ES dėl britų prašymo atidėti „Brexit“: yra papildomų sąlygų

Jungtinės Karalystės (JK) premjerė Theresa May paprašė Europos Sąjungos (ES) atidėti Brexit iki birželio 30 d. Tokį sprendimą p. May priėmė ir dėl savo euroskeptiškų kabineto narių grasinimų atsistatydinti, jeigu Brexit bus atidėtas neribotam laikui ir britai bus priversti rengti gegužės mėnesį numatytus Europos Parlamento (EP) rinkimus. ES savo ruožtu griežtina poziciją britų atžvilgiu ir teigia, kad pratęsimas trumpam laikui įmanomas tik tokiu atveju, jeigu JK parlamentarai ratifikuotų Brexit susitarimą kitos savaitės balsavime.
Ponios May atstovas spaudai nurodė, kad premjerė supranta visuomenės nusivylimą dėl JK parlamento negebėjimo priimti sprendimą ir iš ES sieks trumpo 50 straipsnio įsigaliojimo atidėjimo.
Nesu pasiruošusi atidėti Brexit daugiau negu iki birželio 30 d. Dalyvavimas Europos Parlamento rinkimuose būtų nepriimtinas,- britų parlamentarams trečiadienį nurodė p. May.
Michelis Barnier, ES Brexit derybininkas, įspėjo britus, kad ES nėra pasiruošusi atidėlioti Brexit, jeigu JK neturės konkretaus plano, ką jie planuoja daryti per pratęstą laikotarpį. ES lyderiai jau ne kartą ragino britus pagaliau apsispręsti, ko jie nori. Jeanas Claude'as Junckeris, Europos Komisijos pirmininkas, leido suprasti, kad ES nesuteiks britams Brexit atidėjimo šios savaitės viršūnių susitikime, o tai padaryti galėtų būti svarstoma dar kartą kitą savaitę. ES lyderiai taip pat įspėjo britus, kad ilgo laikotarpio pratęsimas nebūtų svarstomas be atsinaujinusio politikos proceso Londone.
VŽ primena, kad bet kokiam Brexit atidėjimui vienbalsiai privalo pritarti visos likusios 27 ES valstybės narės. Ketvirtadienį rengiamas EVT susitikimas, kuriame ir bus svarstomas atidėjimo klausimas. Vis dėlto iš dabartinių ES vadovų pasisakymų, panašu, kad galutinis sprendimas dėl Brexit atidėjimo šios savaitės pabaigoje dar nebus priimtas.
Yra papildomų sąlygų
ES sutiks trumpam laikotarpiui atidėti Brexit tik tokiu atveju, jeigu JK parlamentarai ratifikuos dabartinį Brexit susitarimą kitos savaitės balsavime Bendruomenių rūmuose.
Donaldas Tuskas, Europos Vadovų tarybos pirmininkas, trečiadienį spaudos konferencijos Briuselyje metu vis dėlto sakė, kad 50 straipsnio įsigaliojimo pratęsimas, kurio prašo p. May, yra įmanomas.
Ponia May parašė laišką p. Tuskui prašydama atidėti Brexit iki birželio 30 d., nes jai reikia daugiau laiko patvirtinti susiderėtą Brexit susitarimą JK Bendruomenių rūmuose.
Ponas Tuskas nurodė, kad jis mano, kad visos likusios 27 ES valstybės narės, kurios turi patvirtinti Brexit atidėjimą su tuo sutiks, bet tai priklauso nuo to, ar JK parlamentarai Bendruomenių rūmuose trečiąjį kartą balsuotų teigiamai dėl JK ir ES susitarimo.
50 straipsnio įsigalėjimo pratęsimo trukmė yra diskusijų klausimas, nurodė p. Tuskas spaudos konferencijoje Briuselyje.
Griežtina poziciją
Jeano Claude'o Junckerio, Europos Komisijos pirmininko, atstovė spaudai teigė, kad p. Junckeris buvo informuotas apie p. May laišką ES dar šiandien ryte. Anot p. Junckerio atstovės spaudai, EK pirmininkas įspėjo p. May neprašyti 50 straipsnio įsigaliojimo pratęsimo po numatytos Europos Parlamento (EP) rinkimų datos.
Ponas Junckeris pakartojo dar kovo 11 d. išsakytą mintį, kad JK pasitraukimas iš Bendrijos privalo būti užbaigtas iki gegužės 23 d., nes kitu atveju, dėl EP rinkimų būtų institucinių sunkumų ir teisinio neapibrėžtumo.
Anot EK, Europos Parlamento rinkimai privalo būti rengiami ir JK, jeigu pasitraukimo iš Bendrijos laikotarpis būtų pratęstas po gegužės 23 d.
Jeanas Claudeas Junckeris, Europos Komisijos pirmininkas, vertindamas p. May galimybes trečiuoju balsavimu užsitikrinti pritarimą Brexit susitarimui buvo skeptiškas ir teigė, kad Bendrija galėtų tiesiog palaukti ir pažiūrėti, ar jai pavyks, o tik tuomet spręsti dėl 50 straipsnio įsigalėjimo pratęsimo. Taigi, ES savo sprendimą dėl 50 straipsnio įsigaliojimo pratęsimo atidėtų dar savaitei.
Theresa May šiuo metu nesugeba užsitikrinti jokio daugumos susitarimo nei savo pačios kabinete, nei parlamente. Kol mes nežinosime to, kam gali pritarti britai, tol mes negalime priimti sprendimo. Mano spėjimas būtų, kad šią savaitę mums nepavyks priimti jokio sprendimo ir mes susitiksime dar kartą kitą savaitę , Vokietijos radijui situaciją komentavo p. Junckeris.
BBC skelbia, kad toks scenarijus realus ir kad EVT skubus susitikimas galėtų būti šaukiamas dar kartą kovo 28 d.
Briuselyje surengtoje spaudos konferencijoje antradienį ES Brexit derybininkas p. Barnier pažymėjo, kad sprendimas dėl 50 straipsnio įsigaliojimo atidėjimo yra 27 ES lyderių rankose ir jį priimti jie turi remdamiesi savo įsivaizdavimu, kas geriausia yra pačiai Bendrijai.
Ponas Barnier taip pat įspėjo, kad JK parlamentarų balsavimas dėl pasitraukimo iš ES be susitarimo scenarijaus atmetimo nėra garantija, kad britai tokiu scenarijumi negali pasitraukti, taigi jis dar kartą paragino abi puses būti pasiruošusiems tokiam pačiam blogiausiam scenarijui.
Kas toliau?
JK premjerė trečiadienį oficialiai išsiųntė laišką ES, kuriame prašė Brexit atidėjimo. Ketvirtadienį rengiame Europos vadovų tarybos (EVT) susitikime Briuselyje ES lyderiai ir JK premjerė aptars visus įmanomus variantus dėl Brexit atidėjimo. Visos ES narės vienbalsiai turi pritarti britų prašymui, jeigu taip įvyks, tuomet p. May greičiausiai pateiks trečią kartą Bendruomenių rūmams balsavimui savo Brexit susitarimą. Nepaisant to, kad du kartus jis jau buvo atmestas, p. May intensyviai visą šią savaitę siekė užsitikrinti euroskeptiškų jos pačios partijos narių pritarimą susitarimui, taip pat mažesniųjų Šiaurės Airijos Demokratų junionistų (DUP) partijos palaikymą.
Nors abu balsavimus dėl Brexit susitarimo p. May pralaimėjo dideliu skirtumu, vis dėlto antruoju balsavimu jai pavyko perkalbėti dalį savo pačios partijos maištininkų, taigi į savo pusę ji palenkia vis daugiau parlamentarų. VŽ primena, kad pirmuoju balsavimu 202 parlamentarai palaikė susitarimą, tačiau jam nepritarė 432. Antruoju 242 JK parlamentarai balsavo už susitarimą ir 391 prieš.
Taigi, vyriausybė pagrįstai tikisi, kad trečiuoju bandymu, kuris turėtų būti surengtas kitą savaitę jai gali pavykti užsitikrinti daugumos parlamentarų palaikymą jos Brexit susitarimui. JK parlamentarams p. May taip pat suteiks progą balsuoti dėl bet kokio laikotarpio Brexit atidėjimo, kurį tik jai pavyks pasiekti Briuselyje.
VŽ primena, kad JK vyriausybė planavo parlamentarams leisti balsuoti trečiąjį kartą dėl Brexit susitarimo dar šią savaitę, tačiau visus planus sumaišė Bendruomenių rūmų pirmininko išvada, kad vyriausybė negali balsavimui teikti to paties pasiūlymo. Vis dėlto vyriausybė teigia, kad yra pasiruošusi rasti išeitį iš šio Bendruomenių rūmų pirmininko vertinimo, jeigu tik ji manys, kad trečiuoju balsavimu Brexit susitarimas bus patvirtintas.
Nepaisant to, kad Bendruomenių rūmuose dauguma parlamentarų atmetė galimybę pasitraukti iš Bendrijos be susitarimo, toks balsavimas nėra teisiškai įpareigojantis ir, jeigu britai nepritars dabar egzistuojančiam Brexit susitarimui ir ES atsisakys pratęsti pasitraukimo laikotarpį, tai JK vis tiek pasitrauktų iš ES be susitarimo jau kovo 29 d.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti