Į Ruklą pradedami perkelti migrantai iš pažeidžiamiausių visuomenės grupių

Publikuota: 2021-09-14 07:59
Atnaujinta 14:10
Valdo Kopūsto („15min“) nuotr.
svg svg
Valdo Kopūsto („15min“) nuotr.

Į Jonavos rajone esantį Ruklos miestelį pradedami perkelti migrantai, priklausantys pažeidžiamiausioms visuomenės grupėms.

„Šiandien pirmi 40 pasieks Ruklos naujai įrengtą stovyklavietę“, – LRT radijui antradienį sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Ministrė pati antradienio popietę atvyko į Ruklą, kur apžiūri naująją stovyklavietę ir migrantų gyvenimo sąlygas. 

Anot jos, pirmieji antradienį atvyko migrantai iš pasieniečių mokyklos Pabradėje, jie bus apgyvendinti ne moduliniuose nameliuose, o Pabėgėlių priėmimo centro patalpose, kad „būtų tokios pat sąlygos, iš kokių jie atvažiavo“.

„Po pietų mes laukiame žmonių, kurie jau atvyksta iš pasienio užkardų, iš palapinių, ir apsigyvens būtent šiuose nameliuose“, – spaudos konferencijoje kalbėjo M. Navickienė.

Gyvens 400 migrantų su vaikais

Čia įrengtoje stovykloje bus apgyvendintos šeimos su vaikais, pagyvenę žmonės ir kiti pažeidžiamų grupių atstovai, iš viso – apie 400 migrantų. Jie įsikurs konteineriniuose nameliuose. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) informavo, kad visi jie bus apgyvendinti per savaitę. 

„Man atrodo, kad mes tikrai turime suprasti, kad tokiu ir oru, ir sąlygomis, kai didelė dalis pažeidžiamų grupių dar gyvena užkardose, palapinėse, pastatytose ne ant kokio pagrindo, bet ant žolės, ir yra tikrai šlapia ir šalta, tai tokiomis sąlygomis, kad ir kaip tie žmonės papuolė į Lietuvos teritoriją, bet vis dėlto gyventi neturėtų“, – teigė ministrė.

Rukloje migrantai bus apgyvendinami išplėstame Pabėgėlių priėmimo centre, kur iki šiol gyveno 300 asmenų.

Pasak SADM, stovyklą sudaro 125 nameliai. Juose, priklausomai nuo namelio dydžio, galės gyventi 4 arba 6 žmonės. Įrengtos bendros virtuvės, dušai, tualetai, vaikams veiks mokykla, kupolai, kuriuose galės vykti bendri jų susirinkimai.

Iki kito trečiadienio kasdien stovykloje bus apgyvendinama po 50-70 migrantų.

Kiekviename namelyje yra lovos, spintelės, kėdžių, šaldytuvas. Jie kiekviename namelyje įrengti tam, kad nekiltų konfliktų tarp gyventojų dėl maisto produktų, jie galėtų jaustis saugūs.

„Per tokį trumpą laiką mes padarėme labai didelį darbą: įrengėme stovyklą, buvo irgi nemenkas iššūkis surasti naujų darbuotojų“, – sakė Ruklos pabėgėlių priėmimo centro direktorė Beatričė Bernotienė.

Jų papildomai įdarbinta apie 30. Visą parą stovykloje bus bent du darbuotojai, kurie padės spręsti problemas.

„Mes turime čia darbuotojų, profesionalų, socialiniai darbuotojai teikia daug dėmesio ir mes tikrai kiekvieną dieną diskutuojame, jeigu kyla problemos, kaip mes galime tai išspręsti“, – sakė B. Bernotienė.

SADM teigimu, ši migrantų stovyklavietė – didelis iššūkis, nes tokio didelio užsieniečių skaičiaus Ruklos pabėgėlių priėmimo centre iki šiol nėra buvę.

Ministrė žurnalistams Rukloje teigė, kad stovyklos įrengimas ir išlaikymas metams kainuos apie 1,5 mln. Eur, į šią kainą įskaičiuota teritorijos priežiūra, šiukšlių išvežimas, skalbimas ir kitos paslaugos.

Migrantai galės gamintis maistą

Atsižvelgiant į tai, kad migrantų stovyklose daugiausia nepasitenkinimo kyla dėl jiems netinkančio maisto, Rukloje įrengtos virtuvės patalpos, kur patys gyventojai galės gaminti savo įprastą maistą. Maisto produktų jie galės įsigyti stovykloje veiksiančioje parduotuvėje, į kurią prekes tieks konkursą laimėsianti įmonė.

Parduotuvėje prekiaujama daržovėmis, vaisiais, kiaušiniais, miltais.

„Viskas, ko reikėtų pasigaminti sau valgyti“, – žurnalistams sakė parduotuvės savininkė Sandra Matulevičienė.

Ji sakė užsienyje dirbusi su pabėgėliais, Lietuvoje dirba žmonėms maistą tiekiančiame versle. Parduotuvėje bus priimami ir užsakymai, pagal poreikį bus stengiamasi atvežti ir kitokių produktų.

Kiekvienam užsieniečiui bus skirta beveik 77 eurų per mėnesį pašalpa maisto produktams įsigyti.

Pasak Ruklos pabėgėlių centro vadovės, maitinimas jiems nebus tiekiamas, jie turės pragyventi už šias išmokas.

„Tai yra mokama pašalpa šeimai ir už tuos pinigus jie maitinsis ir gaminsis sau maistą“, – kalbėjo B. Bernotienė.

Pasak jos, darbuotojams yra svarbu, kad gyventojai galėtų įsigyti maistą ir pasigaminti tokio, kokio reikia. Centras bendradarbiauja ir su Maisto banku, kuris tiekia produktus gyventojams papildomai.

„Nors ir kuklios, bet tai žymiai geresnės gyvenimo sąlygos, nei buvusios palapinėse ar pasienio užkardose. Vaikai, moterys, šeimos ir neįgalieji įsikurs šiltuose nameliuose, galės patys gamintis maistą, o mažamečiai sulauks ne tik užimtumo, bet ir ugdymo. Kartu noriu padėkoti Ruklos bendruomenei ir Jonavos savivaldybei už įsitraukimą sprendžiant migrantų apgyvendinimo klausimą“, – pranešime teigė M. Navickienė.

Atvykstantiems migrantams bus parūpinami būtiniausi daiktai. Tam ruoštasi iš anksto – atlikti viešieji pirkimai būtiniausioms higienos priemonėms, sauskelnėms, rūbams ir avalynei, indams įsigyti. Taip pat daug atsargų prikaupta iš labdaros.

Migrantų stovyklos gyventojams yra įrengti bevielio interneto prieigos taškai. Stovyklos gyventojai galės lankytis įstaigoje veikiančiame medicinos kabinete, gauti ir psichologo paslaugas.

Medicinos kabinete, pasak centro vadovės, dirbs buvęs pabėgėlis medikas – afganistanietis, kalbantis arabiškai, angliškai ir lietuviškai.

„Tai yra pagalba mums ir suprasti tuos kitataučius labiau, ir tuo pačiu susikalbėti“, – sakė B. Bernotienė.

Bus atsižvelgiama į tautybę, religiją

Atsižvelgiant į užsienio šalių patirtį, užsieniečiai stovykloje bus apgyvendinti įvertinus jų kilmę, tautybę bei išpažįstamą religiją. Tai daroma tam, kad nekiltų bereikalingų įtampų tarp gyventojų.

Vienoje pusėje gyvens Irako kurdai, kitoje – afrikiečiai, kitų šalių piliečiai. Bus stengiamasi krikščionis, musulmonus sunitus bei šiitus apgyvendinti atskirose stovyklos dalyse.

„Stengsimės atsižvelgti į jų religinius įsitikinimus, kad būtų kuo mažesnė konflikto tikimybė“, – antradienį žurnalistams sakė M. Navickienė.

Padedant užsienio partneriams, stovykloje dirba vertėjai iš pagrindinių kurdų kalbos dialektų, arabų kalbos. Centro darbuotojai kalba angliškai, rusiškai, yra mokančių ir prancūzų kalbą, kuria dažniausia bendrauja atvykę afrikiečiai.

Dėmesys vaikų poreikiams

Didžioji dauguma stovyklos gyventojų bus vaikai, todėl didelis dėmesys bus skiriamas jų užimtumui – laisvalaikį vaikai galės leisti jiems įrengtose patalpose. Bus sudaromos sąlygos naudotis šalia esančiu stadionu, žaisti futbolą, krepšinį, mažesnieji galės laiką leisti jiems įrengtoje žaidimų aikštelėje.

 M. Navickienė sakė, kad iš viso Lietuvoje šiuo metu yra apie 1.300 migrantų vaikų.

„Paskutiniais duomenimis, 1.300 vaikų. Kiek bus Rukloje, galutiniais duomenimis pasakyti dar negaliu (,...) matysime, turbūt, savaitės pabaigoje, kiek jų bus Rukloje, kiek – Naujininkuose“, – sakė ji.

Pačiame Centre numatytos patalpos vaikų užimtumui. Pasitelkus savanorius ir Centro darbuotojus, bus organizuojamas vaikų ugdymas. Nuo spalio 1 dienos vaikai mokysis lietuvių kalbos.

Nuo spalio 1 dienos bus organizuojamas ugdymas – trys pamokos per dieną, neformalus švietimas. Tam įrengtos penkios klasės.

Tuo rūpinasi Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

„Kiekvienas vaikas turi teisę į švietimą, ir tas laikas, kurį jis praleidžia nesvarbu kokioje šalyje, jis neturi nueiti veltui. Mokytis kalbos, reiškia, turėti kažkokį išsilavinimą, įgūdžius lavinti ir kitus dalykus. Tai pirmiausia, ką galime pasiūlyti tiems vaikams, ir yra lietuvių kalbos mokymas“, – sakė M. Navickienė.

Pirks apsaugos paslaugas

M. Navickienė tvirtino, kad artimiausiu metu vyks viešieji pirkimai teritorijos saugumo užtikrinimui. Migrantai, kaip pabrėžė ministrė, negalės palikti teritorijos bei ragino aplinkinių nesibaiminti dėl saugumo. Kol kas teritoriją saugos Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai.

Į Lietuvą šiemet neteisėtai atvyko daugiau kaip 4.100 migrantų. Lietuvoje šiuo metu likusių migrantų skaičius, pasak M. Navickienės, nebesiekia 4.000. Daugiau kaip pusę jų, ministerijų duomenimis, sudaro pažeidžiami asmenys: šeimos su vaikais, neįgalieji.

Dar apie 400–500 žmonių planuojama apgyvendinti Naujininkuose, Vilniuje – čia jie galėtų būti pradėti perkelti jau kitą savaitę.

Ministerija dar ieško vietų likusiems žmonėms apgyvendinti.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Verslo aplinka“

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Pasienyje apgręžta apie 50 migrantų, Baltarusijai ir Lenkijai skelbiant apie rastus migrantų kūnus

Į Lietuvą neįleistų neteisėtų migrantų skaičius, praėjusią savaitę svyravęs nuo maždaug 10 iki 20 asmenų per...

Sekmadienį nustatyti 745 nauji COVID-19 atvejai, 15 mirčių 2

Praėjusią parą nustatyti 745 nauji COVID-19 atvejai, mirė 15 žmonių, rodo pirmadienį paskelbti Statistikos...

Vengrijos opozicijos pirminius rinkimus teko stabdyti dėl kibernetinės atakos, jie bus pratęsti

Pirmieji Vengrijos opozicijos pirminiai rinkimai, per kuriuos turi būti išrinktas kandidatas, mesiantis...

Po JAV, JK ir Australijos pakto Š. Korėja prakalbo apie branduolinio ginklavimosi varžybas

Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministerija pirmadienį perspėjo, kad naujasis Vašingtono aljansas Indijos ir...

Sveikatos specialistai svarsto, kad vakcinuotos bendruomenės galėtų gyventi laisviau 7

Sveikatos specialistai pradeda svarstyti, kokių ribojimų būtų galima atsisakyti ten, kur dauguma gyventojų...

B. Johnsonas: Britanijos meilė Prancūzijai – neišraunama

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas sekmadienį stengėsi sušvelninti diplomatinį...

NVSC: daugiausia židinių fiksuojama ugdymo įstaigose, jų uždaryti neskubama 2

Šiuo metu daugiausiai aktyvių koronaviruso židinių fiksuojama mokyklose, bet šį rudenį nebus skubama jų...

„Vieningoji Rusija“ išlaikys tvirtą daugumą Valstybės Dūmoje

Prezidentą Vladimirą Putiną remianti partija „Vieningoji Rusija“ tvirtai laimi rinkimus į Valstybės Dūmą,...

Lietuvoje lankosi JAV Pensilvanijos nacionalinės gvardijos vadas

Lietuvoje lankosi JAV Pensilvanijos nacionalinės gvardijos vadas generolas majoras Markas J. Schindleris.

G. Nausėda dalyvauja Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda nuo pirmadienio iki trečiadienio dalyvaus Jungtinių Tautų Generalinės...

Dūmoje toliau karaliaus Putino partija 10

Tai, ką Kremlius įvardijo kaip rinkimus į Rusijos parlamentą, iš tiesų labiau priminė jų imitaciją. Ir tai...

Šią savaitę: Vokietijos rinkimai, Lenkijos išvada dėl ES, lyderiai tarsis dėl COVID-19 Premium

Vokietijoje vyks istoriniai Bundestago rinkimai, po kurių baigsis Angelos Merkel era, Lenkija paskelbs...

Pirmieji Rusijos rinkimų rezultatai: pirmauja „Vieningoji Rusija“, „Nauji žmonės“ įveikia 5% barjerą 3

Rusijos Federacijos centrinė rinkimų komisija paskelbė pirmuosius rinkimų į Valstybės Dūmą rezultatus.

Verslo aplinka
2021.09.19
Kanarų La Palmos saloje išsiveržė ugnikalnis

Ispanijai priklausančių Kanarų La Palmos saloje po daugiau nei savaitę trukusios nestiprių žemės drebėjimų...

Verslo aplinka
2021.09.19
Baltarusija ir Lenkija skelbia šalių pasienyje aptikusios migrantų kūnų 1

Baltarusija sekmadienį paskelbė, jog jos pasienyje su Lenkija aptikta mirusi migrantė iš Irako, o Lenkijos...

Verslo aplinka
2021.09.19
Rinkėjų aktyvumas parlamento rinkimų trečią balsavimo dieną viršijo 45% – Rusijos CRK

Rinkėjų aktyvumas Rusijos parlamento rinkimuose trečios balsavimo dienos 18 val. Maskvos laiku siekė 45,15%,...

Verslo aplinka
2021.09.19
Kuriamas barjeras stabdyti atminimų metų vajų

Seime bandoma stabdyti atmintinų metų skelbimo vajų – siūloma nustatyti, kad per metus galėtų būti paskelbta...

Verslo aplinka
2021.09.19
Rusijos piliečiai rinkimuose į Valstybės Dūmą balsuoja ir Lietuvoje 6

Šimtai Rusijos piliečių Lietuvoje sekmadienį balsavo rinkimuose į Rusijos Valstybės Dūmą, kuriuos tikriausiai...

Verslo aplinka
2021.09.19
NATO: ginčas dėl povandeninių laivų neturės įtakos aljanso „kariniam bendradarbiavimui“ 1

NATO nesureikšmina grėsmės, kurią aljansui gali kelti tarp Prancūzijos ir JAV bei Australijos kilęs ginčas...

Verslo aplinka
2021.09.19
Australija atmeta Prancūzijos kaltinimus melu dėl povandeninių laivų sandorio

Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas sekmadienį atmetė Prancūzijos kaltinimus Kanberai, kad...

Verslo aplinka
2021.09.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku