijai Ukrainoje artėjant prie 11 mėnesių, Ukrainos pareigūnai bei JAV stebėtojai praneša, pastebėję ženklų Rusijos artilerijos ugnies sumažėjimą, vietomis – iki 75%, palyginti su tuo, kokiu tempu Rusija apšaudydavo pozicijas karo įkarštyje, rašo CNN.
Kyjivas neturi vieno paaiškinimo šiam reiškiniui. Rusija gali taupyti artilerijos sviedinius dėl prasto jų tiekimo, arba tai gali būti platesnės taktikos pergalvojimo dalis.
Bet kokiu atveju, ženklus apšaudymo intensyvumo sumažėjimas rodo Rusijos pozicijų silpnėjimą fronto linijose.
Praėjusį mėnesį vienas aukšto rango JAV pareigūnas teigė, kad Rusija priversta remtis 40-ies metų senumo artilerijos sviediniais.
Sviedinių taupymas ir mažesnis apšaudymas prieštarauja įprastai Rusijos karinei doktrinai, kurią matėme Mariupolyje ir Melitopolyje, kai taikiniai pirmiausia buvo visiškai subombarduoti ir sugriauti.
06:52 Seimo komitetas svarstys gyventojų ir verslo veiklos suvaržymus Rusijoje
Seimo Užsienio reikalų komitetas trečiadienį svarstys grupės parlamentarų siūlymą suvaržyti Lietuvos gyventojų ir įmonių veiklą Rusijoje arba rusų – Lietuvoje.
Vadinamoji „Lopatos rezoliucija“ (vienas jos iniciatorių – Ateities komiteto pirmininkas bei Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys liberalas Raimundas Lopata – BNS) „Dėl teroristinės Rusijos įtakos apribojimo“ bus svarstoma uždarame komiteto posėdyje.
Dokumentu siekiama nurodyti valstybei ir verslams būdus, kaip atsiriboti nuo Rusijos praktiškai įtvirtinant jos kaip teroristinės valstybės statusą
Komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis BNS sakė, kad galutinis rezoliucijos, kuri nėra teisiškai įpareigojantis dokumentas, tekstas paaiškės po debatų komitete.
„Išklausysime pastabas dėl rezoliucijos. Per tą laiką, kol ji buvo paruošta, Europos Parlamentas (EP) priėmė irgi labai svarbią rezoliuciją, kuria atkreipė dėmesį į tą patį, į ką bando atkreipti mūsų iniciatoriai, kad pačioje Europos Sąjungoje nėra teisinės bazės, kuri apibrėžtų, kas yra teroristinė valstybė ir kokių veiksmų, priėmus tą sprendimą (dėl teroristės statuso – BNS), turėtų būti imamasi. Kol kas sąrašo tokių valstybių, skirtingai nei JAV, mūsų teisinėje erdvėje nėra“, – sakė Ž. Pavilionis.
„Jeigu norime, kad poveikis būtų rimtas, turime imtis pokyčių visos ES lygiu“, – kalbėjo komiteto vadovas.
Pasak jo, Lietuva nacionalinės teisės lygiu gali padaryti labai mažai.
„Jeigu norime, kad tie dalykai būtų efektyvūs, sankcijos ar požiūris nebūtų apeinamas, turime rimtai į tai žiūrėti visos ES mastu. Jeigu mes ką ir padarysime, jeigu įmonė įsisteigs ar veiks Latvijoje ar Lenkijoje, rezultatas bus tas pats“, – BNS tvirtino Ž. Pavilionis.