Lenkija grasina blokuoti ES-Kanados prekybos sutartį

Varšuva grasina nepritarti ES ir Kanados laisvos prekybos sutarčiai (CETA). Lenkijai užkliuvo mechanizmas, pagal kurį bus sprendžiami ginčai tarp vyriausybių ir tarptautinių kompanijų.
Tai buvo vienas iš sudėtingiausių klausimų, derantis dėl sutarties. Tradiciniai arbitražai, pagal sutartis sukuriami spręsti ginčus, buvo kritikuojami, baiminantis, kad jais gali pasinaudoti tarptautinės kompanijos, norėdamos išvengti ekologinių ar socialinės apsaugos reikalavimų.
Pagal ES-Kanados sutartį numatyta sukurti teismą, į kurį po penkis teisėjus skirtų Bendrija ir Kanada, o dar penki teisėjai būtų paskirti ir trečiųjų šalių. Briuselio nuomone, tai užtikrintų skaidrumą ir būtų pakankamai demokratiška, rašo Financial Times.
Tačiau Varšuva tikina, kad tai gali reikšti, jog klausimai, susiję su Lenkija, būtų sprendžiami be teisėjo iš Lenkijos. Todėl valstybė siūlo išplėsti teisėjų grupę iki 28, kad kiekviena valstybė galėtų turėti teisme savo atstovą. Be to, Lenkija reikalauja numatyti aiškią tvarką, kaip teisėjai bus skiriami.
Mūsų prekybos partneriai visuomet galės skirti savo teisėjus, o konkrečios ES valstybės narės neturėtų tokios garantijos, sakoma Lenkijos komiteto, kuris patarinėja šalies vyriausybei prekybos klausimais, laiške Briuseliui.
Komiteto teigimu, jeigu į Lenkijos pasiūlymus nebus atsižvelgta, jis rekomenduos vyriausybei nepritarti ES prekybos sutartims, tarp jų ir CETA.
Šaltiniai Briuselyje Financial Times patvirtino, kad Lenkijos pozicija yra žinoma.
Didžioji dalis CETA sutarties laikinai įsigalios nuo rugsėjo 21-osios. Tačiau galutiniam įsigaliojimui dar reikės visų ES valstybių narių ratifikavimo. Jeigu Varšuva atsisakys tai padaryti, galutinis sutarties įsigaliojimas neįvyks, taip pat nebus sukurtas ir numatytas teismas.
Pernai CETA sutarties jau vos nesužlugdė Valonija prancūzakalbis Belgijos regionas, kurio politikai tvirtino, kad ji nepakankamai užtikrina vietinių gamintojų teises. Jų taip pat netenkino numatyta ginčų tarp investuotojų ir vyriausybių sprendimų sistema. Išsiderėjusi tam tikrų nuolaidų, galiausiai regiono vyriausybė nusileido.
VŽ jau rašė, kad Europos Teisingumo Teismas gegužę paskelbė, kad siauresnės apimties prekybos sutartis ES vardu gali tvirtinti Vadovų Taryba ir Europos Parlamentas ir tam nereikia valstybių narių ratifikavimo. Tačiau esminiai ES prekybos sutarčių elementai, tokie kaip investuotojų apsauga, turi būti svarstomi šalių narių lygyje.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti