Šią savaitę svarbu (28)

Publikuota: 2018-07-09
JAV savo karinėms išlaidoms kasmet skiria beveik 4% BVP, kai absoliuti dauguma europietiškų NATO valstybių - vos po 1-1,5%. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
JAV savo karinėms išlaidoms kasmet skiria beveik 4% BVP, kai absoliuti dauguma europietiškų NATO valstybių - vos po 1-1,5%. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Įvyks Aljanso ateičiai ir Baltijos šalių apginamumo stiprinimui svarbus NATO viršūnių susitikimas, Lietuvos prezidentė pradės paskutinius kadencijos metus, vyks pasirengimas JAV ir Rusijos prezidentų susitikimui, baigsis tiek daug siurprizų atnešęs Pasaulio futbolo čempionatas.

Išbars 2% gynybai neskiriančius NATO partnerius

Trečiadienį ir ketvirtadienį Briuselyje rengiamas NATO viršūnių susitikimas. Į Belgijos sostinę turėtų suvažiuoti visų 29-ių Aljansui priklausančių valstybių vadovai, tarp jų Jungtinių Amerikos Valstijų ir Prancūzijos prezidentai Donaldas Trumpas ir Emmanuelis Macronas, Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May, Vokietijos kanclerė Angela Merkel, Italijos, Ispanijos, Kanados vyriausybių vadovai, Turkijos prezidentas Recepas Tayipas Erdoganas. Susitikime dalyvaus ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Analitikai spėja, kad šio susitikimo metu p. Trumpas ir vėl atkreips NATO partnerių dėmesį, kad būtina skirti pakankamus finansinius išteklius tiek savo, tiek ir viso Aljanso gynybai – siekti NATO rekomenduojamų 2% bendrojo vidaus produkto skyrimo gynybai. Kol kas tik 8 iš 29 NATO šalių, tarp jų ir Lietuva, skiria tokį procentą šioms išlaidoms. Dalis Vakarų Europos valstybių, įskaitant ir Vokietiją, žada pamažėl didinti savo finansavimą karinėms reikmėms, tačiau šis procesas bus gana ilgalaikis ir politiškai gali būti skausmingas. Susitikime taip pat turėtų būti aptarti kiti reikalai, įskaitant ir Baltijos šalims aktualus NATO pajėgų mobilumo didinimo bei Aljanso rytinio flango apginamumo stiprinimo klausimai.

Laikrodis tiksi: prasideda paskutiniai kadencijos metai

nuotrauka::1 left

Ketvirtadienį, birželio 12 d., sukaks lygiai devyneri metai, kai prezidento pareigas Lietuvoje pradėjo eiti Dalia Grybauskaitė. Tad prasidės paskutiniai jos kadencijos metai. 2019-ųjų gegužės 12-ąją vyksiančiuose rinkimuose p. Grybauskaitė jau nebegalės siekti perrinkimo, tad kitąmet Lietuva išsirinks naują prezidentą. Prezidentė visąlaik demonstravo gana didelį aktyvumą ne tik užsienio, bet ir vidaus politikoje, tačiau jos santykiai su Seimo dauguma ir Vyriausybe toli gražu ne visuomet buvo rožėmis kloti. Ponia Grybauskaitė neslepia kritiško nusiteikimo politinio neveiklumo atžvilgiu, tačiau pasisako ir prieš radikalius, kraštutinius, skubotus ir pernelyg skausmingus visuomenei sprendimus. Jos santykiai su dabartine valdančiąja koalicija yra gana įtempti, kita vertus, per pastaruosius metus prezidentė ne karto nepasinaudojo savo veto teise, gana klusniai pasirašydama visus Vyriausybės inicijuotus ir Seimo priimtus sprendimus. Valstybės vadovės reitingai pastaruoju metu pamažėjo dėl p. Grybauskaitės įsipainiojimo į politinės korupcijos skandalo verpetus. Vis dėlto, apžvalgininkai neabejoja, kad ir paskutiniais kadencijos metais prezidentė išliks pakankamai aktyvi, nors jos veiklą gali užgožti prasidedanti politinė kova dėl jos paliekamo aukščiausiojo posto valstybėje.

Ruošiamasi JAV ir Rusijos lyderių susitikimui

nuotrauka::2 right

Pasaulis rengiasi kitos savaitės pradžioje įvyksiančiam svarbiam aukščiausiojo lygio susitikimui – Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Donaldo Trumpo pokalbiui su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Šis susitikimas vyks liepos 16 d. Suomijos sostinėje Helsinkyje. Dar iki jo p. Trumpas, padalyvavęs šios savaitės viduryje rengiamame NATO viršūnių susitikime Briuselyje, penktadienį su poros dienų vizitu atvyks į Londoną pasikalbėti su britų premjere Theresa May. Šio susitikimo metu neabejotinai bus aptarta ir tai, apie ką p. Trumpas kalbėsis su Rusijos vadovu Helsinkyje. Baimintasi, kad JAV ir Rusijos prezidentų susitikime gali būti susitarta dėl kokių nors Vakarams nepriimtinų dalykų. Pvz., spėta, kad p. Trumpas gali pažadėti Putinui pripažinti Krymą Rusijai mainais į separatistų Rytų Ukrainoje rėmimo nutraukimą. Tiesa, Baltųjų rūmų atstovė pareiškė, kad Krymo atžvilgiu Vašingtono politika buvo ir išlieka nepakitusi. Kita vertus, Baltieji rūmai neneigia, kad gali būti svarstoma galimybė švelninti sankcijas Maskvai, tiesa, tik tuo atveju, jeigu Rusija pati to sieks aktyviais veiksmais, pvz., savo agresyvios užsienio politikos pokyčiais.

Pasaulinio futbolo mėnuo priartėjo prie pabaigos

nuotrauka::3 left

Sekmadienį Rusijoje baigsis visą mėnesį nuo birželio vidurio vykstantis 21-asis Pasaulio futbolo čempionatas. Antradienį ir trečiadienį bus žaidžiami pusfinaliai tarp Belgijos ir Prancūzijos bei Anglijos ir Kroatijos rinktinių. Šeštadienį Sankt Peterburge įvyks rungtynės dėl 3 vietos, finalas bus surengtas Maskvoje sekmadienio vakarą. Šis čempionatas pasižymėjo itin gausiu siurprizų skaičiumi, pirmiausia, praktiškai visų favoritų ankstyvu pasitraukimu iš kovos dėl auksinės taurės. Iš grupinių varžybų į atkrentamąsias nepateko Vokietija, taip pat daugybę simpatijų dėl pastarųjų metų pasiekimų futbole įgijusi Islandija, aštunfinalyje iš kovos iškrito Portugalija, Argentina, Ispanija, ketvirtfinalyje pašalinta Brazilija. Šio čempionato šeimininkai nukeliavo turnyre neįprastai toli – iki pat ketvirtfinalio, prie to prisidėjo ir lietuvis vartininkas Gintaras Staučė, dirbantis Rusijos rinktinės trenerių štabe. Tiesa, toks rusų futbolininkų žaidimas sukėlė nemažai abejonių dėl to, ar šįkart nesikartoja 2014 m. Sočio olimpiados istorija, kai Rusija valstybiniu lygiu klastojo savo sportininkų dopingo mėginius. Kol kas nėra pateikta aiškių įrodymų, kad šiame čempionate tai irgi buvo daroma.

Dar apie kai kuriuos svarbesnius numatomus savaitės įvykius trumpai:

EUROINTEGRACIJA. Pirmadienį Briuselyje rengiamas jau 20-tasis Europos Sąjungos ir Ukrainos aukščiausiojo lygio susitikimas, kuriame dalyvaus Donaldas Tuskas, ES Vadovų tarybos pirmininkas, Jeanas Claude‘as Junckeris, Europos Komisijos vadovas, ir Petro Porošenka, Ukrainos prezidentas. Bus aptartos prie ES priartinančių reformų Ukrainoje eiga.

MMA. Naujos sudėties Trišalė taryba antradienį renkasi į savo pirmąjį posėdį. Bus atnaujintos diskusijos dėl minimalios mėnesio algos (MMA) nustatymo 2019 metams. Iki šiol sutarimo nebuvo rasta – Vyriausybė ir darbdaviai siūlo MMA kitąmet kelti nuo dabartinių 400 Eur iki 420 Eur, bet profsąjungos siūlytų drąsesnį pakėlimą.

VETO. Šią savaitę tikimasi prezidentės Dalios Grybauskaitės apsisprendimo dėl paskutinėmis pavasario sesijos dienomis Seimo priimtų kelių svarbių įstatymų – ligoninių tinklo pertvarkos, valstybės tarnybos, referendumo kartelės sumažinimo dvigubos pilietybės referendumui, turizmo. Spėjama, kad gali grėsti bent vienas prezidentės veto – dėl įstatymo, leidžiančio optimizuoti rajoninių ligoninių tinklą.

LIETUVIAI. Seimo rūmuose visą savaitę posėdžiaus Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) Seimas. Vienas svarbiausių klausimų – pasirengimas referendumui dėl dvigubos pilietybės įteisinimo. Be to, trejų metų kadencijai bus išrinkta nauja PLB valdyba bei jos pirmininkas.

ATOSTOGOS. Premjeras Saulius Skvernelis nuo šio pirmadienio atostogauja. Jis, kaip ir kasmet, su šeima ilsėsis Ispanijoje. Į darbą Vyriausybės vadovas grįš liepos 31 d. Premjerą pavaduos finansų ministras Vilius Šapoka, tik liepos 11-13 dienomis, kai p. Šapoka dalyvaus eiliniame Europos Sąjungos finansų ministrų susitikime, laikinuoju premjeru taps energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

SĄSKRYDIS. Šeštadienį Prienuose rengiamas opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąskrydis. Tikimasi, kad netrukus po jo paaiškės daugiau detalių, kaip šioje partijoje spalį arba lapkritį vyks pirminiai remiamo kandidato į prezidentus rinkimai.

KONKURENCINGUMAS. Pirmadienį Martyno Mažvydo nacionalinėje bibliotekoje vyks tarptautinė konferencija „Ar galime padaryti daugiau vardan Lietuvos konkurencingumo?“. Ją organizuoja Ūkio ministerija, Lietuvos laisvosios rinkos institutas ir „Heritage“ fondas.

SUSITIKIMAS. Pirmadienį numatomas ūkio ministro Virginijaus Sinkevičiaus susitikimas su Pasaulio banko vyriausiojo ekonomisto direktorato vadovu, „Doing Business“ indekso autoriumi Simeonu Djankovu.

STATISTIKA. Antradienį Statistikos departamentas paskelbs naujausius duomenis apie užsienio prekybą, taip pat vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokyčius, trečiadienį – kainų pokyčius pagal suderintą vartotojų kainų indeksą.

PERLAIDOJIMAS. Trečiadienį Vilniuje, Rasų kapinėse bus surengta Vasario 16-osios akto signataro Mykolo Biržiškos, žmonos Bronislavos, brolių Vaclovo ir Viktoro palaikų perlaidojimo ceremonijos. Prieš tai Mykolo Biržiškos ir jo artimųjų palaikai bus pašarvoti Vilniaus universiteto Šventų Jonų bažnyčioje.

LAZERIAI. Ketvirtadienį lazerių įmonė „Šviesos konversija“ rengia naujo mokslo centro korpuso atidarymą Vilniuje.

MINĖJIMAI. Sekmadienį Lietuva minės 1410 m. įvykusio Žalgirio mūšio bei 1933 m. Stepono Dariaus ir Stasio Girėno pilotuojamos „Lituanicos“ skrydžio metines.

ŠVENTĖ. Šeštadienį tradiciniu pompastišku kariniu paradu Eliziejaus laukuose Paryžiuje Prancūzija paminės savo nacionalinę šventę – Bastilijos dieną.

SUKAKTIS. Trečiadienį sukaks lygiai šimtas metų nuo sprendimo, kuris galėjo iš esmės pakeisti visą Lietuvos istorijos raidą – 1918 m. liepos 11 d. Valstybės taryba priėmė sprendimą Lietuvą skelbti Karalyste, o į sostą kviesti vokietį, Viurtembergo grafą Wilhelmą von Urachą. Bet po trijų mėnesių dėl pasikeitusių geopolitinių aplinkybių šį sprendimą Valstybės taryba atšaukė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
ETT: JK gali vienašališkai atšaukti „Brexit“

Europos Teisingumo teismas (ETT) pirmadienį išaiškino, kad Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė gali...

Kitų metų biudžete – daugiau lėšų ikimokyklinių pedagogų algoms

Kitų metų biudžeto projekte, dėl kurio priėmimo antradienį balsuos Seimas, skirti keli milijonai papildomų...

Darius Počebutas: jei eini teisingu keliu, sėkmė pati tave susiranda Rėmėjo turinys

Viena pirmųjų Lietuvos odontologijos klinikų prieš dešimtmetį tapo Tarptautinio implantacijos instituto...

Vadyba
06:00
Tradicijų ir technologijų sandrauga užtikrina pranašumą Rėmėjo turinys 1

Nuo tekstilės pramonės gaminių kurjerio iki pasaulinės įmonės – tai transporto ir logistikos grupės ALPI...

Pramonė
06:00
Žodis žvirbliu išskrenda, bumerangu smogia 7

Vyriausybė žada sudaryti palankesnes sąlygas stambiems investuotojams, tačiau pastarosiomis dienomis iš jos...

Migracijos tvarkos peržiūra vėluoja – užtruko diskusijos, kaip ją keisti Premium 3

Vyriausybei nepavyko jau šiemet įgyvendinti darbo migracijos procedūrų patobulinimo, numatant palankesnius...

Ežerų nuomininkai skundžiasi nuostoliais, bet nuomos neatsisako Premium 3

Lietuvoje išnuomota beveik 900 ežerų, kurių nuomininkai sako, kad šis turtas neša vien nuostolius. Vis dėlto...

Agroverslas
05:45
N. Pašiniano blokas triuškinančia pergale laimėjo rinkimus Armėnijoje

Sekmadienio rinkimuose į Armėnijos parlamentą užtikrintai laimėjo ir valdžioje įsitvirtino šalies laikinojo...

Verslo aplinka
2018.12.09
Tūkstančiai susirinko į mitingą reikalauti didesnių algų mokytojams 66

Maždaug 6 tūkst. žmonių sekmadienį susirinko į protesto akciją Vilniuje reikalauti sparčiau kelti algas...

Verslo aplinka
2018.12.09
Ingrida Šimonytė pagal populiarumą toliau vejasi Gitaną Nausėdą 25

Naujienų agentūros ELTA užsakymu rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ lapkričio...

Verslo aplinka
2018.12.09
Seimas įvedė kadencijas Seimo kontrolieriams 1

Parlamentarai apribojo Seimo kontrolierių kadencijų skaičių. Už tokias įstatymo pataisas balsavo 101...

Verslo aplinka
2018.12.09
Kremliaus rėmėjai socialiniuose tinkluose bando skaldyti Prancūziją 18

Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, sėkmingai išvengė kibernetinių atakų ir netikrų naujienų,...

Verslo aplinka
2018.12.09
Oficialu: laikas bus sukiojamas dar bent kelerius metus 12

Žlugo dalies Europos Sąjungos institucijų vadovų ir valstybių, tarp jų ir Lietuvos, puoselėta idėja labai...

Verslo aplinka
2018.12.09
JK kelias į „Brexit“: diplomatijos klaidos, kurios įklampino britus į spąstus Premium 14

Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, ruošiasi šalies parlamento balsavimui gruodžio 11 d. dėl JK...

Verslo aplinka
2018.12.09
Investuotojai: gluminanti valdžios pareigūnų retorika gali sugriauti trapius pasitikėjimo likučius 13

Ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio pareiškimas, esą Pensijų fondų valdytojai bei administratoriai yra...

Verslo aplinka
2018.12.08
D. Trumpas neteks dar vieno administracijos vado 1

Johnas Kelly, JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos vadovas, iš pareigų pasitrauks iki metų pabaigos.

Verslo aplinka
2018.12.08
Protestai Prancūzijoje: susidūrimuose sužeisti 55 žmonės 35

Geltonųjų liemenių protestai Prancūzijoje šį savaitgalį – mažesni, nei anksčiau. Iš 31.000 protestuotojų...

Verslo aplinka
2018.12.08
Susitarta dėl ukrainiečių darbo sąlygų Lietuvoje 26

Kad būtų geriau užtikrinama abiejų šalių darbuotojų teisių ir interesų apsauga ir kovojama su nelegaliu...

Verslo aplinka
2018.12.07
Valstiečiai-žalieji dėl kandidato į prezidentus apsispręs įsibėgėjus sausiui 1

Valdančiosios Lietuvos Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) suvažiavimas, kuriame bus apsispręsta dėl šios...

Verslo aplinka
2018.12.07
A. Merkel įpėdine išrinkta A. Kramp-Karrenbauer 3

Didžiausia ir dominuojanti centro dešiniosios politinė partija Vokietijos Krikščionių demokratų sąjunga (CDU)...

Verslo aplinka
2018.12.07

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau