Plastiko sektoriuje dera ir tvarumas, ir konkurencingumas

Reklama publikuota: 2019-08-19
Antanas Laučys, bendrovės „Putokšnis“ gamyklos direktorius.
svg svg
Antanas Laučys, bendrovės „Putokšnis“ gamyklos direktorius.

Lietuviškų plastikų eksportas auga, o kartu – ir juos gaminančių įmonių energijos vartojimas. Vis dėlto gamintojai nelieka abejingi šalies tikslui mažinti galutinį energijos suvartojimo kiekį bei pastebi, kad tuo pačiu tai atneša naudos ir konkurencinėje kovoje.

PET eksportas – „ant bangos“

Pramonės sektoriaus dalis galutinės energijos suvartojimo struktūroje 2018 m. sudarė 19,2 %, o šio sektoriaus įmonės, „Litgrid“ duomenimis, suvartojo 4,283 TWh elektros energijos, t. y. 1,9 % daugiau nei 2017 m. Anot Statistikos departamento, guminių ir plastikinių gaminių gamybai elektros energijos pernai buvo suvartota 0,350 TWh palyginti su 0,302 TWh 2017 m., t. y. beveik 17 % daugiau.

Pirminės formos plastikų eksportas 2019 m. I ketvirtį, palyginti su pernai, išaugo ketvirtadaliu, iki 163 mln. Eur (daugiausiai į Lenkiją, Čekiją ir Vokietiją), o jų indėlis į chemijos pramonės augimą taip pat buvo reikšmingas ir sudarė 7,1 %. Apie 87 % pirminės formos plastikų eksporto vertės padidėjimą lėmė polietilenotereftalato (PET) eksportas. Šių gaminių eksporto vertė per metus išaugo 23,4 %, iki 151,6 mln. Eur.

Nors su eksportu auga ir energijos vartojimas, šalies įmonės nelieka abejingos išsikeltiems Lietuvos tikslams mažinti galutinį energijos suvartojimą. Prie šio tikslo įgyvendinimo aktyviai prisideda gaminius iš plastiko gaminanti UAB „Maksima“ ir PET pakuočių gamintoja UAB „Putokšnis“, kurios yra įdiegę energetinio efektyvumo priemones bei deklaravę sutaupymą ESO. Abi įmonės – Pažangios energijos klubo narės.

Tikslas – optimizuoti sąnaudas

1992 m. įkurtos lietuviško kapitalo įmonės „Maksima“ pajėgumai – įspūdingi: įmonė dirba 24 valandas per parą, 358 dienas per metus, todėl gamybos procesas iš esmės niekada nenutrūksta. Plastikinius įvairių talpų plonasienius indus su hermetiškai uždaromais dangteliais gaminanti įmonė, norėdama išlikti konkurencinga rinkoje, nuolat tobulina visus procesus, ne išimtis – energijos vartojimas. Siekdama sėkmingai varžytis su stipriausiais rinkos žaidėjais, įmonė ne tik panaudoja savo ilgametę patirtį, tačiau ir diegia modernią techniką, kuri padeda optimizuoti sąnaudas.

Mažindama energijos suvartojimą Kaune veikianti įmonė įdiegė ne vieną naujovę, pvz., dažnio keitiklius varikliams, reaktyvinės energijos kompensavimo sistemą. Ji taip pat efektyviai panaudojo perteklinę šilumą administracinių ir buitinių patalpų šildymui, o dalyje apšvietimo pakeitė būvio daviklius.

Mąsto ne tik lokaliai, bet ir globaliai

„Taupymo priemonių nauda gali būti matuojama lokaliai pamatavus energijos vartojimą prieš priemonės įdiegimą ir po. Visoje įmonėje mes taip pat energijos vartojimą vienam produkcijos vienetui ar vienai tonai perdirbtos žaliavos. Mažesnės energijos sąnaudos mažina gaminių savikainą, o tai – nauda įmonei. Taip pat prisidedame prie įsipareigojimų taupyti energijos išteklius šalies mastu,“ – apie gautą naudą, įdiegus įvairius sprendimus, pasakojo Gintaras Kaštaunas, „Maksimos“ logistikos direktorius.

Jis taip pat pažymi, kad, nors įdiegtų sprendimų skaičius didelis, tačiau su papildomais sunkumais susidurti neteko. Galbūt tik laikas, kaip ir daugeliu atvejų panašiuose situacijose, nebuvo didžiausias sąjungininkas, jo pritrūkus kartais buvo stabdomi procesai.

Kauno įmonė neketina mažinti tempo ir jau turi planą, kokias energijos taupymo priemones diegs netolimoje ateityje. Anot G. Kaštauno, šiemet įmonė atliko energijos vartojimo auditą. Auditorius pasiūlė 9 energijos taupymo priemones, iš kurių dalis bus diegiamos. „Planuojame visiškai atnaujinti apšvietimą, modernizuoti suspausto oro sistemą, efektyvinti gamybinės įrangos aušinimą ir kt. Taip pat svarstome apie saulės elektrinės montavimą ant gamybinių ir sandėliavimo pastatų stogų“, – kalbėjo G. Kaštaunas.

Konkurencingas ir tvarus verslas

Nuėjus į bet kokį prekybos centrą akys užkliūva už PET butelių – plastikinės taros įvairiems skysčiams supilti. Šiauliuose įsikūrusi įmonė „Putokšnis“ gamina įvairią tarą nealkoholinių ir alkoholinių gėrimų, aliejaus, acto, buitinės chemijos bei kitų skystų produktų gamintojams ar pilstytojams.

„Energetinis efektyvumas yra viena iš pagrindinių priemonių išlaikyti konkurencingą ir tvarų verslą, ypač didėjant energetikos resursų kainai bei siekiant prisidėti prie aplinkos išsaugojimo“, – teigė Antanas Laučys, bendrovės „Putokšnis“ gamyklos direktorius.

Ir žinomas PET pakuotės gamintojas, ir „Maksima“ savo sutaupymus yra deklaravę ESO bei tapę Pažangios energijos klubo nariais.

Sunkiausia – identifikuoti neefektyvius procesus

Anot pašnekovo, per pastaruosius metus buvo įdiegta daug įvairių sprendimų – nuo apšvietimo efektyvinimo iki gamybinių pajėgumų konsolidavimo. Patys efektyviausi sprendimai – naujų ir efektyvesnių gamybos įrengimų instaliavimas bei gamybos procesų optimizavimas.

„Didžiausi iššūkiai buvo identifikuoti neefektyviausius energijos vartojimo atžvilgiu procesus bei rasti ekonomiškai pagrįstus sprendinius. Tam labai pasitarnavo elektros suvartojimo monitoringo sistema, teikianti detalią informaciją apie elektros suvartojimą skirtinguose gamybos padaliniuose ir įrenginiuose“, – pasakojo gamyklos direktorius.

A. Laučys džiaugėsi, kad įdiegus minėtas priemones energijos sąnaudos pagaminti toną produkcijos sumažėjo daugiau nei 10 %. Įmonė taip pat nenusiteikusi primažinti apsukų: planuojama toliau laikytis energetinio efektyvumo didinimo krypties. Jau atliktas papildomas elektros suvartojimo auditas ir jo metu atrastos naujos tobulintinos sritys, tapsiančios pagrindu naujiems energijos efektyvumo projektams.

„Putokšnio“ ir „Maksimos“ įgyvendinti energetinio efektyvumo sprendimai neabejotinai padės Lietuvai iki 2020 m. pasiekti užsibrėžtų ambicingų siekių: šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį sumažinti 15% palyginti su 2005 m., atsinaujinančių išteklių dalį galutiniame energijos suvartojimą padidinti iki 23% bei pasiekti bendrą šalies galutinio sutaupymo suvartojimo tikslą – 11,677 TWh.

Ir šių, ir daugelio kitų įmonių patirtimi dalinamasi Pažangios energijos klubo, vienijančio energetinio efektyvumo sprendimus diegiančias įmones, svetainėje www.pazangienergija.lt.

FOTOGALERIJA Plastiko sektoriuje dera ir tvarumas, ir konkurencingumas (5 nuotr.)

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Verslo aplinka“

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rusijoje sulaikytas „Navalny live“ režisierius

Buvęs „Youtube“ kanalo „Navalny live“ režisierius Aleksejus Jakovlevas trečiadienį sulaikytas Maskvos...

Verslo aplinka
2021.06.30
„Sputniko“ klystkeliai: Gvatemala reikalauja grąžinti pinigus

Gvatemalos vyriausybė pareikalavo, kad Rusija grąžintų šaliai pinigus, kuriuos ji sumokėjo  už iki šiol...

Verslo aplinka
2021.06.30
ES Skaitmeninio COVID pažymėjimo sistema startuos liepos pradžioje

Liepos pradžioje Europos Sąjungoje startuos COVID pažymėjimo sistema, trečiadienį pranešė Sveikatos apsaugos...

Verslo aplinka
2021.06.30
Artėjant Rusijos parlamento rinkimams V. Putinas išreiškė paramą valdančiajai partijai

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį išreiškė palaikymą valdančiajai partijai „Vieningoji...

Verslo aplinka
2021.06.30
Seimas nepritaria ES susitarimui su Kuba 3

Seimas trečiadienį priėmė rezoliuciją, kad nėra politiškai tikslinga ratifikuoti Kubos ir Europos Sąjungos...

Verslo aplinka
2021.06.30
Rusijos prezidentas pareiškė, kad Ukrainą valdo Vakarai, kaltino provokacijomis 4

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį pareiškė, kad Ukrainai faktiškai vadovauja Vašingtono ir...

Verslo aplinka
2021.06.30
Koronaviruso Delta atmaina jau plinta Lietuvos viduje

Lietuvoje per pastarąsias dienas užfiksuota 17 naujų iš Indijos kilusios Delta koronaviruso atmainos atvejų,...

Verslo aplinka
2021.06.30
Seimas ėmėsi svarstyti naują Referendumo įstatymą

Seimas pradėjo svarstyti konstitucinio Referendumo įstatymo projektą, kuris buvo parengtas įgyvendinant prieš...

Verslo aplinka
2021.06.30
P. Sanchezas: valdantieji niekada neleis balsuoti dėl nepriklausomybės Katalonijoje 1

Ispanijos valdantieji socialistai niekada neleis surengti referendumo dėl nepriklausomybės Katalonijoje,...

Verslo aplinka
2021.06.30
Atliekų tvarkytojai privalės draustis bent 50.000 Eur  

Atliekas tvarkančios ar kaupiančios įmonės privalės draustis: nustatyta minimali draudimo suma 50.000 Eur...

Pramonė
2021.06.30
Tikslinami JK pirmo ketvirčio duomenys: ekonomika susitraukė šiek tiek daugiau nei skelbta

Jungtinės Karalystės (JK) ekonomika pirmąjį šių metų ketvirtį susitraukė šiek tiek daugiau nei tikėtasi,...

Verslo aplinka
2021.06.30
V. Putinas tvirtina nepritariantis privalomam skiepijimui, karantino įvedimo neplanuoja 1

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad nepritaria Maskvoje įvestam privalomam skiepijimui nuo...

Verslo aplinka
2021.06.30
Seimo dauguma sutiko imtis projekto dėl V. Landsbergio statuso 12

Baigdamas pavasario sesiją Seimas balsų dauguma trečiadienį nusprendė pradėti svarstyti įstatymo projektą dėl...

Verslo aplinka
2021.06.30
L. Belickas. Ką daryti, kad augimo nestabdytų trūkinėjančios tiekimo grandinės?

Pandemija verslo pasaulį sujaukė labiau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Taip, išmokome dirbti nuotoliniu...

Verslo aplinka
2021.06.30
Pasirašydamas biudžeto korekcijas prezidentas apgailestavo, kad Seimas nepadidino NPD

Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Seimo patikslintą 2021 m. valstybės biudžetą. Kartu valstybės vadovas...

Verslo aplinka
2021.06.30
Antradienį nustatyta 40 naujų COVID-19 atvejų 1

Lietuvoje antradienį nustatyta 40 naujų COVID-19 atvejų, mirčių neužfiksuota, trečiadienį skelbia Statistikos...

Verslo aplinka
2021.06.30
Pasieniečiai sulaikė dar 36 neteisėtus migrantus 1

Šalčininkų, Varėnos ir Lazdijų rajonuose pasieniečiai sulaikė dar tris neteisėtų migrantų grupes, iš viso 36...

Verslo aplinka
2021.06.30
Leisti naudotis įmonės automobiliu pigiau, nei mokėti premijas Premium 19

Įmonės automobilių nedraudžiama naudoti darbuotojų asmeninėms reikmėms, tačiau darbuotojo gauta nauda turi...

Finansai
2021.06.30
Šiaurės Korėjoje dėl „rimto COVID-19 incidento“ atleisti keli aukšto rango pareigūnai

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas po „rimto incidento“, paveikusio šalies pastangas apsisaugoti nuo...

Verslo aplinka
2021.06.30
Kanadoje užėjus rekordiniams karščiams mirė dešimtys žmonių

Dešimčių žmonių mirtis Kanados Vankuverio rajone tikriausiai yra susijusi su rekordine, taip pat ir JAV...

Verslo aplinka
2021.06.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku