Briuselyje pritarta „Brexit“ pratęsimui iki spalio 31 d.

Europos Sąjungos (ES) lyderiai Briuselyje po 5 valandas trukusių diskusijų galiausiai sutiko lanksčiai atidėti Jungtinės Karalystės (JK) pasitraukimą iš Bendrijos iki spalio 31 d. Tai kur kas ilgesnis laikas, nei prašė Theresa May, JK premjerė.
JK ir ES susitarė dėl lankstaus Brexit termino pratęsimo. Donaldas Tuskas, Europos tarybos prezidentas, po sprendimo pareiškė britams: prašau, nešvaistykite šio laiko.
Savo ruožtu JK premjerė p. May patikino, jog jos šalis sieks pasitraukti iš Bendrijos kaip įmanoma greičiau.
ES viršūnių susitikime dalyvavusios Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės teigimu, ES JK suteikia papildomo laiko vidiniams politiniams nesutarimams dėl Brexito įveikti.
Europos šalių lyderiai taip pat pabrėžė, kad pratęsimas neturi daryti neigiamo poveikio ES institucijoms. Todėl, jei iki gegužės 22 d. JK neratifikuos išstojimo susitarimo, turi surengti rinkimus į Europos Parlamentą.
EVT išvadose teigiama, kad atidėtasBrexit terminas nereiškia, kad bus atidaromas ir iš naujo persideramas susitarimas. Pratęsimo laikotarpiu JK išlaiko visas vastybės narės teises bei pareigas. Visos ES valstybės narės, taip pat ir JK, įsipareigoja vadovautis geranoriškumu ir abipuse pagarba įgyvendinant ES tikslus.
- Brexit atidedamas tik tiek, kiek yra būtina ir ne ilgiau negu iki spalio 31 d.
- Atidėjimo data yra kompromisinis sprendimas, nes dauguma ES valstybių narių norėjo kur kas ilgesnio atidėjimo, tačiau Prancūzija kategoriškai tam priešinosi;
- JK mainais už atidėjimą įsipareigoja rengti EP rinkimus, nebent iki gegužės 22 d. britai ratifikuos Brexit susitarimą. Jeigu britai nesutiks organizuoti rinkimų, jie privalės pasitraukti iš Bendrijos be susitarimo birželio 1 d.
- EVT dar kartą pabrėžia, kad Bendrija neatvers deryboms Brexit sutarties dar kartą.
Ponia May ketvirtadienį Bendruomenių rūmuose pasakys pranešimą. Šiandien taip pat planuojamos tolimesnės derybos su Leiboristais. Bendruomenių rūmai nuo ketvirtadienio neberengs posėdžių iki balandžio 23 d., taigi p. May per šį laikotarpį greičiausiai neteiks balsavimui jokio susitarimo, tačiau tarppartinės derybos bus tęsiamos.
03:15 Sutarta dėl ilgo pavėlinimo
Ponas Tuskas žurnalistams paskelbė, kad priimtas vieningas sprendimas: JK pasitraukimas iš Bendrijos atidėtas iki spalio 31 d., su galimybe ratifikuoti pasitraukimo sutartį anksčiau, pakeisti strategiją arba nutraukti Brexit procesą.
00:54 Ilga naktis Briuselyje
ES lyderiams kol kas niekaip nepavyksta pasiekti susitarimo dėl JK pasitraukimo iš ES pavėlinimo, Prancūzija kol kas kategoriškai priešinasi suteikti britams ilgo laikotarpio Brexit atidėjimą. Pranešama, kad artimiausiu metu EVT galutinių išvadų nesitikima, taigi sprendimas gali būti priimtas tik paryčiais.
00:22 Dauguma palaiko ilgą pavėlinimą
BBC korespondentas Briuselyje praneša, kad dauguma, 17 ES valstybių narių pritartų ilgo laikotarpio JK pasitraukimo iš ES atidėjimui. Viena šalis reikalauja trumpo atidėjimo, 3 ES valstybės narės teigia, kad dar neapsisprendė.
00:14 Nuomonės išsiskiria
Briuselyje vykstant EVT susitikimui nuomonės dėl to, kaip ilgai reikėtų pavėlinti Brexit išsiskiria.
Nors jau gerokai po vidurnakčio ES lyderiai ir toliau diskutuoja. Dauguma ES lyderių, kurie jau išsakė savo nuomonę, pritaria ilgesniam Brexit atidėjimui, bent jau iki 2019 m. pabaigos.
Vokietija, Portugalija, Italija, Čekija ragino gerokai ilgiau atidėti Brexit negu to prašo JK premjerė.
Vis dėlto su tuo kategoriškai nesutinka Prancūzijos prezidentas, jo nuomone, trumpo laikotarpio Brexit atidėjimas kur kas labiau paspaustų JK galiausiai surasti išeitį iš politinės aklavietės . Austrija taip pat palaiko Prancūzijos poziciją.
22:42 Reikalaus JK nesikišti
Kol kas atrodo, kad galutinių EVT išvadų dar teks palaukti, tačiau po truputį jau aiškėja sąlygos, kurias ES lyderiai prašys JK įgyvendinti, mainais už Brexit atidėjimą.
Reuters skelbia, kad preliminariose EVT išvadose nurodoma, kad ES lyderiai reikalaus, kad JK nesikiš į ES vidaus reikalus per pratęstą Brexit laikotarpį. Ypač svarstant sprendimų priėmimo procesus.
Anot Reuters, kurie susipažino su EVT preliminariomis išvadomis, ES lyderiai ir ateityje planuoja susitikti diskusijoms dėl Brexit įtakos ES, tačiau be JK dalyvavimo pokalbiuose.
Preliminarios EVT išvados, kurios dar gali keistis diskusijų tarp 27 ES valstybių narių metu, kurios kaip tik šiuo metu ir vyksta, teigiama, kad 27 ES valstybės narės ir Europos Komisija ir toliau ketina atskirai rengti susitikimus visais politiniais lygiais ir diskutuoti dėl su Brexit susijusiais klausimais.
21:44 JK premjerė paliko ES lyderius diskutuoti
JK premjerė išsakė savo pageidavimus ir atsakė į ES lyderių klausimus. Dabar 27 ES valstybių narių lyderiai turi priimti vienbalsį sprendimą dėl Brexit pavėlinimo. Manoma, kad galutinio sprendimo po dabar vykstančių diskusijų sulauksime tik vėlų trečiadienio vakarą.
21:39 May prašė ankstesnio pasitraukimo galimybės
Ponia May susitikime su p. Tusku prieš pat susirenkant visiems lyderiams išsakė viltį, kad nepaisant to, kokio laikotarpio Brexit atidėjimui pritartų ES lyderiai, pratęsimas privalo būti numatyta galimybė JK pasitraukti iš Bendrijos anksčiau. Tokią informaciją Bloomberg suteikė šaltinis, susipažinęs su derybų eiga.
JK premjerė prašo 50 straipsnio įsigaliojimo pratęsimo iki birželio 30 d. ir dar praėjusį mėnesį tikino, kad nenori siekti pasilikti ES ilgesnį laikotarpį. Vis dėlto, anot šaltinių, p. Tuskas spaudžia pavėlinti Brexit metams, o tai reiškia, kad JK tokiu atveju dalyvautų EP rinkimuose, ko išvengti bando p. May.
21:32 Tajani: ne bet kokia kaina
Antonio Tajani, Europos Parlamento pirmininkas, trečiadienį EVT susitikime ES lyderiams sakė, kad kaip ir ne kartą esu jums minėjęs, EP visiškai nenori chaotiško Brexit, nes tai yra grėsmė, nuo kurios apsaugoti mūsų piliečius ir kompanijas yra mūsų pareiga. Taigi, mes kaip ir Bendruomenių rūmai laikomės nuomonės, kad privalome išvengti šios baigties. Vis dėlto tai negali būti daroma bet kokia kaina ir jokiu būdu negali kelti grėsmės vidaus rinkos integralumui.
19:26 E. Macronas nusiteikęs skeptiškai
Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, kol kas užima pačią griežčiausią poziciją dėl Brexit atidėjimo. Briuselyje kalbėdamas žurnalistams jis sakė, kad jau metas JK paaiškinti savo planus ir ES tuomet galės judėti į priekį su savo planais.
Ponas Macronas teigė, kad jis nekantrauja išgirsti p. May paaiškinimus.
Mano nuomone, niekas nėra duotybė, ypač ilgo laikotarpio Brexit atidėjimas. Mes turime suprasti, kodėl p. May prašo Brexit pavėlinimo ir koks politinis projektas jį pateisina, kalbėjo Prancūzijos prezidentas.
18:21 D. Grybauskaitė: terminą pratęs
Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad ES šiandien pratęs JK pasitraukimo terminą, tačiau britams teks gegužės pabaigoje organizuoti EP rinkimus.
Didelė tikimybė, kad tai bus ilgesnis pratęsimas, negu keli mėnesiai, ir su tam tikromis sąlygomis. Viena iš jų ir pagrindinė bus, kad tokiu atveju Jungtinė Karalystė turi organizuoti europinius rinkimus, žurnalistams Briuselyje sakė D. Grybauskaitė, atvykusi į ES šalių lyderių susitikimą. Jos žodžius cituoja BNS.
ES jau yra pratęsusi Brexit terminą nuo kovo 29 iki balandžio 12 dienos.
Dabar p. May prašo atidėti pasitraukimą iki birželio 30 dienos, bet p. Grybauskaitė tikino, jog atidėjimas bus ilgesnis, Londonui nesugebant priimti sprendimų.
Prezidentė sakė, kad svarbus yra ne pats atidėjimo laikas, o pagalba Jungtinei Karalystei apsisprendžiant dėl šalies ateities.
Nėra daug prasmės diskutuoti apie konkretų (atidėjimo) mėnesį, tvirtino šalies vadovė.
Ji taip pat pareiškė, kad ES neturėtų nustatyti daugiau Brexit atidėjimo sąlygų Jungtinei Karalystei, nes tai prieštarautų bendrijos sutartims, o kiekviena šalis narė turi turėti vienodas teises.
Paklausta, ar užjaučia britų premjerę, D. Grybauskaitė sakė šioje situacijoje ja besižavinti: Savo gyvenime nemačiau lyderio, kuris turėtų tiek ištvermės, jėgų ir kantrybės.
Kai kurie ES pareigūnai nerimauja, kad ilgam atidėjus Jungtinės Karalystės pasitraukimą, britų buvimas gali trukdyti būsimojo ilgamečio bendrijos biudžeto planavimui ir reformoms.
17:55 Th. May atvyko į Briuselį
Theresa May, JK premjerė, jau atvyko į Briuselį, į EVT susitikimą. Prieš jam prasidedant ji žurnalistams Briuselyje teigė, kad ji labai apgailestauja, kad būtina rengti šį neeilinį EVT susitikimą, nes JK šiuo metu jau turėjo būti pasitraukusi iš Bendrijos.
Derybos tarp Konservatorių ir Leiboristų partijų, siekiant surasti tarppartinį Brexit kompromisą yra rimtos ir konstruktyvios nurodė p. May, tačiau JK reikia daugiau laiko tam, kad šalis iš Bendrijos pasitrauktų kuo švelniau.
Anot JK premjerės, svarbiausias dalykas yra, kad bet kurio laikotarpio 50 straipsnio pratęsimas suteikia britams teisę pasitraukti iš ES tuo metu, kai tik ratifikuosime susitarimą. Taigi, galėtume pasitraukti iš ES dar iki gegužės 22 d..
17:45 EVT programa
ES lyderiai, tarp jų ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, į Briuselį turėtų susirinkti iki 18 val. vakaro, tuomet nuo 19 val. prasideda JK premjerės ir likusių 27 ES valstybių lyderių susitikimas, kuriame bus svarstomas 50 straipsnio įsigaliojimo pratęsimas. Iš pradžių JK premjerė ES lyderiams pristatys savo poziciją, o vėliau 27 ES valstybių narių atstovai diskutuos dėl sprendimo ir britų prašymo pavėlinti Brexit.
19 val. 45 min. laukiama Antonio Tajani, Europos Parlamento pirmininko, spaudos konferencijos.
EVT užbaigs ir galutinę išvadą dėl Brexit pavėlinimo bendros spaudos konferencijos metu pasakys Jeanas Claude'as Junckeris, Europos Komisijos pirmininkas ir Donaldas Tuskas, EVT pirmininkas. Kol kas nėra paskelbtas konkretus laikas, kada prasidės ši spaudos konferencija, bet įprastai diskusijos užtrunka. Visas naujienas iš EVT gyvai kviečiame sekti VZ.LT.
16:13 TVF įvertino žalą ekonomikai
Tarptautinis valiutos fondas (TVF) perspėjo, kad tokiu atveju, jeigu Jungtinė Karalystė (JK) pasitrauktų iš ES be susitarimo, tai iki 2021 m. pabaigos tai šaliai kainuotų 3,5% bendrojo vidaus produkto (BVP) palyginus su scenarijumis, jeigu JK pasitrauktų iš Bendrijos su susitarimu.
Prekybos barjerų atsiradimas iškart turėtų neigiamą poveikį JK užsienio ir vidaus paklausai,- nurodoma TVF ataskaitoje.
ES ekonomika blogiausiu scenarijumi, kuriuo JK pasitrauktų iš Bendrijos be susitarimo, taip pat nukentėtų, tačiau kur kas mažiau negu britų. ES ūkis JK pasitraukimo iš Bendrijos be susitarimo atveju, palyginus su pasitraukimu su susitarimu scenarijumi, iki 2021 m. susitrauktų 0,5% BVP.
Plačiau skaitykite ČIA.
15:01 Tolesni žingsniai
Po to, kai p. May grįš iš Briuselio, derybos tarp Leiboristų ir Konservatorių partijų dėl bendros Brexit vizijos turėtų tęstis. Kol kas nepraneša, kad būtų pasiektas koks nors reikšmingesnis progresas. Jeigų tokį pavyktų pasiekti, tai p. May organizuotų balsavimą dėl susitarimo Bendruomenių rūmuose.
Jeigu abi pusės taip ir neras jokio sprendimo, p. May yra pasižadėjusi leisti britų parlamentarams balsuoti dėl alternatyvių Brexit scenarijų ir yra sakiusi, kad įgyvendins tai, ko norės dauguma parlamentarų.
Prieš prasidedant EVT Europos parlamentas (EP) išplatino pareiškimą, kuriame teigiama, kad geriau p. May neatvyktų į EVT tuščiomis rankomis.
Taip pat JK privalės rengti EP rinkimus, jeigu Brexit bus atidėtas ilgam laikui,- teigiama EP pareiškime.
15:00 Merkel: svarstytų ilgą laikotarpį
Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, labai rimtai svarstytų ilgo laikotarpio Brexit atidėjimą iki 2020 m. Tokią nuomonę ji antradienį išsakė savo partijos nariams, teigia vietos žiniasklaida.
13:18 Atidės su sąlyga?
Reuters cituoja ES pirminę poziciją dėl šiandienos EVT susitikimo, kuriame teigiama, kad ES sutiktų atidėti Brexit, tačiau tik su tam tikra sąlyga, kad JK rengs Europos Parlamento rinkimus, jeigu neįgyvendins Brexit iki jų.
Jeigu britai nepaklustų šiam reikalavimui, anot Reuters, Bendrija tiesiog išmestų JK iš ES birželio 1 d. Data iki kada konkrečiai būtų pavėlintas Brexit kol kas nenustatyta. Dėl visų šių dalykų bus diskutuojama šiandienos EVT.
Jeigu JK vis dar bus ES nariais 2019 m. gegužės 23-26 d. ir nebus ratifikavusi Brexit susitarimo iki 2019 m. gegužės 22 d., tai privalės rengti EP rinkimus, remiantis ES teise, teigiama ES preliminarioje išvadoje, dėl kurios šiandien dar diskutuos EVT.
ES lyderiai šiuo metu yra susiskaldę tarp tų, kurie nori užbaigti šią besitęsiančią agoniją kuo greičiau ir tų, kurie mano, kad tik ilgo laikotarpio pratęsimas gali suteikti pakankamai laiko britams suprasti, ko jie nori. Bet koks sprendimas privalo būti priimtas vienbalsiai šiandienos ES valstybių narių lyderių susitikimo metu.
13:02 Grybauskaitė susitiko su Tusku
Prieš neeilinę EVT Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė Briuselyje susitiko su EVT pirmininku p. Tusku.
Pagrindinis šio susitikimo tikslas aptarti dėl Brexit susiklosčiusią situaciją ir išklausyti Lietuvos Prezidentės poziciją prieš priimant visai Europai svarbius sprendimus.
Bendruomenių rūmams tris kartus balsavus prieš JK išstojimo sutartį balandžio 12 d. turėtų įsigalioti oficialus šios valstybės išstojimo iš ES terminas, siekiant išvengti Brexit be sutarties, užtikrinti ten gyvenančių Lietuvos ir kitų ES šalių piliečių teisių bei garantijų tęstinumą.
VŽ primena, kad britų parlamentas tris kartus atmetė dar praėjusių metų lapkričio mėnesį su ES susiderėtą Brexit susitarimą. Taip pat du kartus britų parlamentas bandė ieškoti kito kelio, kaip turėtų būti įgyvendintas Brexit, tačiau nei vienam kitam scenarijui taip pat nepavyko užsitikrinti daugumos britų parlamentarų balsų.
13:00 Siūlo ilgą laikotarpį
Vėlų antradienio vakarą Donaldas Tuskas, EVT pirmininkas, paragino ES valstybes nares apsvarstyti galimybę pratęsti britų narystę ES net iki vienerių metų. Vis dėlto toks ilgas laikotarpis daugumai šalių greičiausiai nebus priimtinas.
Ilgo laikotarpio pratęsimas suteiktų daugiau užtikrintumo ir nuspėjamumo, užkirsdamas kelią nuolatinei ties prarajos riba būsenai. Taip pat britų pusėje įsisenėjusi aklavietė suteiktų JK galimybę pergalvoti savo Brexit strategiją , savo laiške ES lyderiams nurodė p. Tuskas.
Vis dėlto, kai kurie lyderiai su ilgo laikotarpio Brexit pavėlinimu nesutinka, įskaitant ir Emmanuelį Macroną, Prancūzijos prezidentą.
Anot p. Macrono, JK negalima suteikti ilgo laikotarpio pratęsimo, kol ji nesugebės išbristi iš politinės aklavietės, į kurią įklimpo ir nurodyti, koks bus kitas JK žingsnis.
JK premjerė paskelbė, kad po serijos nesėkmių ji bandys peržengti savo pačios raudonas linijas ir ieškoti sprendimo su opozicine Leiboristų partija ir jos lyderiu Jeremy Corbynu, tačiau vėliau ir šios derybos įstrigo. Daugiau apie tai galite skaityti čia.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti