Mauricas „Prekybos forume 2016“: Lietuvoje tiksi vartojimo bomba

Publikuota: 2016-03-23
 

„Šiandien niekas jau nekalba apie diržų veržimąsi, o kalba apie tai, kiek ir kur juos galima atleisti. Lietuvos ekonomikos situacija šiuo metu yra labai palanki prekybos raidai“, - šiandien Vilniuje vykstančiame „Verslo žinių“ organizuojamame „Prekybos forume 2016” sako Žygimantas Mauricas, banko „Nordea“ vyr. ekonomistas Baltijos šalims.

Renginyje prekybos sektoriaus strateginėmis įžvalgomis, naujausiomis tendencijomis ir geriausia praktika dalijasi šio sektoriaus profesionalai.

Prekybos sektoriaus ašis yra vartotojas, kuris leidžia pinigus ir nuo jo vartojimo tendencijų tiesiogiai priklauso prekybos sektoriaus sėkmė, atidarydamas konferenciją pažymėjo Rolandas Barysas, „Verslo žinių“ vyriausiasis redaktorius.

Žygimanto Maurico, banko „Nordea“ vyr. ekonomisto Baltijos šalims, pagrindinė žinia, kad Lietuvos gyventojų pajamos auga sparčiau nei vartojimas prekybos sektorių nuteikia optimistiškai.

Kad Lietuvos vidaus vartojimo augimas yra tvarus, pagrindžia tam tikri faktai.

„Mažmeninės prekybos apimtis Lietuvoje dar nepasiekė prieškrizinio lygio, bet šis lygis bus pasiektas šiemet. Ne maisto prekių mažmeninė prekyba jau yra viršijusi prieškrizinį lygį. Bendra tendencija yra kilimas, tačiau ne maisto prekės auga žymiai sparčiau nei maisto prekių“, - dėsto ekonomistas.

Europos Sąjungos kontekste Lietuva nėra balta varna, nes euro zonoje vartojimo augimas taip pat yra spartus, pažymi p. Mauricas. „Europos mažmeninės prekybos augimas yra spartus ir jau pasiekęs prieškrizinį lygį. Europos vartotojai agresyviai nusiteikę vartojimo atžvilgiu“, - sako ekonomistas.

Galėtų išlaidauti labiau

Ponas Mauricas atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje per pastaruosius pora metų vartojimas auga lėčiau nei darbo užmokesčio fondas, o tai reiškia, kad neišlaidauta tiek, kiek galėtų.

„Pirkėjai turi pinigų, bet nepasiruošę juos išleisti, jie yra labai išprusę, juos jau erzina bent kokia reklama, jie yra skeptiški ir todėl jie nenori dalyvauti prekybos tinklų lojalumo programose“, - konferencijos metu sakė Artūras Urbonavičius, tyrimų bendrovės „Nielsen“ prekybos analitikos vadovas Rytų Europai. Anot to, nors ir turi pinigų, vartodami gyventojai bando sutaupyti.

Pasak p. Maurico, kad žmonės vartotoja atsargiai rodo augantys namų ūkių indėliai bankuose ir einamųjų sąskaitų likučiai.

„Žmonės savo einamosiose sąskaitose vidutiniškai laiko pusę savo metinių pajamų. O tai yra tiksinti vartojimo bomba, tik niekas nežino, kada ji sprogs“, - sako p. Mauricas. Pasak jo, įvertinus, kad nemaža dalis gyventojų šiuo metu moka būsto paskolas, tikėtina, kad vartojimo bomba gali susprogti išsimokėjus paskolas.

Vartotojų lūkesčiai yra palankūs prekybos sektoriui. „Per artimiausius dvylika mėnesių gyventojai planuoja toliau taupyti, tačiau taip pat ketina išleisti daugiau, o tai lems gerėjanti finansinė padėtis. Pagal vartojimo lūkesčius esame 2005-2006 m. lygyje“, - sako p. Mauricas.

Bankas „Nordea“ prognozuoja, kad vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje šiemet augs 6%, kitais metais – 6,5%.

Prognozuojama, kad Lietuvos ekonomika šiemet augs 4%, o tai, pasak p. Maurico, prekybos sektoriui nėra nei blogai, nei gerai.

„Tai pakaks užtikrinti gana spartų vartojimo augimą“, - sako jis.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau