Rusai vakare atakavo Kyjivą, kuriame lankosi JT vadovas, sužeisti keli žmonės

Publikuota: 2022-04-28
Atnaujinta 2022-04-28 23:13
  • Ukrainos gynybos ministras sako, kad šalies laukia nepaprastai sunkios savaitės.
  • JK teigia, jog Rusijos pajėgos turi būti pilnai išstumtos iš visos Ukrainos.
  • JAV turi informacijos, kad rusų kariai nukovė pasiduoti bandžiusius ukrainiečius.
  • JAV siūlo panaudoti Rusijos oligarchų turtą Ukrainos karo nuostoliams kompensuoti.
  • Vokietijos parlamentas pritarė sunkiosios ginkluotės siuntimui Ukrainai.
  • „Azovstal“ gamykla naktį patyrė stipriausią smūgį iki šiol, subombarduota vieta, kurioje buvo sužeistieji.
  • J. Bidenas prašo Kongreso Ukrainai skirti dar 33 mlrd. USD.

Trečiadienio įvykių suvestinę galima rasti čia.

[infogram id="ff098732-65ef-4f39-870a-d29e76303dcd" prefix="9yI" format="interactive" title="Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė 2022-04-27 isw"]

Baigiame pildyti ketvirtadienio naujienų juostą. Naujausias žinias pranešime penktadienį 6:30 val.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

23:11 Kyjivo meras: sužeisti mažiausiai trys žmonės

Per dviejų raketų atakas Kyjive, centriniame Ševčenkovskio rajone, sužeisti mažiausiai trys žmonės, jie nuvežti į ligoninę, pranešė sostinės meras Vitalijus Klyčko.

Viena raketa, pranešama, pataikė į apatinius gyvenamojo namo aukštus.

21:48 V. Zelenskio patarėjas: „Atvirukas iš Maskvos?“

Ukrainos prezidento patarėjas Michaylo Podoliakas atkreipia dėmesį, kad Kyjivui raketomis Rusija ketvirtadienio vakarą smogė per oficialų JT generalinio sekretoriaus Antonio Guterreso vizitą.

„Diena anksčiau jis sėdėjo prie ilgo stalo Kremliuje, o šiandien virš jo galvos sprogimai. Atvirukas iš Maskvos?“ – tviteryje rašė M. Podoliakas.

Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas šiuos smūgius pavadino išpuoliu „prieš generalinio sekretoriaus saugumą ir pasaulio saugumą“.

21:33 JT vadovas: Mariupolis – krizė krizėje

Ukrainoje besilankantis Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas ketvirtadienį paragino atverti evakuacijos koridorius Mariupolyje, sakydamas, kad apgultas miestas yra „krizė krizėje“. 

„Tūkstančiams civilių gyventojų reikia gyvybes gelbstinčios pagalbos. Daugeliui senyvo amžiaus žmonių reikia medicininės priežiūros (...), jiems reikia evakuacijos kelio iš apokalipsės“, – sakė A. Guterresas Kyjive, kalbėdamas spaudos konferencijoje kartu su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu.

A. Guterresas sakė norintis, kad Ukrainos žmonės žinotų, jog „pasaulis jus mato, girdi ir žavisi jūsų atsparumu ir ryžtu“. Jis taip pat teigė žinantis, kad vien solidarumo žodžių nepakanka, todėl yra čia, kad padėtų padidinti evakuacijos operacijų mastą.

21:18 V. Zelenskis: Ukraina pasirengusi deryboms dėl evakuacijos iš „Azovstal“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sako, kad Ukraina yra pasirengusi skubiai vesti derybas su Maskva dėl žmonių evakuacijos iš „Azovstal“ gamyklos ir nedelsiant įgyvendinti pasiektus susitarimus. Taip jis teigė per bendrą spaudos konferenciją su Jungtinių Tautų generaliniu sekretoriumi Antonio Guterresu.

V. Zelenskis padėkojo A. Guterresui už jo poziciją dėl Rusijos pradėto karo prieš Ukrainą ir teigė, kad „svarbu, jog šiandien generalinis sekretorius asmeniškai įsitikino Rusijos karo nusikaltimais Ukrainoje, apsilankęs Kyjivo priemiesčiuose“, rašo unian.net.

Pasak V. Zelenskio, jie taip pat aptarė specialaus tarptautinio tribunolo Rusijos nusikaltimams tirti įsteigimo klausimą.

21:03 Kyjive nugriaudėjo du sprogimai

Kyjivo meras Vitalijus Kličko pranešė, kad rusai apšaudė sostinės Ševčenkovskio rajoną: „Priešas apšaudė Kyjivą. Ševčenkovskio rajone buvo du smūgiai. Įvykio vietoje dirba visos tarnybos. Informacija apie aukas tikslinama“.

Kiek anksčiau apie du galingus sprogimus pranešęs vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Geraščenka teigė, kad jie nugriaudėjo Lukjanivkos rajone. 

„The Kyiv Independent“ rašė, kad po sprogimų „virš miesto centro kyla dūmai“. Anot unian.net, 18.22 val. Kyjive buvo paskelbtas oro pavojus. 

CNN pažymi, kad sprogimai nugriaudėjo netrukus po to, kai Kyjive baigėsi prezidento Volodymyro Zelenskio ir JT generalinio sekretoriaus Antonio Guterreso susitikimas.

20:08 JAV pareigūnas: kai kurios Rusijos pajėgos palieka Mariupolį

JAV mato požymių, kad kai kurios Rusijos pajėgos palieka Mariupolį ir juda į šiaurės vakarus – Zaporižios link, nors ir toliau vyksta kovos dėl šio uostamiesčio, sakė aukšto rango JAV gynybos pareigūnas.

JAV taip pat mano, kad rusai Donbaso regione daro „lėtą, netolygią“ ir „laipsnišką“ pažangą iš dalies dėl ukrainiečių pasipriešinimo ir nuolatinių logistikos problemų.

„Donbase vis dar daug kas vyksta pirmyn ir atgal, kalbant apie abiejų pusių įgytą ir / arba prarastą teritoriją“, – sakė pareigūnas, kurio teigimu, Rusija dabar Ukrainoje turi 92 bataliono taktines grupes, o praėjusią savaitę jų buvo 85.

Jis taip pat sakė, kad, be Ukrainos pajėgų mokymų naudotis haubicomis, už šalies ribų vyksta mobiliosios radarų sistemos ir šarvuočio M113 naudojimo mokymai.

20:02 Ukrainos karinė technika bus remontuojama Bulgarijoje  

Ukrainos karinė technika bus remontuojama Bulgarijos gamyklose, taip bus užtikrintas remonto greitis ir kokybė, pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis per bendrą spaudos konferenciją su Bulgarijos premjeru Kirilu Petkovu, kuris ketvirtadienį lankosi Kyjive.

19:54 J. Bidenas: galime nukreipti dujų pardavimą Lenkijai ir Bulgarijai padėti

JAV prezidentas J. Bidenas ketvirtadienį sakė, kad siekdamos padėti Lenkijai ir Bulgarijai, kurioms Rusija nutraukė dujų tiekimą, JAV bendradarbiauja su sąjungininkais ir gali nukreipti joms gamtinių dujų pardavimą.

„Dirbome su sąjungininkais iš Japonijos ir galime nukreipti gamtinių dujų pardavimą iš šių šalių į Lenkiją ir Bulgariją“, – sakė jis.

19:44 Ukraina nustatė per 8.500 įtariamų karo nusikaltimų

Ukrainos tyrėjai nustatė daugiau kaip 8.500 įtariamų karo nusikaltimų atvejų nuo Rusijos invazijos pradžios, ketvirtadienį pranešė šalies generalinė prokurorė Iryna Venediktova.

„Iš tiesų 8.600 bylų yra vien dėl karo nusikaltimų, o daugiau kaip 4.000 bylų – susijusios su karo nusikaltimais“, – I. Venediktova sakė Vokietijos visuomeniniam transliuotojui „Deutsche Welle“.

Išsamiau apie tai rasite čia.

19:33 Charkivo srityje žuvo du žmonės, apgadinta maždaug 45 namai

Per Charkivo srities apšaudymą ketvirtadienį žuvo du žmonės, septyni buvo sužeisti, apgadinti maždaug 45 gyvenamieji namai. Tokius duomenis paskelbė Ukrainos generalinė prokuratūra, kurią cituoja unian.net.

19:29 Ukrainoje žuvo vienas JK pilietis, dar vienas laikomas dingusiu

Ukrainoje žuvo vienas Jungtinės Karalystės pilietis ir dar vienas dingo be žinios, ketvirtadienį pranešė britų užsienio reikalų ministerija. 

Kaip skelbia JK žiniasklaida, abu jie kovojo prieš rusų pajėgas Ukrainoje.

19:13 Dėl sankcijų Lietuvoje įšaldytos 10-ties įmonių lėšos

Dėl Europos Sąjungos (ES) sankcijų, susijusių su Rusija ir Baltarusija, Lietuvoje įšaldytos dešimties įmonių lėšos, pranešė Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT).

Anot FNTT, be Rusijos kapitalo energijos tiekėjos „Inter RAO Lietuva“ ir Kėdainių fosforo trąšų gamyklos „Lifosa“, dar aštuonioms įmonėms Lietuvoje pritaikyti ribojimai. Plačiau skaitykite čia.  

18:57 J. Bidenas: remti Ukraina – „nepigu“, bet JAV negali likt nuošalyje

JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį paprašė Kongreso skirti dar 33 mlrd. USD (beveik 31,5 mlrd. Eur ) pagalbos Ukrainai. Pranešdamas šią žinią jis pabrėžė, kad tai „nėra pigu“, bet Vašingtonas negali likti nuošalyje, kai Rusija vykto „žiaurumus ir agresiją“.

J. Bidenas akcentavo, kad JAV „nepuola Rusijos“, nepaisant Maskvos „neraminančios retorikos“. Visgi prezidentas pažymėjo, kad JAV jau yra parūpinusios Ukrainai dešimteriopai daugiau prieštankinių ginklų sistemų negu Rusija yra pasiuntusi tankų į kaimyninę šalį.

„Mes Rusijos nepuolame. Mes padedame Ukrainai apsiginti nuo Rusijos agresijos“, – pabrėžė J. Bidenas.

18:39 Per apsikeitimą belaisviais išlaisvinti 45 ukrainiečiai

Ukrainos vicepremjerė Iryna Vereščuk pranešė, kad Rusija, apsikeitusi su Kyjevu karo belaisviais, perdavė 12 civilių ir 33 karius, įskaitant 13 karininkų. Ji nenurodė, kiek rusų dalyvavo mainuose.

17:56 Pietų Ukrainoje sugriautas svarbus tiltas 

Rusų okupuotoje Pietų Ukrainos dalyje sugriautas svarbus tiltas, pranešė Odesos karinės administracijos atstovas Serhijus Bratčukas.

Jo teigimu, ketvirtadienį, apie 8 val. vietos laiku, geležinkelio tiltas netoli Jakmivkos kaimo „likvidavosi“.

Anot CNN, tilto nuotrauka leidžia manyti, kad bent dalis tilto buvo sugriauta sprogstamuoju užtaisu.

Tiltas jungia Rusijos okupuotą Krymą su Melitopolio miestu, kurį rusai užėmę nuo kovo pradžios.

„Okupantai šiuo tiltu tiekė ginklus ir degalus iš Krymo“, – sakė S. Bratčukas.

17:48 J. Bidenas prašys Kongreso Ukrainai skirti dar 33 mlrd. USD

JAV prezidentas Joe Bidenas prašys Kongreso išskirti dar 33 mlrd. USD (beveik 31,5 mlrd. Eur) pagalbos Ukrainai, besistengiančiai atremti Rusijos invaziją, įskaitant 20 mlrd. USD (per 19 mlrd. Eur) karinės pagalbos, ketvirtadienį pranešė vienas aukšto rango JAV pareigūnas.

Naujo paketo pagrindinę dalį sudarytų „20 mlrd. karinės ir kitos saugumo paramos. Tai reiškia, kad ginklai ir šaudmenys tekės Ukrainos žmonėms“, sakė šaltinis. Plačiau skaitykite čia.

17:35 „Azovstal“ gamykloje subombarduota vieta, kur buvo sužeistieji  

Mariupolio patrulinės policijos viršininkas Michaylo Veršyninas CNN sako, kad paskutinė Ukrainos pajėgų tvirtovė Mariupolyje – plieno gamykla „Azovstal“ – praėjusią naktį nukentėjo nuo smarkiausių Rusijos oro antskrydžių iki šiol.

„Praėjusią naktį gamykla patyrė stipriausią smūgį iki šiol. Pirmiausia buvo surengtas masinis oro smūgis, kuriam buvo panaudoti septyni lėktuvai „Tu-22M3“. Paskui buvo daugiau kaip 50 oro smūgių. Matyt, naudoti „Su-25“ arba „Su-24“. Negaliu identifikuoti, nes buvome slėptuvėje. Buvo bombarduojama ta vieta, kur yra sunkiai sužeistųjų – ligoninė“, – sakė M. Veršyninas.

Jo teigimu, priešas greičiausiai šią vietą atpažino, kai buvo paviešintos nuotraukos iš ligoninės. „Ten yra griuvėsių, po griuvėsiais yra žmonių. Yra žuvusiųjų ir sužeistųjų. Tai reiškia, kad sužeistieji vėl yra sužeisti. Tai yra visų karo normų ir taisyklių pažeidimas. Tai Ženevos konvencijos pažeidimas“, – teigė M. Veršyninas.

17:23 Charkivo operos ir baleto teatras rengs gastroles Lietuvoje

Iš karo zonos Ukrainoje atvykęs Charkivo nacionalinis akademinis operos ir baleto teatras nuo šeštadienio surengs kelių savaičių gastroles Lietuvoje – trupė koncertuos ne tik didmiesčiuose, bet ir mažesnių miestų kultūros centruose.

Teatro gastroles suorganizavo Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (LNOBT), padedant Kultūros ministerijai, kitoms centrinės valdžios ir savivaldos institucijoms.

„Ateikite. Kolektyvui svarbu ne surinkti pinigus už bilietus, o surinkti publiką. Jiems reikia publikos, reikia grįžti į sceną, repetuoti“, – sakė LNOBT pastatymų, renginių ir gastrolių organizavimo skyriaus vadovas Artūras Alenskas.

17:04 Bulgarija ragina Europą būti „stipresnę“ ir atsisakyti rusiškų dujų

Bulgarijos, kuriai Rusija nutraukė dujų tiekimą, ministras pirmininkas Kirilas Petkovas, ketvirtadienį lankydamasis Ukrainoje, paragino Europą būti „stipresnę“ ir rasti alternatyvų rusiškoms dujoms.

„Turime būti stipresni; turime būti ryžtingi“, – bulgarų premjeras sakė Irpinėje, viename iš Kyjivą supančių miestelių, kur karo nusikaltimais kaltinama Maskva.

Bulgarija turi „alternatyvių pasirinkimų“ rusiškų dujų srautams, pareiškė K. Petkovas ir pridūrė: „Jeigu mes galime tai padaryti, tai turėtų padaryti visi Europoje.“

Tuo metu Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pranešė, jog Lenkija ir Bulgarija dabar gauna dujų iš kaimyninių ES valstybių.

16:49 Ombudsmenė: rublio įvedimas – aneksijos aktas

Ukrainos žmogaus teisių ombudsmenė Liudmyla Denisova pasmerkė Rusijos planus įvesti rublį Maskvos kontroliuojamose Ukrainos teritorijose kaip „aneksijos aktą“ ir apkaltino Rusijos pajėgas, kad jos „marina badu Chersono gyventojus, blokuodamos humanitarinę pagalbą“ miestui. Plačiau skaitykite čia

16:31 Mariupolio valdžia: rusai išvežė per 2.000 muziejų eksponatų

Mariupolio miesto taryba „Telegram“ kanale pranešė, kad Rusijos pajėgos išvežė daugiau kaip 2.000 unikalių eksponatų iš miesto muziejų.

Tarp išvežtų daiktų yra originalūs Archipo Kuindžio ir Ivano Aivazovskio kūriniai, unikalus ranka rašytas Toros ritinys ir 1811 m. Evangelija, kurią Venecijos spaustuvė pagamino Mariupolio graikams.

Tarybos teigimu, šie daiktai buvo išvežti į Donecką. Pranešime rašoma, kad „Mariupolio miesto taryba ruošia medžiagą teisėsaugos institucijoms, kad būtų pradėtas baudžiamasis procesas ir būtų kreiptasi į Interpolą“.

16:18 „Bloomberg“: Vokietija linkusi svarstyti sankcijas „Sberbank“ 

Vokietija yra pasirengusi apsvarstyti galimybę įtraukti didžiausią Rusijos banką „Sberbank“ į kitą Europos Sąjungos sankcijų paketą, kuris šiuo metu baigiamas rengti, rašo „Bloomberg“, remdamasis su šiuo klausimu susipažinusiais šaltiniais.

Pasak diplomatų ir dokumentų, kuriuos matė „Bloomberg“, Berlynas buvo susirūpinęs, kad sankcijų taikymas „Sberbank“ sutrikdytų su energetika susijusius sandorius. Tačiau pastarosiomis savaitėmis Vokietija ėmėsi skubiai ieškoti alternatyvių energijos tiekėjų, ir dabar, pasak su ES diskusijomis susipažinusių asmenų, ruošiasi paremti laipsnišką rusiškos naftos draudimą.

16:05 Suomija rubliais už dujas nemokės

Suomija nemokės už rusiškas dujas rubliais, nors Rusija prašo Europos šalių tai daryti, pareiškė už Europos reikalus atsakingas Suomijos ministras Tytti Tuppurainenas.

Reuters citavo T. Tuppuraineną, kuris žurnalistams sakė, kad Suomija sieks kuo greičiau atsisakyti visų rusiškų iškastinių energijos šaltinių, ir pridūrė: „Suomijos pozicija yra aiški. Mes pritariame griežtoms sankcijoms ir esame pasirengę taikyti sankcijas ir dujoms.“

16:02 Įvardijo 10 Rusijos karių, įtariamų nusikaltimais Bučoje

Ukrainos generalinė prokurorė Iryna Venediktova pareiškė, kad nustatyta 10 Rusijos karių, įtariamų nusikaltimais Bučoje.

Feisbuke I. Venediktova rašė, kad šie kariai „dalyvavo kankinant taikius civilius gyventojus“, kai buvo okupavę miestą.

Ji sakė, kad šie kariai – keturi eiliniai, keturi kapralai ir du seržantai iš 64-osios atskirosios motorizuotųjų šaulių brigados.

Anksčiau šį mėnesį 64-ajai brigadai „Gvardijos“ garbės vardą suteikė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kuris gyrė jų „didžiulį didvyriškumą ir drąsą“.

15:51 Ragina apsaugoti atvirą ir saugų internetą

Stiprėjant informacinę erdvę griežtai kontroliuojančioms autoritarinėms valstybėms, tokioms kaip Rusija, Jungtinės Valstijos ketvirtadienį kartu su daugiau kaip 50 šalių, įskaitant Lietuvą, inicijavo kampaniją, skirtą atviram ir saugiam internetui apsaugoti.

Baltųjų rūmų paruošta Deklaracija dėl interneto ateities (DFI) siekiama susigrąžinti „didžiulį interneto pažadą“ ir pasipriešinti „augančiam skaitmeniniam autoritarizmui“, kad žiniatinklis stiprintų demokratinius principus, saugotų privatumą ir skatintų laisvą pasaulio ekonomiką.

Deklaracijoje teigiama, kad grėsmę šiam tikslui kelia vis daugiau atvejų, kai vyriausybės slopina laisvą žodį ir prieigą prie naujienų, taip pat skleidžia dezinformaciją arba apskritai riboja interneto ryšį.

15:42 Nuo karo pradžios evakuota per 300.000 žmonių

Per 63 Rusijos karo Ukrainoje dienas humanitariniais koridoriais buvo evakuota per 300.000 žmonių. Remiantis Ukrainos prezidentūros duomenimis, humanitarinių koridorių efektyvumas siekė 70%, nes Rusijos pajėgų apšaudymai trukdė sklandų žmonių išvykimą. Plačiau skaitykite čia.

15:29 JAV siūlo panaudoti Rusijos oligarchų turtą Ukrainos karo nuostoliams kompensuoti

Baltieji rūmai ketvirtadienį pasiūlė naudoti konfiskuotą Rusijos oligarchų turtą kompensuoti Ukrainai nuostolius, patirtus dėl Maskvos karinės invazijos.

Tai leistų „perduoti Ukrainai pajamas už nusavintą kleptokratinį turtą, kad būtų atlyginta Rusijos agresijos žala“, – sakoma Baltųjų rūmų paskelbtame pranešime.

15:28 R. T. Erdoganas V. Putinui: Ankara pasirengusi „imtis iniciatyvos“

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ketvirtadienį pasakė, jog Ankara pasirengusi padaryti daugiau, kad būtų užbaigtas karas Ukrainoje.

R. T. Erdogano biuras pranešė, kad V. Putinas per pokalbį telefonu padėkojo turkų lyderiui už pagalbą surengiant JAV ir Rusijos apsikeitimą kaliniais – buvusio jūrų pėstininko Trevoro Reedo iškeitimą į buvusį rusų pilotą Konstantiną Jarošenką, kuris įvyko Turkijoje.

Dabar Ankara „pasirengusi imtis iniciatyvos užbaigti karą tarp Rusijos ir Ukrainos, ir tarpininkauti dėl kelio į taiką“.

Ketvirtadienį R. T. Erodganas V. Putinui pasakė, kad Turkija nori „kuo greičiau pasiekti ilgalaikę taiką regione stiprindama derybų Stambule impulsą“, sakė jo biuras.

15:00 Maskva toliau kartoja negaunanti atsakymo dėl susitarimo pasiūlymo  

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova ketvirtadienį pareiškė, kad Maskva vis dar negavo atsakymo iš Kyjivo dėl naujausio galimo taikos susitarimo pasiūlymo.

„Iki šio ryto, kai ruošėmės spaudos konferencijai, Rusijos pusė atsakymo dar nebuvo gavusi“, – sakė M. Zacharova.

Kremlius ne kartą tvirtino, kad pateikė raštišką pasiūlymą dėl galimo taikos susitarimo, tačiau Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis teigė, kad jo nei matė, nei girdėjo.

14:46 Energetikos bendrovėms – ES perspėjimas

Europos Sąjunga laikys, kad energetikos įmonės, vykdančios Maskvos reikalavimą atidaryti antrąją sąskaitą „Gazprombank“ rubliais, pažeidžia Rusijai taikomas sankcijas, perspėjo ES pareigūnas, kurį cituoja „The Guardian“.

ES negali sutikti su tuo, kad mokėjimus eurais už rusiškas dujas Maskva laiko įvykdytais tik po to, kai jie konvertuojami į rublius, sakė pareigūnas.

Jis pridūrė, kad tokia sistema yra „visiškai aiškus sankcijų apėjimas“.

14:27 Mariupolio valdžia perspėja dėl galimų epidemijų

Mariupolio vietos valdžios institucijos įspėjo, kad dėl siaubingų sanitarinių sąlygų didžiojoje miesto dalyje ir dėl to, kad galbūt tūkstančiai palaikų dar nesurinkti, miestui gresia epidemijos.

Skaičiuojama, kad mieste vis dar gyvena apie 100.000 žmonių, nepaisant kelias savaites trukusių sunkių mūšių ir vandens, maisto bei vaistų trūkumo.

Ketvirtadienį miesto taryba pareiškė, kad yra choleros, dizenterijos ir Escherichia coli – bakterinės infekcijos, galinčios sukelti stiprų pilvo skausmą, kruviną viduriavimą ir inkstų nepakankamumą – pavojus.

Taryba teigė, kad gyvenimo sąlygos yra nepakeliamos, o atšilus orams jos dar labiau pablogės.

14:09 Kyjivas: Rusija intensyvina puolimą Ukrainos rytuose

Kyjivas ketvirtadienį paskelbė, kad Rusijos puolimas Ukrainos rytuose įsibėgėjo ir kad intensyviai apšaudomi keli miestai, o rusų pajėgos bando apsupti ukrainiečių pajėgas.

Anot Ukrainos pajėgų Generalinio štabo, intensyviausi veiksmai vyksta aplink Donecką ir netoli Charkivo, kuris neįeina į Donbasą, bet yra laikomas svarbiu tašku rusams tikriausiai bandant apsupti ukrainiečių pajėgas.

Štabas nurodė, kad per pastarąsias 24 valandas ukrainiečių pajėgos atrėmė šešias atakas Donbase.

Luhansko gubernatorius Serhijus Haidajus sakė, kad Rusijos armija jo regione gyvenamąjį rajoną „29 kartus“ apšaudė iš lėktuvų, salvinės ugnies sistemų, vamzdinės artilerijos ir minosvaidžių.

13:57 Kremlius: ginklų pumpavimas į Ukrainą kelia grėsmę Europos saugumui

Kremlius ketvirtadienį pareiškė, kad Vakarų ginkluotės tiekimas Ukrainai kelia grėsmę Europos saugumui.

„Tendencija pumpuoti ginklus, įskaitant sunkiąją ginkluotę, į Ukrainą – tai veiksmai, keliantys grėsmę žemyno saugumui, provokuojantys nestabilumą“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

D. Peskovas tai pareiškė reaguodamas į Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorės Liz Truss trečiadienį išsakytą raginimą Kyjivo sąjungininkėms didinti karinę gamybą, įskaitant tankus ir lėktuvus, kad būtų galima padėti Ukrainai.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis prašo iš Vakarų atsiųsti sunkiosios artilerijos ir tankų, kurie padėtų atremti Rusijos pajėgų puolimą šalies rytuose. Tačiau sąjungininkės baiminasi būti įtrauktos į konfliktą, kuris gali peraugti į tiesioginę karinę konfrontaciją tarp NATO ir  branduolinį ginklą turinčios Rusijos.

13:48 Vokietijos parlamentas pritarė sunkiosios ginkluotės siuntimui Ukrainai

Vokietijos parlamentas ketvirtadienį nubalsavo už sunkiosios ginkluotės siuntimą Ukrainai, priimdamas simbolinį sprendimą, atspindintį pasikeitusią vyriausybės poziciją šiuo klausimu.

Iš pradžių Berlynas atsisakė perduoti Kyjivui bet kokią puolamosios paskirties ginkluotę, o vėliau nepritarė raginimui siųsti sunkiąją ginkluotę, tokią kaip šarvuočiai.

Kanclerio Olafo Scholzo vyriausybė, spaudžiama iš vidaus ir sąjungininkų, neseniai sutiko leisti Ukrainai įsigyti vokiškos ginkluotės, taip pat remti apsikeitimą ginklais su sąjungininkais, pasiruošusiais siųsti sunkiąją įrangą Kyjivui.

Vokietija jau išsiuntė Ukrainai apie 2.500 priešlėktuvinių raketų, 900 prieštankinių granatsvaidžių ir milijonus šovinių, rankinių granatų bei minų, pranešė naujienų agentūra DPA.

Per ketvirtadienį Bundestage surengtą balsavimą „už“ pasisakė 586 parlamentarai, 100 buvo „prieš“, o dar septyni susilaikė. Teisiškai neįpareigojančiai iniciatyvai pritarė valdančiosios partijos ir pagrindinis opozicinis blokas, įskaitant konservatorius.

13:46 V. Zelenskio patarėjas: Kyjivas turi teisę atakuoti karinius taikinius Rusijoje

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas ketvirtadienį pareiškė, kad Kyjivas turi teisę smogti Rusijos kariniams objektams, turėdamas omenyje tiesiogines atakas prieš Rusijos teritorijoje esančius objektus.

„Ukraina ginsis visais būdais, įskaitant smūgius žudikės Rusijos sandėliams ir bazėms. Pasaulis pripažįsta šią teisę“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė prezidento patarėjas ir aukšto rango derybininkas Mychailo Podoliakas.

13:35 Dvi Europos kompanijos patvirtino besiderančios dėl atsiskaitymo už dujas rubliais

Dvi didelės Europos energetikos kompanijos patvirtino, kad derasi su „Gazprom“ dėl sąlygų, kuriomis bus galima toliau pirkti rusiškas gamtines dujas.

Vokiečių „Uniper“ išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad bendrovė mano, jog „atsiskaitymų konvertavimas galėtų būti suderinamas tiek su ES sankcijomis, tiek su Rusijos paskelbtu dekretu. „Uniper“ toliau mokės eurais, tačiau tarsimės su kontrakto partneriais dėl konkrečių atsiskaitymo pokyčių ir taip pat viską koordinuojame su Vokietijos vyriausybe“, rašo CNN.

Austrijos OMV taip pat teigė analizuojanti būdus, kaip toliau atsiskaityti su tiekėju ir paklusti ES sankcijų mechanizmams.

13:21 M. Kvedaravičiui suteiktas Biržų garbės piliečio vardas, jo vardu pavadinta gatvė

Vienai Biržų gatvių suteiktas rusų karių Ukrainoje nužudyto režisieriaus Manto Kvedaravičiaus vardas, jam taip pat suteiktas garbės piliečio vardas.

Ketvirtadienį šiems sprendimams pritarė Biržų rajono savivaldybės taryba. M. Kvedaravičiaus vardas bus suteikiamas dabartinei V. Montvilos gatvei.

13:09 JT atstovė Ukrainoje: rengiamasi galimai evakuacijai iš Mariupolio

Jungtinių Tautų atstovė Ukrainoje ketvirtadienį sakė, kad rengiasi galimai evakuacijai iš apgulto Ukrainos Mariupolio uostamiesčio, kur, kaip skelbia Kyjivas, yra įstrigusių civilių ir sužeistų karių.

„Vykstu į Zaporižią rengtis vilčių teikiančiai evakuacijai iš Mariupolio. JT yra visiškai mobilizuotos padėti gelbėti ukrainiečių gyvybes ir padėti tiems, kam reikia pagalbos“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė JT koordinatorė rezidentė ir humanitarinės pagalbos koordinatorė Osnat Lubrani.

13:01 O. Scholzas: Vokietijos kariuomenė turi būti pakankamai stipri, kad atgrasytų Rusiją

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ketvirtadienį pareiškė, kad šalies kariuomenė turi būti pakankamai stipri, kad galėtų atgrasyti Rusiją nuo ketinimų pulti.

Kancleris taip pat teigė, kad V. Putinas vis dar laikosi „prievartinės taikos“ Ukrainoje minties, kuri niekaip neveiks, politiką cituoja „Reuters“.

Ketvirtadienį viešėdamas Tokijuje jis pareiškė, kad Vokietija sieks glaudesnių santykių su šalimis, kurios dalijasi panašiomis vertybėmis ir įvardijo Japoniją ir Indiją, kaip potencialius partnerius ryšiams stiprinti.

12:42 J. Stoltenbergas: aljansas Švediją ir Suomiją pasitiktų išskėstomis rankomis

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ketvirtadienį pareiškė, kad aljansas yra pasirengęs priimti Suomiją ir Švediją greitai, jei šios nuspręs teikti paraiškas dėl narystės.

Kalbėdamas spaudos konferencijoje Briuselyje sakė, jog šalys būtų pasitiktos „išskėstomis rankomis“, sekretorių cituoja BBC, o formalumai būtų sutvarkyti greitai.

Jis taip pat pabrėžė, kad NATO paremtų šias šalis pereinamuoju laikotarpiu nuo aplikacijos paraiškos iki pilnos narystės.

12:31 JK neatsisako pažado išvaryti Rusiją iš „visos Ukrainos“

Jungtinė Karalystė ketvirtadienį neigė persistengusi su užsienio reikalų sekretorės Liz Truss pareiškimu, kad turi būti išvaduota „visa Ukraina“, taip užsimenant, kad turi būti atgautas ir Krymas.

Gynybos sekretorius Benas Wallace'as sakė, kad L. Truss pastaba didelio dėmesio sulaukusioje kalboje atitinka Vakarų poziciją nuo 2014 metų, kai Rusija aneksavo Krymą.

„Nuolat sakydavome, kad Rusija turėtų pasitraukti iš Ukrainos... teritorijos, tad tai nepasikeitė“, – televizijai „Sky News“ sakė B. Wallace'as.

Tačiau paklaustas, ar Britanija teiktų karinę paramą kokiam nors Ukrainos puolimui siekiant atsiimti Krymą, jis atsakė: „Dar laukia ilgas kelias, kol Ukraina veršis į Krymą.“

„Tikrai pasakyčiau, kad mes remiame Ukrainos suverenų vientisumą. Visą laiką tai darėme. Tai, žinoma, apima Krymą. Tačiau, žinote, visų pirma išvarykime Rusiją iš ten, kur ji dabar yra pagal savo invazijos planus“, – pridūrė gynybos sekretorius.

12:15 Palydovinės nuotraukos rodo intensyvėjant rusų puolimą prieš Mariupolio „Azovstal“

Naujienų agentūros AP išanalizuotos palydovinės nuotraukos rodo, kad rusai intensyviau apšaudo plieno gamyklą, kuri yra paskutinė ukrainiečių kontroliuojama teritorija Mariupolio mieste.

Trečiadienį bendrovės „Planet Labs PBC“ padarytos palydovinės nuotraukos rodo, kad atakos smarkiai apgadino pagrindinį „Azovstal“ komplekso pastatą.

Milžiniškas metalurgijos įmonės „Azovstal“ kompleksas, kur įrengtas požeminių kanalų labirintas, išliko paskutine Ukrainos pasipriešinimo atrama strategiškai svarbiame Azovo jūros uostamiestyje.

Pranešama, kad bunkeriuose po sugriauta gamykla yra maždaug 2.000 karių ir 1.000 civilių.

12:07 Danija siunčia karinės ginkluotės siuntą Ukrainai

Danija nusiųs Ukrainai šarvuotų pėstininkų transporto mašinų M113, prieššarvinių minų ir mortyrų, rašo Danijos spauda.

Iš viso siuntinio vertė sieks 600 mln. DKK (80,6 mln. Eur). Šalies premjerė pažadėjo šią paramą Ukrainai lankydamasi Kyjivę praėjusią savaitę.

Kol kas nenurodoma, ar pagalba jau telkiama, ar dar tik ruošiamasi ją suteikti, rašo dr.dk.

11:58 Kanados parlamentas pripažino Rusijos agresiją prieš Ukrainą „genocido aktais“

Kanadiečių parlamentarai trečiadienį vienbalsiai pritarė iniciatyvai pripažinti Rusijos agresiją Ukrainoje „genocido aktais prieš ukrainiečius“ ir pripažinti „sistemingų ir masinių karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui“ įrodymus.

„Šiandien kiekvienas Bendruomenių Rūmų narys palaikė mano siūlymą pripažinti, kad Rusijos Federacija vykdo genocidą prieš ukrainiečius“, – tviteryje paskelbė iniciatyvą pristačiusi Heather McPherson iš kairiosios Naujosios demokratinės partijos.

Dokumente sakoma, kad nusikaltimus vykdo „Rusijos Federacijos ginkluotosios pajėgos, vadovaudamosi prezidento Vladimiro Putino ir kitų asmenų iš rusų parlamento nurodymais“.

Tarp „masinių žiaurumų“ minimi „sistemingas tyčinis Ukrainos civilių žudymas ir lavonų išniekinimas“, kankinimas, žaginimas ir „prievartinis Ukrainos vaikų perkėlimas į Rusijos teritoriją“.

11:16 G. Landsbergis: embargas Rusijos naftai ir dujoms turi būti įvestas nedelsiant

Sankcijos Rusijai, susijusios su naftos ir dujų embargu, turi būti įvestos nedelsiant, teigia Lietuvos ir Ispanijos užsienio reikalų ministrai.

Apie tai po susitikimo Užsienio reikalų ministerijoje Vilniuje per spaudos konferenciją kalbėjo užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis ir Lietuvoje viešintis Ispanijos užsienio reikalų ministras Jose Manuelis Albaresas. 

„Jau keletą savaičių vyksta diskusija dėl poreikio paskelbti embargą Rusijos naftai ir dujoms. Čia mūsų nuomonė, tiek Lietuvos, tiek Ispanijos pozicijos, sutampa, kad tai turi būti padaryta nedelsiant“, – sakė Gabrielius Landsbergis. 

„Ispanija yra visiškai įsipareigojusi ginti mūsų vertybes ir saugoti NATO rytinį flangą, dėl to aktyviai dalyvaujame Baltijos erdvės oro policijos operacijoje su aštuoniais F-18 naikintuvais, kurie dislokuoti Šiauliuose ir kuriuos aplankysiu šiandien“, – sakė Ispanijos užsienio reikalų ministras. 

11:14 V. Zelenskis teigia, jog ES importo muitų sustabdymas padės palaikyti Ukrainos ekonomiką

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį sveikino Europos Sąjungos planus sustabdyti visų importo muitų taikymą produkcijai iš Ukrainos ir sakė, kad šis žingsnis padės „palaikyti“ šalies ekonomiką, smarkiai nukentėjusią nuo brutalios Rusijos invazijos.

„Tai leis mums maksimaliai išlaikyti ekonominę veiklą Ukrainoje ir išsaugoti nacionalinę gamybą“, – sakė V. Zelenskis vaizdo kreipimesi, paskelbtame jo „Telegram“ kanale, rusų pajėgoms jau trečią mėnesį tęsiant karinį puolimą. 

Išsamiau apie tai rašoma čia.

11:08 JT vadovas Ukrainoje: karas yra XXI amžiaus absurdas

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas ketvirtadienį pavadino karą „blogiu“ ir absurdu, lankydamasis šalia Kyjivo esančioje Borodiankoje, kur atsitraukus rusų pajėgoms buvo rasta daug brutaliai nužudytų civilių.

„Įsivaizduoju savo šeimą viename iš tų namų, kurie dabar sugriauti ir juodi. Matau savo anūkes, kurios bėga apimtos panikos. Karas yra XXI amžiaus absurdas. Karas yra blogis. XXI amžiuje karas niekaip negali būti priimtinas“, – sakė A. Guterresas.

10:47 JT vadovas atvyko į Borodianką prie Kyjivo

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas ketvirtadienį atvyko į rusų pajėgų nuniokotą Borodianką prie Kyjivo, pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistas.

A. Guterresas, atvykęs pirmojo vizito į Ukrainą nuo Rusijos invazijos pradžios vasario 24 dieną, taip pat turėtų apsilankyti Bučoje, o tada susitikti su ukrainiečių prezidentu Volodymyru Zelenskiu.

10:40 ETPA ragina steigti tarptautinį tribunolą Rusijos karo nusikaltimams Ukrainoje tirti

Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja (ETPA) išreiškė tvirtą paramą visoms pastangoms tirti įtariamus Rusijos pajėgų karo nusikaltimus Ukrainoje ir paragino įsteigti tarptautinį tribunolą.

ETPA spaudos tarnyba trečiadienį vakare pranešė, kad Asamblėja priėmė atitinkamą rezoliuciją remdamasi vokiečių deputato Franko Schwabe iš socialistų frakcijos ataskaita.  

Kaip sakė Ukrainos Aukščiausiosios Rados delegacijos ETPA vadovė Marija Mezenceva, šiuo dokumentu ETPA kreipiasi į Europos Tarybos nares su raginimu nedelsiant įsteigti specialų tarptautinį baudžiamąjį tribunolą tirti Rusijos Federacijos politinės ir karinės vadovybės įvykdytus agresijos nusikaltimus ir vykdyti už juos baudžiamąjį persekiojimą, taip pat suteikti reikalingą finansinę pagalbą.

Rezoliucijoje Europos Tarybos Ministrų Komitetui taip pat rekomenduojama paskirti specialųjį atstovą Rusijos agresijos prieš Ukrainą padarinių klausimais. Rezoliucija buvo priimta beveik vienbalsiai – už dokumentą balsavo 144 iš 147 dalyvavusių deputatų.

10:28 Lietuvoje registruota 49.300 karo pabėgėlių iš Ukrainos

Lietuvoje registruota 49.300 tūkst. karo pabėgėlių iš Ukrainos, beveik 20.100 visų atvykusiųjų – nepilnamečiai, rodo ketvirtadienį paskelbti Statistikos departamento duomenys.

Pastarąją parą registracijos centruose arba Migracijos departamento padaliniuose atvykimą deklaravo 247 žmonės, iš jų – 79 nepilnamečiai (26 vaikai buvo nesulaukę šešerių).

10:26 Buvęs NATO pareigūnas: ruošdamiesi blogiausiam scenarijui mes geriausiai atgrasysime V. Putiną

Buvusio NATO vyriausiojo vado Europos pajėgoms pavaduotojas, Generolas Richardas Shirreffas teigiamai įvertino griežtėjančią retoriką Rusijos atžvilgiu iš Vakarų valstybių.

JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas neseniai teigė, kad Vakarai turi siekti susilpninti Rusiją, kad ši taptų nepajėgi imtis tokių veiksmų kaimynų atžvilgiu, kokius ji vykdo Ukrainoje. JK užsienio reikalų sekretorė trečiadienį kalboje teigė, kad Rusijos pajėgos turi būti „pilnai išstumtos iš Ukrainos teritorijos“.

Sero R. Shirreffo manymu, tai yra „visiškai teisingas požiūris“.

Išsamiau apie tai rašoma čia.

09:55 Berlynas: Rusija nebėra patikima energijos išteklių tiekėja

Vokietijos vyriausybė nemano, kad Rusija, vien tik dėl jos papildomų nepagrįstų reikalavimų nutraukusi gamtinių dujų eksportą į Lenkiją ir Bulgariją, išliko patikima energijos išteklių tiekėja, skelbia visuomeninė transliuotoja „Deutsche Welle“, cituodama federalinės vyriausybės atstovą Steffeną Hebestreitą.

Jo žodžiais, Kremliaus sprendimas stabdyti dujų tiekimą jo reikalavimui atsiskaityti už jas rubliais, tai yra ne pagal galiojančias sutartis numatytomis valiutomis, nepaklususioms Europos Sąjungoms narėms akivaizdžiai įrodo, kad Rusija, kaip energijos išteklių tiekėja, nebegalima pasikliauti ilgalaikės trukmės laikotarpiu.

Pasak S. Hebestreito, oficialaus Berlyno pastangos mažinti priklausomybę nuo rusiškų gamtinių dujų yra įtrauktos į federalinės vyriausybė darbotvarkę. „Kuo greičiau tai įvyks, tuo bus geriau“, – pabrėžė Vokietijos vyriausybės atstovas.

Jis pridūrė, kad Vokietija už Rusijos tiekiamas dujas ir toliau mokės eurais, pervesdama lėšas į „Gazprombank“, o šiuos pinigus į rublius teks konvertuoti pačiam „Gazprom“ valdomam bankui.

09:40 JK: Juodojoje jūroje yra maždaug 20 Rusijos karinių laivų

Šiuo metu Juodojoje jūroje yra maždaug 20 Rusijos karinių laivų, įskaitant povandeninius laivus, savo žvalgybine informacija dalinasi Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija.

Pasak ministerijos, Turkija vis dar yra uždariusi Bosforo sąsiaurį visiems ne jai priklausantiems karo laivams, todėl Rusija negali pakeisti Juodojoje jūroje prarasto kreiserio „Moskva“.

JK teigimu, nepaisant desantinio laivo „Saratov“ ir kreiserio „Moskva“ nuostolių, Rusijos laivynas gali smogti Ukrainos ir pakrantės taikiniams.

09:16 „Microsoft“: Rusija koordinuoja kibernetines atakas su kariniais smūgiais Ukrainoje

Kelios su Rusijos vyriausybe susijusios kompiuterinių įsilaužėlių grupės nuo Maskvos invazijos į Ukrainą pradžios įvykdė šimtus kibernetinių atakų prieš šią valstybę, trečiadienį paskelbė JAV technologijų milžinė „Microsoft“.

Kompanija nurodo, kad Rusija naudoja hibridinio karo taktiką ir dažnai derina kibernetines atakas su kariniais puolimais mūšių laukuose.

„Pradedant (laiku – VŽ) prieš pat invaziją matėme, kaip mažiausiai šeši atskiri su Rusijos valstybe susiję veikėjai surengia daugiau kaip 237 operacijas prieš Ukrainą“, – paskelbė „Microsoft“, dirbanti su Ukrainos kibernetinio saugumo ekspertais ir privačiomis kompanijomis, kad būtų galima atremti tokias atakas.

„Microsoft“ ataskaitoje sakoma, kad kibernetinis kariavimas apima „tęsiamas ardomąsias atakas, keliančias pavojų civilių gerovei“. 

09:09 J. Neverovičius: Lietuva galėtų gabenti Ukrainos grūdus, aliejų, metalus

Prezidento patarėjas sako, kad Lietuva per Klaipėdos uostą gali eksportuoti ne tik Ukrainos grūdus, bet ir saulėgrąžų aliejų, metalus, kitas prekes.

„Bandysime dar labiau sustiprinti tą pagalbą, ne tik kalbant apie grūdus, bet ir saulėgrąžų aliejų, metalus, kitas prekes, kurias reikia padėti gabenti ukrainiečiams“, – ketvirtadienį interviu LRT sakė Jaroslavas Neverovičius. 

Pasak jo, neatmetama galimybė, kad sėkmingai pavykus bandomajam „LTG Cargo“ traukinio reisui į Ukrainą ir atgal,  vėliau iš Lietuvos traukinys galėtų gabenti „Achemos“ ir „Lifosos“ trąšas. 

09:04 E. Dobrovolska: Tarptautinį tyrimą inicijavusiose valstybėse karo nusikaltėliai nebus saugūs

Valstybėse, kurios nusprendė prisidėti prie Rusijos karo nusikaltimo Ukrainoje tyrimo inicijavimo, karo nusikaltėliai nebus saugūs, sako Lietuvos teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska.

„Valstybių kreipimasis kartu su Lietuva tam, kad tas tyrimas būtų kuo platesnis, reiškia, kad šios valstybės iš esmės netiesiogiai garantuoja, jog jų valstybių teritorijose tie nusikaltėliai nebus saugūs. Jie tikrai bus sulaikyti esant poreikiui ir teisingumo vykdymui“, – Žinių radijui ketvirtadienį sakė ministrė.

Prie Lietuvos raginimo tirti Rusijos karo nusikaltimus Ukrainoje šiuo metu yra prisidėjusios per 40 įvairių pasaulio valstybių.

Pasak E. Dobrovolskos, kadangi karo veiksmai ir potencialūs nusikaltimai tebėra vykdomi, tyrimo situacija yra „labai dinamiška“.

08:53 Vokietija naudosis Gdansko uostu arabiškos naftos importui

Vokietija pasirašė su Lenkija susitarimą dėl iš Saudo Arabijos importuojamos naftos perkrovimo Gdansko uoste bei jos perpumpavimo vamzdynais į perdirbimo gamyklas Vokietijoje, pranešė Lenkijos radijas.

Anot ekspertų, šis susitarimas leis Vokietijai prisijungti prie Rusijos naftos importo blokados, vykdant tarptautines sankcijas dėl karo Ukrainoje.

Pagal šį susitarimą Lenkija ir Vokietija taip pat padės viena kitai, jei Europos Sąjunga įvestų embargą rusiškai naftai.

Lenkijos klimato ministrė klimato ministrė Anna Moskwa po susitikimo Varšuvoje su Vokietijos ekonomikos ir klimato apsaugos ministru Robertu Habecku pabrėžė per jį deklaruotus abiejų šalių siekius nepriklausomybės nuo Rusijos energijos išteklių.

08:49 EK vadovė: Rusija, nutraukdama dujų tiekimą ES narėms, kenkia pati sau

Rusija, nutraukdama gamtinių dujų tiekimą Europos Sąjungos narėms, atsisakiusioms už jas mokėti Rusijos rubliais, tai yra ne pagal galiojančias sutartis numatytomis valiutomis, kenkia pati sau, pareiškė Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen.

Tokią jos nuomonę, išsakytą po trečiadienį vykusio ES apsirūpinimo dujomis koordinavimo grupės posėdžio, paskelbė Vokietijos visuomeninė transliuotoja „Deutsche Welle“.

Plačiau apie tai rašoma čia.

08:22 Nuo gegužės 1-osios Chersone įvedamas Rusijos rublis

Rusijos valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“ skelbia, kad nuo gegužės 1-osios Chersono mieste įvedamas atsiskaitymas Rusijos rubliais.

Chersonas išlieka vieninteliu didesnio dydžio miestu, kurį Rusijos pajėgoms pavyko užimti dar karinės kampanijos pradžioje be didesnio pasipriešinimo. Aplink Chersoną nuo tada vyksta intensyvios kovos.

Kirilas Stremusovas, regiono karinės-civilinės administracijos vicepirmininkas, rusų spaudai teigė, kad pereinamasis laikotarpis truks keturis mėnesius, o juo metu bus galima atsiskaityti tiek rubliais, tiek hrvinomis, o po šio periodo atsiskaityti bus galima tik rubliais.

08:05 JT mobilizuoja komandą evakuacijai iš „Azovstal“

Jungtinės Tautos paskelbė, kad jų humanitarinis biuras mobilizuoja patyrusią komandą iš viso pasaulio sudėtingai civilių evakuacijai iš Mariupolio metalurgijos gamyklos koordinuoti.

Evakuacija iš apsiaustos gamyklos „Azovstal“ nuniokotame Mariupolio uostamiestyje Ukrainos pietryčiuose būtų vykdoma su Tarptautiniu Raudonojo Kryžiaus Komitetu (TRKK).

JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį per beveik dvi valandas trukusį susitikimą akis į akį iš principo sutarė dėl JT ir TRKK dalyvavimo evakuojant žmones iš „Azovstal“.

Didžiulis gamyklos kompleksas, kuris yra beveik visiškai sugriautas per rusų atakas, yra paskutinis organizuoto ukrainiečių pasipriešinimo židinys Mariupolyje. Pranešama, kad bunkeriuose po sugriauta gamykla yra maždaug 2.000 karių ir 1.000 civilių.

07:47 Palangoje įsikūrusiems ukrainiečiams pabėgėliams gresia likti be gyvenamosios vietos

Keliems šimtams pabėgėlių iš Ukrainos, įsikūrusių Palangoje, artėjant vasaros sezonui iškilo grėsmė likti be gyvenamosios vietos.

Butų savininkai kai kuriuos jų jau prašo išsikraustyti, darbą susirasti sunku, o išsinuomoti naują būstą dėl aukštų kainų kurorte beveik neįmanoma, ketvirtadienį rašo „Lietuvos rytas“.

Daugiau nei šimtas ukrainiečių moterų su vaikais išsikelti turi iki gegužės. Dar apie 200 atvykėlių iš Ukrainos į kitus namus privalo persikraustyti iki birželio 1 dienos.

Apie tai, kad yra priimami tik iki sezono pradžios, karo pabėgėliai buvo įspėti vos tik įsikūrę Palangoje, tačiau susirasti naują būstą jiems sunku dėl aukštų kainų.

07:26 Chersono mieste griaudėjo sprogimai

Ukrainos pietuose esančiame Chersono mieste vėlai trečiadienį netoli televizijos bokšto nugriaudėjo virtinė sprogimų, bent laikinai nutraukusių rusiškų kanalų transliavimą, pranešė ukrainiečių ir rusų naujienų organizacijos.

Rusijos valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“ pranešė, kad į miestą buvo paleista raketų iš šiaurės vakarų, iš Ukrainos pajėgų pusės.

Chersoną Rusijos pajėgos okupuoja nuo karo pradžios.

Interneto portalas „Ukrajinska pravda“ pranešė, kad smūgiai sukėlė gaisrą ir nutraukė Rusijos televizijų transliaciją.

07:11 JK: Rusijos pajėgos turi būti pilnai išstumtos iš visos Ukrainos

Rusijos pajėgos turi būti išstumtos iš visos Ukrainos teritorijos, ketvirtadienį pareiškė Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorė Lizz Truss. Ji taip pat teigė, kad Ukrainos pergalė yra „strateginis Vakarų imperatyvas“.

L. Truss teigimu, būtina stiprinti paramą Ukrainai. „Toliau imsimės greitesnių ir toliau siekiančių priemonių“, – L. Truss cituoja BBC.

06:57 O. Reznikovas: šalies laukia „nepaprastai sunkios savaitės“

Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas trečiadienį pareiškė, kad Kijevo laukia „nepaprastai sunkios savaitės“, ir perspėjo dėl smarkaus „naikinimo“ per Rusijos puolimą šalies rytuose.

„Laukia nepaprastai sunkios savaitės“, – sakoma O. Reznikovo pareiškime socialiniame tinkle „Facebook“.

„Rusija jau sutelkė pajėgas plataus masto puolimui Rytų Ukrainoje“, – pridūrė jis, sakydamas, kad Maskva „stengsis sukelti kuo daugiau skausmo“, ir perspėjo dėl „naikinimo ir skaudžių aukų“.

„Ateinančiomis dienomis mums prireiks visos mūsų tvirtybės ir nepaprastos vienybės“, – ukrainiečiams sakė O. Reznikovas.

06:46 JAV teigia turinčios informacijos, kad rusų kariai nukovė pasiduoti bandžiusius ukrainiečius

Jungtinės Valstijos turi patikimos informacijos, kad rusų dalinys atidengė ugnį ir nukovė pasiduoti Donecko rajone bandžiusius ukrainiečių karius, teigė JAV ambasadorė Jungtinių Tautų Globaliam baudžiamajam teisingumui Beth Van Schaak.

„Jei tai tiesa, tai būtų pagrindinių karo taisyklių sulaužymas, draudžiančių rengti egzekucijas civiliams ar kariaujančioms pusėms, kurie yra sužeisti, pasiduodantys ar kitaip negalintys kovoti“, - ambasadorę cituoja CNN.

06:37 Ispanijos užsienio reikalų ministras Lietuvoje aptars NATO rytinio sparno stiprinimą

Ketvirtadienį Lietuvoje viešintis Ispanijos užsienio, Europos Sąjungos reikalų ir bendradarbiavimo ministras Jose Manuelis Albaresas Bueno Vilniuje aptars NATO rytinio sparno stiprinimą, paramą Ukrainai.

Jis susitiks su prezidentu Gitanu Nausėda, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilyte-Nielsen, užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu.

„Ministrai aptars artėjantį NATO viršūnių susitikimą Madride bei būtinybę toliau stiprinti NATO rytinio flango gynybinius pajėgumus, karinę, humanitarinę ir politinę paramą Ukrainai, dvišalius Ispanijos ir Lietuvos santykius“, – pranešė Užsienio reikalų ministerija.  

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
20 šalių siūlo Ukrainai naujos ginkluotės

Maždaug 20 valstybių pirmadienį sąjungininkių susitikime pasiūlė naujus karinės pagalbos paketus su Rusijos...

J. Bidenas: strateginio dviprasmiškumo politika Taivano atžvilgiu išlieka nepakitusi

JAV prezidentas Joe Bidenas antradienį pareiškė, kad Vašingtono „strateginio dviprasmiškumo“ politika Taivano...

Nustatytos 105 prokremlišką informaciją Lietuvoje skleidžiančios socialinių tinklų grupės 3

Lietuvoje veikia prokremlišką dezinformaciją skleidžiančių asmenų tinklas, valdantis 105 „Facebook“ grupių,...

Įstatymas nėra iškaltas akmenyje 2

Daugiau nei 43.000 Lietuvos mokesčių mokėtojų naudoja daugiau nei 101.000 kasos aparatų, skaičiuoja...

Trys mėnesiai karo pabudino užsnūdusią Europą Premium

Rusijos karas prieš Ukrainą sukėlė tektoninių lūžių visoje Europoje. Užsienio ekspertai tikina, kad Europos...

T. Janeliūnas nesureikšmina Rusijos pagrasinimų dėl NATO plėtros Premium

Suomijos ir Švedijos įstojimas į NATO gerokai sustiprins saugumą Baltijos jūros regione, bet nereikėtų...

IT ekspertas pataria, kaip išsirinkti jūsų įmonei tinkamiausią Debesijos tipą Verslo tribūna

Verslo plėtros sprendimų ieškančios įmonės vis dažniau renkasi debesijos paslaugas, nes tai yra efektyvesnė...

Civilinės sąjungos įstatymas – kompromisas tarp emocijomis ir mitais grįstų argumentų bei vakarietiško požiūrio į šeimą? Verslo tribūna

2022 m. gegužės 16 d. grupė Seimo narių įregistravo Civilinės sąjungos įstatymo projektą, kuris nustatytų...

Lietuvos ir JK užsienio reikalų ministrų susitikime – ne tik dvišalio bendradarbiavimo, bet ir Ukrainos klausimai

Lietuvos ir Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų ministrai pirmadienį susitikę Londone aptarė grūdų...

Verslo aplinka
2022.05.23
Rusijos pajėgos užimtame Chersone rublį paskelbė oficialia valiuta

Maskvos pajėgų kontroliuojamos Ukrainos pietinės Chersono srities administracija pirmadienį pranešė, kad...

Verslo aplinka
2022.05.23
Latvijoje ir Estijoje pramonės produkcija per metus brango apie 30%

Latvijos pramonės produkcijos gamintojų kainų indeksas praėjusį mėnesį, palyginti su ankstesniu, pakilo 3,1%,...

Pramonė
2022.05.23
TVF vadovė paragino vyriausybes subsidijuoti maistą ir energiją neturtingiausiems

Vyriausybės turi subsidijuoti maisto ir energijos išlaidas neturtingiausiems visuomenės nariams, paragino...

Verslo aplinka
2022.05.23
E. Lucasas. V. Putino karas atskleidžia Europos susiskaldymą dėl saugumo

Saviapgaulė būdavo Vakarų mąstysenos apie Baltijos jūros regioną leitmotyvas. Nuo šio regiono atitolusių...

Nuomonės
2022.05.23
Ekspertai: laukiamas Rusijos nemokumas niekaip nepaveiks pasaulio ekonomikos Premium

Sankcijų nuo savo tarptautinių oficialiųjų atsargų reikšmingos dalies atkirsta Rusija jau šią savaitę gali...

Verslo aplinka
2022.05.23
K. Kneissl traukiasi iš „Rosneft“ tarybos

Karin Kneissl, buvusi Austrijos užsienio reikalų ministrė, pasitraukė iš naftos pramonės milžinės „Rosneft“...

Verslo aplinka
2022.05.23
Ch. Lagarde užsimena apie neigiamų palūkanų eros pabaigą rudenį 12

Europos Centrinis Bankas (ECB) iki rugsėjo pabaigos greičiausiai užbaigs neigiamų palūkanų normų erą,...

Rinkos
2022.05.23
V. Zelenskis paragino pasaulio lyderius Rusijai taikyti maksimalias sankcijas 6

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį Pasaulio ekonomikos forume paragino spausti į jo šalį...

Verslo aplinka
2022.05.23
Vokietijos verslo nuotaikos gegužę pagerėjo

Vokietijos verslo nuotaikos dėl ekonominės padėties gegužę pagerėjo, tačiau jos perspektyvų atžvilgiu...

Rinkos
2022.05.23
ES dėl Rusijos sukelto karo pratęsė biudžeto deficito taisyklių netaikymą 2

Taisyklės, draudžiančios Europos Sąjungos (ES) vyriausybėms per daug išlaidauti, dėl Rusijos sukelto karo...

Verslo aplinka
2022.05.23
J. Bidenas: jei Pekinas įsiveržtų į Taivaną, JAV įsikištų kariniu būdu

JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos gintų Taivaną, jei Pekinas įsiveržtų...

Verslo aplinka
2022.05.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku