Prieblandos zona: lygesni už lygius klesti toliau

Publikuota: 2019-06-17
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Suėjus įstatymu numatytam terminui, VĮ Registrų centras (RC) ir vėl sulaukė tik menkos dalies įmonių finansinių ataskaitų. Jų nepateikusių įmonių vadovams gali būti taikomos baudos, bet tik tuo atveju, jei taip nuspręs teismas. O ir baudos yra gana menkos, todėl nuo viešumo ir skaidrumo besislapstančios įmonės verčiau renkasi tūnoti prieblandoje, tokiu būdu įgydamos konkurencinį pranašumą prieš tuos, kurie finansines ataskaitas skelbia.

Teisės aktai numato, kad juridiniai asmenys, kurių finansiniai metai sutampa su kalendoriniais metais, metines finansines ataskaitas RC turi pateikti kasmet ne vėliau kaip iki gegužės 31 d. Šiuo metu finansines ataskaitas už 2018 m. pateikė šiek tiek daugiau nei 70.500 juridinių asmenų. Už 2017 m. iš viso sulaukta per 90.000 ataskaitų. Prievolę pateikti metines finansines ataskaitas už 2018 m. turi apie 170.000 įvairių teisinių formų juridinių asmenų, tačiau apie 30.000 juridinių asmenų yra laikomi neveiksniais, kelerius metus iš eilės neteikiančiais jokių dokumentų RC. Todėl galima daryti prielaidą, kad finansines ataskaitas vėluoja pateikti dar apie 70.000 gyvybingų bendrovių. Tūkstančiai įmonių vadovų praėjusią savaitę el. paštu turėjo sulaukti priminimų ir paraginimų pateikti finansines ataskaitas už 2018 m.

Anot RC, įmonių finansinės ataskaitos atskleidžia pagrindinę informaciją apie įmonę ir jos veiklą per pastaruosius metus, tačiau jose pateikti duomenys verslo partneriams ir kitoms suinteresuotoms šalims leidžia geriau įvertinti potencialius partnerius ir priimti pagrįstus verslo sprendimus. Tačiau nustatytą prievolę, kuri, be kita ko, leistų „geriau įvertinti potencialius partnerius ir priimti pagrįstus verslo sprendimus“, metų metais vykdo toli gražu ne visos įmonės ir organizacijos. Lygesni už lygesnius klesti toliau ir ignoruoja šią prievolę. RC prieš kelias dienas paviešintų 50 didžiausių bendrovių, kurios iki birželio 13 d. ryto dar nebuvo pateikusios praėjusių metų finansinės ataskaitos, sąraše „puikuojasi“ garsios bendrovės: „Sanitex“, „Kesko Senukai Lithuania“, „Neo Group“, „Nestle Baltics“, „Seafish Trade“, Krekenavos agrofirma, „Baltic Agro“ ir kt.

Galbūt kai kurios jų, o gal ir visos po priminimų ir paraginimų finansines ataskaitas RC atsiųs, tačiau vargu ar tą padarys visos 70.000 gyvybingų bendrovių. Metų metais keliolika ir net keliasdešimt tūkstančių įmonių to nedaro. Sankcijos? Jos tiesiog simbolinės – RC informuoja: už metinių finansinių ataskaitų rinkinio nepateikimą numatyta administracinė atsakomybė, ji taikoma juridinio asmens vadovui – už šį pažeidimą skiriamų baudų dydis svyruoja nuo 200 iki 3.000 Eur. RC pats baudų neskiria, tik surašo administracinio nusižengimo protokolą, o baudą skiria ir dėl jos dydžio sprendžia teismas. Šimtus milijonų eurų pajamų gaunančių, pelningai dirbančių įmonių vadovams tokia bauda tikriausiai kelia juoką. Nes kur kas paprasčiau „atsipirkti“ tokia, atsiprašant, bauda, bet savo rezultatų neatskleisti. Tačiau dažniausiai ir baudos nereikia mokėti. „Vien praėjusiais metais buvo išsiųsta beveik 800 kvietimų juridinių asmenų vadovams atvykti dėl administracinio nusižengimo protokolo surašymo. Nemaža dalis juridinių asmenų po tokių kvietimų pateikė finansines ataskaitas, o iš viso buvo surašyta beveik 280 administracinių nusižengimų protokolų. Pagal surašytus protokolus teismai skyrė įspėjimus ir įvairaus dydžio baudas“, – VŽ atsako RC atstovai. Prievolę ignoruoja dešimtys tūkstančių, protokolų surašyta 280! Iš jų dalis atsipirko įspėjimais... Kodėl? RC atsako: „Kvietimų siuntimas ir protokolų surašymas yra laikui imlus darbas, tad kiekvienais metais atsitiktine tvarka atsirenkama dalis juridinių asmenų, kuriems ir skiriamas dėmesys. Fiziškai visiems ataskaitų nepateikusiems juridiniams asmenims surašyti protokolus yra neįmanoma, o, be to, tai itin apkrautų baudas skiriančių teismų darbą.“ O gal reikėtų apkrauti?

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

O gal apskritai panaikinti šią prievolę, jei veikla imituojama, o valstybė tuo nesirūpina? Toks slapstymasis „gudruoliams“ suteikia konkurencinį pranašumą – kitų įmonių duomenis jie juk gali gauti RC. Tokia „tvarka“ yra nesąžininga, neskatina suvokimo, kad reikia laikytis etikos taisyklių, moralės suvokimo etc. Ir jautiesi pranašesnis už kitus, nes kaip ir visi tie, sąžiningieji, taip pat dalyvauji viešuosiuose pirkimuose, gauni ES paramą. Kaip, pavyzdžiui, UAB „Rokor“, užsiimanti techninio safyro auginimu ir apdorojimu. Paramą projektui gavo iš Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos biudžeto lėšų. Ir nuo 2015 m. ši bendrovė nepateikė RC nė vienos finansinės ataskaitos. Nagus kišti prie viešųjų pinigų (beje, mokesčių mokėtojų) nesibodi, o prievoles tegul vykdo kiti, „kvailesni“?

Seniai aišku, kad sistema neveikia. Galbūt RC vadovas pats galėtų inicijuoti griežtesnes priemones. Pavyzdžiui, nustatyti papildomą 10 d. terminą, po kurio programuotojo sukurtas robotas automatiškai visus nepaklususius permestų teismui. Ir kai teismus užklups 70.000 ieškinių lavina, galbūt tada vežimas pajudės iš vietos.

Kadangi RC keičia šeimininką (patenka Ekonomikos ir inovacijų ministerijos globon), VŽ mano, kad galbūt energingas ministras Virginijus Sinkevičius panaudos savo jaunatvišką entuziazmą ir imsis keisti negaliojančią bei ydingą tvarką. Jei teisės aktais numatomos prievolės, jų laikytis privalo visi – konkurencija turi būti lygiavertė ir sąžininga.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Penktadienį nustatyti 38 nauji COVID-19 atvejai

Per praėjusią parą nustatyti 38 nauji COVID-19 atvejai, fiksuota viena mirtis, rodo šeštadienį paskelbti...

Norvegijos policija išpuolį Osle laiko teroristine ataka

Norvegijos policija šeštadienį paskelbė, kad praėjusią naktį dviejų žmonių gyvybių pareikalavusios šaudynės...

Pagrindiniame Amsterdamo oro uoste bus sumažinta skrydžių

Nyderlandai penktadienį paskelbė apribosiantys Amsterdamo Šipholio oro uosto naudojimą iki 440.000 skrydžių...

Logistika
09:59
Mirė architektas A. Gvildys

Šią savaitę mirė žinomas architektas Antanas Gvildys, pranešė Lietuvos architektų sąjunga.

Reitingai: populiariausias politikas – G. Nausėda, antroje vietoje – A. Anušauskas

Populiariausiu šalies politiku išlieka prezidentas Gitanas Nausėda, į antrą vietą reitingų lentelėje iškopia...

Europos verslas pavargo laukti pokyčių COVID-19 politikoje – svarsto mažinti investicijas Kinijoje Premium 1

Europos įmonių vadovai tampa vis labiau izoliuoti nuo savo veiklos Kinijoje ir vis mažiau toleruoja Pekino...

Filantropas, mąstantis ne iki lubų, o iki dangaus Premium

Su Klemencu Agentu, verslininku ir mecenatu, susitarėme pasikalbėti vos Rusijai klastingai užpuolus Ukrainą.

Verslo klasė
2022.06.24
JAV Aukščiausiasis Teismas priėmė sprendimą, panaikinantį moterų teisę į abortus 13

JAV Aukščiausiasis Teismas penktadienį panaikino moterų teisę į abortus priimdamas istorinį sprendimą,...

Verslo aplinka
2022.06.24
Naujo migrantų centro Pabradėje statybos kaina išaugo iki 9 mln. Eur

Naujo migrantų centro Pabradėje statybos rangovo konkursą trečią kartą skelbianti Valstybės sienos apsaugos...

Statyba ir NT
2022.06.24
V. Zelenskis: darykite spaudimą visiems žinomiems politikams, kad jie padėtų atkurti taiką Ukrainoje

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį kreipėsi į Glastonberio muzikos festivalio dalyvius...

Verslo aplinka
2022.06.24
BRICS šalys paragino surengti Maskvos ir Kyjivo derybas

Pekine pasibaigus dvi dienas trukusiam virtualiam viršūnių susitikimui, surengtam tęsiantis Rusijos pradėtam...

Verslo aplinka
2022.06.24
ES lyderiai tariasi dėl infliacijos ir energijos kainų, tęsiantis Rusijos karui Ukrainoje 1

Europos Sąjungos (ES) lyderiai, ankstesnę dieną nutarę suteikti kandidačių įstoti į bloką statusą Ukrainai ir...

Verslo aplinka
2022.06.24
Kremlius: kandidatės statuso suteikimas Ukrainai yra ES „vidaus reikalas“ 1

Kremlius pareiškė, kad Europos Sąjungos (ES) sprendimas oficialiai suteikti provakarietiškai Ukrainai, šiuo...

Verslo aplinka
2022.06.24
Bulgarijos parlamentas pritarė siūlymui atšaukti veto deryboms dėl Makedonijos narystės ES

Bulgarijos parlamentas penktadienį pritarė siūlymui, kad Sofija nebeblokuotų derybų dėl Šiaurės Makedonijos...

Verslo aplinka
2022.06.24
Žemės drebėjimo Afganistane aukų skaičius pasiekė 1.150, sužeistųjų – 1.600

Afganistane birželio 22 d. įvykusio katastrofiško žemės drebėjimo aukų skaičius pasiekė 1.150, rodo...

Verslo aplinka
2022.06.24
Pasieniečių automatiniai ginklai neatitinka NATO standartų, amunicijos atnaujinimui reikėtų 20 mln. Eur 11

Dauguma pasieniečių automatinių ginklų neatitinka NATO standartų, pareigūnams taip pat trūksta neperšaunamų...

Verslo aplinka
2022.06.24
Infliacijai kandant padidėjo Europos Komisijos darbuotojų atlyginimai 1

Europoje siaučiant infliacijai, Europos Komisijos (EK) darbuotojams buvo automatiškai padidintas atlyginimas.

Verslo aplinka
2022.06.24
A. Sagatauskas. Verslo pasitraukimo iš Rusijos pamokos

Po Rusijos inicijuotos karinės invazijos Ukrainoje per pastaruosius kelis mėnesius iš Rusijos rinkos...

Nuomonės
2022.06.24
Sakartvelo prezidentė: esame pasirengę ryžtingai dirbti 6

ES lyderiams nusprendus atidėti kandidatės į Bendriją statuso suteikimą Tbilisiui, Sakartvelas ketvirtadienį...

Verslo aplinka
2022.06.24
JK premjero B. Johnsono partija pralaimėjo dvejus papildomus rinkimus

Sunkioje padėtyje atsidūrusio Jungtinės Karalystės premjero Boriso Johnsono valdančioji Konservatorių partija...

Verslo aplinka
2022.06.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku