JAV santykiai su artimiausiais sąjungininkais smuko iki naujų žemumų

JAV ir artimiausių šalies Vakarų sąjungininkių santykiai gerokai pašlijo, kai industrializuotų G7 valstybių susitikimas baigėsi Donaldo Trumpo, Amerikos prezidento, ankstyvu išvykimu, kandžia kritika kitiems lyderiams bei atsisakymu pasirašyti įprastą susitikimo komunikatą.
Ponas Trumpas išvyko iš susitikimo anksčiau, nurodė JAV pareigūnams neapsirašyti komunikato, pagrasino įvesti naujus muitų tarifus, o Justiną Trudeau, Kanados premjerą, išvadino labai nesąžiningu ir silpnu.
Prezidentui Trumpui vykstant į Singapūrą, kur antradienį numatytas istorinis jo susitikimas su Kim Jong Unu, Šiaurės Korėjos lyderiu, jo patarėjai ir toliau tęsė puolimą prieš kitas Vakarų valstybes, savo ruožtu šios šalys apibūdino Amerikos tarifus plienui ir aliuminiui įžeidžiančiais, rašo Financial Times.
Teisinga prekyba šiuo metu turėtų būti vadinama kvaila prekyba, jeigu ji nėra abipusė. Apgailestauju, negalime leisti savo draugams arba savo priešams įgyti pranašumą prekyboje. Pirmiausiai turime apginti Amerikos darbuotoją!, rašė p. Trumpas Twitter socialiniame tinkle.
Larry Kudlowas, JAV Nacionalinės ekonominės tarybos vadovas, CNN eteryje pareiškė, kad p. Trudeau iš esmės dūrė mums į nugarą. Savo ruožtu Peteris Navarro, p. Trumpo prekybos patarėjas, Fox News televizijai kalbėjo, kad pragare turėtų atsirasti vietos kiekvienam užsienio lyderiui, kuris turi blogų ketinimų diplomatijoje su prezidentu Donaldu Trumpu.
Tuo metu Berlynas ir Paryžius vieningai gynė savo poziciją. Vokietija pareiškė, kad Vakarai nesuirs taip paprastai, o Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, Twitter tinkle rašė, kad izoliuota JAV susidūrė su vieningu sąjungininkų frontu. Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, teigė, kad p. Trumpo pasitraukimas iš derybų buvo išblaivanti patirtis.
ES ir Kanada pasižadėjo kovoti su JAV įvestais tarifais plienui ir aliuminiui Pasaulio Prekybos Organizacijoje bei įvesti analogiškus tarifus Amerikos produktams motociklams Harley Davidson, burbonui, riešutų sviestui ir kt.
Remiantis Justino klaidingais pareiškimais jo spaudos konferencijoje bei faktu, kad Kanada yra įvedusi didžiulius muitus mūsų ūkininkams, darbuotojams ir kompanijoms, nurodžiau JAV atstovams nepasirašyti komunikato, rašė p. Trumpas Twitter tinkle.
Kitame įraše jis priminė, kad JAV padengia beveik visas NATO išlaidas ir gina daugelį valstybių, kurios vėliau nulupa iš Amerikos ir iš prekybos. Prezidentas Trumpas rašė, kad Vokietija gynybai skiria 1% nuo BVP, kai Amerika 4%.
Giname Europą (kas yra gerai) didele finansine sąskaita ir tuomet gauname neteisingą prekybą. Pokyčiai ateina!, dėstė p. Trumpas.
Komunikate turėjo būti patvirtintas įsipareigojimas laisvai, teisingai ir abipusiai naudingai prekybai bei kovai su protekcionizmu. Dokumente taip pat turėjo būti patvirtintas siekis mažinti tarifinius ir netarifinius barjerus prekyboje.
Financial Times rašo, kad G7 forume, kuriame įprastai yra tariamasi dėl pasaulinio lygio problemų sprendimo, tokio susiskaldymo nebuvo per 45-erių metų susitikimų istoriją.
Shinzo Abe, Japonijos ministras pirmininkas, teigė, kad susitikimo metu buvo intensyvių diskusijų, o Theresa May, Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė, išreiškė gilų nusivylimą dėl JAV sprendimo įvesti muitus dviem metalams.
Pradėjęs G7 susitikimą daugelį nustebinusiu kvietimu į forumą sugrąžinti Rusiją, kuri čia yra nepageidaujama po Krymo aneksijos, p. Trumpas pabaigė jį Twitter žinute, kurioje teigė antradienį laukiantis išties nuostabaus rezultato Šiaurės Korėjai ir pasauliui.
Analitikai įspėja, kad tokia padėtis gali turėti ilgalaikės žalos pasaulinei prekybos sistemai, tačiau rinkos pirmadienį į G7 susitikimo rezultatus beveik nereagavo.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti