Šią savaitę svarbu (26)

Publikuota: 2018-06-24
Paskutinėmis pavasario sesijos dienomis Seimas posėdžiaus kasdien, kad patvirtintų mokesčių ir pensijų sistemų reformos įstatymus. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Paskutinėmis pavasario sesijos dienomis Seimas posėdžiaus kasdien, kad patvirtintų mokesčių ir pensijų sistemų reformos įstatymus. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seimas balsuos dėl mokesčių ir pensijų sistemų reformos, įvyks Europos Sąjungos valstybių vadovų svarbus susitikimas, skirtas migracijos problemoms ir būsimai finansinei perspektyvai aptarti, tikimasi, kad šio susitikimo metu Baltijos valstybės pasirašys sutartį dėl elektros tinklų sinchronizacijos su Vakarais, Lietuvos iniciatyva devynios ES valstybės imsis kurti kibernetinio saugumo pajėgas.

Mokesčių reforma: finišo tiesioji

Šią savaitę baigiasi Seimo pavasario sesija. Liko keli svarbūs parlamentarų balsavimai, tarp jų – ir dėl Vyriausybės pasiūlytos mokesčių bei pensijų sistemų reformos. Tiesa, svarstymų Seime metu ji buvo kiek pakoreguota, bet kol kas tvirtinamas su Vyriausybe suderintas kompromisinis variantas – dėl „Sodros“ įmokos ir gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifų mažinimo, mokesčių konsolidavimo, GPM progresyvumo įvedimo, „Sodros“ įmokų „lubų“ patvirtinimo, neapmokestinamojo pajamų dydžio pakoregavimo, „Sodros“ pervedimų į privačius pensijų fondus atsisakymo bei II pensijų pakopos modifikavimo. Dalies mažiau svarbių mokestinių projektų priėmimas atidedamas vėlesniam laikui. Tarp jų – nekilnojamojo turto mokesčio įvedimo visiems ne pagrindiniams gyvenamiesiems būstams. Svarbiausieji Seimo balsavimas dėl mokesčių reformos numatomi šį antradienį ir penktadienį, kai, tikimasi, įstatymų projektams ir bus galutinai parlamente pritarta. Tuomet bus laukiama skubaus prezidentės Dalios Grybauskaitės parašo ant priimtųjų įstatymų, nes jie turi būti paskelbti ne vėliau kaip šį sekmadienį. Tik tokiu atveju mokestiniai pakeitimai įsigaliotų nuo 2019 m. sausio 1 d.

ES vadovų mūšis dėl migracijos

nuotrauka::1 left

Ketvirtadienį ir penktadienį Briuselyje vyks Europos Sąjungos Vadovų tarybos posėdis. Šįkart daugiausiai dėmesio bus skirta Bendrijos migracijos politikai. Dalis pietinių ES valstybių nepatenkintos, kaip yra vykdoma vadinamoji pabėgėlių perkėlimo programa, todėl pačios ima riboti pas juos besiveržiančių nelegalių migrantų srautus. Tarp tokių šalių yra Italija, kur naujoji vyriausybė laikosi gana griežtos migracinės politikos. Tuo metu kai kurios Rytų ir Vidurio Europos šalys nenori dalintis šia našta ir atsakomybe už pabėgėlių priėmimą. Tai pirmiausia Vengrija, Austrija, Lenkija. Jau kyla problemų ir su Vokietija, kur kanclerė Angela Merkel nesutaria su kai kuriais savo vyriausybės nariais dėl migracinės politikos. Todėl ES Vadovų taryba be kita ko svarstys pasiūlymą įkurti vadinamąją „Išlaipinimo platformą“ kai kuriose kaimyninėse valstybėse, pvz., Tunise ir Albanijoje. Šioms šalims būtų suteiktas ES finansavimas, kad jose galėtų būti įkurdinti į Bendriją besiveržiantys nelegalūs vadinamieji ekonominiai migrantai, tikintis, kad jie bus priversti grįžti į savo kilmės šalis. ES Vadovų tarybos posėdyje taip pat numatoma aptarti „Brexit“ procesą bei Europos Komisijos pasiūlymus būsimai ilgametei finansinei perspektyvai.

Pagaliau susitars dėl sinchronizacijos. Gal...

nuotrauka::2 right

Tikimasi, kad iki Europos Sąjungos Vadovų tarybos posėdžio bus pasiektas susitarimas dėl tikslaus Baltijos valstybių elektros tinklų sujungimo su Vidurio Europa būdo. Jeigu taip ir įvyks, viliamasi, kad Briuselyje ketvirtadienį bus pasirašytas atitinkamas Lietuvos, Latvijos, Estijos bei Lenkijos susitarimas, kurį taip pat patvirtins ir Europos Komisija. Pastaroji taps pagrindine sinchronizacijos proceso finansuotoja, nes iki 2025 m. numatomas įgyvendinti projektas kainuos ne vieną milijardą eurų. Iki šiol tarp Baltijos valstybių vyko aštrūs ginčai, kaip ir, svarbiausia, per kur šios valstybės turi susijungti su Vakarų Europos elektros tinklais. Nors ir buvo pasiektas principinis sutarimas, kad projektą reikia vystyti per Lietuvos ir Lenkijos jungtį „LitPolLink“, vis dėlto, netrūko latvių ir estų prieštaravimų daliai numatomo susitarimo detalių. Lietuva ir Lenkija laikosi nuomonės, kad sinchronizavimui pakanka vienos jungties „LitPolLink“, tuo metu Estija ir Latvija nori, kad būtų nutiesta antra jungtis. Todėl šalys vis dar nėra pasiekusios galutinio susitarimo, kaip konkrečiai tinklas bus atjungtas nuo vadinamosios BRELL (Baltarusija, Rusija, Estija, Latvija, Lietuva) sistemos ir prijungtas prie Europos.

Bus buriamos kibernetinės pajėgos

nuotrauka::3 left

Liuksemburge savaitės pradžioje vyks Europos Sąjungos Užsienio reikalų tarybos posėdis. Jo metu bus pasirašytas ketinimų protokolas dėl Lietuvos inicijuoto ES kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų sukūrimo. Ketinimų protokolas yra pirmas žingsnis siekiant glaudesnio šalių bendradarbiavimo įgyvendinant šį kibernetinės gynybos projektą. Susitarimą pirmadienį Liuksemburge pasirašys Lietuva, Estija, Kroatija, Nyderlandai ir Rumunija, o Prancūzija, Ispanija, Lenkija ir Suomija oficialiai prisijungs iki metų pabaigos. Lietuvos pasiūlyta kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų ir savitarpio pagalbos kibernetinio saugumo srityje iniciatyva yra viena iš 17-os nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo patvirtintų projektų, kuriems 2017 m. pabaigoje pritarė ES šalys. ES bendradarbiavimo kibernetinės gynybos srityje projektui vadovauja Lietuva, 8-ios valstybės yra projekto dalyvės, dar 4-ios yra šio projekto stebėtojos. Tvirtinama, kad šio susitarimo tikslas yra sukurti kas pusmetį rotuojamas ES kibernetines greitojo reagavimo komandas. Jos galėtų ateiti į pagalbą ES valstybėms didelių kibernetinių incidentų atveju. Žvalgybos tarnybų teigimu, didžioji dalis priešiškos veiklos kibernetinėje erdvėje yra susijusi su Rusija.

Dar apie kai kuriuos svarbesnius numatomus savaitės įvykius trumpai:

SANKCIJOS. Antradienį Europos Sąjungos ministrai diskutuos dėl to, ar Lenkijai reikia pritaikyti sankcijas už Bendrijos puoselėjamų demokratinių ir žmogaus teisių vertybių pažeidimus.

EBPO. Seimui antradienį bus pateiktas ratifikuoti susitarimas dėl Lietuvos įstojimo į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO). Tikimasi, kad iki savaitės pabaigos Seimas ratifikuos šį susitarimą ir liepos pradžioje Lietuva taps 36-ąja EBPO nare.

REFORMA. Antradienį Seimas turėtų baigti svarstyti, o iki savaitės pabaigos balsuoti dėl naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymo priėmimo. Jeigu jis bus patvirtintas, kitąmet valstybės tarnyba, kurioje dirba daugiau kaip 50.000 žmonių, bus reformuojama.

PROGNOZĖS. Pirmadienį Gediminas Šimkus, Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorius, pristatys naujausias šalies ekonomikos prognozes, apžvelgs, kas lemia ūkio augimą, ar nėra perkaitimo pavojaus, kaip keisis kainos ir darbo užmokestis, koks darbo jėgos trūkumas numatomas ateityje, atsakys, ar darbuotojų trūkumo problemą sprendžia imigracija.

SANGLAUDA. Trečiadienį Vilniuje rengiama diskusija dėl Europos Komisijos pasiūlymų dėl Regioninės plėtros ir Sanglaudos politikos po 2020 m.

VIZITAS. Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis šią savaitę lankysis Jungtinėse Amerikos Valstijose. Programoje numatyti susitikimai su JAV Kongreso pirmininku Paulu Ryanu, administracijos pareigūnais. Į Lietuvą p. Pranckietis grįš viena para anksčiau nei planuota, kad suspėtų dalyvauti svarbiuose paskutiniuose Seimo pavasario sesijos plenariniuose posėdžiuose penktadienį ir šeštadienį.

KALĖJIMAI. Pirmadienį teisingumo ministras Elvinas Jankevičius pristatys Kalėjimų departamento veiklos ir valdymo vidaus audito ataskaitą. Bus įvardinti vidaus audito metu nustatyti sisteminiai Kalėjimų departamento veiklos organizavimo trūkumai ir juos lėmusios priežastys. Taip pat, pasak pranešimo, „bus paaiškinta, kaip toks veiklos organizavimas darė įtaką ydingai valstybės biudžeto lėšų naudojimo praktikai bausmių vykdymo sistemoje“.

CENTRAS. Ketvirtadienį Vyriausybės rūmuose rengiamas oficialus kuriamo Nacionalinio bendrųjų funkcijų centro (NBFC) atidarymas. NBFC bus koncentruojamas daugiau kaip šimto svarbiausių valstybės institucijų finansiniai klausimai, taip pat personalo politika.

ĮSIGALIOJIMAI. Liepos 1 d., sekmadienį, įsigalios daug įvairių naujų teisės aktų, tarp jų – dėl centralizuotos vaikų teisių priežiūros ir globos sistemos, dėl didesnių dienpinigių komandiruotėms taikymo, dėl leidimo vairuotojams nebeturėti su savimi vairuotojo pažymėjimo – pakaks bet kokio asmens tapatybę įrodančio dokumento, dėl 1 Eur vadinamojo „pagalvės mokesčio“ taikymo Vilniuje apsilankiusiems turistams ir kt.

TEISMAS. Trečiadienį Vilniaus apygardos administracinis teismas skelbs sprendimą byloje dėl buvusio Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo Jono Miliaus skundo dėl jo atleidimo. Teismas šios bylos nagrinėjimą atnaujino po to, kai Konstitucinis Teismas kovą paskelbė, kad p. Miliaus atleidimas neprieštarauja Konstitucijai.

STATISTIKA. Lietuvos Statistikos departamentas trečiadienį skelbs naujausius duomenis apie mažmeninės prekybos ir maitinimo įmonių apyvartą, ketvirtadienį – apie įmonių bankrotą, penktadienį – apie tiesiogines užsienio investicijas.

SERTIFIKATAI. Nuo liepos pradžios „Google“ apsunkins patekimą į interneto svetaines, kurios neturi visų saugumo sertifikatų arba šiaip yra laikomos pažeidžiamomis, pvz., tos, kurių adresas prasideda „http“, o ne „https“.

RESTORANAI. Ketvirtadienį Vilniuje, Pirklių klube bus paskelbtas bus visas 2018-ųjų „30 geriausių restoranų Lietuvoje“ sąrašas.

ŠVENTĖ. Jau šeštadienį ir sekmadienį renginiais Vilniuje ir Kaune prasidės Šimtmečio dainų šventė „Vardan tos...“. Svarbiausieji Dainų šventės renginiai vyks kitą savaitę Vilniuje.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Ideali savivaldybė: Vilniaus atvirumas, Kauno ambicijos, Klaipėdos uostas

Objektyvūs ekonominiai rodikliai rodo, kad trijuose didžiuosiuose šalies miestuose gyvenimas per pastarąją...

ŽŪM kraustynės į Kauną: kur galima sutalpinti 300 darbuotojų Premium 3

Žemės ūkio ministrui skaičiuojant potencialias vietas Kaune, kur galėtų įsikurti apie 300 darbuotojų, rinkos...

Miestų ligoninės baiminasi pacientų antplūdžio Premium 2

Gydymo įstaigų tinklo reforma turi būti kompleksinė ir orientuota ne vien į mažų ligoninių pertvarką, antraip...

Verslo aplinka
2019.02.17
Savivaldos rinkimuose – 244 teisti kandidatai, daugiausiai – iš Darbo partijos  6

Dėl savivaldybių tarybų narių mandatų varžysis 244 teisti kandidatai, tai sudaro beveik 2 proc. visų...

Verslo aplinka
2019.02.17
Vyriausybės pavasario planuose – maisto kuponai, pelno mokesčio lengvatos  7

Vyriausybė Seimui per pavasario sesiją ketina teikti beveik 130 projektų paketą, tarp jų – siūlymai įteisinti...

Verslo aplinka
2019.02.17
Tyrimas: dėl muitų kinams laimėtų ne JAV, o ES bendrovės Premium 2

Vašingtonui nubaudus Kiniją naujais importo muitais didžiausia nauda tektų ne JAV, o ES kompanijoms, rodo...

Pramonė
2019.02.17
Teikiant nacionalines kultūros premijas, prezidentė paragino gerbti meno įvairovę

Teikiant nacionalines kultūros ir meno premijas, prezidentė Dalia Grybauskaitė šeštadienį paragino žmones...

Verslo aplinka
2019.02.16
V. Landsbergis: nevokim ir nemeluokim, toks tebūnie devizas 35

Vytautas Landsbergis, pirmasis Lietuvos vadovas po nepriklausomybės atkūrimo, Aukščiausios Tarybos...

Verslo aplinka
2019.02.16
Valstybės apdovanojimai – NATO sekretoriui ir Lietuvos teisėsaugininkams

Valstybės atkūrimo dienos proga prezidentė beveik keturioms dešimtims Lietuvos ir užsienio piliečių skyrė...

Verslo aplinka
2019.02.16
Septyni pretendentai į prezidentus planuoja įteikti dokumentus VRK 1

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) šeštadienį pradeda priimti pareiškinius dokumentus dalyvauti prezidento...

Verslo aplinka
2019.02.16
Prezidentė Vasario 16-osios proga ragina branginti laisvę 7

Vasario 16-osios akto 101-ųjų metinių proga prezidentė Dalia Grybauskaitė paragino tautą saugoti laisvės...

Verslo aplinka
2019.02.16
Ukraina remia A. Kubiliaus kandidatūrą į Europos Tarybos vadovo postą 12

Ukraina palaiko buvusio Lietuvos premjero Andriaus Kubiliaus kandidatūrą į Europos Tarybos (ET) generalinio...

Verslo aplinka
2019.02.15
D. Trumpas skelbia nepaprastąją padėtį 15

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį pranešė skelbsiantis nepaprastąją padėtį šalyje tam, kad galėtų...

Verslo aplinka
2019.02.15
Kariuomenės vadas: okupacijos nepripažinę partizanai leido egzistuoti Lietuvos valstybei  9

Sovietmečio okupacijos nepripažinę ir prieš ją kovoję Lietuvos partizanai, kol buvo gyvi, leido egzistuoti...

Verslo aplinka
2019.02.15
Th. May susiskambino su D. Grybauskaite 20

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė telefonu kalbėjo su Jungtinės Karalystės (JK) premjere Theresa May.

Verslo aplinka
2019.02.15
Vyriausybė atšaukia rekomendacijas įstaigoms konkursuose telktis Vyriausybės ekspertus 

Vyriausybė atšaukia rekomendacijas ministerijoms ir pavaldžioms institucijoms viešuosiuose...

Verslo aplinka
2019.02.15
V. Andriukaitis sutiko dalyvauti prezidento rinkimuose 16

Eurokomisaras socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis pranešė priimąs raginimą dalyvauti šiemet gegužę...

Verslo aplinka
2019.02.15
Dviejų dienų referendumas su pertrauka prieštarauja Konstitucijai 32

Konstitucija neleidžia rengti referendumo dvi ar daugiau dienų, dar ir su pertrauka tarp jų. Tačiau tai...

Verslo aplinka
2019.02.15
Naftos perdirbėjų investicijos netruks atsipirkti Premium

Dėl 2020 m. Pasaulio laivy­bos organizacijos (IMO) įvedamų laivų kuro tar­šos apribojimų naftos per­dir­bimo...

Pramonė
2019.02.15
D. Grybauskaitė siūlo atverti žiniasklaidai RC istorinius duomenis  2

Prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlys Seimui pavasarį spręsti dėl platesnio valstybės kaupiamų duomenų...

Verslo aplinka
2019.02.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau