A. Zuokas liudijo „MG Baltic“ byloje

Publikuota: 2019-01-09
Atnaujinta 2019-01-09 15:28
„MG Baltic“ byloje liudijo Artūras Zuokas. „15min“ / „Scanpix“ nuotr.
svg svg
„MG Baltic“ byloje liudijo Artūras Zuokas. „15min“ / „Scanpix“ nuotr.

Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) pirmininkas Artūras Zuokas sako, kad ryšys tarp „MG Baltic“, Remigijaus Šimašiaus bei Eligijaus Masiulio yra neabejotinas, o p. Zuoko buvęs bendražygis Gintaras Steponavičius buvo užsitikrinęs „MG Baltic“ paramą ir to neslėpė.

Tai p. Zuokas pareiškė trečiadienį kaip liudytojas duodamas parodymus Vilniaus apygardos teismui, nagrinėjančiam „MG Baltic“ politinės korupcijos bylą. Ponas Šimašius ir p. Steponavičius buvusio Vilniaus mero kalbas sieja su artėjančiais savivaldybių rinkimais.

Ponas Zuokas trečiadienį teisme buvo apklaustas dėl paminklo Jono Basanavičiui Vilniuje statybų.

Politinės korupcijos byloje buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis kaltinamas siekęs, kad iš Vilniaus savivaldybės tarybos darbotvarkės būtų buvęs išbrauktas klausimas dėl paminklo Jonui Basanavičiui. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Svarstymo metu buvo pažeidimai. Teikiant klausimą, tas procesas buvo kažkieno įtakojamas iš išorės. Galima daryti prielaidą, kad taip ir buvo. Tarybos posėdžio metu buvo svarstomas klausimas dėl paminklo ir dėl keistų aplinkybių buvo nukeltas. Klausimai išimami iš darbotvarkės –  tai neatitiko procedūrų ir tvarkos. (...) Tas sprendimas įtakojamas asmenų, kurie yra šioje salėje. Buvo daug keistų aplinkybių, kurios neatitiko tarybos svarstymo procedūrų“, – teismui liudijo tarybos narys p. Zuokas.

Jis mano, kad klausimas dėl J. Basanavičiaus paminklo iš darbotvarkės buvo išbraukiamas mero Remigijaus Šimašiaus iniciatyva.

„Meras vedė posėdį, tai buvo jo iniciatyva. Meras yra Remigijus Šimašius. Posėdžio pirmininkas yra meras ir jis atsako už tai, ką siūlo“, – teigė p. Zuokas.

Paminklas J. Basanavičiui buvo pastatytas pernai lapkritį prie Nacionalinės filharmonijos. Manoma, kad koncernas „MG Baltic“ siekė, kad paminklas būtų pastatytas kitoje vietoje.

Strėlės G. Steponavičiui

Be paminklo Jonui Basanavičiui statybų, teisme buvo kalbama apie tuometinėje Liberalų ir centro sąjungoje vykusius pirmininko rinkimus, šios partijos iširimą.

„Jis (p. Steponavičius–VŽ) yra sakęs, kad jeigu jis bus išrinktas partijos pirmininku, koncernas jam garantuoja paramą tiek finansinę, tiek žiniasklaidos grupės palaikymą", – teigė p. Zuokas.

„Partija buvo skaldoma su tikslu. (...) Buvo daromas veiksmas nuversti mane iš partijos vadovo pareigų“, – teisme pareiškė p. Zuokas.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto tyrime dėl neteisėtos verslo įtakos politiniams procesams išslaptintoje Valstybės saugumo departamento (VSD) medžiagoje teigiama, kad 2006 metais įsteigtas Liberalų sąjūdis buvo koncerno „MG Baltic“ ilgalaikis politinis projektas, kontroliuojamas koncerno vadovų.

Rašte nurodoma, kad koncernui „MG Baltic“ siekiant eliminuoti pagrindinius konkurentus statybų versle sostinėje, buvo pasirinktas „politinis“ scenarijus įsteigti faktiškai „MG Baltic“ kontroliuojamą partiją“.

Liberalų sąjūdis įkurtas 2006 metais, kai dalis partijos narių dėl konfliktų su p. Zuoku buvo pašalinti arba patys paliko Liberalų ir centro sąjungą. 

Išslaptintame VSD rašte teigiama, kad p. Masiulis buvo „pasirinktas“ tapti naujai steigiamos partijos vadovu, nes kitas pretendentas – Petras Auštrevičius – buvo įvardintas kaip netinkamas“.

Pasak liudytojo p. Zuoko, p. Steponavičius apie koncerno paramą kalbėjo viešai ir pridūrė, kad tuomet galioję įstatymai nedraudė juridiniams asmenis remti partijas.

Ponas Steponavičius trečiadienį vykstančiame posėdyje nedalyvauja, jam buvo leista į jį neatvykti, kaip ir dar dviem kaltinamiesiems – Šarūnui Gustainiui ir Vytautui Gapšiui.

Seimo narys p. Steponavičius teismo nagrinėjamoje „MG Baltic“ politinės kaltinamas piktnaudžiavimu, nesant kyšininkavimo požymių.

Ponas Zuokas taip pat liudijo, kad jautė didelį tuomet koncerno valdomos LNK grupės spaudimą, Raimondas Kurlianskis esą netgi sudėdavo žurnalistų tekstų akcentus.

„Beveik 50% žinių buvo su mano pavarde“, – teigė p. Zuokas.

Kalbas sieja su artėjančiais rinkimais

Ponas Šimašius ir p. Steponavičius p. Zuoko liudijimus sieja su artėjančiais rinkimais.

„Mes su p. Zuoku ankstesnių liberalų veiklų kontekste konkuravome ir natūralu, kad jam naudinga piešti situaciją kaip dabar paranku ir tame tarpe konkuruojant dėl Vilniaus miesto mero posto“, – BNS sakė p. Steponavičius.

Jis p. Zuoko kalbas pavadino „neatspindinčiomis tikrovės“.

„Aš galiu pasakyti, kad koncerno parama liberalams buvo, ji buvo oficiali ir visiems žinoma. Jie buvo tik vieni iš rėmėjų. Tiesiog buvo patogu p. Zuokui taip šiandien kalbėti, tačiau tai niekaip neatspindi tikrovės“, – sakė p. Steponavičius.

„Nekomentuojam kitų kandidatų į merus pareiškimų“, – BNS teigė p. Šimašiaus patarėjas Aleksandras Zubriakovas.

R. Kurlianskis: „Lūzeris“ paverkšleno

Politinės korupcijos byloje teisiamas buvęs koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis Vilniaus miesto tarybos nario Artūro Zuoko kalbą pavadino „lūzerio paverkšlenimu“.

„Apibendrinčiau taip – A. Zuokas pasakė puikią rinkiminę kalbą. Kadangi aš Vilniaus mero rinkimuose nedalyvausiu, tai aš jos nekritikuosiu, nekritikuosiu kaip ir įvairių jo išsakytų idėjų. Jeigu apibendrintai tai pasakysiu ką – lūzeris paverkšleno ir tiek, toks būtų mano komentaras“, – žurnalistams po posėdžio teisme sakė p. Kurlianskis. 

Politinės korupcijos byloje buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas p. Kurlianskis kaltinamas davęs kyšių ir kitiems politikams už koncernui naudingų sprendimų priėmimą.

Korupcija taip pat kaltinami buvęs liberalų lyderis Eligijus Masiulis, buvęs Seimo narys liberalas Šarūnas Gustainis, buvęs „darbietis“ Vytautas Gapšys. Seimo narys p. Steponavičius kaltinamas piktnaudžiavimu, nesant kyšininkavimo požymių.

Kaltinimai oficialiai pateikti ir Darbo partijai bei Liberalų sąjūdžiui, taip pat koncernui „MG Baltic“. Nė vienas iš kaltinamųjų savo kaltės nepripažįsta, jie sako, kad teisėsaugos tyrimas vykdytas tendencingai.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku