Kompetencija, be kurios sėkmingai vystyti verslą bus sunkiai įmanoma

Publikuota: 2018-05-18

Pasaulis šiandien keičiasi ypač sparčiai – ketvirtoji pramonės revoliucija iš pašaknų rauna įprastas veikimo schemas, verslo modelius, transformuoja santykius ir iš rinkos dalyvių reikalauja kokybiškai naujų įgūdžių bei „minkštųjų“ kompetencijų, kurios ateityje vaidins lemiamą vaidmenį.

Pirmuoju smuiku ima griežti gebėjimas jautriai ir objektyviai įvertinti nuolat besikeičiančią situaciją, veikti savarankiškai ir suprasti kompleksišką aplinką, kurioje tenka priimti sprendimus.

Neatsitikinai didžiausios pasaulio korporacijos, tokios, kaip Google, LinkedIn, General Mills, Facebook, Intel, Aetna, Goldman Sachs ir kitos savo organizacijose diegia kultūrą, skatinančią išeiti už stereotipinio mąstymo rėmų ir įgalinančią žmones veikti absoliutaus neapibrėžtumo sąlygomis. Ši kultūra apibūdinama kaip Mindfulness ir apibrėžiama kaip aiškaus proto, sąmoningumo būvis. Mindfulness pagrindus į verslo vadybos studijų programas jau įtraukia ir vakarų pasaulio verslo mokyklos ir universitetai. 

„Išgirdus šį žodį daugeliui lietuvių kyla asociacijos su Rytų dvasingumo praktikomis, parapsichologija ir panašiais nežemiškais dalykais, tačiau iš tikrųjų yra atvirkščiai: Mindfulness grąžina žmogų į realybę ir padeda ją pamatyti tokią, kokia ji yra“, – sako Rasa Baltė Balčiūnienė, kompanijos „Femina Bona“ ir „Harmoningos asmenybės instituto“ direktorė. Drauge su partneriais ji šių metų birželio pradžioje organizuoja jau antrąją Mindfulness konferenciją „Mindful Me/We 2018“, kurios tikslas – parodyti, kad Mindfulness kultūra gali ženkliai prisidėti ne tik prie asmeninio, bet ir organizacijų vystymo.

Ir žmogui, ir organizacijai

Konferencijoje įžvalgomis ir patirtimi dalinsis ne tik psichologai, mokslininkai, Mindfulness praktikas vedantys specialistai, bet ir įmonių įkūrėjai, vadovai, verslininkai, savo organizacijose Mindfulness principus taikantys kasdien. Vienas jų – sėkmingai rinkoje veikiančios „TEGRA Group“ valdybos pirmininkas Rinardas Goda, kurio iniciatyva įmonės darbuotojai kiekvieną penktadienį skiria atsikvėpti nuo rutininių darbų ir apmąstyti, kurlink judėti toliau.

„Nebuvo taip, kad vieną dieną nusprendėme tapti sąmoningesniais ir diegti Mindfulnes kultūrą, – šypsosi p. Goda. –  Tiesiog mano požiūris į organizaciją visada buvo ne kaip į automatinį mechanizmą, bet į sudėtingais saitais tarpusavyje susijusį gyvą organizmą. Natūralu, kad jam turėtų tikti tai, kas tinka ir atskiram individui. Sąmoningam žmogui gyvenime itin svarbu pauzės, laikas, skirtas sustoti, pažvelgti atgal, įvertinti tai, kas buvo, ir suvokti, kurioje vietoje esi. Taigi tiesiog įtvirtinome šią praktiką organizacijos lygiu, o kad tai skatina sąmoningumą ir veda mindfulness link supratome kur kas vėliau.“

Pasak p. Baltės Balčiūnienės, sąmoninga organizacija iš kitų išsiskiria savo sprendimų priėmimu bei santykiais su kolegomis, partneriais, klientais.

„Dar 2017 m. Nobelio premijos laureatas ekonomistas Taleris įrodė, kad mūsų sprendimus veikia daugybė neįsisąmonintų dalykų: nuostatos, emocijos, psichologinė būklė. Mindfulness įrankiai leidžia priartėti prie absoliutaus objektyvumo ir nebeprojektuoti savo vidinių nuostatų į išorę, priimti sprendimus visiškai atsiribojant nuo emocijų,  aiškiai suvokiant visas aplinkybes.“

Korporatyviniu lygmeniu tai dažnai įtvirtinama keičiant susirinkimų nuostatas: pavyzdžiui, kompanijoje Google visi pasitarimo dalyviai prieš išsakydami savo galutinius siūlymus daro tylos pauzę, skirtą susikoncentruoti ir aiškiai sau įvardinti, kurie sprendimą veikiantys argumentai yra racionalūs, o kurie – ne.

Tokia mąstymo sutelktumo būsena ne tik padeda priimti konstruktyvius sprendimus, bet ir peržengti stereotipais grįsto mąstymo ribas – kitaip tariant, „think out of a box“, nes stereotipinis mąstymas ir yra paremtas automatinėmis reakcijomis, už kurių slypi išankstinės nuostatos.

Dar vienas Mindfulness kultūros nuopelnas – ji suvienija komandą, susaisto ją vertybiniais saitais ir smarkiai didina žmonių įsitraukimą. Rinardas Goda pasakoja, kad iš pažiūros visiškai nelogiškas sprendimas – atsisakyti vienos darbo savaitės dienos ir skirti ją savirefleksijai – pasiteisino su kaupu.  „Labiausiai į akis krenta pokyčiai komandoje. Nebeliko apkalbų, paskalų, intrigų, žmonės išmoko būti savimi. Labai sustiprėjo tarpusavio ryšiai – ne tik tarp žmonių, bet ir tarp skyrių. Žmonės drąsiai priima sprendimus, kuriuos vėliau patys ir įgyvendina.“ 

Moksliškai pagrįsta nauda 

Kelių į didesnį asmenybės bei organizacijos sąmoningumą yra daug ir toli gražu ne vien dvasinės praktikos, joga ar meditacija – tai gali būti paprasčiausi dėmesio sutelkimo pratimai, atliekami darbo vietoje, jautrumą aplinkai ypač lavina gamtos stebėjimas. Įvairiems praktiniams sutelktumo didinimo būdams skirta visa antroji konferencijos diena, kai bus galima susipažinti ir išbandyti dėmesio valdymo, kūno kalbos, meditacijos ir kitas praktikas. Į renginį atvyksta ir žymus judesio praktikos (tai chi)meistras Jason Chan, pasidalinsiantis praktiniais patarimais, kaip nesudėtingai darbo metu atsikratyti streso ir blogų emocijų.

„Mindfulness kultūra kilusi iš budizmo, bet šiandien jos įrankius naudoja medikai, psichologai, psichiatrai. Elementari Mindfulness praktika yra tiesiog pasivaikščiojimas po mišką. Kurį kelią bepasirinktumėte, visi jie veda į vieną ir tą patį tikslą – didesnį sąmoningumą“, – sako Giedrius Mikulskas, Mindfulness atradęs prieš keletą metų ir dabar aktyviai prisidedantis prie šios kultūros sklaidos.

Konferencijoje ypatingas dėmesys bus skirtas moksliniam pagrindimui – kalbės fizikai, psichologai, neuromokslininkai, medikai ir kitų sričių, kurios Mindfulness  veiksmingumą pripažino jau seniai, atstovai.  „Mindfulness praktikos tiesiogiai veikia fizinius žmogaus parametrus, gerina gyvenimo kokybę, išmoko stabilizuoti savo psichologinę būseną. Trumpiau tariant, padeda išmokti džiaugtis gyvenimu čia ir dabar. Apie tai konferencijoje kalbėsime ne aukštųjų materijų sąvokomis, o moksline įrodymų kalba“, – pasakoja p. Mikulskas.

 Kas nėra mindfulness 

„Mindfull Me/We“ organizatoriai kelia sau tikslą ne tik visapusiškai atskleisti, kas yra Mindfulness, parodyti jos praktikas ir veikimo principus skirtingose gyvenime srityse, bet ir aiškiai atskirti, kas yra sąmoningas būvis, o kas – tik bandymas laikinai užsimiršti.

„Daug kas Mindfulness tapatina su meditacija, joga ir panašiomis praktikomis. Tačiau svarbu suvokti, kad sąmoningumas – tai ne valanda, kurią skiri atsipalaiduoti ir protui nuraminti, o nuolatinė būsena, veikimo ir gyvenimo būdas. Ne bėgimas nuo realybės, o gebėjimas būti joje, aiškiai matyti visus kylančius iššūkius ir juos adekvačiai spręsti“, – tikina p. Baltė Balčiūnienė.

Ji paneigia ir dar vieną stereotipą – kad sąmoningumo link žmones atveda tik gilūs gyvenimiški sukrėtimai. Daugelis verslo žmonių, ypač jaunosios kartos atstovų, Mindfulness kultūrą atranda ieškodami naujų veikimo būdų kintančiame pasaulyje. Suprasdami, kad norint išlikti konkurencingu aplinkoje, kurioje visas mechanines funkcijas perima robotai, žmonėms reikia įvaldyti kur kas subtilesnius veikimo instrumentus nei iki šiol.

Konferencija, kurioje susitinka ir seniai Mindfulness naudą atradę, ir tie, kurie apie ją tik girdėję, yra puiki proga gauti koncentruotą, įvairiapusišką informaciją ir gyvai patirti, ar šis tobulėjimo kelias tinkamas jums ir jūsų organizacijai, sako jos organizatoriai.

„Lietuvoje Mindfulness vis dar prisibijoma, galvojama kaip apie kažkokį nušvitimą ar net sektą, nors Vakarų pasaulyje, ypač JAV, ši kultūra turi gilias šaknis, žmonėms natūralu apie tai kalbėti. Akivaizdu viena – automatizavimo ir robotizavimo fone nekreipti dėmesio į „minkštąsias“ kompetencijas, kurių pagrindas ir yra gebėjimas jautriai reaguoti į aplinką, yra trumparegiška. Būtent todėl pastaruoju metu Mindfulness kultūra ypač aktyviai skverbiasi į Vakarų pasaulio organizacijas. Tik nuo kiekvieno iš mūsų priklauso, ar gebėsime laiku užčiuopti laikmečio tendencijas ir prisitaikyti prie naujojo pasaulio reikalavimų“, – įsitikinusi „Mindful Me/We 2018“ iniciatorė Rasa Baltė Balčiūnienė.

Konferencija vyks birželio 7-8 d. gamtos apsuptame „Harmony park“ (Prienų raj.)

Registruotis galite čia

FOTOGALERIJA „Mindfull Me/We 2017“ akimirkos (5 nuotr.)

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Dėl ataskaitos detalių Demokratų partija reikalauja R. Muellerio viešo liudijimo

JAV Demokratų partija nori, kad JAV specialusis tyrėjas Robertas Muelleris, kuris ketvirtadienį po 22...

Konkurencijos taryba: „Gazprom“ turto išieškojimas yra sudėtingas 1

Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ jau beveik 5 metus nesumokant Lietuvai 42 mln. Eur baudos, šaliai kol kas...

Pramonė
15:15
Teisme liudijanti L. Graužinienė: pelno mokesčio pataisos neatitiko ES direktyvos  1

Loreta Graužinienė, buvusi Seimo pirmininkė, sako, kad parlamente 2015 m. svarstytas Pelno mokesčio įstatymo...

V. Mazuronis: esu tas, kurį galima vadinti „eurorealistu“ Premium

Prezidentas turėtų savo autoritetu užtikrinti valstybės pažangą ir reformų vykdymą , bet jis neturėtų kištis...

Kandidatų prezidentus debatuose – Estijos ir Rusijos vadovų susitikimo vertinimas 7

Kandidatai į Lietuvos prezidentus nesutaria, ar vakarykštis Estijos prezidentės vizitas į Maskvą buvo...

Dviguba pilietybė: malonė ar norma? 41

Iki referendumo, kuriame piliečiai spręs dėl dvigubos pilietybės galimybės, liko apie tris savaites, tačiau...

JAV ir ES užsitaisė prekybos ginklus Premium

JAV ir Europos Sąjunga (ES) pradėjo detalų pasiruošimo planą, kuriuo viena kitos pro­dukcijai galėtų įvesti...

V. Vasiliauskas: iš spintos bus traukiami „Snoro“ ir Ūkio banko skeletai Premium 38

Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas, VŽ teigia, įsitikinęs, kad Stasio Jakeliūno,...

Finansai
00:01
JAV paviešintas R. Mullerio tyrimas 1

Ketvirtadienį JAV Teisingumo departamentas paviešino suredaguotą ataskaitą, parengtą po specialiojo tyrėjo...

Verslo aplinka
2019.04.18
Naujausiuose advokatų reitinguose – „Cobalt“ šuolis ir lyderių rokiruotė Premium 7

Dviejų autoritetingų tarptautinių teisės žinynų sudarytuose 2019 m. Lietuvos advokatų kontorų reitinguose...

Paslaugos
2019.04.18
Estijos prezidentė: susitikimas su Putinu buvo labai geras 1

„Tai buvo labai geras susitikimas. Daug kalbėjome sunkiomis temomis, ypač sudėtingais momentais reiškėme...

Verslo aplinka
2019.04.18
„Sweco Lietuva“ gavo užsakymą projektuoti kariuomenės objektus

Krašto apsaugos ministerija (KAM) ir NATO Paramos ir pirkimų agentūra (angl. NSPA) pasirašė beveik 1,3 mln.

Statyba ir NT
2019.04.18
V. Adamkus prisipažino, kad balsuos už G. Nausėdą 31

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus pripažino gegužės mėnesį prezidento rinkimuose balsuosiąs už...

Verslo aplinka
2019.04.18
Buvęs diplomatas R. Šidlauskas paleistas į laisvę, Rusijos pilietis lieka suimtas 

Kyšio ėmimu įtariamas buvęs Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos vadovas, buvęs diplomatas...

Verslo aplinka
2019.04.18
Neįrodžiusius turto kilmės pasišovė nubausti du kartus  Premium 6

Žmonės, kurie sukaupė turtą ir negali paaiškinti jo kilmės, turėtų rimtai susirūpinti. Seime kelią skinasi...

Finansai
2019.04.18
Kandidatų į prezidentus reitingai: lyderių trejetas nesikeičia 4

Gyventojų apklausose toliau pirmauja Gitanas Nausėda, nedaug nuo jo atsilieka Ingrida Šimonytė, trečias –...

Verslo aplinka
2019.04.18
D. Bradausko atleidimo iš VMI vadovų pagrindimas – teisėtas

Konstitucinis Teismas (KT) nusprendė, kad buvo pakankamas teisinis pagrindas prieš dvejus metus Dainorą...

Verslo aplinka
2019.04.18
Lietuvoje kuriama startuoliams galinti pagelbėti technologija – neturi analogų pasaulyje Verslo tribūna 5

Lietuvos banko inicijuotas projektas, kurio metu verslo įmonės kuria blokų grandinės technologija (blockchain...

FinTech sprendimai
2019.04.18
S. Skvernelis: L. Kukuraičio pasiūlymas dėl atlyginimų vežėjams – kompromisinis  10

Lino Kukuraičio, socialinės apsaugos ir darbo ministro, pasiūlymas tolimųjų reisų vairuotojams dienpinigius...

Verslo aplinka
2019.04.18
Šiaurės Korėja skelbia išbandžiusi naują taktinį ginklą

Šiaurės Korėja paskelbė, kad išbandė naują taktinį valdomą ginklą su galinga kovine galvute. Tai pirmas toks...

Verslo aplinka
2019.04.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau