Dėl Darbo kodekso profsąjungos kelia savo reikalavimus

Seimo rinkimus laimėję valstiečiai-žalieji priimtą Darbo kodeksą nori iš naujo svarstyti Trišalėje taryboje, o Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija norėtų panaikinti taip vadinamas nulines darbo sutartis, apriboti galimybę sudaryti terminuotas sutartis nuolatiniam darbui, keisti maksimalų darbo laiką.
Rinkimus į Seimą laimėjusi Valstiečių ir žaliųjų sąjunga Seimo priimtą Darbo kodeksą (DK) planuoja vėl atiduoti Trišalei tarybai ir taisyti jį pagal tarybos pasiūlymus.
Artūras Černiauskas, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos vadovas, paklaustas, kokias DK nuostatas reikėtų taisyti, visų pirma mini nulines darbo sutartis.
Taip vadinamos nulinės darbo sutartis nesuteikia darbuotojams jokios apsaugos, teigia p. Černiauskas. Oponentai tvirtina, jog žmogus gali jų nepasirašyti, tačiau kai rajone nedarbas siekia 20%, tokios alternatyvos jis neturi.
Anot profesinių sąjungų konfederacijos vadovo, darbo laiko apskaita naujame DK suvelta esą darbo savaitė gali siekti 72 val. be darbuotojo sutikimo.
Turėtų būti nustatyti apribojimai jeigu darbuotojas dirba pagal papildomą darbo sutartį 60 val., o dirbant pagal suminę darbo laiko apskaitą 48 val., teigia p. Černiauskas.
Profsąjungos taip pat norėtų, kad terminuotas darbo sutartis nuolatiniam darbui galima būtų sudaryti tik pritarus darbuotojų atstovams, o DK būtų įrašyta nuostata, jog darbuotojas yra silpnesnioji pusė.
Dabar nustatyta, kad Vyriausybė savo nutarimu turi formuoti Trišalę tarybą, nustatyti jos kadencijas, tai pat, kas joje gali atstovauti darbuotojus. Anot p. Černiausko, darbuotojų organizacijoms pačioms turėtų būti leisti nuspręsti, kas Trišalėje taryboje gali atstovauti jų interesus.
Pagal naują DK įmonėse, kuriose yra daugiau kaip 20 darbuotojų, darbdavys privalo organizuoti darbo tarybų rinkimus. Anot p. Černiausko, įmonėse, kuriose veikia profsąjungos, neturėtų būti prievolės steigti dar ir darbo tarybą. Priešingu atveju esą darbuotojus atstovaus dvi organizacijos, o tai tik sukels didesnę painiavą. Profsąjungos norėtų keisti ir Darbo ginčų komisijos darbą.
Į Darbo ginčų komisiją darbdaviai atsiveda brangius advokatus ir kai darbuotojas pralošė ginčą jam tenka sumokėti už darbdavio advokatą, teigia p. Černiauskas. Anot jo, DK reikia nustatyti, kad pralošusioji pusė neapmoka laimėjusios pusės advokatų sąskaitos.
Yra ir pasiūlymų didinti išeitinių išmokų kompensacijas mes tokiems pritariame, tačiau nemanau, kad tokie kosmetiniai pakeitimai turėtų lemiamos įtakos darbo santykiams, teigia p. Černiauskas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Finansai
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti