Prezidentė: Vyriausybė tampa pažeidžiama

Prezidentė Dalia Grybauskaitė nepatenkinta premjero ir visos valdančiosios koalicijos reakcija į su Vyriausybe siejamus neskaidrumo ir korupcijos skandalus. Valstybės vadovė pavadino Vyriausybę pažeidžiama. Visą politinę atsakomybę už tokią situaciją, pasak prezidentės, turi prisiimti premjeras Algirdas Butkevičius.
Bet p, Grybauskaitė bent kol kas nekelia klausimo dėl paties premjero atsistatydinimo, tik ragina jį rasti savyje jėgų apsivalyti Vyriausybėje.
Po susitikimo perskaitė pareiškimą
Trečiadienio rytą prezidentė pusvalandį bendravo su išvakarėse iš dviejų savaičių atostogų grįžusiu Vyriausybės vadovu. Paprastai tokie darbiniai, kas savaitę vykstantys susitikimai nebūna komentuojami, tačiau šįkart buvo padaryta išimtis pati prezidentė išėjo pas žurnalistus padaryti trumpą pareiškimą ir atsakyti į kelis klausimus.
Įvyko su premjeru darbinis, tradicinis susitikimas, bet įvyko ypatingoje situacijoje ir ypatingomis aplinkybėmis. Esame priversti aptarti padėtį Vyriausybėje ir šalyje dėl įtarimų dėl korupcijos šešėlių, kurie temdo dalį Vyriausybės narių, kartu ir visos Vyriausybės darbą. Taip pat kalbėjome, kaip šiomis sąlygomis užtikrinti skaidrų Vyriausybės darbą bei stabilumą šalyje artėjant rinkimams, kurie, žinia, bus po septynių mėnesių, sakė prezidentė.
Konkrečiai ant sveikatos apsaugos ir aplinkos ministrų kritęs korupcijos šešėlis bei neskaidri Žemės ūkio ministerijos pavaldžių institucijų veiklą meta šešėlį visos Vyriausybės reputacijai. Tai gėdingi atvejai, dėl kurių Vyriausybė tampa pažeidžiama, neatspari spaudimui ir net galima korupcinė įtaka. Ką matome tai neadekvatų situacijos vertinimą, problemų neigimą, akivaizdžių korupcijos apraiškų interpretavimą pagal seną nomenklatūrinį spaudimą, o ne pagal europietiškus skaidrumo standartus, savo pareiškime pabrėžė valstybės vadovė.
Skiria teisinę ir politinę atsakomybę
Anot p. Grybauskaitės, valdžios viršūnės kratosi politinės atsakomybės, kas tik gilina Vyriausybės krizę ir destabilizuoja padėtį šalyje.
Prezidentė pareiškė, kad tokioje situacijoje reikia atskirti teisinę ir politinę atsakomybę, nes politikams ir Vyriausybės nariams pirmiausia tenka politinė atsakomybė.
Pagal Konstituciją, Vyriausybės veiklai vadovauja ministras pirmininkas. Taigi, konstitucinė, o tuo pačiu ir politinė atsakomybė už ministrų kabineto veiklą pirmiausia tenka premjerui, kuris koordinuoja ir kontroliuoja visų ministerijų darbą. Vyriausybės galimybės tęsti darbą iki kadencijos pabaigos tiesiogiai priklauso nuo galima neskaidriuose procesuose dalyvaujančių asmenų gebėjimo prisiimti ir politinę atsakomybę, kalbėjo p. Grybauskaitė.
Pasak jos, pirmas žingsnis jau žengtas įvertinant sveikatos apsaugos ministrės veiksmus. Prezidentė informavo, kad premjeras pateikė ministrės Rimantės Šalaševičiūtės atleidimą. Pasirašiau dekretą, kuriuo nuo šio mėnesio 18 dienos ministrė atleidžiama. Laikinai eiti pareigas paskiriamas finansų ministras Rimantas Šadžius, pranešė ji.
Bet, anot prezidentės, būtini ir kiti neatidėliotini veiksmai užtikrinant šios Vyriausybės priimamų nutarimų skaidrumą, Žemės ūkio ministerijos ir kitoms ministerijoms pavaldžių įstaigų veiklos kontrolę, skaidrų Europos Sąjungos paramos lėšų skirstymą bei valstybės ir savivaldybių įmonių veiklos skaidrumą.
Todėl asmeninis pavyzdys bei europietiški skaidrumo standartai turi būti ne deklaratyvūs pareiškimai. Tai turi būti besąlygiškos Vyriausybės kovos su korupcija pagrindas, baigė savo pareiškimą prezidentė.
Premjero atsistatydinimo klausimo nekelia
Į žurnalistų klausimą, kas dar be sveikatos apsaugos ministrės turi prisiimti atsakomybę ir atsistatydinti, valstybės vadovė atsakė: Politinės atsakomybės prisiėmimas nebūtinai reiškia galutinio atsistatydinimo iš pareigų. Dėl to turi spręsti pats ministras pirmininkas, kuris pagal Konstituciją atsako už kolegialų Vyriausybės darbą. Bet šešėliai kol kas krenta ir ant aplinkos ministro, ir ant Žemės ūkio ministerijos, ypač pavaldžių institucijų.
Ponia Grybauskaitė pakartojo, kad susitikimo su premjeru metu buvo pabrėžta, jog būtent jis turi prisiimti politinę atsakomybę už Vyriausybės darbą esą negalima dangstytis tuo, kad ministrus deleguoja ir už juos neva atsakomybę prisiima koalicijos partneriai. O svarbiausia, kad Vyriausybė gali tęsti darbą tik tuo atveju, jeigu apsivalys nuo korupcinių įtarimų, veikų. Tik tai gali užtikrinti skaidresnį nei iki šiol darbą, kalbėjo prezidentė.
Ji sakė, kad apie paties premjero galimą atsistatydinimą susitikime kalbėta nebuvo. Mes kalbėjome apie tai, kad premjeras turi rasti savyje jėgų pareikalauti atsakomybės iš tų žinybų, ant kurių krenta šešėlis.
Paklausta, ar p. Butkevičiui pateikė, kaip šis reikalavo, konkrečius įrodymus dėl korupcijos Vyriausybėje, prezidentė atsakė, kad ji nėra teisėsaugos institucija, turinti tirti ir įrodinėti korupcines veikas. Aš kalbu apie politinę atsakomybę tiek premjero, tiek kitų Vyriausybės narių, kurie galima dalyvauja įvairiuose neskaidriuose veiksmuose. Kol kas požiūris į korupcines apraiškas atrodo labai nomenklatūriškas, pastebėjo p. Grybauskaitė.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti