Jaunoms šeimoms regionuose žadama skirti penkiskart daugiau lėšų

Pirmąjį būstą regionuose įsigyjančioms jaunoms šeimoms šiais metais iš valstybės biudžeto numatoma skirti 2 mln. Eur, kitais metais jau 10 mln. Eur. Vyriausybė tikisi, kad šiemet skiriamų pinigų pakaks paremti daugiau kaip šimtą šeimų, kitąmet apie 600.
Teikia Vyriausybė
Linas Kukuraitis, socialinės apsaugos ir darbo ministras, ketvirtadienį Seimui pristatė Vyriausybės teikiamą Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymo projektą. Parengti ir pateikti parlamentarams tokį teisės aktą Vyriausybė įsipareigojo savo ketverių metų darbų programoje.
Pristatydamas projektą ministras tikino, kad juo siekiama mažinti emigraciją, gerinti demografinę šalies situaciją ir stiprinti regionus. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką valstybės parama būstui įsigyti jaunoms šeimoms gali būti teikiama tik įvertinus pajamas ir turtą. Naujame įstatyme to nebelieka, tačiau įvedami nauji apribojimai.
Numatyta, kad 15% būsto kredito pirmajam būstui įsigyti sumos galės sulaukti jaunos šeimos, neauginančios vaikų, 20% būsto kredito sulauks jaunos šeimos, auginančios vieną vaiką, 25% auginančios du vaikus, 30% auginančios tris ar daugiau vaikų. Siūloma nustatyti iki 87.000 Eur būsto kredito sumą, nuo kurios skiriamos subsidijos. Kartu siūloma leisti iki 15% būsto kredito sumos panaudoti žemės sklypui pirkti, o subsidiją pradiniam įnašui padengti.
Jauna šeima privalėtų grąžinti subsidiją, jeigu už kreditą įsigytą būstą norima perleisti kito asmens nuosavybėn per pirmus 5 metus nuo būsto įsigijimo.
Seimas sutiko svarstyti
Valstybės parama būtų skiriama tik įsigyjant būstą regionus, išskyrus Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Druskininkų, Neringos ir Trakų miestus, taip pat dalį Palangos miesto.
Pristatydamas projektą Seimo nariams p. Kukuraitis informavo, kad šiemet antrajam pusmečiui šio įstatymo įgyvendinimui biudžete yra numatyti 2 mln. Eur, kurių, skaičiuojama, galėtų pakakti apie 150 šeimų. Kiek bus skirta kitąmet, bus konkrečiau svarstoma rudenį kartu su biudžetu. Kaip tik iki to laiko matysime pirmuosius rezultatus, kaip veikia ši sistema ir koks yra lėšų poreikis. Preliminariai planuojama penkis kartus didesnė suma iki 10 mln. Eur. Jų galėtų pakakti 600 jaunų šeimų. Paraleliai šį rudenį ir kitąmet svarstytume kitas priemones, kurios skatintų jaunus žmones likti ne tik Lietuvoje, bet ir jos regionuose, kalbėjo socialinės apsaugos ir darbo ministras.
Parlamentarai projektui neprieštaravo už pateikimą buvo 92, prieš nei vieno, susilaikė 6 Seimo nariai.
Prie Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymo projekto svarstymo Seimas grįš gegužės viduryje. Jeigu jis laiku bus priimtas ir prezidentės pasirašytas, įsigalios nuo š. m. liepos.
Reiškiamos ir abejonės
Lietuvoje gyvena apie 100.000 jaunų šeimų, apie ketvirtadalį jų ne didžiuosiuose šalies miestuose.
Ponas Kukuraitis teigė, kad apklausų duomenimis, apie dešimtadalis emigruojančių jaunų šeimų kaip pagrindinę priežastį nurodo būsto trūkumą ir ribotas galimybes jį įsigyti.
Laisvosios rinkos instituto ekspertai skeptiškai vertina naują Vyriausybės projektą. Anot jų išvados, kai parama netaikli, mažiau suteikti jos galima tiems, kuriems ji labiausiai reikalinga.
Seimo teisininkai taip pat pažėrė pastabų šiam įstatymui: Svarstytina, ar projekto nuostatos yra socialiai teisingos, taip pat svarstytina, ar esant tokiam teisiniam reguliavimui būtų užtikrintas efektyvus valstybės biudžeto lėšų naudojimas.
Šias ir kitas reiškiamas pastabas artimiausiu metu nagrinės Seimo Biudžeto ir finansų komitetas.
Rašyti komentarą
Rašyti komentarą