„Brexit“ mūšis britų parlamente tęsiasi

Publikuota: 2019-09-04
Borisas, Johnsonas, Jessica Taylor („AP“ / „Scanpix“) nuotr.
Borisas, Johnsonas, Jessica Taylor („AP“ / „Scanpix“) nuotr.

Borisui Johnsonui, JK premjerui, iškasus karo kirvį prieš šalies parlamentą, parlamentarai smogė atgal ir antradienį laimėjo pirmąjį balsavimą, suteikiantį teisę trečiadienį pabandyti užkirsti kelią vyriausybės planams pasitraukti iš Bendrijos bet kokia kaina spalio 31 d. ir prašyti Briuselio atidėti „Brexit“. Borisas Johnsonas, JK premjeras, teigia, kad pralaimėjęs balsavimą surengs išankstinius rinkimus spalio viduryje.

Svarbiausi faktai

  • Dauguma britų parlamentarų po vidurnakčio vykusiame balsavime pritarė sprendimui, suteikiančiam teisę britų parlamentui trečiadienį teikti balsavimui opozicinės Leiboristų partijos ir Torių „maištininkų“ parlamentarų pateiktam įstatymo projektui, įpareigojančiam šalies vyriausybę prašyti Briuselio dar kartą nukelti „Brexit“ datą.
  • Šiuo įstatymu siekiama sustabdyti JK pasitraukimą iš ES spalio 31 d. be susitarimo ir įpareigoti vyriausybę atidėti „Brexit“ datą dar kartą.
  • Vyriausybė siekia pasitraukti iš Bendrijos bet kokia kaina, su arba be susitarimo. B. Johnsonas, JK premjeras, grasina, kad dar kartą pralaimęjęs trečiadienį jis ketina paskelbti pirmalaikius rinkimus spalio mėnesį, tačiau tam turės pritarti du trečdaliai parlamentarų.
  • B. Johnsono vyriausybė į kitą partiją perėjus vienam iš Konservatorių parlamentarų prarado daugumą Bendruomenių rūmuose.

10:47 Reitingai

Kai B. Jonhnsonas tapo britų premjeru, Konservatorių partijos reitingai išaugo, o „Brexit“ partijos sumažėjo 5% ir, naujausių apklausų duomenimis, siekia 14%.

VŽ jau rašė, kad vietos dienraštis „Sunday Times“ skelbė, kad B. Johnsono tapimas premjeru Konservatorių partijos reitingus išaugino iki 31%. Opozicinės Leiboristų partijos su Jeremy Corbynu priešakyje, remiantis apklausomis, palaikymas siekia 21%, tai yra dviem procentiniais punktais daugiau nei ankstesnėje apklausoje. Liberalų demokratų partijos reitingai, kuri norėtų, kad britai apskritai atšauktų „Brexit“, remiantis apklausomis, siekia 16%.

Paskutinė apklausa rodo didžiausią Konservatorių partijos atotrūkį nuo opozicinės Leiboristų partijos per pastaruosius penkis mėnesius. Tai taip pat yra pirmasis kartas, kai partijos palaikymas apklausose peržengė 30% ribą.

Plačiau apie tai galite skaityti čia.

10:24 Dar viena įtempta diena

Bendruomenių rūmai antradienį rezultatu 328 prieš 301 perėmė iš vyriausybės  kontrolę formuoti trečiadienio parlamento darbotvarkę, pagrindinis parlamentarų tikslas – šiandien priimti įstatymą įpareigojantį B. Johnsoną prašyti Briuselio pratęsti išstojimo iš ES terminą nuo spalio 31 d. iki 2020 m. sausio 31 d. 

Kol kas atrodo, kad parlamentui pavyks užsitikrinti daugumą tokiam sprendimui, nes B. Johnsono vyriausybės pozicijos susilpnėjo. Parlamente Torių partijos daugumos nebėra net ir formalios, be to vakar dienos balsavime, kuris buvo laikomas parlamentas prieš vyriausybę balsavimu, dalis Torių „maištininkų“ parlamentarų taip pat nepalaikė B. Johnsono pusės, vadinasi, Konservatorių partija galutinai susiskaldė.

Pats premjeras tikina, kad šiandienos balsavimą parlamente dėl „Brexit“ atidėjimo jis prilygina balsavimui dėl pasitikėjimo vyriausybe ir ketina prašyti parlamentarų patvirtinti pirmalaikius rinkimus. Taigi, trečiadienį parlamentarai balsuos dėl sprendimo pavėlinti „Brexit“, jeigu dauguma tokiam sprendimui pritars, seks balsavimas dėl pirmalaikių rinkimų JK organizavimo.

B. Johnsonas vėlų antradienio vakarą kalbėdamas Bendruomenių rūmuose sakė, kad parlamentarų sprendimas atidėti „Brexit“, jeigu bus patvirtintas „perduos „Brexit“ derybų kontrolę ES ir toliau didins ir taip jau trejus metus nesibaigiantį netikrumą.

Kad B. Johnsonui pavyktų paskelbti pirmalaikius rinkimus jam reikia ir opozicinės Leiboristų partijos paramos, o ši teigia, kad Leiboristų partija sutiks su pirmalaikiais rinkimais tik tokiu atveju, jeigu pasitraukimo be susitarimo scenarijus bus visiškai nebeįmanomas.

10:20 Trečiadienio Bendruomenių rūmų darbotvarkė

  • B. Johnsonas atsakinės į parlamentarų klausimus 12 val. Londono laiku (14 val. Lietuvos laiku);
  • Sajidas Javidas, iždo kancleris, pristatys biudžeto išlaidų planą 2020/2021 m. S. Javidas britų parlamente kalbės 13 val. (15 val. Lietuvos laiku);
  • Vėliau parlamentarai balsuos dėl įpareigojimo vyriausybei pavėlinti „Brexit“, kol kas tikslus balsavimo laikas nepaskelbtas;
  • Jeigu parlamentarams pavyks įpareigoti vyriausybę atidėti „Brexit“, B. Johnsono vyriausybė gali teikti pasiūlymą balsavimui parlamentarams dėl pirmalaikių rinkimų skelbimo.

06:28 Birtų parlamentas siekia įpareigoti vyriausybę nukelti „Brexit“

Po vidurnakčio Lietuvos laiku vykusiame balsavime britų parlamentas laimėjo pirmąjį mūšį kovoje su britų vyriausybe. Šiandien parlamentarai perima Bendruomenių rūmų kontrolė ir teiks įstatymo projektą, kuriuo siekia įpareigoti šalies Vyriausybę prašyti dar vieno laikotarpio pratęstimo Briuselyje. Tai yra laikoma parlamento laimėjimu perimant JK pasitraukimo iš ES kontrolę iš Boriso Johnsono vyriausybės rankų.

Premjeras balsavimą pralaimėjo už balsavus 328 (prieš – 301) parlamentarui, tame tarpe ir 21 jo paties partijos narys. Tai buvo didesnis pralaimėjimas, nei tikėtasi ir premjeras bemat įspėjo Bendruomenių rūmus, kad ketina rengti išankstinius rinkimus. Juose B. Johnsono Toriai tikisi užsitikrinti daugumą, kuri leistų reikalingus įstatymus priimti be didesnio pasipriešinimo. Tiesa, kai, naudodamasi savo partijos populiarumu tokios priemonės ėmėsi T. May, ji prarado turėtą daugumą ir liko dorotis su susiskaldžiusiu ir apsispręsti negebančiu parlamentu. 

Prieš šį balsavimą B. Johnsonas neteko ir turėtos 1 parlamentaro daugumos, kai Phillipas Lee, Torių partijos parlamentaras, pasitraukė iš Torių partijos ir prisijungė prie Liberalų demokratų partijos. Tai reiškia, kad dabartinė šalies vyriausybė tapo mažumos vyriausybe.

Maištininkams šalies premjeras pažadėjo išankstinių rinkimų metu neleisti kandidatuoti po partijos vėliava. Tiesa, tam turi pritarti Bendruomenių rūmai, tad naujo kritiškai svarbaus balsavimo laukiama trečiadienį. Tikimasi, kad politinė krizė tik gilės.

17:53 Toriai prarado daugumą

Phillipas Lee, Torių partijos parlamentaras, pasitraukė iš Torių partijos ir prisijungė prie Liberalų demokratų partijos. Tai reiškia, kad B. Johnsono vadovaujama vyriausybė prarado daugumą Bendruomenių rūmuose ir ką tik tapo mažumos vyriausybe. Tai dar labiau sunkina Konservatorių vyriausybės galimybes įgyvendinti „Brexit“.

Anot P. Lee, „Konservatorių vyriausybė agresyviai stumia kenkėjišką „Brexit“ ir bando įgyvendinti jį necivilizuotais būdais“.

Kalbėdamas Bendruomenių rūmuose B. Johnsonas teigė, kad jis nori persiderėti susitarimą su Bendrija ir tikino, kad derybose su ES pasiektas progresas.

17:26 Protestai

Prie britų Bendruomenių rūmų pastato susirinko protestuotojai. BBC praneša, kad susirinkusieji yra tiek pasisakantys „už“ narystę ES, tiek ir „prieš“. Protestai atrodo taikūs, nepranešama apie incidentus.

nuotrauka::1

16:47 Svaras pigiausias nuo 2016 m.

Didžiosios Britanijos svaras sterlingų JAV dolerio atžvilgiu krito iki žemiausio lygio nuo 2016 m.

Antradienį apie 10 val. Lietuvos laiku svaras buvo smukęs 0,62%, iki 1,197 JAV dolerio, arba žemiausio lygio nuo 2016 m. spalio, kai valiutų rinkas buvo sudrebinęs itin staigus svaro kritimas (angl. flash crash). Euro atžvilgiu svaras irgi smuko 0,5%, iki 1,0949 euro. Plačiau skaitykite čia.

16:40 JK parlamentarai pradeda darbą

JK parlamentarai antradienį nuo 14 val. 30 min. (16 val. 30 min. Lietuvos laiku) sugrįžta į darbą po vasaros atostogų ir jau šiandien numatyta darbinga diena. Balsavimo dėl teisės akto, leidžiančio blokuoti vyriausybės planus, tikimasi tik 22 val. Londono (24 val. Lietuvos laiku). Iki tol britų parlamentarai debatuos ir aptars kitus svarbius klausimus.

16:35 Turėtų palaikyti

BBC kalbinti parlamentarai teigė, kad yra įsitikinę, kad įstatymo projektas, kuriuo siekiama atidėti „Brexit“ datą, turėtų būti paremtas daugumos parlamentarų.

Parlamentarams balsavimui teikiamame įstatymo projekte siekiama įpareigoti JK vyriausybę prašyti ES „Brexit“ atidėjimo iki 2020 m. sausio 31 d., nebent iki spalio 19 d. parlamentarai būtų patvirtinę naują „Brexit“ susitarimą arba dauguma būtų balsavę už pasitraukimą iš Bendrijos be susitarimo.

16:30 Grasina pirmalaikiais rinkimais

Savo ruožtu B. Johnsonas perspėjo, kad, jeigu įstatymo projektas bus patvirtintas daugumos parlamentarų, sieks paskelbti pirmalaikius rinkimus jau spalio 14 d.

B. Johnsonas oficialiai tikina, kad jo tikslas nėra rinkimai, ir priduria, kad progreso derybose su ES dėl „Brexit“ sutarties persiderėjimo bus „neįmanoma“ pasiekti, jeigu parlamentarai laimės šiandienos balsavimą.

VŽ pirmena, kad praėjusią savaitę B. Johnsonas sukėlė tikrą audrą JK, paprašęs karalienės Elžbietos II nuo rugsėjo 12 d. suspenduoti parlamento veiklą visam mėnesiui. Britų monarchė, iki tol niekada nedalyvavusi politiniuose procesuose, sutiko su premjero siūlymu.

Toks B. Johnsono sprendimas sumažina JK parlamentarams laikotarpį, per kurį jie gali veikti ir pabandyti pakeisti vyriausybės „Brexit“ kryptį ir blokuoti pasitraukimo be susitarimo scenarijų. Šiuo metu planuojama, kad britai iš JK pasitrauks spalio 31 d. Po pertraukos JK parlamentarai į Bendruomenių rūmus susirinktų tik spalio 14 d.

Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikimas numatytas spalio 17–18 d. Pagrindinis EVT klausimas bus „Brexit“, taigi tuomet yra vienintelė galimybė paprašyti ES pavėlinti „Brexit“ datą arba JK teks pasitrauks iš Bendrijos be susitarimo. VŽ primena, kad ES kol kas kategoriškai nesutinka iš naujo derėtis dėl jau sutarto „Brexit“ susitarimo, o Theresos May vyriausybės „Brexit“ susitarimas Bendruomenių rūmų buvo atmestas tris kartus.

Plačiau apie tai skaitykite čia

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Vangius rinkimus laimėjo dvi konservatorės ir socialdemokratas

Dvi konservatorės ir vienas socialdemokratas turėtų papildyti Seimą, rodo preliminarūs Vyriausiosios rinkimų...

Verslo aplinka
2019.09.22
Kaistant politiniam klimatui prasideda Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 3

Prasideda pagrindiniai debatai 74-ojoje Jungtinių Tautų Generalinės asamblėjos sesijoje. Joje pirmą kartą...

Verslo aplinka
2019.09.22
Statybų inspekcija: R. Karbauskio observatorija įrengta teisėtai  2

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio Ramūno Karbauskio rezidencijoje ant Kauno marių kranto...

Statyba ir NT
2019.09.22
Kaip „Lean“ padeda įveikti kultūrinius skirtumus ir tapti efektyvia organizacija 2

Apie „Lean“ sistemą verslo žiniasklaidoje ir literatūroje rašoma dažnai. Natūralu, kad organizacijų vadovai...

Vadyba
2019.09.22
Vokiečių analitikai įspėja dėl kinų įtakos

Fondo „Bertelsmann-Stiftung“ užsakymu atlikta analizė parodė, kad Europos Sąjungos ir kitos Vakarų šalys į...

Verslo aplinka
2019.09.22
Naujas D. Trumpo skandalas: reikalaujama paviešinti jo pokalbį su V. Zelenskiu

JAV Kongreso narių grupė reikalauja, kad Prezidento administracija pateiktų Donaldo Trumpo ir Ukrainos...

Verslo aplinka
2019.09.22
UŽ B. Brazdžionio archyvą internetiniame aukcione prašoma 2,5 mln. USD 1

Poeto, literatūros kritiko Bernardo Brazdžionio archyvo dalis, kurioje, kaip manoma yra jo ranka rašyti...

Laisvalaikis
2019.09.22
Liberalų sąjūdžio pirmininke tapo V. Čmilytė-Nielsen 5

Liberalų sąjūdis pirmininke šeštadienį išrinko Seimo narę Viktoriją Čmilytę-Nielsen. 

Verslo aplinka
2019.09.21
Vairuotoja už apgadintą automobilį iš savivaldybės prisiteisė per 2.000 Eur 10

Panevėžio apylinkės teismas visiškai patenkino panevėžietės vairuotojos ieškinį miesto savivaldybei atlyginti...

Verslo aplinka
2019.09.21
Į Šiaurės Korėją galėjo būti tiekiama baltarusiška degtinė 6

Jungtinių Tautų ekspertų ataskaitose nurodoma, kad pernai buvo sulaikytos dvi partijos baltarusiškos...

Verslo aplinka
2019.09.21
IKEA pageidauja daugiau gaminių iš Baltarusijos 4

Švedų prekybos milžinė IKEA planuoja prekių tiekimo iš Baltarusijos apimtis iki 2021 m. padidinti du kartus –...

Verslo aplinka
2019.09.21
Valstybės ir savivaldybių pajamos šiemet 3,2% viršijo prognozę 2

Valstybės ir savivaldybių biudžetų pajamos sausio-rugpjūčio mėnesiais siekė 7,063 mlrd. Eur – 3,2% (arba...

Finansai
2019.09.20
Išmaniojo mokesčių administravimo „šešėliai“ 12

Jau daugiau nei 16 mln. eurų išleista išmaniosios mokesčių administravimo sistemos (i.MAS) sukūrimui. Idėjos...

Verslo aplinka
2019.09.20
Radikalūs projektai dėl klimato kaitos: ką rems ir apmokestins vokiečiai Premium 10

Šiandien Vokietijos vyriausybė turėtų patvirtinti priemones, skirtas klimato kaitai suvaldyti. Valdžia...

Pramonė
2019.09.20
Kablelio galia – prievaizdo rankose 1

Bausti negalima pasigailėti“ – kur dėti kablelį, sprendžia Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba...

Verslo aplinka
2019.09.20
Konstitucinis Teismas atmetė Seimo opozicijos prašymą įvertinti Vyriausybės patvirtinimą

Konstitucinis Teismas ketvirtadienį atmetė Seimo opozicijos prašymą įvertinti, ar Sauliaus Skvernelio...

Verslo aplinka
2019.09.19
Izraelis vėl išsirinko užstrigusį parlamentą Premium 2

Antradienį vykusių Izraelio parlamento rinkimų rezultatai beveik nesiskiria nuo balandžio rinkimų. Rinkėjai...

Verslo aplinka
2019.09.19
SAM įstaigų pertvarka: turi nebelikti ULAC, Lošimų tarnybos, Radiacinės saugos centro 2

Aurelijus Veryga, sveikatos apsaugos ministras, ketvirtadienį Seimui pristatė Sveikatos apsaugos ministerijai...

Verslo aplinka
2019.09.19
Suomijos premjeras: britai turi 12 dienų pateikti „Brexit“ planą, jei ne – viskas baigta 3

Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės (JK) premjeras, per ateinančias 12 dienų turi pateikti Europos...

Verslo aplinka
2019.09.19
2018 m. ES sulaikyta padirbtų ir galimai pavojingų prekių už beveik 740 mln. Eur 1

Europos Komisijos (EK) paskelbti nauji duomenys rodo, kad 2018 m. padaugėjo į Europos Sąjungą (ES)...

Verslo aplinka
2019.09.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau