S. Skvernelis sako, kad susisiekimas iš esmės baigtas, bet galimos išimtys

Publikuota: 2020-04-01
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Vyriausybė darsyk pakoregavo dėl koronaviruso grėsmės Lietuvoje galiojančio karantino režimą. Nustatyti papildomi ir atnaujinti apribojimai jūrų ir oro transporto, įvažiavimo iš užsienio, prekybos, kai kurių prekių eksporto, apgyvendinimo paslaugų ir kitose srityse.

Be kita ko, priimtas sprendimas nuo savaitgalio faktiškai stabdyti keleivinius skrydžius bei susisiekimą keltais, išskyrus liniją Kylis-Klaipėda, taip pat leisti įvažiavimą į Lietuvą lengvaisiais automobiliais tik per du punktus pasienyje su Lenkija ir Latvija.

Komentuodamas šį sprendimą premjeras Saulius Skvernelis pabrėžė, kad „susisiekimas su Lietuva faktiškai baigtas, bet bus galimos išimtys.

Vyriausybės posėdyje trečiadienį Aurelijus Veryga, sveikatos apsaugos ministras, pristatė pakeitimus nuo kovo 16 d. galiojančiame nutarime dėl karantino paskelbimo. Ministrų kabinetas pritarė projektui. Jis, išskyrus keletą punktų, įsigalioja tuojau pat. 

Patvirtintas pluoštas pakoregavimų

Naujais pakeitimais karantino režime nustatyta, kad:

  • Asmeninių apsaugos priemonių (apsauginiai akiniai ir skydeliai, veido skydeliai, burnos ir nosies apsaugos priemonės, apsauginiai drabužiai, pirštinės) eksportas yra faktiškai draudžiamas. Šių priemonių eksportas yra galimas tik išimties tvarka, gavus specialų leidimą. Kitų prekių judėjimas, kaip ir iki šiol, neribojamas;
  • Asmenų ir jų lengvųjų asmeninės paskirties automobilių atvykimas į Lietuvos teritoriją bus leidžiamas tik per Kalvarijos–Budzisko bei Saločių–Grenstalės pasienio punktus, t. y. tik iš Lenkijos ir Latvijos pusės;
  • Nuo balandžio 4 d., šeštadienio, 00:00 val. draudžiama į Lietuvą keleiviniais laivais (keltais) gabenti keleivius ir jų lengvuosius asmeninės paskirties automobilius, išskyrus kelto maršrutą Kylis-Klaipėda-Kylis arba turint Vidaus reikalų ministro ar jo įgalioto asmens leidimą;
  • Taip pat nuo balandžio 4 d. vidurnakčio skrydžiai keleiviams vežti į ir iš Lietuvos tarptautinių oro uostų bus vykdomi tik gavus Transporto saugos administracijos išduotą atskirą leidimą oro susisiekimui vykdyti pagal susisiekimo ministro pavedimą, atsižvelgiant į užsienio reikalų ministro teikimą. Tokie leidimai bus galimi tik repatriaciniams skrydžiams, nors kiek vėliau balandį Vyriausybė gali svarstyti leidimą vykdyti labai retus, bet reguliarius skrydžius iš svarbių oro uostų Europoje;
  • Ekipažų ir įgulų nariams, kurie dirba tarptautinius komercinius vežimus vykdančiose Lietuvos įmonėse ar vykdo tarptautinius komercinius vežimus visų rūšių transporto priemonėmis, privaloma izoliacija nuo atvykimo į Lietuvą iki išvykimo iš jos teritorijos dienos, bet ne ilgiau nei 14 d.;
  • Draudžiami plaukiojimai mažaisiais, pramoginiais, sportiniais, asmeniniais, tradiciniais laivais ir kitais plūduriuojančiais įrenginiais ar priemonėmis didesnėmis nei 2 asmenų grupėmis, išskyrus artimuosius giminaičius, įtėvius, įvaikius, globėjus, rūpintojus;
  • Apgyvendinimo paslaugų teikimas, patalpų ir butų nuoma bei kitoks jų suteikimas trumpalaikiam fizinių asmenų apgyvendinimui gali būti draudžiamas kiekvienoje savivaldybėje atskiru savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu;
  • Greta turgaviečių leista prekiauti maisto produktais ir kitose viešosios prekybos vietose, pvz., vadinamuosiuose ūkininkų turgeliuose arba specializuotose prekybos paviljonuose – konkretų tokių viešų prekybos vietų sąrašą turės sudaryti žemės ūkio ministras;
  • Valstybės ir savivaldybės biudžetinių įstaigų, sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams, prastova bus skelbiama tik išnaudojus visas įmanomas darbo organizavimo formas bei būdus, jeigu ekstremalios situacijos ir karantino sąlygomis darbdavys negali duoti darbuotojui darbo sutartyje sulygto darbo, ir nėra galimybės sulygto darbo dirbti nuotoliniu būdu arba darbuotojas nesutinka dirbti kito pasiūlyto darbo;
  • Esant poreikiui sveikatos priežiūros specialistai ir kartu su jais dirbantys darbuotojai (medicinos personalą aptarnaujantis personalas) laikinai gali būti perkeliami į kitą sveikatos priežiūros įstaigą arba laikinai keičiamos jų darbo funkcijos, užtikrinant tinkamą sveikatos priežiūros paslaugų organizavimą.

Gali svarstyti papildomus ribojimus dėl parkų

Vyriausybės posėdžio metu vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė atkreipė dėmesį, kad kartu su viešojo saugumo pareigūnais yra siūliusi apsvarstyti griežtesnį apribojimą lankytis parkuose, skveruose ir kitose viešose erdvėse.

Tačiau, pasak ministrės, kol kas sutinkama dar palaukti, paanalizuoti situaciją, kaip gyventojai laikosi esamų apribojimų lankytis parkuose ir, „jeigu bus pastebėtas didėjantis piktnaudžiavimas ir ligšiolinių nurodymų nevykdymas, tuomet bus siūloma svarstyti tvarkos sugriežtinimą“.  

Dėl koronaviruso grėsmės kovo 16 d. įsigaliojęs karantinas kol kas galioja iki balandžio 13 d. Tačiau neatmetama, jog jis gali būti kažkuriam laikui pratęstas. Tokį klausimą Vyriausybė svarstys ne anksčiau kaip kitą savaitę. 

Kodėl palikta linija į Kylį?

Vėliau surengtoje spaudos konferencijoje premjeras paaiškino, ką reiškia sprendimas dėl skrydžių bei susisiekimo keltais draudimas ir kokiais atvejais galimos išimtys.

„Taigi, paliekame tik vieną kelto liniją – Kylis-Klaipėda-Kylis. Paliekame todėl, kad šiuo keltu Lietuvą pasiekia gana daug krovinių, be to, kad liktų bent vienas tokio pobūdžio keleivinio susisiekimo kanalas su Lietuva. Vokietijoje palyginti neblogai tvarkomasi su koronaviruso krize, todėl ir nusprendėme šią liniją palikti“, – pastebėjo S. Skvernelis.

„Taip pat paliekame tik du sausumos punktus – ties Latvija ir ties Lenkija. Noriu priminti ir pabrėžti, kad visi atvykstantys tiek mašinomis, tiek ir keltais piliečiai bus testuojami nuo koronaviruso“, – pridūrė jis. 

Išimtys galimos tik repatriacijai

VŽ paklaustas, kokiais atvejais bus galimos išimtys susisiekimo oru srityje, Vyriausybės vadovas paminėjo, kad po to, kai nuo šeštadienio bus uždrausti skrydžiai, tuomet atskiri leidimai bus galimi tik specialiems, repatriaciniams reisams.

„Jeigu bus reikalinga, jeigu bus tam tikroje vietoje susikaupusi pakankamai gausi mūsų piliečių grupė, tuomet bus priimti sprendimai dėl leidimo“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Jis nepaneigė, kad po tam tikro laiko galbūt atsiras galimybė išduoti leidimus labai retiems, bet, vis dėlto, reguliariems skrydžiams iš didesnių Europos oro uostų. Tiesa, tokius sprendimus bus galima padaryti tik kruopščiai išanalizavus situaciją su koronaviruso plitimu žemyne.  

„Tad susisiekimas iš esmės baigtas, bet galimos išimtys“, – pastebėjo Vyriausybės vadovas.

Skelbta, kad šį penktadienį vakare iš Milano laukiama paskutinio skrydžio į Vilnių.

Taip pat šios savaitės pradžioje skelbta, kad įvairiose pasaulio valstybėse tebėra ne mažiau kaip 200 įstrigusių Lietuvos piliečių. Kai kurie iš jų namo galės grįžti pasinaudoję specialia Europos Sąjungos repatriacijos programa.  

[infogram id="91ed4f02-f8ca-45fe-b5c4-967cf62f3540" prefix="CdT" format="interactive" title="Patvirtinti koronaviruso atvejai įvairiose šalyse 2020 01 20 — 04 01"]

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Hamas“ paleido 130 raketų salvę į Tel Avivą

Gazos Ruožą kontroliuojantis islamistų judėjimas „Hamas“ antradienį paskelbė paleidęs 130 raketų salvę į Tel...

Tyrimas: antikūnų prieš COVID-19 organizme išlieka bent 8 mėnesius po užsikrėtimo

Antikūnų prieš COVID-19 pacientų kraujyje išlieka mažiausiai aštuonis mėnesius po užsikrėtimo, antradienį...

Ukraina: V. Putino sąjungininkas V. Medvečukas įtariamas valstybės išdavimu

Ukraina antradienį paskelbė apie atliekamą kratą įtakingo prorusiško parlamentaro Viktoro Medvedčuko namuose...

Dėl COVID-19 krizės Indijoje perpus smuko „iPhone 12“ gamyba Premium

COVID-19 krizė Indijoje sudavė smūgį „Apple“ planams perkelti į šią šalį dalį gamybos iš Kinijos. Dėl virusu...

Inovacijos
19:02
Seimo vadovė: parlamentarų atšaukimas demokratinėse šalyse neįsivaizduojamas

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad parlamentarų atšaukimas demokratinėse valstybėse yra...

MMA kitąmet siūloma didinti beveik dešimtadaliu 2

Minimalią mėnesio algą (MMA) kitąmet siūloma didinti 9,6% – nuo dabartinių 642 Eur iki beveik 704 Eur.

Baltieji rūmai: J. Bidenas siekia glaudesnių ryšių su Vidurio ir Rytų Europa

JAV prezidentas Joe Bidenas pareiškė siekiantis glaudesnio bendradarbiavimo su Vidurio ir Rytų Europa,...

G. Nausėda: ES savo arsenale dar turi neišnaudotų sankcijų Rusijai priemonių

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad sankcijų Rusijai klausimu Europos Sąjunga (ES) dar turi...

V. Blinkevičiūtė ragina didinti mokesčių progresyvumą Premium 7

Naująja opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininke išrinkta europarlamentarė Vilija...

Galimybių pasą bus galima gauti specialiame interneto puslapyje 5

Galimybių pasą bus galima gauti apsilankius specialiai sukurtame interneto puslapyje ir atlikus du veiksmus –...

Inovacijos
14:43
ES reikalauja, kad „AstraZeneca“ iki birželio pabaigos pristatytų 120 mln. vakcinos dozių

Europos Sąjunga (ES) reikalauja, kad Jungtinės Karalystės (JK) ir Švedijos farmacijos kompanija „AstraZeneca“...

I. Genytė-Pikčienė: vartojimo šuolį palydės kainų ūgtelėjimas

Geri šių metų pirmo ketvirčio augimo rezultatai ir įsibėgėjęs vakcinacijos procesas kloja pamatus...

Finansai
13:17
Po savaitės Seimas apsispręs dėl naujos VRK vadovės kandidatūros

Naująja Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininke Seimui pasiūlyta skirti teisininkę Jolantą...

M. Palijanskas. Estija jau neatsilaikė prieš palmių aliejaus invaziją. Ar atsispirs Lietuva? 4

Estijoje įsigaliojus naujos redakcijos Skystųjų degalų įstatymui, degalų prekybininkai gali lanksčiau vykdyti...

Seimui pateikta V. Mizaro kandidatūra į Konstitucinio Teismo teisėjus

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen antradienį parlamentui pateikė naują kandidatą į Konstitucinio...

Pernai VSD nutraukė iki 20 bandymų verbuoti Lietuvos piliečius

Nedeklaruotą žvalgybinę veiklą Lietuvoje vykdo Rusijos, Baltarusijos, Kinijos ir kelių kitų užsienio...

Prezidentūros apklausoje – klausimai apie vakciną, karantiną, vidaus ir užsienio politiką 2

Prezidentūros užsakymu balandį atliktoje visuomenės nuomonės apklausoje gyventojų buvo klausiama apie...

Rusija ketina iki gegužės pabaigos pasitraukti iš „Atviro dangaus“ sutarties

Maskva iki šio mėnesio pabaigos ketina pasitraukti iš „Atviro dangaus“ sutarties, leidusios Rusijai ir JAV iš...

Vyriausybė keisti karantino sąlygų artimiausiu metu neplanuoja

Premjerė Ingrida Šimonytė pandemijos situaciją apibūdina kaip „nemalonią, bet stabilią“, karantino sąlygų...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku