M. Barnier perspėjo, kad negali garantuoti sėkmingos „Brexit“ derybų baigties

Europos Sąjungos (ES) ir Jungtinės Karalystės (JK) derybos dėl prekybos susitarimo po Brexit tęsiamos Briuselyje. ES vyriausiasis Brexit derybininkas Michelis Barnier ankstų pirmadienio rytą informavo ES valstybes nares, kad kol kas JK ir ES nepavyko pasiekti susitarimo dėl ateities santykių. Teigiama, kad susitarimui pasiekti lyderiai skaičiuoja paskutines valandas.
Pranešimas atnaujintas Londono pareiškimu dėl pereinamojo laikotarpio.
M. Barnier pirmadienį perspėjo, kad negali garantuoti, kad pavyks su JK susitarti dėl prekybos santykių.
Kol kas šios savaitės trečiadienis matomas kaip paskutinė diena, kuomet dar būtų galima tikėtis susitarimo, praneša Financial Times.
Anot vieno Reuters šaltinių, ES vyriausiasis derybininkas, pristatydamas Bendrijos lyderiams derybų eigą, atrodė nusivylęs.
Šiuo metu kamuolys B. Johnsono pusėje. Nesutarimų išlieka visais trim klausimais, teigė vienas iš M. Barnier pristatyme dalyvavusių diplomatų.
M. Barnier tęs derybas su JK derybininku Davidu Frostu ir pirmadienį. Vakare numatytas Ursulos von der Leyen, Europos Komisijos pirmininkės, ir Boriso Johnsono, JK premjero, pokalbis telefonu. Kol kas neskelbiama, kurią tiksliai valandą turėtų pasikalbėti abu lyderiai.
Tai yra lemtingos valandos ES-JK ateities santykiams, Reuters cituoja Sebastianą Fischerį, Vokietijos atstovą spaudai Europos Sąjungoje.
VŽ primena, kad šiuo metu ES pirmininkauja Vokietija.
Vis tiek manau, kad didesnė tikimybė ta, kad mums pavyks kažkaip surasti išeitį ir pasiekti susitarimą, tačiau tikrai nebūsiu labai nustebęs, jeigu to padaryti ir nepavyks. Jeigu artimiausiomis dienomis nepasieksime susitarimo, tai susidursime su rimtomis problemomis susitarimo ratifikavimui, Irish Times teigė Simonas Coveney, Airijos užsienio reikalų ministras.
JAV investicinis bankas JPMorgan teigė, kad tikimybė, kad JK ir ES taip ir nepavyks susitarti dėl ateities prekybos santykių nuo 20%, padidėjo iki 30%.
Londonas: pareinamojo laikotarpio pratęsimo nebus
JK atmetė bet kokią galimybę pratęsti pereinamąjį laikotarpį po Brexit arba tęsti derybas dėl ateities santykių ir ateinančiais metais, pirmadienį pranešė premjero Boriso Johnsono atstovas.
Esame pasiryžę derėtis, kol tam turime laiko, jeigu manome, kad susitarti vis dar įmanoma, žurnalistams sakė Dauningo gatvės atstovas.
Vis dėlto atsakydamas į klausimą apie galimybę pratęsti derybas kitais metais, jis pridūrė: Galiu tai atmesti.
Progresas nepakankamas
Po savaitgalį vykusių įtemptų derybų ES šaltiniai BBC sakė, kad šalys labai priartėjo prie susitarimo dėl žvejybos, tačiau jo dar nepatvirtina britai.
Anot BBC cituojamo ES diplomato, žvejyba tikrai nėra ta problema dėl kurios derybos įstrigo. Labiausiai ginčijamasi dėl priemonių, kurios užtikrintų vienodas konkurencijos sąlygas įmonėms ir susitarimų laikymąsi užtikrinančių priemonių.
JK aplinkos sekretorius George'as Eustice'as kiek anksčiau teigė, kad tiek dėl žvejybos, tiek dėl verslo taisyklių laikymosi vis dar lieka nesuderintų pozicijų.
Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos derybininkai D. Frostas ir M. Barnier sekmadienį Briuselyje susitiko dar kartą dviejų dienų derybų. Praėjusią savaitę Londone derybininkams nepavyko pasiekti norimo rezultato dėl ateities prekybos santykių, nuo sausio 1 d.
Prancūzija praėjusią savaitę įspėjo M. Barnier, ES vyriausiąjį Brexit derybininką, galinti blokuoti ES ir JK prekybos susitarimą, jeigu jai netiks sąlygos.
VŽ rašė, kad JK ir ES derybose dėl ateities santykių daugiausiai nesutarimų kelia trys klausimai žuvininkystė, vienodos konkurencijos sąlygos ir ateities skundų nagrinėjimo procedūros.
Jeigu per šį, kaip teigiama jau paskutinį derybų raundą nebus pasiektas susitarimas nuo kitų metų pradžios tarp JK ir ES bus įvestos muitinės patikrinimo procedūros.
VŽ jau rašė, kad analitikai ragina ir Lietuvos verslą pasiruošti sutrikimams prekyboje su JK, nepaisant to, ar JK ir ES pavyks susitarti dėl ateities santykių.
VŽ primena, kad kol kas numatyta, kad susitarimą Europos Parlamentas galėtų ratifikuoti gruodžio 16 d., tačiau nuo susitarimo dokumento teksto parengimo, teisinio įvertinimo ir išvertimo į Bendrijos kalbas turėtų praeiti apie dvi savaites, tad EP greičiausiai nebespės ratifikuoti susitarimo šia data. Tokiu atveju neatmetama galimybė, kad EP rinktųsi ir tarpušvenčiu.
Derybos pastarosiomis savaitėmis suintensyvėjo, nes Europos Vadovų Taryba renkasi šį ketvirtadienį ir penktadienį, tuo metu jie jau galėtų patvirtinti susiderėtą susitarimą, jeigu iki to laiko pavyktų jį pasiekti. Tuomet susitarimą dar privalės ratifikuoti abiejų šalių parlamentai. Visos procedūros turi būti įgyvendintos iki gruodžio 31 d., nes nuo sausio 1 d. JK pereinamasis laikotarpis Bendrijoje baigiasi.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti