Seimas galutinai palaimino mokesčių reformą

Publikuota: 2018-06-28
Atnaujinta 2018-06-28 12:32

Seimo nariai ketvirtadienį pritarė mokesčių reformai, pagal kurią įvedami 20% ir 27% gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifai, didinamas neapmokestinamas pajamų dydis (NPD), plečiamos jo taikymo ribos, darbuotojo ir darbdavio mokami mokesčiai sujungiami, įvedamos „Sodros“ įmokų „lubos“.

Tokiam Seimo sprendimui pritarė 75, prieš balsavo 5, susilaikė dar 12. Opozicinė Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija balsavime nedalyvavo.

Seimas pritarė progresiniam GPM 27% tarifui, kuris nuo kitų metų bus taikomas pajamoms, kurios viršija 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) per metus (apie 8.800 Eur prieš mokesčius per mėnesį). 2020-aisiais ši riba mažės iki 84 VDU (apie 6.200 Eur), 2021 m. – 60 VDU (apie 4.400 Eur).

Parlamentas pritarė NPD didinimui – kitąmet jis sudarys 300 Eur, 2020 m. – 400 Eur, 2021-aisiais – 500 Eur. Šiuo metu NPD sudaro 380 Eur, tačiau po mokesčių konsolidavimo jis siektų 272 Eur.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Parlamentarai palaimino ir NPD taikymo ribų išplėtimui, tačiau buvo pritarta paskutiniam, vos prieš kelias dienas premjero Sauliaus Skvernelio, „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio ir „socdarbiečių“ vadovo Andriaus Palionio užregistruotam pasiūlymui – NPD taikymas kitąmet padidės iki 2 VDU (apie 1760 Eur per mėn.), tačiau nebekils 2020 m. ir 2021-aisiais. Šią savaitę Seimas po svarstymo buvo pritaręs  2021 m. pasiekti 2,5 VDU NPD ribą.

[infogram id="9668c2d0-99a4-400c-8ba6-53725fc83f29" prefix="yS0" format="interactive" title="Mokesčių reforma"]

[infogram id="cf3b1bd7-fa88-41e5-8aca-be9d76ca8e04" prefix="4gx" format="interactive" title="Copy: Darbuotojo ir darbdavio mokesčiai iki ir po apjungimo"]

Pritarė „luboms“

Priėmęs mokesčių reformą, Seimas ketvirtadienį iš karto pritarė ir valstybinio socialinio draudimo reformai, pagal kurią yra įvedamos „Sodros“ įmokų „lubos“.

Už tokį sprendimą balsavo 77, prieš buvo 10, susilaikė dar parlamentarai.

Nuspręsta, kad „Sodros“ įmokų „lubos“  kitąmet bus taikomos pajamoms, viršijančioms 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) per metus (apie 8.800 Eur per metus iki mokesčių).

2020-aisiais taikymo riba mažės iki 84 VDU per metus, 2021-aisiais – iki 60 VDU per metus. „Sodros“ įmokų „lubų“ riba atitinka GPM 27% taikymo ribą.

„Sodros“ įmokų lubos nebus taikomos privalomojo sveikatos draudimo įmokai. Anksčiau Vyriausybė siūlė „lubas“ taikyti visai socialinio draudimo įmokai.

Po darbdavių ir darbuotojų mokesčių konsolidavimo, atlyginimai nuo kitų metų sausio 1-osios formaliai didės 1,289 karto. Darbo pajamoms bus taikomas 20% GPM – penkiais procentiniais punktais aukštesnis nei iki šiol dėl bazinės pensijos perkėlimo į biudžetą. Socialinio draudimo, taip pat ir privalomojo sveikatos draudimo įmoka sudarys 19,5%.

Darbdavio socialinio draudimo įmoka mažės iki 1,47%. Darbuotojas mokės pensijų, ligos, motinystės ir sveikatos socialinio draudimo įmokas, o darbdaviams tektų mokėti nedarbo ir nelaimingų atsitikimų darbe bei profesinių ligų draudimo įmokas, taip pat įmokas į garantinį ir ilgalaikius išmokų fondus.

Atitinkamai keisis ir „Sodros“ išmokos, susietos su darbo užmokesčiu. Pavyzdžiui, ligos išmoka, kurią moka darbdavys dvi pirmąsias kalendorines nedarbingumo dienas, negalės būti mažesnė nei 62,06% (anksčiau buvo 80%) nuo atlyginimo dydžio. Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo išmoka sumažės nuo 100% iki 77,58% nuo atlyginimo dydžio.

Vaiko priežiūros išmokų dydis iki vaikui sueis vieni metai taip pat keisis nuo 100% iki 77,58% nuo atlyginimų dydžio, jeigu apdraustasis pasirenka gauti šią išmoką, kol vaikui sueis vieni metai. Pasirinkus išmoką iki dviejų vaiko metų, išmoka atitinkamai sieks 54,31% ir 31,03% nuo atlyginimo dydžio.

Nedarbo draudimo išmoką, kurią sudaro pastovioji ir kintamoji dalis, siūloma skaičiuoti taip: pastovioji dalį sudarytų 23,27% nuo minimaliosios mėnesinės algos, o kintama dalis 1-3 nedarbo dienomis būtų 38,79% apdraustojo vidutinių mėnesinių draudžiamųjų pajamų, 4-6 d. – 31,03%, 7-9 d. – 23,27%.

Labiau neapmokestino dividendų

Seimas ketvirtadienį svarstė ir palaimino ūkio ministro Virginijaus Sinkevičiaus siūlymą neapmokestinti 120 VDU viršijančių pajamų iš dividendų 18% GPM tarifu, kaip buvo priimta šią savaitę po svarstymo, o palikti šioms pajamoms 15% GPM tarifą.

„Reikia žiūrėti į aplinkines valstybes, į Latviją, į Estiją, į Lenkiją (...) įmonės pradės registruotis šiose valstybėse“, – kalbėjo pasiūlymą palaikęs parlamentaras Remigijus Žemaitaitis.

Tokį sprendimą palaikė absoliuti dauguma parlamentarų. Jau anksčiau jį palaikė ir Seimo Biudžeto ir finansų komitetas.

Kitoms ne iš darbo santykių kylančioms pajamoms, viršijančioms 120 VDU, bus taikomas 20% GPM.

Konservatorius Mykolas Majauskas teigė, kad reforma yra priimta skubotai, o daugelis Seimo narių nesupranta jos esmės.

Seimo narys Naglis Puteikis teigė negalintis balsuoti už šį įstatymą dėl per plataus NPD taikymo, kas reikšmingai sumažins biudžeto įplaukas, o taip pat dėl pažado mažinti turtinę nelygybę netesėjimo.

„Padarėme ne progresinius, o regresinius mokesčius (...) Nesumažino turtinės nelygybės tiek, kiek tikėtasi“, – teigė p. Puteikis.

Konservatorė Ingrida Šimonytė teigė, kad reforma yra „šizofreninio keliuko“ tąsa, kai žmonėms yra žadama skandinaviška gerovė ir amerikietiški mokesčiai.

„Kai paketai buvo pristatomi, buvo sakoma, kad ekonomika augs sprogstamuoju būdu

Algirdas Sysas teigė nenustebsiantis, kad dar vasarą Vyriausybė ateis su reformos pataisomis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku