Kompetencija, be kurios sėkmingai vystyti verslą bus sunkiai įmanoma

Publikuota: 2018-05-18

Pasaulis šiandien keičiasi ypač sparčiai – ketvirtoji pramonės revoliucija iš pašaknų rauna įprastas veikimo schemas, verslo modelius, transformuoja santykius ir iš rinkos dalyvių reikalauja kokybiškai naujų įgūdžių bei „minkštųjų“ kompetencijų, kurios ateityje vaidins lemiamą vaidmenį.

Pirmuoju smuiku ima griežti gebėjimas jautriai ir objektyviai įvertinti nuolat besikeičiančią situaciją, veikti savarankiškai ir suprasti kompleksišką aplinką, kurioje tenka priimti sprendimus.

Neatsitikinai didžiausios pasaulio korporacijos, tokios, kaip Google, LinkedIn, General Mills, Facebook, Intel, Aetna, Goldman Sachs ir kitos savo organizacijose diegia kultūrą, skatinančią išeiti už stereotipinio mąstymo rėmų ir įgalinančią žmones veikti absoliutaus neapibrėžtumo sąlygomis. Ši kultūra apibūdinama kaip Mindfulness ir apibrėžiama kaip aiškaus proto, sąmoningumo būvis. Mindfulness pagrindus į verslo vadybos studijų programas jau įtraukia ir vakarų pasaulio verslo mokyklos ir universitetai. 

„Išgirdus šį žodį daugeliui lietuvių kyla asociacijos su Rytų dvasingumo praktikomis, parapsichologija ir panašiais nežemiškais dalykais, tačiau iš tikrųjų yra atvirkščiai: Mindfulness grąžina žmogų į realybę ir padeda ją pamatyti tokią, kokia ji yra“, – sako Rasa Baltė Balčiūnienė, kompanijos „Femina Bona“ ir „Harmoningos asmenybės instituto“ direktorė. Drauge su partneriais ji šių metų birželio pradžioje organizuoja jau antrąją Mindfulness konferenciją „Mindful Me/We 2018“, kurios tikslas – parodyti, kad Mindfulness kultūra gali ženkliai prisidėti ne tik prie asmeninio, bet ir organizacijų vystymo.

Ir žmogui, ir organizacijai

Konferencijoje įžvalgomis ir patirtimi dalinsis ne tik psichologai, mokslininkai, Mindfulness praktikas vedantys specialistai, bet ir įmonių įkūrėjai, vadovai, verslininkai, savo organizacijose Mindfulness principus taikantys kasdien. Vienas jų – sėkmingai rinkoje veikiančios „TEGRA Group“ valdybos pirmininkas Rinardas Goda, kurio iniciatyva įmonės darbuotojai kiekvieną penktadienį skiria atsikvėpti nuo rutininių darbų ir apmąstyti, kurlink judėti toliau.

„Nebuvo taip, kad vieną dieną nusprendėme tapti sąmoningesniais ir diegti Mindfulnes kultūrą, – šypsosi p. Goda. –  Tiesiog mano požiūris į organizaciją visada buvo ne kaip į automatinį mechanizmą, bet į sudėtingais saitais tarpusavyje susijusį gyvą organizmą. Natūralu, kad jam turėtų tikti tai, kas tinka ir atskiram individui. Sąmoningam žmogui gyvenime itin svarbu pauzės, laikas, skirtas sustoti, pažvelgti atgal, įvertinti tai, kas buvo, ir suvokti, kurioje vietoje esi. Taigi tiesiog įtvirtinome šią praktiką organizacijos lygiu, o kad tai skatina sąmoningumą ir veda mindfulness link supratome kur kas vėliau.“

Pasak p. Baltės Balčiūnienės, sąmoninga organizacija iš kitų išsiskiria savo sprendimų priėmimu bei santykiais su kolegomis, partneriais, klientais.

„Dar 2017 m. Nobelio premijos laureatas ekonomistas Taleris įrodė, kad mūsų sprendimus veikia daugybė neįsisąmonintų dalykų: nuostatos, emocijos, psichologinė būklė. Mindfulness įrankiai leidžia priartėti prie absoliutaus objektyvumo ir nebeprojektuoti savo vidinių nuostatų į išorę, priimti sprendimus visiškai atsiribojant nuo emocijų,  aiškiai suvokiant visas aplinkybes.“

Korporatyviniu lygmeniu tai dažnai įtvirtinama keičiant susirinkimų nuostatas: pavyzdžiui, kompanijoje Google visi pasitarimo dalyviai prieš išsakydami savo galutinius siūlymus daro tylos pauzę, skirtą susikoncentruoti ir aiškiai sau įvardinti, kurie sprendimą veikiantys argumentai yra racionalūs, o kurie – ne.

Tokia mąstymo sutelktumo būsena ne tik padeda priimti konstruktyvius sprendimus, bet ir peržengti stereotipais grįsto mąstymo ribas – kitaip tariant, „think out of a box“, nes stereotipinis mąstymas ir yra paremtas automatinėmis reakcijomis, už kurių slypi išankstinės nuostatos.

Dar vienas Mindfulness kultūros nuopelnas – ji suvienija komandą, susaisto ją vertybiniais saitais ir smarkiai didina žmonių įsitraukimą. Rinardas Goda pasakoja, kad iš pažiūros visiškai nelogiškas sprendimas – atsisakyti vienos darbo savaitės dienos ir skirti ją savirefleksijai – pasiteisino su kaupu.  „Labiausiai į akis krenta pokyčiai komandoje. Nebeliko apkalbų, paskalų, intrigų, žmonės išmoko būti savimi. Labai sustiprėjo tarpusavio ryšiai – ne tik tarp žmonių, bet ir tarp skyrių. Žmonės drąsiai priima sprendimus, kuriuos vėliau patys ir įgyvendina.“ 

Moksliškai pagrįsta nauda 

Kelių į didesnį asmenybės bei organizacijos sąmoningumą yra daug ir toli gražu ne vien dvasinės praktikos, joga ar meditacija – tai gali būti paprasčiausi dėmesio sutelkimo pratimai, atliekami darbo vietoje, jautrumą aplinkai ypač lavina gamtos stebėjimas. Įvairiems praktiniams sutelktumo didinimo būdams skirta visa antroji konferencijos diena, kai bus galima susipažinti ir išbandyti dėmesio valdymo, kūno kalbos, meditacijos ir kitas praktikas. Į renginį atvyksta ir žymus judesio praktikos (tai chi)meistras Jason Chan, pasidalinsiantis praktiniais patarimais, kaip nesudėtingai darbo metu atsikratyti streso ir blogų emocijų.

„Mindfulness kultūra kilusi iš budizmo, bet šiandien jos įrankius naudoja medikai, psichologai, psichiatrai. Elementari Mindfulness praktika yra tiesiog pasivaikščiojimas po mišką. Kurį kelią bepasirinktumėte, visi jie veda į vieną ir tą patį tikslą – didesnį sąmoningumą“, – sako Giedrius Mikulskas, Mindfulness atradęs prieš keletą metų ir dabar aktyviai prisidedantis prie šios kultūros sklaidos.

Konferencijoje ypatingas dėmesys bus skirtas moksliniam pagrindimui – kalbės fizikai, psichologai, neuromokslininkai, medikai ir kitų sričių, kurios Mindfulness  veiksmingumą pripažino jau seniai, atstovai.  „Mindfulness praktikos tiesiogiai veikia fizinius žmogaus parametrus, gerina gyvenimo kokybę, išmoko stabilizuoti savo psichologinę būseną. Trumpiau tariant, padeda išmokti džiaugtis gyvenimu čia ir dabar. Apie tai konferencijoje kalbėsime ne aukštųjų materijų sąvokomis, o moksline įrodymų kalba“, – pasakoja p. Mikulskas.

 Kas nėra mindfulness 

„Mindfull Me/We“ organizatoriai kelia sau tikslą ne tik visapusiškai atskleisti, kas yra Mindfulness, parodyti jos praktikas ir veikimo principus skirtingose gyvenime srityse, bet ir aiškiai atskirti, kas yra sąmoningas būvis, o kas – tik bandymas laikinai užsimiršti.

„Daug kas Mindfulness tapatina su meditacija, joga ir panašiomis praktikomis. Tačiau svarbu suvokti, kad sąmoningumas – tai ne valanda, kurią skiri atsipalaiduoti ir protui nuraminti, o nuolatinė būsena, veikimo ir gyvenimo būdas. Ne bėgimas nuo realybės, o gebėjimas būti joje, aiškiai matyti visus kylančius iššūkius ir juos adekvačiai spręsti“, – tikina p. Baltė Balčiūnienė.

Ji paneigia ir dar vieną stereotipą – kad sąmoningumo link žmones atveda tik gilūs gyvenimiški sukrėtimai. Daugelis verslo žmonių, ypač jaunosios kartos atstovų, Mindfulness kultūrą atranda ieškodami naujų veikimo būdų kintančiame pasaulyje. Suprasdami, kad norint išlikti konkurencingu aplinkoje, kurioje visas mechanines funkcijas perima robotai, žmonėms reikia įvaldyti kur kas subtilesnius veikimo instrumentus nei iki šiol.

Konferencija, kurioje susitinka ir seniai Mindfulness naudą atradę, ir tie, kurie apie ją tik girdėję, yra puiki proga gauti koncentruotą, įvairiapusišką informaciją ir gyvai patirti, ar šis tobulėjimo kelias tinkamas jums ir jūsų organizacijai, sako jos organizatoriai.

„Lietuvoje Mindfulness vis dar prisibijoma, galvojama kaip apie kažkokį nušvitimą ar net sektą, nors Vakarų pasaulyje, ypač JAV, ši kultūra turi gilias šaknis, žmonėms natūralu apie tai kalbėti. Akivaizdu viena – automatizavimo ir robotizavimo fone nekreipti dėmesio į „minkštąsias“ kompetencijas, kurių pagrindas ir yra gebėjimas jautriai reaguoti į aplinką, yra trumparegiška. Būtent todėl pastaruoju metu Mindfulness kultūra ypač aktyviai skverbiasi į Vakarų pasaulio organizacijas. Tik nuo kiekvieno iš mūsų priklauso, ar gebėsime laiku užčiuopti laikmečio tendencijas ir prisitaikyti prie naujojo pasaulio reikalavimų“, – įsitikinusi „Mindful Me/We 2018“ iniciatorė Rasa Baltė Balčiūnienė.

Konferencija vyks birželio 7-8 d. gamtos apsuptame „Harmony park“ (Prienų raj.)

Registruotis galite čia

FOTOGALERIJA „Mindfull Me/We 2017“ akimirkos (5 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
JK ūkininkai ir maisto gamintojai sunerimę dėl turbulencijos, galinčios ištikti po „Brexit“ 1

Michaelas Gove'as, Jungtinės Karalystės (JK) aplinkos ministras įspėja: nepasiekus susitarimo su ES dėl...

Agroverslas
19:00
Naujos Visuomenės informavimo įstatymo nuostatos kelia aistras 1

Penki Seimo nariai įregistravo Visuomenės informavimo įstatymo pataisas, kuriomis remiantis, žiniasklaidoje...

Rinkodara
16:38
Du universitetus prisijungęs VDU žada atgaivinti mokytojų rengimą 1

Dvi aukštąsias mokyklas nuo sausio prisijungęs Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) žada aukštesnės kokybės...

Tiesioginės užsienio investicijos gyventojui Lietuvoje pasiekė 5.544 Eur 1

Sukauptosios tiesioginės užsienio investicijos (TUI) Lietuvoje per metus išaugo 4,1% ir 2018 m. trečio...

Finansai
13:42
A. Mažrimas traukiasi iš A. Verygos konsultantų 1

Buvęs sveikatos ministro Aurelijaus Verygos patarėjas Artūras Mažrimas atsisakė visuomeninio p. Verygos...

FNTT išaiškino PVM vengimo schemą

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) išsiaiškino PVM ir akcizo mokesčių vengimo schemą, kurią vykdę...

Energetika
12:09
Tikisi, kad Lietuva pasieks „Doing Business“ dešimtuką 1

Vyriausybė turi vilčių, kad jos siūlomos priemonės leis Lietuvai jeigu ne šiemet, tai bent kitąmet rudenį...

Aktualūs teisės aktų pakeitimai 2019 metais: efektyvesni procesai ir naujos prievolės verslui Rėmėjo turinys

Kiekvienų metų pradžioje apžvelgiami įstatymų pakeitimai dažniausiai paliečia verslui aktualius mokesčių...

Galvokime savo galva 10

Ar kada susimąstėme, kur slypi Naujųjų metų sutikimo džiugaus jaudulio priežastis? Juk kasmet susiduriame su...

JAV Kongresas bandys spręsti vyriausybės uždarymo problemą

Ketvirtadienį JAV Atstovų rūmuose Demokratų partija balsuos dėl finansinio paketo, kuris turėtų nutraukti jau...

Verslo aplinka
2019.01.02
Baigtas 3 universitetų reorganizavimas 2

2019 m. sausio 1 d. pasibaigė Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) ir Aleksandro Stulginskio universiteto...

Verslo aplinka
2019.01.02
Danijoje traukinio katastrofa pražudė 6 žmones

Trečiadienį ant Danijos didžiojo Belto tilto, kuris jungia Zelandijos ir Fiuno salas įvyko traukinio avarija,...

Verslo aplinka
2019.01.02
Komisija prašo daugiau galių stabdyti TV programas, jei būtų bandoma paveikti rinkimus 2

Siūloma leisti Lietuvos radijo ir televizijos komisijai (LRTK) skubiai stabdyti televizijos programas, jei...

Rinkodara
2019.01.02
Baigdama kadenciją prezidentė lankysis Davose, Varšuvoje, Tokijuje, Vatikane

Per pirmąjį šių metų pusmetį kadenciją baigianti Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė vyks su vizitais į...

Verslo aplinka
2019.01.02
Dekreto dėl V. Sinkevičiaus pareigų pavadinimo pakeitimo nebus

Virginijus Sinkevičius automatiškai nuo 2019 m. sausio 1 d. tapo ekonomikos ir inovacijų ministru, todėl...

Verslo aplinka
2019.01.02
Metai, neleisiantys nuobodžiauti

Peržengus 2019-ųjų slenkstį pranašauti galima daug ką, tačiau tik laikas iš tikrųjų patvirtina arba paneigia...

Verslo aplinka
2019.01.02
Valdininkų armijos susitraukimas įžvelgiamas tik su lupa Premium 20

Vyriausybė neskuba įgyvendinti pažado gerokai sumažinti valdininkų skaičių. Dabar teigiama, kad jis ims...

Verslo aplinka
2019.01.02
Po D. Trumpo administracijos pokyčių – nerimas Europai Premium

Nors Baltųjų rūmų administracijoje pokyčiai pastaruoju metu nėra netikėtas įvykis, prieš šventinį laikotarpį...

Verslo aplinka
2019.01.02
Patys, viską patys, arba Jūsų pensija Premium

Valstybė beveik atviru tekstu sako (norintiems girdėti), kad jau tikrai atėjo laikas būsimos pensijos...

Verslo klasė
2019.01.01
VŽ Premium metų TOP 10: žlugęs sandoris, milijardinė JAV milžinės investicija, NT rinkos rekordas

Verta prisiminti geriausius tik VŽ prenumeratoriams skirtus tekstus, kurie taip pat sulaukė didelio...

Rinkodara
2019.01.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau