Šią savaitę svarbu (26)

Publikuota: 2018-06-24
Paskutinėmis pavasario sesijos dienomis Seimas posėdžiaus kasdien, kad patvirtintų mokesčių ir pensijų sistemų reformos įstatymus. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Paskutinėmis pavasario sesijos dienomis Seimas posėdžiaus kasdien, kad patvirtintų mokesčių ir pensijų sistemų reformos įstatymus. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seimas balsuos dėl mokesčių ir pensijų sistemų reformos, įvyks Europos Sąjungos valstybių vadovų svarbus susitikimas, skirtas migracijos problemoms ir būsimai finansinei perspektyvai aptarti, tikimasi, kad šio susitikimo metu Baltijos valstybės pasirašys sutartį dėl elektros tinklų sinchronizacijos su Vakarais, Lietuvos iniciatyva devynios ES valstybės imsis kurti kibernetinio saugumo pajėgas.

Mokesčių reforma: finišo tiesioji

Šią savaitę baigiasi Seimo pavasario sesija. Liko keli svarbūs parlamentarų balsavimai, tarp jų – ir dėl Vyriausybės pasiūlytos mokesčių bei pensijų sistemų reformos. Tiesa, svarstymų Seime metu ji buvo kiek pakoreguota, bet kol kas tvirtinamas su Vyriausybe suderintas kompromisinis variantas – dėl „Sodros“ įmokos ir gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifų mažinimo, mokesčių konsolidavimo, GPM progresyvumo įvedimo, „Sodros“ įmokų „lubų“ patvirtinimo, neapmokestinamojo pajamų dydžio pakoregavimo, „Sodros“ pervedimų į privačius pensijų fondus atsisakymo bei II pensijų pakopos modifikavimo. Dalies mažiau svarbių mokestinių projektų priėmimas atidedamas vėlesniam laikui. Tarp jų – nekilnojamojo turto mokesčio įvedimo visiems ne pagrindiniams gyvenamiesiems būstams. Svarbiausieji Seimo balsavimas dėl mokesčių reformos numatomi šį antradienį ir penktadienį, kai, tikimasi, įstatymų projektams ir bus galutinai parlamente pritarta. Tuomet bus laukiama skubaus prezidentės Dalios Grybauskaitės parašo ant priimtųjų įstatymų, nes jie turi būti paskelbti ne vėliau kaip šį sekmadienį. Tik tokiu atveju mokestiniai pakeitimai įsigaliotų nuo 2019 m. sausio 1 d.

ES vadovų mūšis dėl migracijos

nuotrauka::1 left

Ketvirtadienį ir penktadienį Briuselyje vyks Europos Sąjungos Vadovų tarybos posėdis. Šįkart daugiausiai dėmesio bus skirta Bendrijos migracijos politikai. Dalis pietinių ES valstybių nepatenkintos, kaip yra vykdoma vadinamoji pabėgėlių perkėlimo programa, todėl pačios ima riboti pas juos besiveržiančių nelegalių migrantų srautus. Tarp tokių šalių yra Italija, kur naujoji vyriausybė laikosi gana griežtos migracinės politikos. Tuo metu kai kurios Rytų ir Vidurio Europos šalys nenori dalintis šia našta ir atsakomybe už pabėgėlių priėmimą. Tai pirmiausia Vengrija, Austrija, Lenkija. Jau kyla problemų ir su Vokietija, kur kanclerė Angela Merkel nesutaria su kai kuriais savo vyriausybės nariais dėl migracinės politikos. Todėl ES Vadovų taryba be kita ko svarstys pasiūlymą įkurti vadinamąją „Išlaipinimo platformą“ kai kuriose kaimyninėse valstybėse, pvz., Tunise ir Albanijoje. Šioms šalims būtų suteiktas ES finansavimas, kad jose galėtų būti įkurdinti į Bendriją besiveržiantys nelegalūs vadinamieji ekonominiai migrantai, tikintis, kad jie bus priversti grįžti į savo kilmės šalis. ES Vadovų tarybos posėdyje taip pat numatoma aptarti „Brexit“ procesą bei Europos Komisijos pasiūlymus būsimai ilgametei finansinei perspektyvai.

Pagaliau susitars dėl sinchronizacijos. Gal...

nuotrauka::2 right

Tikimasi, kad iki Europos Sąjungos Vadovų tarybos posėdžio bus pasiektas susitarimas dėl tikslaus Baltijos valstybių elektros tinklų sujungimo su Vidurio Europa būdo. Jeigu taip ir įvyks, viliamasi, kad Briuselyje ketvirtadienį bus pasirašytas atitinkamas Lietuvos, Latvijos, Estijos bei Lenkijos susitarimas, kurį taip pat patvirtins ir Europos Komisija. Pastaroji taps pagrindine sinchronizacijos proceso finansuotoja, nes iki 2025 m. numatomas įgyvendinti projektas kainuos ne vieną milijardą eurų. Iki šiol tarp Baltijos valstybių vyko aštrūs ginčai, kaip ir, svarbiausia, per kur šios valstybės turi susijungti su Vakarų Europos elektros tinklais. Nors ir buvo pasiektas principinis sutarimas, kad projektą reikia vystyti per Lietuvos ir Lenkijos jungtį „LitPolLink“, vis dėlto, netrūko latvių ir estų prieštaravimų daliai numatomo susitarimo detalių. Lietuva ir Lenkija laikosi nuomonės, kad sinchronizavimui pakanka vienos jungties „LitPolLink“, tuo metu Estija ir Latvija nori, kad būtų nutiesta antra jungtis. Todėl šalys vis dar nėra pasiekusios galutinio susitarimo, kaip konkrečiai tinklas bus atjungtas nuo vadinamosios BRELL (Baltarusija, Rusija, Estija, Latvija, Lietuva) sistemos ir prijungtas prie Europos.

Bus buriamos kibernetinės pajėgos

nuotrauka::3 left

Liuksemburge savaitės pradžioje vyks Europos Sąjungos Užsienio reikalų tarybos posėdis. Jo metu bus pasirašytas ketinimų protokolas dėl Lietuvos inicijuoto ES kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų sukūrimo. Ketinimų protokolas yra pirmas žingsnis siekiant glaudesnio šalių bendradarbiavimo įgyvendinant šį kibernetinės gynybos projektą. Susitarimą pirmadienį Liuksemburge pasirašys Lietuva, Estija, Kroatija, Nyderlandai ir Rumunija, o Prancūzija, Ispanija, Lenkija ir Suomija oficialiai prisijungs iki metų pabaigos. Lietuvos pasiūlyta kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų ir savitarpio pagalbos kibernetinio saugumo srityje iniciatyva yra viena iš 17-os nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo patvirtintų projektų, kuriems 2017 m. pabaigoje pritarė ES šalys. ES bendradarbiavimo kibernetinės gynybos srityje projektui vadovauja Lietuva, 8-ios valstybės yra projekto dalyvės, dar 4-ios yra šio projekto stebėtojos. Tvirtinama, kad šio susitarimo tikslas yra sukurti kas pusmetį rotuojamas ES kibernetines greitojo reagavimo komandas. Jos galėtų ateiti į pagalbą ES valstybėms didelių kibernetinių incidentų atveju. Žvalgybos tarnybų teigimu, didžioji dalis priešiškos veiklos kibernetinėje erdvėje yra susijusi su Rusija.

Dar apie kai kuriuos svarbesnius numatomus savaitės įvykius trumpai:

SANKCIJOS. Antradienį Europos Sąjungos ministrai diskutuos dėl to, ar Lenkijai reikia pritaikyti sankcijas už Bendrijos puoselėjamų demokratinių ir žmogaus teisių vertybių pažeidimus.

EBPO. Seimui antradienį bus pateiktas ratifikuoti susitarimas dėl Lietuvos įstojimo į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO). Tikimasi, kad iki savaitės pabaigos Seimas ratifikuos šį susitarimą ir liepos pradžioje Lietuva taps 36-ąja EBPO nare.

REFORMA. Antradienį Seimas turėtų baigti svarstyti, o iki savaitės pabaigos balsuoti dėl naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymo priėmimo. Jeigu jis bus patvirtintas, kitąmet valstybės tarnyba, kurioje dirba daugiau kaip 50.000 žmonių, bus reformuojama.

PROGNOZĖS. Pirmadienį Gediminas Šimkus, Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorius, pristatys naujausias šalies ekonomikos prognozes, apžvelgs, kas lemia ūkio augimą, ar nėra perkaitimo pavojaus, kaip keisis kainos ir darbo užmokestis, koks darbo jėgos trūkumas numatomas ateityje, atsakys, ar darbuotojų trūkumo problemą sprendžia imigracija.

SANGLAUDA. Trečiadienį Vilniuje rengiama diskusija dėl Europos Komisijos pasiūlymų dėl Regioninės plėtros ir Sanglaudos politikos po 2020 m.

VIZITAS. Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis šią savaitę lankysis Jungtinėse Amerikos Valstijose. Programoje numatyti susitikimai su JAV Kongreso pirmininku Paulu Ryanu, administracijos pareigūnais. Į Lietuvą p. Pranckietis grįš viena para anksčiau nei planuota, kad suspėtų dalyvauti svarbiuose paskutiniuose Seimo pavasario sesijos plenariniuose posėdžiuose penktadienį ir šeštadienį.

KALĖJIMAI. Pirmadienį teisingumo ministras Elvinas Jankevičius pristatys Kalėjimų departamento veiklos ir valdymo vidaus audito ataskaitą. Bus įvardinti vidaus audito metu nustatyti sisteminiai Kalėjimų departamento veiklos organizavimo trūkumai ir juos lėmusios priežastys. Taip pat, pasak pranešimo, „bus paaiškinta, kaip toks veiklos organizavimas darė įtaką ydingai valstybės biudžeto lėšų naudojimo praktikai bausmių vykdymo sistemoje“.

CENTRAS. Ketvirtadienį Vyriausybės rūmuose rengiamas oficialus kuriamo Nacionalinio bendrųjų funkcijų centro (NBFC) atidarymas. NBFC bus koncentruojamas daugiau kaip šimto svarbiausių valstybės institucijų finansiniai klausimai, taip pat personalo politika.

ĮSIGALIOJIMAI. Liepos 1 d., sekmadienį, įsigalios daug įvairių naujų teisės aktų, tarp jų – dėl centralizuotos vaikų teisių priežiūros ir globos sistemos, dėl didesnių dienpinigių komandiruotėms taikymo, dėl leidimo vairuotojams nebeturėti su savimi vairuotojo pažymėjimo – pakaks bet kokio asmens tapatybę įrodančio dokumento, dėl 1 Eur vadinamojo „pagalvės mokesčio“ taikymo Vilniuje apsilankiusiems turistams ir kt.

TEISMAS. Trečiadienį Vilniaus apygardos administracinis teismas skelbs sprendimą byloje dėl buvusio Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo Jono Miliaus skundo dėl jo atleidimo. Teismas šios bylos nagrinėjimą atnaujino po to, kai Konstitucinis Teismas kovą paskelbė, kad p. Miliaus atleidimas neprieštarauja Konstitucijai.

STATISTIKA. Lietuvos Statistikos departamentas trečiadienį skelbs naujausius duomenis apie mažmeninės prekybos ir maitinimo įmonių apyvartą, ketvirtadienį – apie įmonių bankrotą, penktadienį – apie tiesiogines užsienio investicijas.

SERTIFIKATAI. Nuo liepos pradžios „Google“ apsunkins patekimą į interneto svetaines, kurios neturi visų saugumo sertifikatų arba šiaip yra laikomos pažeidžiamomis, pvz., tos, kurių adresas prasideda „http“, o ne „https“.

RESTORANAI. Ketvirtadienį Vilniuje, Pirklių klube bus paskelbtas bus visas 2018-ųjų „30 geriausių restoranų Lietuvoje“ sąrašas.

ŠVENTĖ. Jau šeštadienį ir sekmadienį renginiais Vilniuje ir Kaune prasidės Šimtmečio dainų šventė „Vardan tos...“. Svarbiausieji Dainų šventės renginiai vyks kitą savaitę Vilniuje.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Ministrė sako sutarusi su profsąjungomis dėl mokytojų algų, streikuojantieji tai neigia 1

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė trečiadienį paskelbė susitarusi su profesinėmis sąjungomis,...

Vadyba
19:00
Prokuratūra nesutinka, kad įsakymas dėl M. Jovaišos paskyrimo buvo neteisėtas

Generalinė prokuratūra apskundė teismo sprendimą, kuriuo neteisėtu pripažintas Evaldo Pašilio, generalinio...

Didesnes algas mokančioms įmonėms – pranašumas viešuosiuose pirkimuose 3

Vyriausybė pritarė Ūkio ministerijos siūlymui papildomų balų suteikti viešųjų pirkimų konkursuose didesnius...

EBPO: norint toliau augti Lietuvai reikia didinti ekonominį produktyvumą

Lietuvos ekonomika šiemet dar stiebsis 3,4%, tačiau dėl silpnėjančios išorės paklausos ir darbuotojų stygiaus...

VšĮ, patekusi į „Gazelių“ sąrašą: mūsų pajamos – ne tik dotacijos Premium

Kuo daugiau įmonių parodys, kad inžinerinių specialybių darbuotojai dirba moderniais įrenginiais, tuo daugiau...

Vadyba
15:37
15 Šiaulių tarybos narių inicijuoja savivaldybės vadovų atleidimą

Penkiolika Šiaulių savivaldybės tarybos narių inicijuoja Artūro Visocko, savivaldybės mero, taip pat vicemero...

STT atlieka ikiteisminį tyrimą dėl viešųjų pirkimų Molėtų ir Ignalinos savivaldybėse

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos pareigūnai atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimo...

Briuselis atmetė Italijos biudžeto planą 7

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį paskelbė, kad prieš Italiją pradedama „perviršinio biudžeto deficito...

K. Komskis ir V. Vasiliauskas lieka išteisinti dėl piketo prie prokuroro namų

Buvę Seimo nariai Kęstas Komskis ir Valdas Vasiliauskas pagrįstai išteisinti dėl piketo prie prokuroro namų,...

Airijos užsienio investicijų agentūros vadovas: investuotojai vertina stabilumą Premium 3

Airijos sėkmę pritraukiant tiesiogines užsienio investicijas (TUI) pirmiausia nulėmė stabili, dešimtmečius...

N. Puteikis pirmasis registravosi pretendentu į kandidatus prezidento rinkimuose 3

Naglis Puteikis, Seimo „valstiečių“ frakcijos atstovas, Lietuvos Centro partijos pirmininkas, trečiadienį...

Vyriausybė įkurė naują komisiją kovai su korupcija

Vyriausybė trečiadienį nusprendė kurti naują komisiją kovai su korupcija koordinuoti.

„Google“ investuoja 700 mln. USD į duomenų centrą Danijoje, Lietuvos strategija dar neparengta 7

„Google“ imasi statyti dar vieną duomenų centrą (DC) Europoje. Į naują projektą Danijos Frederisijos...

STT: rėmėjos savivaldybių konkursuose laimėjo užsakymų už 486 mln. Eur 1

Savivaldybes remiančios įmonės laimi jų skelbiamus viešuosius pirkimus, trečiadienį paskelbė analizę atlikusi...

Interpolo vadovu išrinktas Pietų Korėjos atstovas 4

Tarptautinės policijos organizacijos vadovu trečiadienį išrinktas Pietų Korėjos atstovas Kim Jong-yangas,...

ES ruošia bausmę užsispyrusiai Italijai Premium 1

Trečiadienį Briuselis paskelbė savo išvadas dėl Italijos biudžeto planų ir pradėjo pirmąjį žingsnį link ES...

„Kautros“ pergalę Alytuje konkurentai velia į teismus Premium 3

Bendrovės „Kautra“ Alytui jau paruošti vietinio maršrutinio susisiekimo autobusai bent kol kas į šio miesto...

Transportas
06:00
Sveikatingumo klasteryje kuriamos išmanios savijautos gerinimo technologijos Rėmėjo turinys 1

Unikalias technologijas nuo idėjos iki produkto jau keletą metų kuria Kaune veikiantis sveikatos technologijų...

Mirė režisierius E. Nekrošius 7

Antradienio naktį ligoninėje mirė režisierius Eimuntas Nekrošius. Režisieriui trečiadienį būtų sukakę 66...

Laisvalaikis
2018.11.20
Ivanka Trump klimpsta e. laiškų istorijoje

JAV prezidento Donaldo Trumpo dukra ir patarėja Ivanka Trump darbiniais klausimais rašė Baltųjų rūmų...

Verslo aplinka
2018.11.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau