Ukrainos pajėgos teigia kol kas sustabdžiusios rusų puolimą pietinių Lysyčansko apylinkių link

Publikuota: 2022-06-23
Atnaujinta 2022-06-23 22:08
  • Ukrainos ginkluotosios pajėgos vėl atakavo Gyvačių salą, Juodojoje Jūroje, kurią yra užėmę rusų kariai.
  • Rusai užėmė Loskutivkos ir Rai-Oleksandrivkos kaimus.
  • Britų karinė žvalgyba mano, kad Rusijos puolimo Ukrainoje tempas per ateinančius kelis mėnesius sulėtės, nes agresorės kariuomenė išeikvos savo išteklius.
  • Ukrainos ginkluotosios pajėgos sudavė kelis sėkmingus smūgius rusams Chersono srityje, visgi, Lysyčanską Maskvos kariai gali užimti artimiausiomis dienomis.
  • Ukrainą pasiekė pirmosios JAV perduotos HIMARS raketų sistemos.

Trečiadienio įvykius galite rasti čia.

Baigiame pildyti ketvirtadienio naujienų juostą. Naujausias žinias pranešime penktadienį ryte.

21:59 JK nori padėti išminuoti Odesos pakrantę

Jungtinė Karalystė (JK) nori padėti vykdyti išminavimo operaciją aplink Ukrainos Juodosios jūros pakrantę, kad būtų galima atnaujinti grūdų eksportą, ketvirtadienį sakė JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Nenoriu gilintis į technines ar karines detales, tačiau iš to, ką jau padarėme tiekdami įrangą ukrainiečiams, kad jie galėtų apsisaugoti, galite suprasti, kad tikrai kalbamės su jais apie tai, ką galime padaryti techniniu lygmeniu, kad padėtume išminuoti Odesą“, – sakė B. Johnsonas agentūrai „Reuters“.

21:41 ES lyderiai sutarė Ukrainai suteikti kandidatės statusą 

Europos Sąjungos (ES) šalių lyderiai ketvirtadienį sutarė dėl kandidatės į Bendriją statuso suteikimo Ukrainai ir Moldovai.

„Didelė pergalė Ukrainai ir Europos Sąjungai! Europos lyderiai sutarė suteikti kandidatės į ES statusą Ukrainai. Labai svarbus ir savalaikis sprendimas“, – tviteryje pranešė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. Plačiau skaitykite čia

21:19 BRICS šalys skelbia remiančios Ukrainos ir Rusijos derybas

Ketvirtadienį Kremliaus interneto svetainėje paskelbtame bendrame pareiškime BRICS šalys pareiškė remiančios Rusijos ir Ukrainos derybas.

BRICS šalims priklauso Brazilija, Rusija, Indija, Kinija ir Pietų Afrika.

„Aptarėme padėtį Ukrainoje ir primename savo nacionalines pozicijas, išreikštas atitinkamuose forumuose, t. y., JT Saugumo Taryboje ir JT Generalinėje Asamblėjoje. Mes remiame Rusijos ir Ukrainos derybas“, – sakoma pareiškime.

BRICS aukščiausiojo lygio susitikimas, kurio šeimininkas yra Pekinas, yra pirmasis Rusijos prezidento Vladimiro Putino tarptautinis forumas su kitų didžiųjų ekonomikų vadovais po to, kai jis vasarį pradėjo invaziją į Ukrainą. 

20:57 S. Haidajus: Sjevierodonecko pramoninėje zonoje sunaikinta daug gynybinių statinių

„Sjevierodonecko pramoninėje zonoje jau sunaikinta daug gynybinių statinių, neatmetama galimybė atsitraukti į naujas, labiau įtvirtintas pozicijas“, – vakariniame pranešime rašo Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus.  

20:46 Sustabdytas puolimas pietinių Lysyčansko apylinkių link

Ukrainos kariuomenė sustabdė rusų puolimą pietinių Lysyčansko apylinkių link, padarė priešams nuostolių ir privertė atsitraukti, teigiama Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo pranešime.

„Okupantai, norėdami atnaujinti puolimą, atsigabena rezervus. Ukrainos gynėjai taip pat sustabdė priešo puolimą ties Borovsku. Priešas surengė žvalgybinį mūšį netoli Bila Hora gyvenvietės. Jis tęsė puolimą netoli Rai-Oleksandrivkos gyvenvietės, kovos tęsiasi“, – praneša Generalinis štabas.

Jis taip pat pažymi, kad kovos toliau tęsiasi ir Sjeverodonecke.

20:27 Atremtas rusų puolimas prie Dolynos ir Bohorodyčnės

Slovjansko kryptimi Ukrainos ginkluotųjų pajėgų daliniai atrėmė rusų puolimą prie Dolynos ir Bohorodyčnės kaimų, praneša Ukrainos generalinis štabas vakarinėje suvestinėje.

„Slovjansko kryptimi priešas iš artilerijos ir daugkartinių raketų paleidimo įrenginių apšaudo civilinę infrastruktūrą Bohorodičnės, Adamovkos, Dibrovnės, Kurulkos, Petrovskio, Vernopolio ir Mazanovkos vietovėse. Mūsų kariai atrėmė priešo puolimą netoli Dolynos ir Bohorodyčnės ir privertė okupantus pasitraukti“, – rašoma pranešime.

20:18 EBU kartoja: 2023-iųjų „Eurovizijos“ konkursas negali vykti Ukrainoje

„Eurovizijos“ organizatoriai ketvirtadienį patvirtino, kad 2023 metais dainų konkursas negali būti surengtas Ukrainoje dėl Rusijos sukelto karo, nepaisant Kyjivo protestų.

Ukrainiečių grupė „Kalush Orchestra“ praėjusį mėnesį laimėjo dainų konkursą, o pagal taisykles šalis nugalėtoja turėtų surengti kitų metų renginį. Plačiau skaitykite čia.

19:34 Norvegija tieks ES daugiau dujų

 Europos Sąjunga ir Norvegija susitarė stiprinti bendradarbiavimą energetikos srityje, kad iš didžiausios Vakarų Europos dujų išgavėjos būtų tiekiama daugiau dujų į Bendriją, kurios beveik pusei narių šiuo metu sumažintas rusiškų dujų tiekimas.

Po ES klimato politikos vadovo Franso Timmermanso ir Norvegijos energetikos ministro Terje Aaslando susitikimo Briuselyje išplatintame pranešime teigiama, kad Norvegija ir Europos Komisija „sustiprins bendradarbiavimą, kad užtikrintų papildomą trumpalaikį ir ilgalaikį dujų tiekimą iš Norvegijos“.

ES iš Norvegijos dabar importuoja maždaug penktadalį dujų, palyginti su 40% dujų, kurias Bendrija gaudavo iš Rusijos iki Maskvos invazijos į Ukrainą.

19:07 „Nike“ galutinai palieka Rusijos rinką

JAV sportinės avalynės ir aprangos gamintoja „Nike“ ketvirtadienį pranešė, kad galutinai palieka Rusijos rinką ir kad nebeatnaujins savo parduotuvių, uždarytų Maskvai įsiveržus į Ukrainą, darbo. Plačiau skaitykite čia

18:31 S. Šoigu: reikia skubių priemonių gynybiniams pajėgumams didinti

Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu pareiškė, kad Rusija ir Baltarusija turi imtis skubių bendrų priemonių, kad pagerintų savo gynybinius pajėgumus ir karių kovinę parengtį.

„Aplinkybės nulemia būtinybę imtis skubių bendrų priemonių stiprinant sąjunginės valstybės gynybinius pajėgumus, didinant karių grupių kovinį pasirengimą ir vieningą regioninę oro gynybos sistemą“, – „Interfax“ cituoja S. Šoigu.

18:23 Ukrainoje viešės Afrikos Sąjungos vadovas

Artimiausiu metu Kyjive apsilankys Afrikos Sąjungai (AS) vadovaujantis Senegalo prezidentas Macky Sallas, ketvirtadienį pranešė Ukrainos užsienio reikalų ministras, pridūręs, kad tikisi, jog ši viešnagė padės padidinti spaudimą Rusijai nutraukti invaziją.

Rusijos invazija Ukrainoje ir dėl jos Maskvai įvestos tarptautinės sankcijos sutrikdė trąšų, grūdų ir kitų prekių tiekimą iš abiejų šalių, o tai pakurstė nerimą dėl bado pavojaus visame pasaulyje. Didėjančios degalų ir grūdų kainos dar labiau apsunkina pažeidžiamų šalių padėtį.

AS pirmininkas M. Sallas anksčiau šį mėnesį Sočyje aplankė Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, kad aptartų šiuos klausimus. Ukrainoje jis tada neapsilankė, bet sakė norįs tai padaryti.

18:14 Luhansko srities vadovas: Ukrainos kariams gali tekti atsitraukti iš Lysyčansko

Ukrainos kariams gali tekti atsitraukti iš Lysyčansko, kad išvengtų apsupties po to, kai Rusijos pajėgos užėmė du kaimus į pietus nuo miesto, per nacionalinę televiziją sakė Luhansko srities gubernatorius Serhijus Haidajus.

„Kad išvengtume apsupties, mūsų vadovybė galėtų įsakyti kariams pasitraukti į naujas pozicijas, – sakė jis. – Visas Lysyčanskas pasiekiamas jų (rusų) ugnies. Mieste labai pavojinga.“

Ukrainos kariuomenė beveik niekada nesidalija su savo strategija susijusiomis detalėmis, tačiau vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas Valerijus Zalužnis pripažino, kad Ukrainai tenka koreguoti gynybą.

„Esame priversti vykdyti mobilią gynybą, užimti palankesnes linijas ir pozicijas, – sakė V. Zalužnis internete paskelbtame pranešime, kuriame neįvardijo konkrečių vietovių. – Laisvės kaina yra didelė.“

17:58 J. Bideno administracija turėtų paskelbti apie papildomą karinę pagalbą Ukrainai

JAV prezidento Joe Bideno administracija ketvirtadienį turėtų viešai paskelbti apie dar vieną karinės pagalbos Ukrainai etapą, teigia CNN šaltiniai.

Į paketą, manoma, bus įtrauktos papildomos HIMARS raketų sistemos ir artilerijos amunicija. Teigiama, kad paketo bendra vertė sieks maždaug 500 mln. USD.

Ukrainos gynybos ministras ketvirtadienį pranešė, kad pirmosios HIMARS sistemos šalį jau pasiekė.   

17:48 Ukraina: padėtis Sjeverodonecke sudėtinga, bet stabili

Padėtis Sjeverodonecko mieste sudėtinga, bet stabili, kovos tęsiasi, teigia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiosios operatyvinės valdybos viršininko pavaduotojas Oleksijus Hromovas.

„Mūsų kariai turi ginklų, juos remia artilerijos daliniai, bet, deja, priešas turi ugnies pranašumą, – sakė jis. – (Rusai) turi pakankamai artilerijos sistemų, pakankamai amunicijos, jie suduoda masinius smūgius, tačiau mūsų kariškiai sumaniai manevruoja tarp įtvirtintų pozicijų.“

O. Hromovas pripažino, kad Rusija užkirto Ukrainos aprūpinimo kelius į miestą, bet jis sakė, kad karinė vadovybė rado alternatyvių būdų siųsti amuniciją ir išvežti sužeistuosius. 

16:50 Ukraina teigia kontroliuojanti 45% Donecko srities

Ukrainos pajėgos kontroliuoja 45% Donecko regiono, kitus 55% kontroliuoja Rusija.

„Labai sunku sakyti, kad likusią (Donecko miestų / teritorijų) dalį kontroliuoja priešas, nes šiuos miestus priešas naikina – tai tik teritorijos“, – ketvirtadienį sakė Donecko srities administracijos vadovas Pavlo Kyrylenka.

Jis taip pat kalbėjo apie rusų bataliono taktinių grupių koncentraciją Slovjanske ir Lymane.

Ukrainos pajėgų laukia „rimti mūšiai“, sakė jis ir pridūrė, kad rusai tęsia apšaudymą palei Bachmuto–Lysyčansko greitkelį, siekdami atkirsti Sjeverodonecką ir Lysyčanską nuo tiekimo.

16:34 V. Putinas BRICS šalis kviečia bendradarbiauti

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį paragino Brazilijos, Indijos, Kinijos ir Pietų Afrikos vadovus bendradarbiauti susidūrus su „savanaudiškais Vakarų veiksmais“, Maskvą smaugiant Vakarų sankcijoms dėl Ukrainoje sukelto karo.

„Tik sąžiningo ir abipusiai naudingo bendradarbiavimo pagrindu galime ieškoti išeities iš šios krizinės situacijos, kuri susiklostė pasaulio ekonomikoje dėl neapgalvotų, savanaudiškų kai kurių valstybių veiksmų“, – sakė V. Putinas virtualiame BRICS lyderių susitikime. Išsamiau skaitykite čia

16:20 Per karą Ukrainoje sunaikinta per 150 kultūros ir istorijos paveldo objektų

Jungtinių Tautų ekspertai patvirtino, kad nuo tada, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, šioje šalyje buvo visiškai arba iš dalies sunaikinti 152 kultūros ir istorijos paveldo objektai, ketvirtadienį pranešė JT švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO).

Tai muziejai ir paminklai, bažnyčios ir kiti religiniai pastatai, bibliotekos ir kiti išskirtiniai pastatai, sakoma UNESCO pranešime apie organizacijos pastangas padėti Ukrainos valdžios institucijoms fiksuoti žalą. Plačiau skaitykite čia.

16:09 Kremlius atmeta Vokietijos priekaištus dėl dujų kaip „keistus“

Kremlius ketvirtadienį „keistu“ pavadino Vokietijos vertinimą, kad gamtinių dujų tiekimo iš Rusijos sumažinimas yra politinis kerštas už Berlyno paramą Ukrainai kare su Rusija.

Praėjusią savaitę „Gazprom“ pranešė, kad dėl vėluojančio Vokietijos bendrovės „Siemens“ atliekamo kompresorių blokų remonto tiekimas per Baltijos jūrą iki Vokietijos nutiestu dujotiekiu „Nord Stream 1“ mažinamas drastiškai – per du etapus buvo sumažintas 60%.

„Turbinai reikia atlikti techninį aptarnavimą arba grąžinti ją į vietą po remonto, tačiau ji negrąžinama... čia viskas aišku, nėra jokios dvigubos prasmės“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

„Mūsų partneriai Vokietijoje puikiai žino technologinius vamzdyno aptarnavimo ciklus, todėl keista tai vadinti politika“, – pridūrė jis.

15:52 V. Zelenskis kritikuoja Izraelį 

 Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį kreipdamasis į Jeruzalės hebrajų universitetą sustiprino savo kritiką Izraeliui dėl atsisakymo taikyti sankcijas Rusijai.

Izraelyje artimųjų turintis ir kelis kartus šioje šalyje lankęsis V. Zelenskis Jeruzalės hebrajų universitete sakė, kad jam sunku suprasti švelnų žydų valstybės požiūrį į Rusiją.

„Kaip galima nepadėti tokios agresijos aukoms“, – sakė V. Zelenskis, apgailestaudamas dėl Izraelio atsisakymo teikti Ukrainai pagalbą ginklais.

„Nežinau, kaip atsakyti į klausimus, kurių visada sulaukiu, kaip Izraelis padėjo ir ką dar gali padaryti, – kalbėjo jis. – Esu dėkingas Izraelio žmonėms. Esu dėkingas už nuoširdžią ir emocinę paramą Ukrainos žmonėms, bet mes taip pat norėtume sulaukti paramos iš jūsų vyriausybės.“

15:34 Europolas išaiškino prekiautojus žmonėmis, kurie taikosi į pabėgėlius iš Ukrainos

Europos Sąjungos teisėsaugos bendradarbiavimo agentūra ketvirtadienį pranešė nustačiusi devynis įtariamus prekiautojus žmonėmis, kurie internete taikosi į ukrainiečius pabėgėlius.

Apie tai pranešta augant susirūpinimui, kad iš karo draskomos šalies bėgantys pažeidžiami žmonės gali būti išnaudojami.

Gegužės 23 dieną daugiau nei 90 tyrėjų iš 14-os ES valstybių suvienijo jėgas bendrai operacijai, kuriai vadovavo Nyderlandai. Pasak Europolo, jie identifikavo devynias potencialias aukas ir 42 įtartinas interneto platformas.

15:24 G. Nausėda: EK patikslins sankcijų įgyvendinimą dėl Kaliningrado tranzito

Europos Komisija (EK) patikslins išaiškinimą, kaip įgyvendinti ribojimus, susijusius su Europos Sąjungos (ES) sankcionuotų prekių gabenimu tranzitu tarp pagrindinės Rusijos dalies ir Kaliningrado srities, ketvirtadienį pranešė prezidentas Gitanas Nausėda.

„15.30 valandą lankausi pas Europos Komisijos prezidentę, pamatysiu projektą ir tikiu, kad tas išaiškinimas bus paskelbtas pačiu artimiausiu metu. Jo turinio nekomentuosiu, nes nenoriu komentuoti dokumentų turinio, kurie dar nėra paskelbti ir aptarti“, – žurnalistams Briuselyje ketvirtadienį sakė G. Nausėda, atvykęs į ES šalių lyderių susitikimą. Plačiau skaitykite čia

15:16 Ukrainą pasiekė pirmosios HIMARS raketų sistemos

Į Ukrainą iš JAV atgabenti pirmieji daugkartiniai raketų paleidimo įrenginiai HIMARS, tviteryje pranešė Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas.

„HIMARS pasiekė Ukrainą. Dėkoju savo amerikiečių kolegai ir draugui Lloydui Austinui už šiuos galingus ginklus. Vasara bus karšta Rusijos okupantams. Ir paskutinė kai kuriems iš jų“, – rašė O. Reznikovas. 

14:44 Raketomis atakuotas Mykolajivas

Trys rusų sparnuotosios raketos, paleistos iš okupuoto Chersono, smogė pietinio Ukrainos uostamiesčio Mykolajivo pramoninei ir socialinei infrastruktūrai, o priešlėktuvinė gynyba numušė dar dvi raketas netoli pietinio Odesos miesto, sakoma Ukrainos ginkluotųjų pajėgų pranešime.

Kariuomenė nurodė, jog per smūgius Mykolajive sužeistas vienas civilis.

14:28 Balkanų šalys perspėja Ukrainą neturėti „iliuzijų“ dėl ES

Albanijos ministras pirmininkas Edi Rama ketvirtadienį pasidžiaugė, kad Ukraina gali tapti kandidate į Europos Sąjungą, tačiau perspėjo, kad nereikėtų puoselėti nepagrįstų vilčių, kad stojimo procesas bus greitas.

„Šiaurės Makedonija yra kandidatė jau 17 metų, jei nepamečiau skaičiaus, o Albanija – aštuonerius, taigi sveikinimai Ukrainai“, – sakė E. Rama, atvykęs į ES ir Vakarų Balkanų viršūnių susitikimą.

„Gerai, kad Ukrainai suteikiamas statusas. Tačiau tikiuosi, kad Ukrainos žmonės neturės daug iliuzijų“, – perspėjo jis.

Balkanų šalių lyderiai yra labai nusivylę dėl stringančių stojimo į ES pastangų, o Bulgarija blokuoja derybų su Albanija ir Šiaurės Makedonija pradžią dėl ginčo su Skopje.

„Gėda, kad NATO šalis, Bulgarija, blokuoja dvi kitas NATO valstybes, tai yra Albaniją ir Šiaurės Makedoniją, vykstant karštam karui Europos užnugaryje, o kitos 26 šalys sėdi vietoje ir bauginančiai demonstruoja savo bejėgiškumą“, – sakė E. Rama.

13:56 Galimi pokyčiai dėl Kaliningrado tranzito ribojimo – EK rankose

Europos Komisija (EK) teoriškai galėtų pakeisti savo nuomonę dėl Kaliningrado tranzito ribojimo, šie sprendimai yra pačios EK rankose, sako Gabrielius Landsbergis,  Lietuvos užsienio reikalų ministras.

„Ar ji (EK nuomonė – BNS) gali būti patikslinta? Teoriškai tokia tikimybė egzistuoja. Ar ji gali būti pakeista ir atšaukta? Taipogi. Yra tokia tikimybė, nes tai yra EK rankose“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Taip jis kalbėjo Rusijai žarstant grasinimus Lietuvai, dėl Europos Sąjungos sankcijų apribojus dalies rusiškų prekių tranzitą į Kaliningradą.

13:36 Lvive – teismas V. Medvečiukui

Birželio 23 d. Lvivo teisme vyks parengiamasis posėdis dėl Viktoro Medvedčiuko, Vladimiro Putino aplinkos žmogaus ir Ukrainos politiko, bylos, kurioje jis kaltinamas valstybės išdavyste ir bandymu grobstyti nacionalines vertybes.

Pasak generalinės prokuratūros, posėdis bus uždaras. Jame teismas turi nuspręsti dėl bylos nagrinėjimo, skelbia „Ukrainska pravda“.

13:29 EP priėmė dar vieną rezoliuciją dėl Ukrainos narystės ES

Ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje (529 balsai už, 45 prieš, 14 susilaikė) Europos Parlamentas (EP) ragina ES valstybių ir vyriausybių vadovus „nedelsiant suteikti ES šalies kandidatės statusą Ukrainai ir Moldovai, ir suteikti tokį patį statusą Sakartvelui, kai šalies vyriausybė išspręs Komisijos nuomonėje nurodytus prioritetinius klausimus“.

Ši rezoliucija – rekomendacinio pobūdžio, sprendimas turėtų paaiškėti dar šiandien, po Europos Vadovų Tarybos posėdžio.

13:11 Rusija skelbia Ukrainos nuostolius

Rusijos gynybos ministerija savo naujausiame kasdieniniame operatyviniame pranešime teigia, kad per pastarąją parą žuvo mažiausiai 650 Ukrainos karių.

Be kitų teiginių, Rusijos kariuomenė teigia, kad „aviacija Mykolajivo srityje sunaikino 49 cisternas su kuru Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karinei technikai, taip pat iki 50 angaruose esančių daugkartinio paleidimo raketų sistemų“, o „didelio tikslumo ginklai taip pat pataikė į tris šarvuočių remonto bazes Mykolajivo srityje, keturis vadavietes, darbo jėgą ir karinę techniką 18 rajonų“.

Nė vieno iš teiginių neįmanoma nepriklausomai patikrinti, o Ukraina tokios informacijos nebuvo pranešusi.

13:07 Ukraina skelbia Rusijos nuostolius

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas skelbia, kad nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios nukovė 34.430 rusų karių (+200 per pastarąją parą), 1.504 (+8) tankus, 216 lėktuvų ir 8.289 vnt. kitos karinės technikos.

12:59 JK skelbia naujas sankcijas Rusijai

Ketvirtadienį Jungtinės Karalystės vyriausybė paskelbė naujas sankcijas Rusijai dėl naftos ir aviacijos produktų bei technologijų eksporto, taip pat dėl valiutos naudojimo Rusijoje.

Sankcijomis numatomas draudimas eksportuoti, tiekti ir pristatyti prekes ir technologijas, susijusias su cheminiais ir biologiniais ginklais, jūrų sektoriumi ir naftos perdirbimo pramone, taip pat eksportuoti ar naudoti Rusijoje aviacinius degalus ir degalų priedus, skelbia ukrainiečių leidinys „Ukrainska pravda“.

Valiutos apribojimai apima draudimą eksportuoti į Rusiją arba atsiskaityti svarais sterlingais ar eurais, taip pat draudimą teikti, tiekti ar pristatyti tokius banknotus su Rusija susijusiems asmenims.

Rusijai taip pat bus uždrausta teikti techninę pagalbą, finansines ir tarpininkavimo paslaugas, susijusias su geležies ir plieno importu.

12:40 Ukrainiečiai renka lėšas „Bayraktar“ dronams įsigyti

Serhijus Prytula , Ukrainos laidų vedėjas, visuomenės veikėjas ir savanoris, kartu su Igoriu Lačenkovu, tinklaraštininku, paskelbė paramos rinkimo akciją trims turkiškiems „Bayraktar“ dronams, ir per vieną dieną surinko 12,5 mln. USD. Tiek užtektų dviem dronams įsisigyti.

„Draugai, jau 24 valandas vyksta trijų „Bayraktar“ rinkimas. Ir žinote ką? Mes jau surinkome 300 mln. UAH (12,5 mln. USD – VŽ)! Tai reiškia, kad iš norimų trijų jau surinkome du „Bayraktar“, – pabrėžė jis.

S. Prytula siekia surinkti 500 mln. UAH  trims atakos bepiločiams lėktuvams „Bayraktar“, prie akcijos prisideda tiek ukrainiečiai, tiek užsienio piliečiai ar organizacijos.

12:20 ES uždraudė Rusijai vykdyti lobistinę veiklą jos institucijose

Svarbiausios Europos Sąjungos (ES) institucijos nebeįsileis Rusijos interesams atstovaujančių lobistų ir tai yra dar viena priemonė prieš Maskvą dėl jos invazijos į Ukrainą, ketvirtadienį paskelbė pareigūnai.

705 narių Europos Parlamentas šį žingsnį žengė birželio pradžioje, o dabar jo pavyzdžiu pasekė Europos Komisija ir ES Taryba.

„Mums nurodyta nepriimti žmonių, atstovaujančių kokiems nors Rusijos interesams“, – sakė vienas ES pareigūnas prieš prasidedant Bendrijos viršūnių susitikimui dėl pagalbos Ukrainai.

Sprendimas taikomas visiems registruotiems Rusijos interesų atstovams, galėjusiems patekti į šias institucijas susitikti su komisarais, darbuotojais ir europarlamentarais.

Sprendimas priimtas įgyvendinant šeštą ES sankcijų paketą Rusijai, apimantį draudimą teikti apskaitos, viešųjų ryšių ir konsultavimo paslaugas.

Rusijos diplomatams, pareigūnams ir vadovams jau anksčiau buvo uždrausta lankytis ES institucijose, jiems nebeišduodamos Bendrijos vizos, bet iki šiol nebuvo draudžiama dirbti ES piliečiams, atstovaujantiems klientų rusų interesams Briuselyje.

11:48 Ch. Michelis: esu įsitikinęs, kad šiandien Ukrainai ir Moldovai suteiksime ES kandidačių statusą

Charles'is Michelis, Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas, pareiškė, jog tikisi, kad Europos Sąjungos (ES) lyderiai ketvirtadienį priims istorinį sprendimą suteikti kandidačių į ES nares statusą karo draskomai Ukrainai ir jos kaimynei Moldovai.

„Tai lemiamas momentas ES, tai taip pat geopolitinis pasirinkimas, kurį šiandien priimsime. Esu įsitikinęs, kad šiandien Ukrainai ir Moldovai suteiksime kandidačių statusą“, – sakė Ch. Michelis žurnalistams prieš ES viršūnių susitikimą. Plačiau skaitykite čia

11:27 S. Lavrovas susitiko su Irano prezidentu

Rusijos užsienio reikalų ministerija paskelbė Sergejaus Lavrovo, ministro, žodžius po susitikimo su Ebrahimu Raisimu, Irano Islamo Respublikos prezidentu.

„Visos šalys, patiriančios neigiamą egoistinės JAV ir jų satelitų politikos įtaką, turi objektyvų poreikį „pertvarkyti“ savo ekonominius ryšius taip, kad jie nepriklausytų nuo mūsų Vakarų partnerių kaprizų“, – teigė S. Lavrovas, kurį citavo „The Guardian“.

11:10 Paleistas sulaikytas Chersono universiteto prorektorius

Iš Rusijos nelaisvės paleistas Maksimas Vinykas, Chersono valstybinio universiteto prorektorius, kurį rusai sulaikytą laikė nuo birželio 14 d., praneša Oleksandras Spyvakovskis, universiteto rektorius.

„Mūsų draugas, kolega, Chersono valstybinio universiteto prorektorius Maksimas Vinykas jau yra vyriausybės kontroliuojamoje Ukrainos teritorijoje. Ką tik paskambinau ir sužinojau, kad jam viskas gerai ir jis yra saugus“, – rašė rektorius, kuriį citavo „Unian“. 

Kartu jis pridūrė, kad M. Vinykas buvo paleistas trečiadienį.

„Tie, kurie žino, koks gyvenimas yra okupacijos sąlygomis, supranta, kodėl iš karto nepaskelbėme šios informacijos. Nes niekas negalėjo garantuoti Maksimo saugumo Chersone“, – sakė rektorius.

10:43 V. Putinas liepė už Rusijos skolą užsienio valiutomis mokėti rubliais

Vladimiras Putinas, Rusijos vadovas, pasirašė įsaką, kuriuo nurodė su investuotojais, įsigijusiais užsienio valiutomis išreikštų Rusijos valstybės tarptautinių skolos vertybinių popierių, atsiskaityti Rusijos nacionaline valiuta – rubliais, skelbia Rusijos naujienų agentūros.

Naujoji tvarka įvardinta kaip laikina, tačiau jos galiojimo laikotarpis šiuo įsaku nenustatytas.

Plačiau skaitykite čia.

10:23 Per Rusijos apšaudymą Charkivo srityje sužeisti 7 žmonės 

Per Rusijos apšaudymą Ukrainos rytinėje Charkivo srityje praėjusią naktį buvo sužeisti mažiausiai septyni žmonės, tarp jų du vaikai, ketvirtadienį pranešė Olehas Synehubovas, karinės administracijos vadovas, kurį cituoja ukrainiečių naujienų agentūra „Unian“. 

„Čuhujivo rajone praėjusią naktį rusai apšaudė Pečenihų gyvenvietę. Nukentėjo privati įmonė, kilo gaisras. Apšaudymai tęsėsi ir ryte. Apgriauta kažkiek gyvenamųjų namų. Pirminiais duomenimis, buvo sužeisti septyni civiliai gyventojai, įskaitant du vaikus“, – savo „Telegram“ kanale nurodė O. Synjehubovas.  

Jis taip pat pranešė, kad Charkivo mieste praėjusią naktį buvo apšaudytas Pramonės rajonas. O. Synjehubovo duomenimis, žmonės nenukentėjo.  

Į šiaurės vakarus nuo Charkivo esančiame Derhačių miestelyje praėjusią naktį per rusų pajėgų apšaudymus buvo apgriautas biurų pastatas. 

10:19 Sumuose dėl minų žuvo žmogus, yra sužeistų

Sumų regione minosvaidžio mina susprogdino policijos automobilį, yra sužeistųjų ir žuvusiųjų, praneša Dmytro Žyvyckis, srities karinės administracijos vadovas.

„Praėjusią naktį Achtyrsko rajone patruliuojant teritorijoje policijos automobilį susprogdino mina, du pareigūnai buvo sužeisti. Sprogmenų ekspertams ir tyrėjams dirbant įvykio vietoje, pasigirdo antras sprogimas. Dėl to dar penki buvo sužeisti. Vienas žmogus žuvo vietoje“, – sakoma pranešime, paskelbtame D. Žyvyckio „Telegrame“.

09:47 Dniepropetrovsko gubernatorius: Rusija naudoja kasetinius šaudmenis

Valentinas Rezničenko, Dniepropetrovsko gubernatorius, teigia, kad Rusija naudoja kasetinius šaudmenis, kurie yra draudžiami, regione.

„Vėl naktinis apšaudymas. Priešas šešis kartus smogė Kryvyj Riho rajonui, klastingai taikydamasis į gyvenamuosius rajonus. Naikinami gyvenamieji namai. Miestas iš dalies liko be šviesos ir vandens. Po apšaudymo gatvėse ir kiemuose liko kasetinių šaudmenų. Gelbėtojai išvedė žmones į saugią vietą. Prašau gyventojų būti atsargiems. Ir jokiu būdu neliesti įtartinų daiktų“, – rašė gubernatorius savo „Telegram“ paskyroje.

09:34 S. Haidajus apie Lysyčansko situaciją

Serhijus Haidajus, Luhansko gubernatorius, teigia, kad Lysyčanskas yra stipriai apšaudomas, mieste daug aukų, tačiau dar nėra užimtas rusų karių.

„Miestas smarkiai apšaudomas rusų okupantų. Šia kryptimi rašistai sutelkė daugiau kaip šimtą raketų iš daugkartinio paleidimo sistemų. O artilerijos ir minosvaidžių čia tiek daug, kad rusai tiesiog apšaudo ištisus kvartalus. Daugybė civilių gyventojų aukų. Nepaisant totalinės ugnies, miestas yra Ukrainos pasipriešinimo okupantams priešakyje. Lysyčanskas ginasi“, – rašė S. Haidajus savo „Telegram“ paskyroje.

09:18 JK: Rusija vis labiau spaudžia Sjeverodonecko ir Lysyčansko miestus

Nuo birželio 19 d. Rusijos pajėgos, labai tikėtina, pasistūmėjo daugiau nei 5 km link pietinių Donbaso miesto Lysyčansko prieigų, skelbia Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija savo kasdienėje žvalgybinėje informacijoje.

„Kai kurie ukrainiečių daliniai pasitraukė, tikriausiai siekdami išvengti apsupties. Tikėtina, kad geresni Rusijos rezultatai šioje kryptyje yra neseniai sustiprintų dalinių ir didelės ugnies koncentracijos rezultatas“, – rašo JK.

Anot JK, Rusijos pajėgos vis labiau spaudžia Lysyčansko-Sjeverodonecko miestus, lėtai judėdamos į priekį.

„Tačiau jos pastangos pasiekti gilesnę apsuptį, kad užimtų vakarinę Donecko sritį, vis dar stringa“, – teigia ministerija.

08:37 Ukrainiečiai atakavo Gyvačių salą

Ukrainos ginkluotosios pajėgos vėl atako Gyvačių salą, Juodojoje Jūroje, kurią yra užėmę rusų kariai.

„Vykdoma karinė operacija, kuria siekiama sutriuškinti priešo pajėgas ir priemones Gyvačių saloje. Užfiksuotas pataikymas į dar vieną priešlėktuvinę raketų ir ginklų sistemą „Pantsir-S1“, – pranešė Ukrainos pajėgos, kuriomis rėmėsi „Unian“.

07:55 Mūšis dėl Sjeverodonecko tęsiasi

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas praneša, kad Donecke pagrindiniai mūšiai vyksta dėl Sjeverodonecko miesto, rusai vykdo puolamąsias operacijas, kad apsuptų ukrainiečius Lysyčanske, bando blokuoti pagrindinius kelius.

Be to, rusai užėmė Loskutivkos ir Rai-Oleksandrivkos kaimus. Anot Gerenalinio štabo, rengiamasi Syversky Doneco upės kirtimui.

Šalyje išlieka oro antskrydžių pavojus, pranešama apie apšaudytas gyvenvietes Charkive, Sumuose.

07:34 Ukrainos kariuomenė naikina rusišką įrangą

Ukrainos operatyvinė vadovybė „Pietūs“ pranešė, kad birželio 22 d. nukovė 20 rusų karių ir sunaikino du šaudmenų sandėlius, taip pat dalį rusiškos įrangos, įskaitant savaeigę haubicą, ir keturias karines transporto priemones, skelbia „The Kyiv Independent“.

07:23 Prezidentas atvykęs į Briuselį telefonu V. Zelenskiui žadėjo paramą

Gitanas Nausėda, Lietuvos prezidentas, trečiadienį atvykęs į Briuselį dalyvauti Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikime, telefonu kalbėjosi su Volodymyru Zelenskiu, Ukrainos prezidentu, ir žadėjo paramą šaliai siekiant kandidatės į Europos Sąjungą (ES) statuso.

Kaip skelbia Prezidentūra, prezidentas užtikrino V. Zelenskį, kad per ketvirtadienio ES lyderių diskusiją aktyviai palaikys Ukrainos siekį gauti kandidato statusą ir ragins ES lyderius priimti teigiamą sprendimą.

Prezidentas G. Nausėda su V. Zelenskiu aptarė Lietuvos teikiamą karinę paramą Ukrainai, kalbėjo apie papildomą karinių priemonių poreikį.

„Lietuva tvirtai palaiko Ukrainą ir tęs paramą visomis priemonėmis tol, kol ji bus reikalinga. Mes kartu su Ukraina iki pergalės", – sakė Lietuvos vadovas.

07:11 Ukraina tikisi visų ES narių pritarimo jos kandidatūrai

Ukrainiečių pareigūnė, prižiūrinti šalies pastangas įstoti į Europos Sąjungą (ES), trečiadienį sakė, jog yra „100%“ įsitikinusi, kad visos 27 Bendrijos šalys narės per šios savaitės viršūnių susitikimą pritars kandidatės statuso suteikimui Ukrainai.

Interviu naujienų agentūrai AP  Olha Stefanišyna, ukrainiečių vicepremjerė europinės ir euroatlantinės Integracijos klausimams, sakė, kad sprendimas gali būti priimtas jau ketvirtadienį, kai prasidės viršūnių susitikimas.

Pasak O. Stefanišynos, Nyderlandai, Švedija ir Danija skeptiškai vertino siūlymą pradėti derybas su Ukraina dėl jos narystės, kol tęsiasi Rusijos invazija, bet dabar tai palaiko. Paklausta, kokiu mastu yra įsitikinusi, kad Ukrainai bus suteiktas šalies kandidatės statusas, ji atsakė: „Dieną prieš viršūnių susitikimo pradžią galiu pasakyti, kad 100%.“

Europos Komisija praėjusią savaitę parėmė Ukrainos kandidatūrą. O. Stefanišyna sakė, kad tai pakeitė padėtį ir išmušė pagrindą iš po „labiausiai dvejojusių“ šalių kojų.

O. Stefanišyna AP sakė mananti, kad Ukraina ES nare galėtų tapti po kelerių metų, o ne dešimtmečių, kaip prognozuoja kai kurie Europos pareigūnai.

06:52 JK: Rusijos tempas Ukrainoje lėtės

Britų karinė žvalgyba mano, kad Rusijos puolimo Ukrainoje tempas per ateinančius kelis mėnesius sulėtės, nes agresorės kariuomenė išeikvos savo išteklius, sako Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės premjeras.

B. Johnsonas pažymėjo, kad Rusijos pajėgos žengia į priekį rytiniame Donbase, tačiau patiria didelių nuostolių.

„Mūsų karinė žvalgyba mano, kad per ateinančius kelis mėnesius Rusija gali priartėti prie taško, kai nebebus tolesnės pažangos, nes ji išnaudojo savo išteklius. Tada turėtume padėti ukrainiečiams pakeisti dinamiką“, – teigia JK premjeras, kurį citavo „Unian“.

„Tiek, kiek ukrainiečiai yra pajėgūs pradėti kontrpuolimą, jį reikėtų paremti. Su įranga, kurios jie iš mūsų reikalauja“, – pridūrė jis.

Į klausimą, kaip atrodytų Ukrainos pergalė arba Vladimiro Putino, Rusijos vadovo, pralaimėjimas, B. Johnsonas atsakė, kad būtina bent jau atkurti iki vasario 24 d. buvusį status quo ir išstumti Rusijos karius iš okupuotų teritorijų.

06:46 V. Zelenskis prašo ginklų

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, savo vakariniame kreipimesi ir toliau prašė paspartinti ginklų tiekimą Ukrainai.

„Šiandien, birželio 22-ąją, minime gedulo ir atminimo dieną, skirtą karo, kuris turėjo visiems laikams likti XX a. istorijoje ir niekada neturėjo pasikartoti, aukoms atminti (Birželio 22 d. minima II pasaulinio karo tarp SSRS ir Vokietijos pradžia – VŽ). Tačiau jis kartojasi. Vasario 24 d. Rusija padarė tą patį, ką birželio 22 d. padarė naciai. Tada nuo invazijos ryto iki agresoriaus pralaimėjimo praėjo 1.418 dienų. Turime išlaisvinti savo kraštą ir daug greičiau pasiekti pergalę. Tai mūsų nacionalinis tikslas“, – sakė V. Zelenskis.

Jis pabrėžė, kad rusų tikslas – sunaikinti visą Donbasą.

„Lysyčanskas, Slavjanskas, Kramatorskas – bet kuris miestas – jiems reikia, kad viskas būtų visiškai nugalėta, kaip ir Mariupolis“, – pabrėžė valstybės vadovas.

06:36 Rusai artimiausiomis dienomis gali paimti Lysyčanską

Ukrainos ginkluotosios pajėgos sudavė kelis sėkmingus smūgius rusams Chersono srityje, visgi, Lysyčanską Maskvos kariai gali užimti artimiausiomis dienomis, skelbia JAV karo tyrimų institutas (ISW)

Analitikų teigimu, Rusijos oro gynybos sistemos Rytų Ukrainoje trukdo ukrainiečių bepiločių orlaivių darbui, todėl ginkluotosios pajėgos sumažino oro operacijų skaičių.

Be to, „Rusijos kariams trūksta skaičiaus ir jėgos, kad sėkmingai dalyvautų mūšiuose Ukrainoje“, o vadovybė tęsia priverstinę mobilizaciją, kuri neigiamai veikia mobilizuotųjų moralę ir drausmę, praneša ISW.

06:30 JAV pareigūnas: G-7 viršūnių susitikimas didins „spaudimą Rusijai“

Lyderiai per būsimą Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimą Vokietijoje paskelbs naujų priemonių, didinančių spaudimą Rusijai dėl jos invazijos į Ukrainą, trečiadienį sakė JAV aukšto rango pareigūnas.

„Parengsime konkrečius pasiūlymus, kaip didinti spaudimą Rusijai“, – sakė jis reporteriams, kalbėdamas su anonimiškumo sąlyga.

Joe Bidenas, JAV prezidentas, šeštadienį Bavarijoje susitiks su Didžiosios Britanijos, Kanados, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos ir Japonijos lyderiais.

Po G-7 susitikimo, truksiančio nuo sekmadienio iki antradienio, J. Bidenas nuskris į Madridą dalyvauti NATO viršūnių susitikime.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

R. T. Erdoganas perspėja, kad Turkija dar gali blokuoti Šiaurės šalių stojimą į NATO

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ketvirtadienį perspėjo Švediją ir Suomiją, kad dar gali...

Lietuvai – nepalankus ES teismo sprendimas dėl migrantų 2

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) paskelbė, kad Lietuvos teisės normos neteisėtų migrantų atžvilgiu...

ES ir Naujoji Zelandija pasiekė laisvosios prekybos susitarimą

Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen ketvirtadienį pranešė, kad Europos Sąjunga ir Naujoji Zelandija...

Įsiteisėjus nuosprendžiui Seimas turės balsuoti dėl apkaltos P. Gražuliui

Apeliaciniam teismui patvirtinus Seimo nario Petro Gražulio kaltę parlamentas turės balsuoti dėl apkaltos jam...

JAV prezidentas: remsime Ukrainą tiek ilgai, kiek reikės

JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės rems Ukrainą...

J. Bidenas: JAV turėtų parduoti naikintuvų F-16 Turkijai 1

JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos turėtų parduoti karo lėktuvų F-16...

Seimas patvirtino sveikatos reformą: norima, kad daugiau paslaugų būtų teikiama prie namų

Seimas ketvirtadienį patvirtino sveikatos priežiūros sistemos reformą: ją įgyvendinus tikimasi teikti daugiau...

O. Scholzas: V. Putino teiginiai apie NATO imperines ambicijas – absurdiški

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ketvirtadienį atmetė absurdiškus Rusijos prezidento Vladimiro Putino...

Izraelyje per mažiau nei ketverius metus vyks penkti parlamento rinkimai

Izraelio įstatymų leidėjai ketvirtadienį nubalsavo, kad Knesetas būtų paleistas, tokiu būdu atverdami kelią...

Pekinas lieja kritiką NATO: Kinijos grėsmės pūtimas yra beprasmiškas

Pekinas ketvirtadienį piktai sukritikavo NATO dėl „visiškai beprasmiškos“ nuostatos – pirmą kartą įtrauktos į...

K. Gečas. Dvi realybės: spąstai, į kuriuos nuolat papuola politikai ir verslo vadovai

Stebiu su tranzito į Kaliningrado sritį ribojimu susijusią komunikaciją ir darausi išvadą: eilinį kartą...

Nuomonės
15:23
Lietuvoje viešintys Vokietijos atstovai vertino naujos brigados štabo steigimo sąlygas

Ketvirtadienį Į Lietuvą atvykusi Vokietijos kariuomenės atstovų delegacija vertino naujos brigados štabo...

J. Stoltenbergas: NATO susitikimas buvo transformuojantis

Jensas Stoltenbergas, NATO generalinis sekretorius, ketvirtadienį užbaigdamas dvi dienas trukusį Aljanso...

Čekija perima pirmininkavimą ES

Čekija penktadienį pusmečiui perims pirmininkavimą Europos Sąjungai, visų dėmesiui nukrypus į Ukrainą, nuo...

Sankcijų spaudžiama Kaliningrado sritis pergrupuoja tiekimo grandines Premium

Nuo Vakarų importo priklausantis Rusijos eksklavas ieško būdų užsitikrinti ekonomikai reikiamą 20 mln. t per...

Logistika
13:03
Po kitų metų savivaldos rinkimų merai turės kitokius įgaliojimus

Po to, kai kitąmet pavasarį bus išrinktos naujos kadencijos savivaldybių tarybos, kartu su jomis tiesiogiai...

J. Šiugždinienė: priimtos įstatymo pataisos stiprins studijas

Švietimo ministrė Jurgita Šiugždinienė sako, kad ketvirtadienį Seime priimtos įstatymų pataisos leis didinti...

Vadyba
12:45
Rusijos BVP nuosmukis spartėja 1

Rusijos BVP gegužę, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, mažėjo 4,3%, skaičiuoja šalies Ekonomikos...

Seimas pripažino V. Landsbergį pirmuoju atkurtos Lietuvos valstybės vadovu 17

Seimas ketvirtadienį patvirtino, kad Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas nuo 1990-ųjų kovo...

Švedijos centrinis bankas padidino bazinę palūkanų normą puse proc. punkto

Švedijos centrinis bankas, arba Riksbankas, padidino bazinę palūkanų normą puse procentinio punkto nuo 0,25%...

Rinkos
11:39

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku