Kompetencija, be kurios sėkmingai vystyti verslą bus sunkiai įmanoma

Publikuota: 2018-05-18

Pasaulis šiandien keičiasi ypač sparčiai – ketvirtoji pramonės revoliucija iš pašaknų rauna įprastas veikimo schemas, verslo modelius, transformuoja santykius ir iš rinkos dalyvių reikalauja kokybiškai naujų įgūdžių bei „minkštųjų“ kompetencijų, kurios ateityje vaidins lemiamą vaidmenį.

Pirmuoju smuiku ima griežti gebėjimas jautriai ir objektyviai įvertinti nuolat besikeičiančią situaciją, veikti savarankiškai ir suprasti kompleksišką aplinką, kurioje tenka priimti sprendimus.

Neatsitikinai didžiausios pasaulio korporacijos, tokios, kaip Google, LinkedIn, General Mills, Facebook, Intel, Aetna, Goldman Sachs ir kitos savo organizacijose diegia kultūrą, skatinančią išeiti už stereotipinio mąstymo rėmų ir įgalinančią žmones veikti absoliutaus neapibrėžtumo sąlygomis. Ši kultūra apibūdinama kaip Mindfulness ir apibrėžiama kaip aiškaus proto, sąmoningumo būvis. Mindfulness pagrindus į verslo vadybos studijų programas jau įtraukia ir vakarų pasaulio verslo mokyklos ir universitetai. 

„Išgirdus šį žodį daugeliui lietuvių kyla asociacijos su Rytų dvasingumo praktikomis, parapsichologija ir panašiais nežemiškais dalykais, tačiau iš tikrųjų yra atvirkščiai: Mindfulness grąžina žmogų į realybę ir padeda ją pamatyti tokią, kokia ji yra“, – sako Rasa Baltė Balčiūnienė, kompanijos „Femina Bona“ ir „Harmoningos asmenybės instituto“ direktorė. Drauge su partneriais ji šių metų birželio pradžioje organizuoja jau antrąją Mindfulness konferenciją „Mindful Me/We 2018“, kurios tikslas – parodyti, kad Mindfulness kultūra gali ženkliai prisidėti ne tik prie asmeninio, bet ir organizacijų vystymo.

Ir žmogui, ir organizacijai

Konferencijoje įžvalgomis ir patirtimi dalinsis ne tik psichologai, mokslininkai, Mindfulness praktikas vedantys specialistai, bet ir įmonių įkūrėjai, vadovai, verslininkai, savo organizacijose Mindfulness principus taikantys kasdien. Vienas jų – sėkmingai rinkoje veikiančios „TEGRA Group“ valdybos pirmininkas Rinardas Goda, kurio iniciatyva įmonės darbuotojai kiekvieną penktadienį skiria atsikvėpti nuo rutininių darbų ir apmąstyti, kurlink judėti toliau.

„Nebuvo taip, kad vieną dieną nusprendėme tapti sąmoningesniais ir diegti Mindfulnes kultūrą, – šypsosi p. Goda. –  Tiesiog mano požiūris į organizaciją visada buvo ne kaip į automatinį mechanizmą, bet į sudėtingais saitais tarpusavyje susijusį gyvą organizmą. Natūralu, kad jam turėtų tikti tai, kas tinka ir atskiram individui. Sąmoningam žmogui gyvenime itin svarbu pauzės, laikas, skirtas sustoti, pažvelgti atgal, įvertinti tai, kas buvo, ir suvokti, kurioje vietoje esi. Taigi tiesiog įtvirtinome šią praktiką organizacijos lygiu, o kad tai skatina sąmoningumą ir veda mindfulness link supratome kur kas vėliau.“

Pasak p. Baltės Balčiūnienės, sąmoninga organizacija iš kitų išsiskiria savo sprendimų priėmimu bei santykiais su kolegomis, partneriais, klientais.

„Dar 2017 m. Nobelio premijos laureatas ekonomistas Taleris įrodė, kad mūsų sprendimus veikia daugybė neįsisąmonintų dalykų: nuostatos, emocijos, psichologinė būklė. Mindfulness įrankiai leidžia priartėti prie absoliutaus objektyvumo ir nebeprojektuoti savo vidinių nuostatų į išorę, priimti sprendimus visiškai atsiribojant nuo emocijų,  aiškiai suvokiant visas aplinkybes.“

Korporatyviniu lygmeniu tai dažnai įtvirtinama keičiant susirinkimų nuostatas: pavyzdžiui, kompanijoje Google visi pasitarimo dalyviai prieš išsakydami savo galutinius siūlymus daro tylos pauzę, skirtą susikoncentruoti ir aiškiai sau įvardinti, kurie sprendimą veikiantys argumentai yra racionalūs, o kurie – ne.

Tokia mąstymo sutelktumo būsena ne tik padeda priimti konstruktyvius sprendimus, bet ir peržengti stereotipais grįsto mąstymo ribas – kitaip tariant, „think out of a box“, nes stereotipinis mąstymas ir yra paremtas automatinėmis reakcijomis, už kurių slypi išankstinės nuostatos.

Dar vienas Mindfulness kultūros nuopelnas – ji suvienija komandą, susaisto ją vertybiniais saitais ir smarkiai didina žmonių įsitraukimą. Rinardas Goda pasakoja, kad iš pažiūros visiškai nelogiškas sprendimas – atsisakyti vienos darbo savaitės dienos ir skirti ją savirefleksijai – pasiteisino su kaupu.  „Labiausiai į akis krenta pokyčiai komandoje. Nebeliko apkalbų, paskalų, intrigų, žmonės išmoko būti savimi. Labai sustiprėjo tarpusavio ryšiai – ne tik tarp žmonių, bet ir tarp skyrių. Žmonės drąsiai priima sprendimus, kuriuos vėliau patys ir įgyvendina.“ 

Moksliškai pagrįsta nauda 

Kelių į didesnį asmenybės bei organizacijos sąmoningumą yra daug ir toli gražu ne vien dvasinės praktikos, joga ar meditacija – tai gali būti paprasčiausi dėmesio sutelkimo pratimai, atliekami darbo vietoje, jautrumą aplinkai ypač lavina gamtos stebėjimas. Įvairiems praktiniams sutelktumo didinimo būdams skirta visa antroji konferencijos diena, kai bus galima susipažinti ir išbandyti dėmesio valdymo, kūno kalbos, meditacijos ir kitas praktikas. Į renginį atvyksta ir žymus judesio praktikos (tai chi)meistras Jason Chan, pasidalinsiantis praktiniais patarimais, kaip nesudėtingai darbo metu atsikratyti streso ir blogų emocijų.

„Mindfulness kultūra kilusi iš budizmo, bet šiandien jos įrankius naudoja medikai, psichologai, psichiatrai. Elementari Mindfulness praktika yra tiesiog pasivaikščiojimas po mišką. Kurį kelią bepasirinktumėte, visi jie veda į vieną ir tą patį tikslą – didesnį sąmoningumą“, – sako Giedrius Mikulskas, Mindfulness atradęs prieš keletą metų ir dabar aktyviai prisidedantis prie šios kultūros sklaidos.

Konferencijoje ypatingas dėmesys bus skirtas moksliniam pagrindimui – kalbės fizikai, psichologai, neuromokslininkai, medikai ir kitų sričių, kurios Mindfulness  veiksmingumą pripažino jau seniai, atstovai.  „Mindfulness praktikos tiesiogiai veikia fizinius žmogaus parametrus, gerina gyvenimo kokybę, išmoko stabilizuoti savo psichologinę būseną. Trumpiau tariant, padeda išmokti džiaugtis gyvenimu čia ir dabar. Apie tai konferencijoje kalbėsime ne aukštųjų materijų sąvokomis, o moksline įrodymų kalba“, – pasakoja p. Mikulskas.

 Kas nėra mindfulness 

„Mindfull Me/We“ organizatoriai kelia sau tikslą ne tik visapusiškai atskleisti, kas yra Mindfulness, parodyti jos praktikas ir veikimo principus skirtingose gyvenime srityse, bet ir aiškiai atskirti, kas yra sąmoningas būvis, o kas – tik bandymas laikinai užsimiršti.

„Daug kas Mindfulness tapatina su meditacija, joga ir panašiomis praktikomis. Tačiau svarbu suvokti, kad sąmoningumas – tai ne valanda, kurią skiri atsipalaiduoti ir protui nuraminti, o nuolatinė būsena, veikimo ir gyvenimo būdas. Ne bėgimas nuo realybės, o gebėjimas būti joje, aiškiai matyti visus kylančius iššūkius ir juos adekvačiai spręsti“, – tikina p. Baltė Balčiūnienė.

Ji paneigia ir dar vieną stereotipą – kad sąmoningumo link žmones atveda tik gilūs gyvenimiški sukrėtimai. Daugelis verslo žmonių, ypač jaunosios kartos atstovų, Mindfulness kultūrą atranda ieškodami naujų veikimo būdų kintančiame pasaulyje. Suprasdami, kad norint išlikti konkurencingu aplinkoje, kurioje visas mechanines funkcijas perima robotai, žmonėms reikia įvaldyti kur kas subtilesnius veikimo instrumentus nei iki šiol.

Konferencija, kurioje susitinka ir seniai Mindfulness naudą atradę, ir tie, kurie apie ją tik girdėję, yra puiki proga gauti koncentruotą, įvairiapusišką informaciją ir gyvai patirti, ar šis tobulėjimo kelias tinkamas jums ir jūsų organizacijai, sako jos organizatoriai.

„Lietuvoje Mindfulness vis dar prisibijoma, galvojama kaip apie kažkokį nušvitimą ar net sektą, nors Vakarų pasaulyje, ypač JAV, ši kultūra turi gilias šaknis, žmonėms natūralu apie tai kalbėti. Akivaizdu viena – automatizavimo ir robotizavimo fone nekreipti dėmesio į „minkštąsias“ kompetencijas, kurių pagrindas ir yra gebėjimas jautriai reaguoti į aplinką, yra trumparegiška. Būtent todėl pastaruoju metu Mindfulness kultūra ypač aktyviai skverbiasi į Vakarų pasaulio organizacijas. Tik nuo kiekvieno iš mūsų priklauso, ar gebėsime laiku užčiuopti laikmečio tendencijas ir prisitaikyti prie naujojo pasaulio reikalavimų“, – įsitikinusi „Mindful Me/We 2018“ iniciatorė Rasa Baltė Balčiūnienė.

Konferencija vyks birželio 7-8 d. gamtos apsuptame „Harmony park“ (Prienų raj.)

Registruotis galite čia

FOTOGALERIJA „Mindfull Me/We 2017“ akimirkos (5 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Milijardierius Monakas vilioja nauja žeme ant vandens

Antroje mažiausioje pasaulio šalyje-mieste Monake įsibėgėja projektas, kuriuo valstybės teritorija bus...

Auga „darbiečių“, mažėja liberalų populiarumas 2

Viktorui Uspaskichui grįžus vadovauti Darbo partijai, išaugo šios politinės jėgos populiarumas, o paviešinta...

Dėl el. laiškų skandalo smuko prezidentės populiarumas 8

Dėl žiniasklaidoje paskelbto prezidentės Dalios Grybauskaitės susirašinėjimo su buvusiu liberalų lyderiu...

Mokykloje Teksase – ginkluotas išpuolis 2

Santa Fe vidurinėje mokykloje Teksase, JAV – dar vienas mirtinas išpuolis. Pranešama, kad jo metu žuvo 10...

Verslo aplinka
2018.05.18
„MG Baltic“ bylą nagrinės birželio 7 d.

Vilniaus apygardos teismas skelbia „MG Baltic“ ir Liberalų sąjūdžio bei Darbo partijos korupcijos bylą skyręs...

Verslo aplinka
2018.05.18
Būsto pirkėjai ir pardavėjai: kurių pusėje svarstyklių lėkštė? Rėmėjo turinys 2

Lietuvos nekilnojamojo turto rinka pernai išgyveno vieną aktyviausių periodų: Registrų centras skaičiuoja,...

Statyba ir NT
2018.05.18
Iš ligoninės išleistas Skripalis 1

Sergejus Skripalis, buvęs rusų agentas, išleidžiamas iš ligoninės po to, kai jį ir jo dukrą Juliją buvo...

Verslo aplinka
2018.05.18
Kita krizė, tikėtina, smogs dėl prekybos karų ir kibernetinių atakų Premium

Jau birželį gali paaiškėti, ar skolų krizės ištiktoms euro zonos narėms gelbėjimo ratu tapęs Europos...

Finansai
2018.05.18
Po Europą įsiutinusio Trumpo elgesio Merkel susitinka su Putinu 15

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, penktadienį Sočyje susitinka su Vokietijos kanclere Angela Merkel,...

Verslo aplinka
2018.05.18
LNK vadovė teigia, kad iš LRKT neprašė ir negavo jokios išskirtinės informacijos

LNK televizijos vadovė Zita Sarakienė sako, kad iš Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) neprašė ir...

Verslo aplinka
2018.05.18
Rusijoje bręsta dar viena šantažo priemonė Premium 4

Rusijos Dūmoje kelią skinasi įstatymo projektas, kuriuo siūloma baudžiamoji atsakomybė ir įkalinimas už...

Verslo aplinka
2018.05.18
Liberalai pareiškė apie vienybę ir skundą teismui dėl VSD teiginių 9

Opozicinio Liberalų sąjūdžio (LS) vadovybė pareiškė pasitikinti Seimo nariu Vitalijumi Gailiumi ir...

Verslo aplinka
2018.05.18
Ukrainos teismas leido suimti „Ria Novosti“ vadovą Kijeve, jis kaltinamas išdavyste 1

Kirilas Višinskis, Rusijos valstybinės naujienų agentūros „Ria Novosti“ biuro Kijeve vadovas, suimtas beveik...

Verslo aplinka
2018.05.18
Trumpo siekis greitai persiderėti dėl prekybos Amerikos žemyne žlugo

Donaldo Trumpo, JAV prezidento, pastangos greitai pasiekti susitarimą dėl atnaujintos laisvos prekybos...

Verslo aplinka
2018.05.18
18 mln. žmonių galimybės prisijungti prie ES bendrosios rinkos išlieka miglotos Premium

Dėl augančios konkurentų įtakos Balkanuose sunerimę ES lyderiai parodė dėmesį šio regiono valstybėms, tačiau...

Verslo aplinka
2018.05.18
Japonija svarsto bausmę Trumpo muitams plienui ir aliuminiui 2

Japonija svarsto nustatyti 409 mln. USD vertės muitus JAV eksportui, kaip atsakomąją priemonę į Donaldo...

Verslo aplinka
2018.05.18
CŽA vadove paskirta Gina Haspel 5

JAV Senatas Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) vadove pirmą sykį istorijoje patvirtino moterį. Nuo šiol...

Verslo aplinka
2018.05.18
Kinija pateikė JAV pasiūlymą, kaip gerokai sumažinti prekybos deficitą 3

Pekinas pasiūlė Vašingtonui prekybos nuolaidų ir didesnių JAV prekių pirkimo apimčių paketą. Tai galėtų...

Verslo aplinka
2018.05.18
Chroniški bedarbiai – ne potencialas 43

Nedarbo lygis gegužės pra­džioje šalyje buvo 8,6% – 0,7 punkto didesnis nei prieš metus. Pramonininkai kas...

Verslo aplinka
2018.05.18
LG turto vertinimas – kam galėtų atitekti riebus užsakymas Premium 3

AB „Lietuvos geležinkeliai“ (LG) eina „Lietuvos energijos“ (LE) pramintu keliu: Vyriausybei apsisprendus...

Finansai
2018.05.18

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau