Kompetencija, be kurios sėkmingai vystyti verslą bus sunkiai įmanoma

Publikuota: 2018-05-18

Pasaulis šiandien keičiasi ypač sparčiai – ketvirtoji pramonės revoliucija iš pašaknų rauna įprastas veikimo schemas, verslo modelius, transformuoja santykius ir iš rinkos dalyvių reikalauja kokybiškai naujų įgūdžių bei „minkštųjų“ kompetencijų, kurios ateityje vaidins lemiamą vaidmenį.

Pirmuoju smuiku ima griežti gebėjimas jautriai ir objektyviai įvertinti nuolat besikeičiančią situaciją, veikti savarankiškai ir suprasti kompleksišką aplinką, kurioje tenka priimti sprendimus.

Neatsitikinai didžiausios pasaulio korporacijos, tokios, kaip Google, LinkedIn, General Mills, Facebook, Intel, Aetna, Goldman Sachs ir kitos savo organizacijose diegia kultūrą, skatinančią išeiti už stereotipinio mąstymo rėmų ir įgalinančią žmones veikti absoliutaus neapibrėžtumo sąlygomis. Ši kultūra apibūdinama kaip Mindfulness ir apibrėžiama kaip aiškaus proto, sąmoningumo būvis. Mindfulness pagrindus į verslo vadybos studijų programas jau įtraukia ir vakarų pasaulio verslo mokyklos ir universitetai. 

„Išgirdus šį žodį daugeliui lietuvių kyla asociacijos su Rytų dvasingumo praktikomis, parapsichologija ir panašiais nežemiškais dalykais, tačiau iš tikrųjų yra atvirkščiai: Mindfulness grąžina žmogų į realybę ir padeda ją pamatyti tokią, kokia ji yra“, – sako Rasa Baltė Balčiūnienė, kompanijos „Femina Bona“ ir „Harmoningos asmenybės instituto“ direktorė. Drauge su partneriais ji šių metų birželio pradžioje organizuoja jau antrąją Mindfulness konferenciją „Mindful Me/We 2018“, kurios tikslas – parodyti, kad Mindfulness kultūra gali ženkliai prisidėti ne tik prie asmeninio, bet ir organizacijų vystymo.

Ir žmogui, ir organizacijai

Konferencijoje įžvalgomis ir patirtimi dalinsis ne tik psichologai, mokslininkai, Mindfulness praktikas vedantys specialistai, bet ir įmonių įkūrėjai, vadovai, verslininkai, savo organizacijose Mindfulness principus taikantys kasdien. Vienas jų – sėkmingai rinkoje veikiančios „TEGRA Group“ valdybos pirmininkas Rinardas Goda, kurio iniciatyva įmonės darbuotojai kiekvieną penktadienį skiria atsikvėpti nuo rutininių darbų ir apmąstyti, kurlink judėti toliau.

„Nebuvo taip, kad vieną dieną nusprendėme tapti sąmoningesniais ir diegti Mindfulnes kultūrą, – šypsosi p. Goda. –  Tiesiog mano požiūris į organizaciją visada buvo ne kaip į automatinį mechanizmą, bet į sudėtingais saitais tarpusavyje susijusį gyvą organizmą. Natūralu, kad jam turėtų tikti tai, kas tinka ir atskiram individui. Sąmoningam žmogui gyvenime itin svarbu pauzės, laikas, skirtas sustoti, pažvelgti atgal, įvertinti tai, kas buvo, ir suvokti, kurioje vietoje esi. Taigi tiesiog įtvirtinome šią praktiką organizacijos lygiu, o kad tai skatina sąmoningumą ir veda mindfulness link supratome kur kas vėliau.“

Pasak p. Baltės Balčiūnienės, sąmoninga organizacija iš kitų išsiskiria savo sprendimų priėmimu bei santykiais su kolegomis, partneriais, klientais.

„Dar 2017 m. Nobelio premijos laureatas ekonomistas Taleris įrodė, kad mūsų sprendimus veikia daugybė neįsisąmonintų dalykų: nuostatos, emocijos, psichologinė būklė. Mindfulness įrankiai leidžia priartėti prie absoliutaus objektyvumo ir nebeprojektuoti savo vidinių nuostatų į išorę, priimti sprendimus visiškai atsiribojant nuo emocijų,  aiškiai suvokiant visas aplinkybes.“

Korporatyviniu lygmeniu tai dažnai įtvirtinama keičiant susirinkimų nuostatas: pavyzdžiui, kompanijoje Google visi pasitarimo dalyviai prieš išsakydami savo galutinius siūlymus daro tylos pauzę, skirtą susikoncentruoti ir aiškiai sau įvardinti, kurie sprendimą veikiantys argumentai yra racionalūs, o kurie – ne.

Tokia mąstymo sutelktumo būsena ne tik padeda priimti konstruktyvius sprendimus, bet ir peržengti stereotipais grįsto mąstymo ribas – kitaip tariant, „think out of a box“, nes stereotipinis mąstymas ir yra paremtas automatinėmis reakcijomis, už kurių slypi išankstinės nuostatos.

Dar vienas Mindfulness kultūros nuopelnas – ji suvienija komandą, susaisto ją vertybiniais saitais ir smarkiai didina žmonių įsitraukimą. Rinardas Goda pasakoja, kad iš pažiūros visiškai nelogiškas sprendimas – atsisakyti vienos darbo savaitės dienos ir skirti ją savirefleksijai – pasiteisino su kaupu.  „Labiausiai į akis krenta pokyčiai komandoje. Nebeliko apkalbų, paskalų, intrigų, žmonės išmoko būti savimi. Labai sustiprėjo tarpusavio ryšiai – ne tik tarp žmonių, bet ir tarp skyrių. Žmonės drąsiai priima sprendimus, kuriuos vėliau patys ir įgyvendina.“ 

Moksliškai pagrįsta nauda 

Kelių į didesnį asmenybės bei organizacijos sąmoningumą yra daug ir toli gražu ne vien dvasinės praktikos, joga ar meditacija – tai gali būti paprasčiausi dėmesio sutelkimo pratimai, atliekami darbo vietoje, jautrumą aplinkai ypač lavina gamtos stebėjimas. Įvairiems praktiniams sutelktumo didinimo būdams skirta visa antroji konferencijos diena, kai bus galima susipažinti ir išbandyti dėmesio valdymo, kūno kalbos, meditacijos ir kitas praktikas. Į renginį atvyksta ir žymus judesio praktikos (tai chi)meistras Jason Chan, pasidalinsiantis praktiniais patarimais, kaip nesudėtingai darbo metu atsikratyti streso ir blogų emocijų.

„Mindfulness kultūra kilusi iš budizmo, bet šiandien jos įrankius naudoja medikai, psichologai, psichiatrai. Elementari Mindfulness praktika yra tiesiog pasivaikščiojimas po mišką. Kurį kelią bepasirinktumėte, visi jie veda į vieną ir tą patį tikslą – didesnį sąmoningumą“, – sako Giedrius Mikulskas, Mindfulness atradęs prieš keletą metų ir dabar aktyviai prisidedantis prie šios kultūros sklaidos.

Konferencijoje ypatingas dėmesys bus skirtas moksliniam pagrindimui – kalbės fizikai, psichologai, neuromokslininkai, medikai ir kitų sričių, kurios Mindfulness  veiksmingumą pripažino jau seniai, atstovai.  „Mindfulness praktikos tiesiogiai veikia fizinius žmogaus parametrus, gerina gyvenimo kokybę, išmoko stabilizuoti savo psichologinę būseną. Trumpiau tariant, padeda išmokti džiaugtis gyvenimu čia ir dabar. Apie tai konferencijoje kalbėsime ne aukštųjų materijų sąvokomis, o moksline įrodymų kalba“, – pasakoja p. Mikulskas.

 Kas nėra mindfulness 

„Mindfull Me/We“ organizatoriai kelia sau tikslą ne tik visapusiškai atskleisti, kas yra Mindfulness, parodyti jos praktikas ir veikimo principus skirtingose gyvenime srityse, bet ir aiškiai atskirti, kas yra sąmoningas būvis, o kas – tik bandymas laikinai užsimiršti.

„Daug kas Mindfulness tapatina su meditacija, joga ir panašiomis praktikomis. Tačiau svarbu suvokti, kad sąmoningumas – tai ne valanda, kurią skiri atsipalaiduoti ir protui nuraminti, o nuolatinė būsena, veikimo ir gyvenimo būdas. Ne bėgimas nuo realybės, o gebėjimas būti joje, aiškiai matyti visus kylančius iššūkius ir juos adekvačiai spręsti“, – tikina p. Baltė Balčiūnienė.

Ji paneigia ir dar vieną stereotipą – kad sąmoningumo link žmones atveda tik gilūs gyvenimiški sukrėtimai. Daugelis verslo žmonių, ypač jaunosios kartos atstovų, Mindfulness kultūrą atranda ieškodami naujų veikimo būdų kintančiame pasaulyje. Suprasdami, kad norint išlikti konkurencingu aplinkoje, kurioje visas mechanines funkcijas perima robotai, žmonėms reikia įvaldyti kur kas subtilesnius veikimo instrumentus nei iki šiol.

Konferencija, kurioje susitinka ir seniai Mindfulness naudą atradę, ir tie, kurie apie ją tik girdėję, yra puiki proga gauti koncentruotą, įvairiapusišką informaciją ir gyvai patirti, ar šis tobulėjimo kelias tinkamas jums ir jūsų organizacijai, sako jos organizatoriai.

„Lietuvoje Mindfulness vis dar prisibijoma, galvojama kaip apie kažkokį nušvitimą ar net sektą, nors Vakarų pasaulyje, ypač JAV, ši kultūra turi gilias šaknis, žmonėms natūralu apie tai kalbėti. Akivaizdu viena – automatizavimo ir robotizavimo fone nekreipti dėmesio į „minkštąsias“ kompetencijas, kurių pagrindas ir yra gebėjimas jautriai reaguoti į aplinką, yra trumparegiška. Būtent todėl pastaruoju metu Mindfulness kultūra ypač aktyviai skverbiasi į Vakarų pasaulio organizacijas. Tik nuo kiekvieno iš mūsų priklauso, ar gebėsime laiku užčiuopti laikmečio tendencijas ir prisitaikyti prie naujojo pasaulio reikalavimų“, – įsitikinusi „Mindful Me/We 2018“ iniciatorė Rasa Baltė Balčiūnienė.

Konferencija vyks birželio 7-8 d. gamtos apsuptame „Harmony park“ (Prienų raj.)

Registruotis galite čia

FOTOGALERIJA „Mindfull Me/We 2017“ akimirkos (5 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Iš skolininko atlyginimo bus galima išieškoti mažesnę dalį 7

Seimas šeštadienį priėmė Civilinio proceso kodekso pataisas, pagal kurias reikšmingai sumažinta iš skolininkų...

Verslo aplinka
2018.06.30
Seimas nuleido kartelę referendumui dėl dvigubos pilietybės 1

Seimas nuleido kartelę referendumui dėl dvigubą pilietybę leidžiančių Konstitucijos pataisų.

Verslo aplinka
2018.06.30
Patvirtinti BDAR reikalavimus įdiegiantys Lietuvos įstatymai

Nors jau prieš daugiau kaip mėnesį visoje Europos Sąjungoje įsigaliojo naujus reikalavimus duomenų apsaugos...

Verslo aplinka
2018.06.30
Valdančiųjų mėginimas pašalinti VRK narį nepavyko

Vilius Semeška, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų atstovas Vyriausioje rinkimų komisijoje...

Verslo aplinka
2018.06.30
Skardžiaus apkaltos nebus: parlamentas pritarė komisijos išvadoms 2

Seimo nariai šeštadienį pritarė laikinosios komisijos išvadoms, kuriose sakoma, kad parlamentarui Artūrui...

Verslo aplinka
2018.06.30
Ligoninių tinklo pertvarka tik vargais negalais patvirtinta Seime

Nors opozicija boikotavo Vyriausybės pasiūlymų dėl valstybinių ligoninių tinklo optimizavimo priėmimą Seime,...

Verslo aplinka
2018.06.30
Kol valdžia reformuoja mokesčius, kapitalas balsuoja kojomis 7

Kol valdžia gražbyliavo apie būsimą mokesčių reformą, kuri Lietuvą turi paversti patraukliausia šalimi...

Verslo aplinka
2018.06.30
Prezidentė pasirašė mokesčių reformos įstatymus 4

Kaip ir žadėjo, prezidentė Dalia Grybauskaitė neatidėliojo Seimo priimtųjų mokesčių reformos įstatymų...

Verslo aplinka
2018.06.30
Vaistai atsiras ir parduotuvėse bei degalinėse 14

Kai kurie nereceptiniai vaistai nedidelėmis pakuotėmis nuo kitų metų galės atsirasti Lietuvos maisto prekių...

Verslo aplinka
2018.06.30
Įteisinta šeimos kortelė, suteiksianti nuolaidų daugiavaikėms šeimoms 3

Seimas šeštadienį įteisino Šeimos korteles - daugiavaikės šeimos su jomis turės teisę naudotis tam tikromis...

Verslo aplinka
2018.06.30
Migracijos politika turkmėniškai: iki 40 m. uždrausta išvykti iš šalies 14

Turkmėnija išsprendė migracijos problemą, uždrausdama gyventojams, nesulaukusiems 40 metų, išvykti iš šalies.

Pramonė
2018.06.30
Moterys prie vairo – galimybė kelti ekonomiką 1

Saudo Arabijoje šią savaitę buvo panaikintas paskutinis pasaulyje galiojęs draudimas vairuoti moterims. Taip...

Verslo aplinka
2018.06.30
Prokuratūra sustabdė ikiteisminį tyrimą dėl M. Majausko šmeižimo 6

Vilniaus prokuratūra penktadienį sustabdė ikiteisminį tyrimą dėl Seimo nario Mykolo Majausko galimo šmeižimo.

Verslo aplinka
2018.06.29
Teismas atmetė K. Brazauskienės ieškinį dėl 113.000 Eur už nesumokėtą rentą 2

Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė prezidento Algirdo Mykolo Brazausko našlės Kristinos...

Verslo aplinka
2018.06.29
Seimas pritarė mažiausių pensijų padidinimui 1

Seimas penktadienį pritarė Vyriausybės siūlymui didinti mažiausias senatvės pensijas pensininkams, kurie yra...

Verslo aplinka
2018.06.29
Užsienyje investavo daugiausia nuo 2004 m.

Tiesioginių užsienio investicijų (TUI) srautas pirmąjį 2018 m. ketvirtį Lietuvoje išaugo 1,6 karto, palyginti...

Verslo aplinka
2018.06.29
Infliacija euro zonoje dėl naftos kainų pasiekė 2% ribą

Pirmą kartą per daugiau nei metus infliacija euro zonoje birželį pasiekė 2%, rodo preliminarūs Eurostato...

Verslo aplinka
2018.06.29
Laikinai neišduodamos jungtinės pažymos viešiesiems pirkimams 1

Penktadienį į „Verslo žinias“ kreipėsi viešuosiuose pirkimuose artimiausiu metu ketinantys dalyvauti...

Technologijos
2018.06.29
Rusija neįsileis lietuvių ekspedicijos „Misija Sibiras“ 36

Rusija nutarė neįsileisti jau tradicija tapusios kasmetinės Lietuvos jaunimo ekspedicijos „Misija Sibiras“,...

Verslo aplinka
2018.06.29
Verslininkės – tarp 100 Lietuvos moterų, kuriomis didžiuojasi viso pasaulio lietuviai 8

Atskleistas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga sudarytas šimtukas – jame verslo lyderės Lietuvoje,...

Vadyba
2018.06.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau