Valstiečiai-žalieji vėl siūlo mažinti Seimą – šįkart iki 121 nario

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) vėl siūlo projektą dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo. Taip, pasak valstiečių-žaliųjų lyderio, yra vykdomi pažadai rinkėjams.
Frakcija siūlo mažinti Seimo narių skaičių ir registruoja Konstitucijos 55 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą. LVŽS frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis sako, kad LVŽS laikosi prieš rinkimus duoto žodžio rinkėjams ir siūlo mažinti Seimo narių skaičių iki 121, penktadienį pranešė partija.
Pranešime spaudai cituojamas p. Karbauskis: Nors valstybė susiduria su demografiniais pokyčiais, Seimo narių skaičius iki šiol išliko visiškai nepakitęs 141. Būtų teisinga atsižvelgti į reikšmingus gyventojų skaičiaus pokyčius ir sekti kitų šalių pavyzdžiu.
Pasak jo, per laikotarpį, kuomet Konstitucijos kūrėjai įtvirtino formulę, pagal kurią sudaromas Seimas, Lietuvos gyventojų skaičius sumažėjo iki 2,8 milijono, tad mažėja ir rinkimuose galinčių dalyvauti Lietuvos piliečių skaičius.
Šiuo metu galiojantis Konstitucija nustato, kad Seimą sudaro 141 Seimo narys. Priėmus siūlomas Konstitucijos pataisas būtų sumažintas parlamentarų skaičius ir kitą Seimą, išrinktą 2020-aisiais, sudarytų 121 narys.
Kartu su Konstitucija turės būti pakeistas Seimo rinkimų įstatymas bei rinkimų tvarką detalizuojantys poįstatyminiai aktai. Seimo rinkimų įstatyme turės būti nustatyta, kiek Seimo narių renkama vienmandatėse apygardose ir kiek daugiamandatėje apygardoje, nurodoma pranešime.
Šiuo metu 70 Seimo narių yra renkama visą Lietuvą apimančioje daugiamandatėje apygardoje pagal proporcinę rinkimų sistemą, o 71 Seimo narys vienmandatėse apygardose pagal mažoritarinę sistemą.
LVŽS pranešė, kad Konstitucijos pakeitimo projektą pasirašė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis bei 44 valstiečių-žaliųjų frakcijos nariai, nors joje yra daugiau kaip 50 narių.
Norint pakeisti Konstituciją, Seime būtinas gana platus politinis sutarimas už pakeitimo projektą turi balsuoti bent 94 parlamentarai iš 141. Balsuojama du kartus su ne mažesne kaip trijų mėnesių pertrauka.
Tai jau nebe pirmas bandymas teikti Konstitucijos pataisą dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo. Prieš pusantrų metų p. Karbauskis siūlė jų sumažinti iki 101, tačiau projektas sužlugo Seime neradus pakankamos politinės paramos kitos parlamento frakcijos tiesiog neparėmė valstiečių-žaliųjų iniciatyvos. Ponas Karbauskis viliasi, kad šįkart bus kitaip.
Nemaža dalis politikų, teisininkų ir politologų abejoja, ar tikslinga mažinti Seimo narių skaičių, net ir konstatuojant mažėjantį rinkėjų skaičių. Esą mažesnis parlamentarų skaičius neužtikrins tinkamo visuomenės atstovavimo bei kokybiško Seimo darbo, atvers papildomas landas korupciniams reiškiniams, nes mažesnį sprendimų priėmėjų skaičių yra lengviau paveikti.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti