Tapęs prezidentu S. Skvernelis svarstytų perkelti Lietuvos ambasadą Izraelyje į Jeruzalę
Pasak p. Skvernelio, ambasados perkėlimas amerikiečių pavyzdžiu galėtų sustiprinti Lietuvos dvišalius ryšius su Izraeliu ir Jungtinėmis Valstijomis.
„Nematyčiau jokios tragedijos, jei mes grįžtume prie klausimo ir svarstytume mūsų ambasados perkėlimo į Jeruzalę galimybes“, – antradienį sakė p. Skvernelis, pristatydamas užsienio politikos prioritetus.
Jo teigimu, Lietuva neturėtų vengti diskusijos, o joje reikėtų pasverti visus pliusus ir minusus.
Anot p. Skvernelio, ambasados perkėlimas būtų naujas impulsas santykiams su Izraeliu saugumo ir prekybos srityje.
Premjero teigimu, toks žingsnis taip pat atvertų galimybę glaudesniam bendradarbiavimui su Jungtinėmis Valstijomis ir parodytų, kad „JAV ne vien žodžiais yra mūsų partneris, bet net ir tokiuose aštriuose diskusiniuose klausimuose“ stoja į tą pačią pusę.
Kalbėdamas Rytų Europos studijų centre, jis pabrėžė, kad šią poziciją dėsto kaip kandidatas į prezidentus, o ne Vyriausybės vadovas.
Savo ambasadą iš Tel Avivo į Jeruzalę gegužę perkėlė tvirtai Izraelį remiančios Jungtinės Valstijos, tačiau dauguma Europos šalių tokiam žingsniui nepritaria.
Jeruzalės statusas yra vienas aštriausių klausimų izraeliečių ir palestiniečių konflikte.
Žydų valstybė laiko Jeruzalę savo nedaloma sostine, o palestiniečiai siekia, kad rytinė Jeruzalės dalis būtų pripažinta jų būsimos valstybės sostine.
Į dalį ES viršūnių susitikimų deleguotų premjerą
Ponas Skvernelis sako, kad jam tapus prezidentu kai kuriuose Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikimuose Lietuvai atstovautų premjeras.
Pasak p. Skvernelio, prezidentas turėtų dalyvauti susitikimuose, kuriuose būtų sprendžiami nacionalinio saugumo ir užsienio politikos klausimai, o Vyriausybės vadovas vyktų į derybas dėl ekonominių ir socialinių klausimų.
Antradienį pristatydamas užsienio politikos prioritetus, „valstiečių“ kandidatas taip pat pranešė, kad prie Prezidentūros steigtų patariamąją instituciją, kur būtų ieškoma sutarimo tarp skirtingų valdžios šakų.
Prezidentės Dalios Grybauskaitės valdymo metu susiklostė tradicija, kad ji atstovaudavo Lietuvai visuose ES viršūnių susitikimuose.
Kalbėdamas Rytų Europos studijų centre, p. Skvernelis taip pat sakė, kad siektų atkurti dvišalius susitikimus su JAV.
Prezidentė Grybauskaitė neturėjo dvišalių susitikimų su JAV prezidentu – Baltieji rūmai kviesdavo kartu trijų Baltijos šalių vadovus.
S. Skvernelis: prezidentė darė viską, kad Vyriausybei būtų kuo sunkiau dirbti
Premjeras Skvernelis prieš apsilankymą Rytų Europos studijų centre antradienį apkaltino prezidentę Grybauskaitę apsunkinus Vyriausybės ir valdančiosios daugumos darbą.
„Respublikos prezidentė nuolatos – dvejus su pusę metų – kryptingai dirbo su opozicija, džiaugiasi opozicijos pergale ir darė viską, kad tiek Vyriausybei, tiek valdančiajai daugumai būtų kuo sunkiau priimti reikalingus Lietuvai sprendimus. Dabar tas akivaizdžiai patvirtinta yra“, – Seime žurnalistams sakė Vyriausybės vadovas.
„Aš labai džiaugiuosi, kad tai, kas buvo ilgą laiką neigiama, bet buvo išsakyta pirmą rytą po Seimo rinkimų, kad, deja, laimėjo ne tie, dabar yra viešai pripažįstama“, – tvirtino jis.
Taip p. Skvernelis reagavo į valstybės vadovės pastarųjų dienų pasisakymus.
Prezidentė Grybauskaitė sekmadienį žurnalistams sakė, kad premjero pasiūlymas Baltarusijai Astrave vietoj atominės elektrinės statyti dujų jėgainę yra antikonstitucinis, o kai kurie jo užsienio politikos sprendimai daro tarptautinę gėdą Lietuvai.
Ji sukritikavo premjero vizitą Izraelyje ir pareiškimą apie Latviją. Palestiniečiai notą Lietuvai prieš pusantro mėnesio įteikė dėl premjero apsilankymo Rytų Jeruzalėje su Izraelio pareigūnais ir sprendimo neaplankyti Palestinos savivaldos.
Prieš kelias dienas naujienų portalas „lrt.lt“ citavo S. Skvernelio pasisakymą Lazdijuose, kad „latviai mums ne broliai, o konkurentai daugelyje sričių“. Ši citata sulaukė dėmesio ir Latvijos žiniasklaidoje.
Šeštadienį po premjero komandos kritikos portalas patikslino citatą: „Latviai, estai, atrodo, visiškai būtų mūsų broliai, bet taip nėra. Kalbant apie tą pačią Latviją, tai yra vienas iš mūsų didžiausių ekonomikos plotmėj konkurentų“.
Prezidentės patarėjas Mindaugas Lingė antradienį Žinių radijui pareiškė, kad savivaldos rinkimus laimėjo opozicija, o žmonės nelinkę palaikyti nacionalinės politikos.
VERSLO TRIBŪNA
Pono Skvernelio teigimu, visi šie pareiškimai liudija, kad p. Grybauskaitė dalyvauja rinkimų kampanijoje.
Jis tvirtino ateityje su prezidente bendrausiąs, kaip su „žmogumi, kuris aktyviai dalyvauja rinkimų kampanijoje“.
Ponas Skvernelis kandidatuoja gegužę vyksiančiuose prezidento rinkimuose.