Ataskaita: migrantų apgyvendinimo sąlygos Kybartuose prilygsta nežmoniškam elgesiui

Remiantis Konvencija prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį, ar baudimą, migrantų apgyvendinimo sąlygos Kybartų Užsieniečių registracijos centre (URC) prilygsta nežmoniškam arba žeminančiam žmogaus orumą elgesiui, skelbiama Seimo kontrolierių ataskaitoje.
Papildyta VSAT vado komentaru
Seimo kontrolierės Erikos Leonaitės šią savaitę paskelbtame dokumente teigiama, kad materialinės priėmimo sąlygos, kontrolės pobūdis, griežti judėjimo laisvės suvaržymai, apgyvendinimo trukmė prilygsta sulaikymo požymiams.
Viename iš sektorių, kur apgyvendinta daugiausia užsieniečių, jiems skiriamas gerokai mažesnis nei nustatytas minimalus gyventojui skiriamas plotas, nėra privačios erdvės, griežtai ribojamas judėjimas, taip pat nustatytas higienos trūkumas.
Atkreiptas dėmesys ir į tai, kad migrantų teisė gauti informaciją apie savo teises ir pareigas, jų atžvilgiu priimtus sprendimus, galimybę gauti teisinę pagalbą nėra tinkamai užtikrinama, todėl dažnai užsieniečiai yra nežinioje.
Seimo kontrolierė E. Leonaitė teigia, kad Europos komitetas prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ir baudimą yra aiškiai pasisakęs, kad neteisėtai į valstybę atvykusių migrantų sulaikymas neturi tapti bausme.
Tai, kas mums visiems savaime suprantama galimybė nusiplauti rankas šiltu vandeniu ar nusimaudyti po šiltu dušu, nusipirkti maisto produktų, pasigaminti maisto ar tiesiog išsivirti arbatos, čia esantiems asmenims yra tapę privilegija ir laukiamu įvykiu, teigia E. Leonaitė.
Ji pabrėžė, kad valstybė privalo pasirūpinti, jog migrantams būtų užtikrintos bent minimalios, žmogiškąjį orumą atitinkančios sąlygos.
Su komanda lankydamiesi Kybartuose sutikome įvairių tautybių, kultūrų, išsilavinimo žmonių, laikomų perpildytomis sąlygomis, neturinčių net minimalaus privatumo, kamuojamų netikrumo dėl ateities, sakė Seimo kontrolierė.
Ji rekomenduoja spręsti patalpų perpildymo problemas, užtikrinti higieną, galimybes praustis šiltu vandeniu, sudaryti sąlygas užsieniečiams patiems gamintis maistą, pasiūlyti didesnę užimtumo įvairovę, įrengti laisvalaikio, poilsio erdves, maldos patalpas ir t.t.
Taip pat rekomenduojama skelbti informaciją apie prašymo suteikti prieglobstį nagrinėjimo procedūras ir terminus, parengti paaiškinimą, kokiu pagrindu ir kokiam laikotarpiui gali būti paimami jų telefonai, užtikrinti migrantų galimybę susisiekti su artimaisiais, teisininkais.
Be kita ko, rekomenduojama užtikrinti kokybiškas ir laiku prieinamas gydymo paslaugas, užtikrinti, kad pareigūnai užsieniečių patikrinimus vykdytų ne naktį.
Seimo kontrolierių įstaigos duomenimis, šiuo metu Kybartų URC gyvena apie 600 migrantų, neteisėtai į Lietuvą patekusių pernai per sieną su Baltarusija, nors pastatuose galėtų gyventi iki 450 žmonių.
Ataskaitoje pabrėžiama, kad Kybartų URC įrengtas buvusiuose pataisos namuose buvusios patalpos nebuvo rekonstruotos, todėl užsieniečiai naudojasi buvusia infrastruktūra.
Patikrinimas Kybartų URC vyko gruodžio 1416, 2223 bei sausio 12 dienomis.
VSAT vadas: sąlygas stengiamės gerinti
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas sako, kad institucijos stengiasi gerinti migrantų apgyvendinimo sąlygas.
Ataskaita, kuri buvo paviešinta, gali sudaryti įspūdį visuomenei, kad VSAT, Vidaus reikalų ministerijai ir apskritai Lietuvos valstybei užsieniečių apgyvendinimo sąlygos ir jų gerbūvis nerūpi, tačiau tikrai taip nėra, antradienį žurnalistams sakė R. Liubajevas.
Nuo URC įkūrimo rugsėjo mėnesį padaryta nemažai, siekiant pagerinti buvimo sąlygas užsieniečiams (...) Dėl esamo ploto žmonėms, tai vykdant asmenų savanorišką grąžinimą, mes jau beveik esame priartėję prie tų reikalavimų ir kiekvienam žmogui tenkantis plotas artimiausiu metu bus patenkintas, pridūrė jis.
Pasak pasieniečių vado, Seimo kontrolierių įstaiga iškėlė reikalavimų kartelę labai aukštai, tačiau sutinka, kad tai yra natūralu. Jis sako, kad tarnyba pasiruošusi dialogui su Seimo kontrolieriais.
Mes tai vertiname kaip labai svarbų įrankį vykdant žmogaus teisių užtikrinimo Lietuvoje monitoringą, esame pasiruošę dialogui su Seimo kontrolierių įstaiga, teigė VSAT vadas.
VRM: migrantų reikalais galėtų rūpintis specialiai įkurta agentūra
Migrantų reikalais galėtų rūpintis specialiai įkurta agentūra, teigia vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius, tačiau pabrėžia, kad kol kas tai tik svarstymo stadijoje.
Žiūrint į perspektyvą, kai susitvarkysime su dabar esančiu srautu, reikalingi pokyčiai ir mūsų ministerija kartu Socialinės apsaugos ir darbo ministerija svarsto naują koncepciją, kad galbūt turėtų būti įkurta tam tikra agentūra, kuri būtent ir rūpintųsi neteisėtų migrantų ir prieglobsčio prašytojų apgyvendinimo sąlygomis, procedūrų užtikrinimu, paslaugų suteikimu, antradienį žurnalistams sakė viceministras.
Jo teigimu, agentūra migrantų bazines sąlygas galbūt pakeltų į naują lygmenį, tačiau jis nedetalizavo, kada tokia agentūra galėtų atsirasti.
Reikėtų dar šiek tiek kantrybės su ta agentūra, bet toks modelis įmanomas, teigė A. Abramavičius.
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė vėliau antradienį išplatintame pranešime teigė, kad neteisėtos migracijos krizė atskleidė būtinybę turėti aiškesnę migrantų apgyvendinimo tvarką, o agentūros modelis yra baigiamas rengti.
Jis, pasak ministrės, padės užtikrinti sklandesnį migrantų apgyvendinimą, numatys aiškias atsakomybes ir kontrolės tvarką.
Šiuo metu Valstybės sienos apsaugos tarnyba valdo tris Užsieniečių registracijos centrus Medininkuose, Kybartuose ir Pabradėje. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija Pabėgėlių priėmimo centrus Rukloje ir Vilniuje.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti