Antras kartas nemelavo – pakeistas Vilniaus administracijos vadovas

Publikuota: 2017-11-07
Atnaujinta 2017-11-07 18:18
Alma Vaitkunskienė kalba Vilniaus savivaldybės tarybos posėdyje. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Alma Vaitkunskienė kalba Vilniaus savivaldybės tarybos posėdyje. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Pustrečių metų Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktore dirbusi Alma Vaitkunskienė antruoju bandymu, tiesa, tik po labai ilgos ir klampios procedūros, atleista iš užimamų pareigų. Ją pakeitė ligšiolinis sostinės mero Remigijaus Šimašiaus patarėjas Povilas Poderskis. Opozicija apkaltino Vilniaus valdančiuosius balsavimo tvarkos pažeidimais, todėl neatmeta galimybės kreiptis į teismą dėl p. Vaitkunskienės atleidimo aplinkybių.

Kilo nemenka sumaištis

Antradienį surengtame Vilniaus miesto tarybos posėdyje vėl, kaip ir spalio 25-ąją, svarstytas p. Šimašiaus pasiūlymas atleisti p. Vaitkunskienę iš užimamo posto. Šįkart tarybos narių dauguma slapto balsavimo metu parėmė mero siūlymą – iš 48 dalyvavusių balsavime už administracijos direktorės atleidimą balsavo 25, prieš buvo 21, du biuleteniai rasti negaliojantys.

Prieš slaptą balsavimą tarybos posėdyje buvo kilęs nemenkas chaosas – valdantieji ir opozicija susikivirčijo dėl pasiūlytosios balsavimo tvarkos. Merui oponuojantis Artūras Zuokas ir jo šalininkai aktyviai protestavo prieš valdančiųjų pasiūlymą atsisakyti naujovės – slapto balsavimo biuletenius pirmiausia dėti į voką, tik po to mesti į balsadėžę. Ginčas buvo toks aršus, kad p. Šimašius netgi vienu metu pakvietė į salę apsaugos darbuotojus „apraminti p. Zuoką“. Bet galų gale apsieita be jėgos panaudojimo ir balsų dauguma pritarta pasiūlymui nedėti biuletenių į vokus.

Dar didesnė sumaištis kilo po slapto balsavimo. Dalis opozicijos bei pačios balsavimo komisijos apkaltino valdančiuosius demonstravus, kaip balsuoja šiuo klausimu, todėl buvo pasiūlyta slapto balsavimo rezultatų netvirtinti. Bet valdantieji balsų dauguma atmetė pretenzijas dėl slapto balsavimo surengimo tvarkos pažeidimų. Opozicija pareiškė ketinanti kreiptis į teismą dėl p. Vaitkunskienės atleidimo aplinkybių, ypač dėl balsavimo slaptumo pažeidimų.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ponia Vaitkunskienė diskusijų įkarštyje pareiškė „vardan sutarimo ir tolimesnio efektyvaus administracijos darbo“ pati atsistatydinanti iš pareigų. Bet šio pareiškimo taryba nesvarstė, nes patvirtino slapto balsavimo rezultatą.

Prieš dvi savaites vykusiame tarybos posėdyje, kai buvo pirmą kartą svarstoma p. Šimašiaus iniciatyva, p. Vaitkunskienės atleidimui pritrūko vos poros balsų. Už tai, kad mero pasitikėjimą praradusi savivaldybės administracijos direktorė būtų atleista iš pareigų, iš 48 dalyvavusių slaptame balsavime tarybos narių buvo 23, prieš balsavo 24, vienas balsadėžėje rastas biuletenis buvo sugadintas.

Todėl tuomet p. Vaitkunskienė liko poste, bet meras iškart pareiškė pakartotinai teiksiąs administracijos direktorės atleidimą bei p. Poderskio paskyrimą į jos vietą.

Prarado mero pasitikėjimą

Dar prieš šio antradienio tarybos posėdį p. Šimašius skelbė, kad yra suburta pakankama politinė dauguma p. Vaitkunskienės atleidimui – už tai pasirašė 29 tarybos nariai iš 51.

Ponas Šimašius tarybai pakartotinai teikdamas siūlymą atleisti administracijos direktorę teigė, kad p. Vaitkunskienė prarado jo pasitikėjimą dėl prastos vadybos, destruktyvaus požiūrio į komandinį darbą ir personalo valdymą, direktorė taip pat kaltinta modernių ir progresyvių sprendimų stabdymu ir nesuvokimu, „perteklinių biurokratinių darinių“ kūrimu savivaldybėje.

Bet p. Vaitkunskienė ir vėl, kaip ir spalio 25-osios posėdyje, atmetė visus mero kaltinimus. Ji savo kalboje pabandė paaiškinti, kodėl, jos nuomone, meras bei jo artimiausia politinė aplinka panoro pakeisti administracijos vadovą. Pasak jos, tai gali būti siejama su jos bandymais pertvarkyti ir peržiūrėti savivaldybės įmonių, pvz., „Vilniaus vandenų“, „Vilniaus šilumos tinklų“ ir „Vilniaus viešojo transporto“, veiklą, efektyviau tvarkyti jų valdomą turtą, reformuoti sporto klubų finansavimą savivaldybės pinigais ir kt. Tačiau esą meras nebuvo suinteresuotas imtis šių pertvarkų.

Ponios Vaitkunskienės kalbos pabaigoje nuskambėjo toks pažadas: „Deklaruoju, kad netgi jeigu šiame tarybos posėdyje bus ir vėl pareikštas pasitikėjimas manimi, užbaigsiu visus svarbiausius darbus, pirmiausia – kitų metų biudžeto projekto parengimą, ir dar iki sausio 1-osios, gal net anksčiau, pati atsistatydinsiu, nes nesilaikau įsikibusi šių pareigų.“

Bet to neprireiks, nes taryba balsų dauguma jau antradienio posėdyje atleido p. Vaitkunskienę. Savivaldybės administracijos direktore ji išbuvo kiek daugiau kaip pustrečių metų – į šias pareigas ji p. Šimašiaus siūlymu buvo paskirta tuoj po savivaldybių tarybų ir merų rinkimų 2015 m. pavasarį.

Patvirtintas naujas kandidatas

Netrukus po to, kai patvirtino sprendimą atleisti buvusią savivaldybės administracijos direktorę, Vilniaus taryba ėmėsi mero pasiūlymo į atsilaisvinusias pareigas paskirti p. Poderskį.

nuotrauka::1 left

27-erių informacinių technologijų specialistas p. Poderskis teigė sieksiąs „efektyvinti administracijos darbą“, todėl dar didesnę dalį darbų esą atliks automatizuotos sistemos ir informacinės technologijos. „Jeigu Vilniuje būtų įvestas tursto mokestis, sieksiu, kad jį administracijoje aptarnautų lygiai nulis darbuotojų – visus darbus galėtų atlikti IT“, – tvirtino kandidatas.

Dauguma tarybos narių balsavo už p. Poderskio paskyrimą naujuoju sostinės administracijos direktoriumi: už buvo 30, prieš 8, vienas biuletenis rastas negaliojantis. Jis šias pareigas greičiausiai eis iki pat kitos kadencijos savivaldybių ir merų rinkimų 2019-ųjų pavasarį.

Klausimas dėl savivaldybės administracijos vadovo pakeitimo iškilo po to, kai rugsėjį Vilniaus miesto taryboje išsiskyrė Liberalų sąjūdžio ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų keliai. Praėjusią savaitę paskelbta, kad į sostinės valdžią sugrįžta Tvarkos ir teisingumo partija bei prisijungia Lietuvos lenkų rinkimų akcija. Šios politinės jėgos su liberalais pasirašė bendradarbiavimo susitarimą dėl bendrų darbų vilniečiams. Skelbta, kad bendrai visos valdančiosios frakcijos Vilniaus taryboje turi 32 vietas iš 51, tačiau praėjusią savaitę nuo liberalų atskilo keli verslininko Vidmanto Martikonio šalininkai, subūrę savo frakciją, kuri skelbia nepriklausysianti valdančiajai daugumai.

Todėl meras skaičiuoja dabar turįs 28 arba 29 tarybos narių paramą.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
R. Meilutytė – pasaulio čempionė 4

Pasaulio plaukimo čempionate Budapešte Rūta Meilutytė iškovojo aukso medalį.

Verslo aplinka
2022.06.25
R.T. Erdoganas paragino Stokholmą imtis veiksmų išsklaidyti Turkijos būgštavimus dėl narystės NATO

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas šeštadienį leido suprasti, kad kol kas nepasiekta pažangos...

Verslo aplinka
2022.06.25
Kauno savivaldybė Kėdainių tilto konkursą planuoja skelbti liepą 1

Kauno savivaldybė vadinamojo Kėdainių tilto per Nemuną konkursą rengiasi skelbti jau liepos mėnesį.

Statyba ir NT
2022.06.25
Vokietijoje besirenkančius G-7 lyderius pasitinka protestai

Dešimtys tūkstančių protestuotojų šeštadienį turėtų susirinkti Miunchene, Didžiojo septyneto (G-7) lyderiams...

Verslo aplinka
2022.06.25
VŽ infografika: kur Europoje nepageidaujamas „Huawei“ Premium

Kinijos telekomunikacijų milžinė „Huawei“ praėjusio dešimtmečio pradžioje tapo pasauliniu savo sektoriaus...

Inovacijos
2022.06.25
J. Borrellis: branduolinės derybos su Iranu bus atnaujintos artimiausiomis dienomis

Prieš tris mėnesius įstrigusios derybos dėl Irano branduolinės sutarties atgaivinimo bus atnaujintos...

Verslo aplinka
2022.06.25
Eksporto rinkų paieškos: 400 įmonių, 250 renginių

Įmonių naujų užsienio rinkų paieškai ir esamų eksporto rinkų plėtrai pagal priemonę „Naujos galimybės LT“,...

Gazelė
2022.06.25
Vytį bus galima naudoti ant transporto priemonių numerių

Kiek daugiau nei po metų ant motorinių transporto priemonių ir jų priekabų valstybinio registracijos numerio...

Logistika
2022.06.25
Ukrainos kariuomenė: apšaudymas susijęs su Kremliaus pastangomis įtraukti Baltarusiją į karą

Ukrainos šiaurinės ir šiaurės rytinės sritys šeštadienį ryte patyrė Rusijos „masinį bombardavimą raketomis“,...

Verslo aplinka
2022.06.25
JAV Kongresas priėmė pirmąjį per kelis dešimtmečius svarbų ginklų kontrolės įstatymą 1

JAV įstatymų leidėjai penktadienį nutraukė beveik tris dešimtmečius trukusį teisėkūros paralyžių šaunamųjų...

Verslo aplinka
2022.06.25
Atliks tyrimą, kokia paskiepytųjų dalis persirgo koronavirusu

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siekia išsiaiškinti, kokia paskiepytųjų nuo koronaviruso dalis persirgo...

Verslo aplinka
2022.06.25
G. Nausėda: Vyriausybė turi skubiai konsultuotis su EK dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui 7

Vyriausybė turi skubiai pradėti konsultacijas su Europos Komisija (EK) dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui...

Verslo aplinka
2022.06.25
Berlyne prieš G-7 susitikimą ministrai pasmerkė Rusijos „grūdų karą“

Vokietija penktadienį apkaltino Rusiją paėmus pasaulį „įkaitu“ savo vykdomu „grūdų karu“, Berlyne įvykus...

Verslo aplinka
2022.06.25
P. Jacunskij. Kainų didėjimo priežastys ir „ką gali padaryti Konkurencijos taryba?“

Lietuvoje šoktelėjus infliacijos rodikliams kaskart viešojoje erdvėje pasigirsta klausimų, kokių veiksmų gali...

Nuomonės
2022.06.25
Penktadienį nustatyti 38 nauji COVID-19 atvejai

Per praėjusią parą nustatyti 38 nauji COVID-19 atvejai, fiksuota viena mirtis, rodo šeštadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.06.25
Norvegijos policija išpuolį Osle laiko teroristine ataka

Norvegijos policija šeštadienį paskelbė, kad praėjusią naktį dviejų žmonių gyvybių pareikalavusios šaudynės...

Verslo aplinka
2022.06.25
Pagrindiniame Amsterdamo oro uoste bus sumažinta skrydžių

Nyderlandai penktadienį paskelbė apribosiantys Amsterdamo Šipholio oro uosto naudojimą iki 440.000 skrydžių...

Logistika
2022.06.25
Mirė architektas A. Gvildys

Šią savaitę mirė žinomas architektas Antanas Gvildys, pranešė Lietuvos architektų sąjunga.

Verslo aplinka
2022.06.25
Reitingai: populiariausias politikas – G. Nausėda, antroje vietoje – A. Anušauskas

Populiariausiu šalies politiku išlieka prezidentas Gitanas Nausėda, į antrą vietą reitingų lentelėje iškopia...

Verslo aplinka
2022.06.25
Europos verslas pavargo laukti pokyčių COVID-19 politikoje – svarsto mažinti investicijas Kinijoje Premium 3

Europos įmonių vadovai tampa vis labiau izoliuoti nuo savo veiklos Kinijoje ir vis mažiau toleruoja Pekino...

Verslo aplinka
2022.06.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku