Čekija dėl 2014-ųjų sprogimo išsiunčia 18 Rusijos diplomatų, žada išslaptinti medžiagą apie įvykį

Publikuota: 2021-04-18
Įtariamieji Skripalių apnuodijimu 2018 m. „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
svg svg
Įtariamieji Skripalių apnuodijimu 2018 m. „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.

Čekijos vyriausybė šeštadienį paskelbė išsiunčianti iš šalies 18 rusų diplomatų, kuriuos čekų žvalgybininkai vadina Rusijos Užsienio žvalgybos tarnybos (SVR) bei karinės žvalgybos agentūros GRU slaptaisiais agentais ir sieja su vienu 2014 m. sprogimu.

Papildyta antruoju skyriumi

Čekijos policija vėliau taip pat paskelbė, kad dėl šio dvi gyvybes nusinešusio sprogimo ieško dviejų rusų su pasais, kuriuos naudojo buvusio dvigubo agento Sergejaus Skripalio ir jo dukters apnuodijimu 2018 metais įtariami asmenys.

„18 Rusijos ambasados darbuotojų per 48 valandas privalo išvykti iš mūsų Respublikos“, – žurnalistams sakė Janas Hamačekas, Čekijos užsienio reikalų ministras.

Premjeras Andrejus Babišas sakė, jog Čekija turi „aiškių įrodymų“, susiejančių GRU karininkus iš 29 155-ojo padalinio su sprogimu kariuomenės amunicijos sandėlyje netoli Čekijos rytuose esančio Vrbeticės kaimo.

Premjeras pridūrė šią informaciją gavęs penktadienį, bet nepaaiškino, kodėl tyrimas taip ilgai užtruko.

„Tas sprogimas nulėmė didžiulę materialinę žalą ir sukėlė rimtą grėsmę daugelio vietos žmonių gyvybei, bet, visų svarbiausia, pražudė du piliečius“, – sakė A. Babišas.

Sprogimas 2014 m. spalio 16 d. įvyko sandėlyje su 58 t amunicijos. Po kelių mėnesių įvyko kitas didelis sprogimas netoliese esančiame sandėlyje su 98 t amunicijos.

Kaip nurodo BBC, Čekijos pretenzijas absurdu pavadino Vladimiras Džabarovas, Rusijos parlamento aukštųjų rūmų Tarptautinių reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas. Naujienų agentūrai „Interfax“ jis taip pat sakė, kad ir Rusijos reakcija į diplomatų išsiuntimą turėtų būti „proporcinga“.

Petrovas ir Boširovas

Čekijos kovos su organizuotu nusikalstamumu skyrius NCOZ paskelbė dėl šių sprogimų ieškantis dviejų rusiškus pasus naudojančių vyrų.

Šiuose pasuose įrašytos 1979 m. gimusio Aleksandro Petrovo ir 1978-aisiais gimusio Ruslano Boširovo pavardės. Šių pasų turėtojų taip pat ieško Jungtinė Karalystė, dėl Skripalių apnuodijimo Anglijos Solsberio mieste.

Rusija neigia, kad yra susijusi su šiuo apnuodijimu Sovietų Sąjungoje sukurta kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“, bet pablogėjus diplomatiniams santykiams Vakarų šalys, įskaitant JAV, tuomet išsiuntė dešimtis Rusijos diplomatų, o Rusija ėmėsi atitinkamų atsakomųjų priemonių.

„Abu šie vyrai buvo Čekijos teritorijoje... 2014 metų spalį“, – kai įvyko sprogimas Vrbeticėje, nurodė NCOZ ir pridūrė, kad abu šie asmenys taip pat naudojosi tadžikų ir moldavų tapatybėmis.

Pasak A. Babišo, 18 diplomatų išvarymui visiškai pritaria kairiojo sparno prezidentas Milošas Zemanas, palaikantis glaudžius ryšius su Maskva ir Pekinu.

M. Zemanas ne kartą kritikavo savo šalies Saugumo informacijos tarnybą (BIS), kaltinančią Rusijos žvalgybos tarnybas surežisavus pastarojo meto kibernetines atakas prieš Čekijos užsienio reikalų ministeriją ir kitus taikinius.

Praha žada išslaptinti medžiagą apie 2014-ųjų sprogimą


Vėliau sekmadienį pranešta, kad Čekijos valdžia išslaptins medžiagą apie prieš septynerius metus įvykusį sprogimą kariuomenės amunicijos sandėlyje, dėl kurio įtariami Rusijos žvalgybininkai, pareiškė ministras pirmininkas A. Babišas. 

Pasak premjero, ministrų kabinetas pirmadienį išnagrinės Čekijos saugumo informacijos tarnybos (BIS) surinktą bylos medžiagą ir ją aptars.

„Byla pirmadienį bus aptarta vyriausybėje, nes kiti ministrai jos nematė, ir aš noriu, kad duomenys būtų išslaptinti“, – interviu laikraščiui „Lidove noviny“ sakė jis.  

A. Babišas pažadėjo, kad tuomet čekai turės galimybę susipažinti su išslaptintais dokumentais.

Paklaustas, ar bus imtasi papildomų priemonių, jis atsakė, kad, jo manymu, 18 Rusijos diplomatų išsiuntimas yra tinkamas atsakas.

Premjeras taip pat sakė, kad jau informavo kitas Europos Sąjungos nares ir apie bylą pranešė Europos Vadovų Tarybos pirmininkui Charles'iui Micheliui.

„Būtinai tą aptarsime kitame Tarybos posėdyje“, – pridūrė jis.

Rusijos užsienio reikalų ministerija sekmadienį pareiškė griežtą protestą Prahai dėl "beprecedenčio" 18 Rusijos ambasados darbuotojų išsiuntimo. Pasak ministerijos, dėl šio „priešiško žingsnio“ matyti Vašingtono dalyvavimo „pėdsakų“.  

„Reiškiame griežtą protestą Čekijos valdžios institucijoms. Imsimės atsakomųjų priemonių, kurios privers šios provokacijos autorius suvokti visą savo atsakomybę už normalaus mūsų šalių santykių vystymosi pagrindų sunaikinimą“, – sakoma ministerijos pareiškime. 

„Panašu į Solsberį“

Pernai paskelbtoje ataskaitoje BIS nurodė, kad Rusijos slaptosios tarnybos savo interesus Čekijoje taip pat stūmė pasinaudodamos šnipais su diplomatine priedanga.

„2019 metais Čekijos teritorijoje buvo ir aktyviai veikė visų Rusijos žvalgybos tarnybų – civilinės tarnybos SVR, karinės tarnybos GRU, vidaus saugumo tarnybos FSB (Federalinės saugumo tarnybos) ir Federalinės apsaugos tarnybos (FSO) – darbuotojų ir bendradarbių“, – nurodė BIS.

J. Hamačekas anksčiau šią savaitę sakė, kad pirmadienį nuvyks į Maskvą derėtis dėl potencialaus rusiškos vakcinos nuo COVID-19 „Sputnik V“ tiekimo, bet kilus diplomatiniam ginčui šią kelionę atšaukė.

J. Hamačekas, kuris yra vidaus reikalų ministras ir laikinai eina užsienio reikalų ministro pareigas šią savaitę atleidus jo pirmtaką, sakė apgailestaujantis, kad incidentas „smarkiai pakenks Čekijos ir Rusijos santykiams“.

Pasak jo, jis iškvietė Rusijos ambasadorių Aleksandrą Zmejevskį ir informavo jį apie sprendimą.

„Esame situacijoje, primenančioje (situaciją – BNS) Britanijoje po bandymo nunuodyti Solsberyje“, – pridūrė jis.

„Intensyviausia nuo Šaltojo karo“

Ketvirtadienį Čekijos kaimynė Lenkija paskelbė išvariusi tris Rusijos diplomatus dėl, anot Varšuvos, Maskvos „priešiškų veiksmų“.

Lenkija taip pat išreiškė „visišką solidarumą“ su JAV, anksčiau tą pačią dieną paskelbusiomis sankcijų Rusijai ir išvariusiomis 10 rusų diplomatų dėl, kaip sakė Vašingtonas, Kremliaus kišimosi į JAV rinkimus, didžiulės kibernetinės atakos ir kitokios priešiškos veiklos.

Italija šį mėnesį taip pat išsiuntė Rusijos diplomatų: tai buvo padaryta sučiupus vieną karinio jūrų laivyno kapitoną, kaltinamą įslaptintos informacijos perdavimu Rusijos agentui.

Rusija paprastai atmeta įtarimus šnipinėjimu ir vadina juos esą JAV ar Britanijos režisuojamos „antirusiškos kampanijos“ dalimi, tačiau analitikai sako, kad slapta Rusijos veikla Europoje yra intensyviausia nuo pat Šaltojo karo.

Sekmadienį J. Hamačekas socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė ketinantis sprogimo Vrbeticėje klausimą iškelti per Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrų pirmadienio susitikimą.

JK remia Prahos sprendimą išsiųsti rusų diplomatus 

Jungtinė Karalystė sekmadienį paskelbė „visiškai remianti savo sąjungininkus čekus“, Prahai išvarius 18 Rusijos diplomatų, kuriuos čekų žvalgybininkai vadina žvalgybos tarnybų slaptaisiais agentais ir sieja su vienu 2014 metų sprogimu.

„JK visiškai remia savo sąjungininkus čekus, parodžiusius, kaip toli gali nueiti Rusijos žvalgybos tarnybos, bandydamos vykdyti pavojingas... operacijas Europoje“, – sakoma britų užsienio reikalų sekretoriaus Dominico Raabo pareiškime.

„Po „Novičioko“ atakos Solsberyje tai rodo Maskvos elgesio modelį, – sakė jis. – Mes kaip visada pasiryžę ir įsipareigoję patraukti atsakomybėn už ataką Solsberyje atsakingus asmenis ir gerai vertiname Čekijos pareigūnų veiksmus dėl to paties.“

Jis paragino Rusiją „nutraukti tokius veiksmus, pažeidžiančius svarbiausias tarptautines normas“.

Ketvirtadienį Britanija paskelbė iškvietusi Rusijos ambasadorių JK Andrejų Keliną ir išreiškusi didelį susirūpinimą tuo, ką pavadino Maskvos „piktavališkos veiklos modeliu“.

G. Landsbergis reiškia solidarumą su „Rusijos šnipus“ išsiuntusia Čekija


Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis taip pat reiškia solidarumą su Čekija, pranešusia apie išsiunčiamus Rusijos diplomatus, siejant juos su Rusijos žvalgyba ir sprogdinimu šalyje. 

„Visiškas solidarumas su mūsų sąjungininke Čekija dėl jos sprendimo išsiųsti 18 šnipų iš Rusijos ambasados. Valstybės remiamas terorizmas turi būti vienareikšmiškai pasmerktas, o vykdytojai patraukti atsakomybėn“, – savo „Twitter“ paskyroje sekmadienį parašė G. Landsbergis.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Seimui pateiktas svarstyti pakoreguotas 2021 m. biudžetas 13

Vyriausybė antradienį Seimui pateikė svarstyti pakoreguotą 2021 m. biudžetą, kurio deficitas, dėl augančių...

Finansai
12:26
Baltarusijoje užblokuotas nepriklausomas naujienų portalas Tut.by

Baltarusijos saugumo tarnybų agentai antradienį surengė kratų pagrindinio nepriklausomo naujienų portalo...

Seimas sudarė naują VRK: jai vadovaus J. Petkevičienė, atmesta J. Udrio kandidatūra

Parlamentarai antradienį suformavo naują Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK), jos pirmininke paskyrė...

Verslas: ilgesnis darbas vakarais ir savaitgaliais išlygintų lankytojų srautus

Vyriausybei trečiadienį ketinant svarstyti leidimą atidaryti prekybos centrus ir savaitgaliais bei ilginti...

Advokatas V. Mizaras paskirtas Konstitucinio Teismo teisėju 16

Advokatas Vytautas Mizaras paskirtas Konstitucinio Teismo (KT) teisėju. Teikdama šią kandidatūrą parlamento...

Jungtinėje Karalystėje nedarbas pirmąjį šių metų ketvirtį siekė 4,8%

Jungtinėje Karalystėje (JK) nedarbas per pirmąjį šių metų ketvirtį siekė 4,8%, parodė antradienį paskelbti...

Po įtampos regione valdžios švytuoklė vėl pakrypo į Izraelio premjerą Premium 3

Vos prieš savaitę Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu po 12 metų valdžioje buvo beprarandantis savo...

A. Valantinas paskirtas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėju

Buvusį generalinį prokurorą ir Lietuvos apeliacinio teismo pirmininką Seimas antradienį paskyrė Lietuvos...

JAV papildomai eksportuos 20 mln. COVID-19 vakcinos dozių

JAV kitoms pasaulio šalims išsiųs 20 mln. vakcinų nuo koronaviruso dozių, ir bendras jų kiekis sieks 80 mln.,...

ES ir JAV skelbia paliaubas ginče dėl plieno ir aliuminio muitų

Europos Sąjunga (ES) ir JAV skelbia paliaubas ginče dėl plieno ir aliuminio muitų, kurį pradėjo buvusio JAV...

Prezidentas pasiūlė kandidatą ambasadoriumi ES 1

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pasiūlė dar vieną kandidatą ambasadoriumi Europos Sąjungoje. Šalies...

Pirmadienį Lietuvoje nustatyti 685 nauji COVID-19 atvejai, mirė 10 žmonių 8

Pirmadienį šalyje nustatyti 685 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos mirė dešimt žmonių,...

S. Krėpšta. Mažesni mokesčiai mažiausiai uždirbantiems: kodėl svarbu mažinti pajamų nelygybę? 1

Spartaus ekonomikos atsigavimo ženklai leidžia su viltimi žvelgti į ateitį. Tačiau krizė išryškino ir vėl...

Japonijos ekonomika susitraukė labiau nei tikėtasi

Japonijos ekonomika šių metų pirmąjį ketvirtį susitraukė labiau nei tikėtasi, nes lėtas skiepijimas ir naujų...

Raketos laimi prieš diplomatines pastangas nutraukti Izraelio ir palestiniečių kovas 4

Konfliktas tarp Izraelio ir „Hamas“ kovotojų Gazoje vyksta jau antrą savaitę, o paliaubų ženklų kol kas...

„Maserati Fuoriserie“: automobiliai pagal asmenybę Verslo tribūna

Sakoma, kad geriausiai tinka tie kostiumai, kurie buvo pasiūti pagal individualų užsakymą. Ši taisyklė...

Belskite, gal bus atidaryta 9

Galimybių pasas kitą savaitę daliai žmonių turėtų praverti karantininius vartus į daugmaž normalesnį...

LAT patikslino turiningojo viešųjų pirkimų pasiūlymų vertinimo ribas Verslo tribūna

2021 m. gegužės 12 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) priėmė nutartį, kuria patikslino teismų...

„TeraSky Baltic“ kibernetinio saugumo imasi mokyti žmones, turinčius autizmo sutrikimą Premium 1

Izraelio kapitalo IT saugumo ir infrastruktūros bendrovė „TeraSky Baltic“ iš šios šalies į Lietuvą atveža...

Inovacijos
2021.05.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku